Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínací hodiny PRIM 90 33 10
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 22:21    Předmět: Citovat

Nevím, jaké to mělo označení. Tehdy to bylo součástí ekvitermní regulace, něco jako Komextherm pro velkou sídlištní kotelnu. Mám pocit, že tu vyrábělo ZPA.
Pokud jde o hodiny natahované motorkem, tak kromě spínaček se dělaly i takové palubní do auta, s fosforeskujícím ciferníkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 22:56    Předmět: Citovat

Abych se naposledy vrátil k těm "Retro spínacím hodinám":
Prošly mi rukama jak ty s "rychloběžným motorkem", tak i s tím placatým drápkovým. Bohužel ale verze z placatým motorkem měly tu smůlu, že měly pérovník z plastu, takže se mu časem vylámaly zuby a spínačky byly k ničemu. Pak ty výše zmiňované SPH-Q, které považuju za jedny z nejzdařilejších z české produkce. A ke konci 80-tých let se objevily i digitální spínací hodiny s LED displejem a černým pouzdře. Míval jsem je chvíli jako digitální hodiny - na to, že byly do rozvodné skříně, byly docela zdařilé. Jejich označení bylo DSH-1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 23:10    Předmět: Citovat

Trošku starší řešení téhož Smile


signalni hodiny.jpg
 Komentář:
Elektročas HSH-300, rok výroby 1968

Stáhnout
 Soubor:  signalni hodiny.jpg
 Velikost:  58.94 kB
 Staženo:  183 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 23:19    Předmět: Citovat

xsc: Tak nic...ale pokud byly podobné Komexthermu, tak vím, co si mám zhruba představit. Popsané palubní hodiny taky neznám, doma mám nějaké PRIM z autobusu, ale ty jsou rovněž "na péro". Natahují se obvodovým prstencem, po vysunutí prstence směrem k sobě jde seřizovat čas. Ciferník fosforeskuje, uvnitř byly i dvě osvětlovací žárovky.

Artaban: Verze se synchronním motorkem měla natahovací převody celé z plastu. U těch mých to nefungovalo, resp. motorek nedokázal mechanismus protočit. Našel jsem fotky těch DSH-1, vypadají zajímavě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 0:18    Předmět: Citovat

Opravuju dvoje tyhle spínačky (oranžové PRIM), jedny jdou, nespínaly protože asi zoxidovaly kontakty mikrospínače, ale podařilo se mikrospínač větším napětím a 300 mA rozcvičit. NiCd byl zarostlý šlusem, ten se podařilo oživit taky. Hodiny mají ale posunutý číselník 12hodinový vůči spínání kolíčkama o 2 3/4h. To asi nepůjde nastavit bez rozebrání strojku?
Druhé spínačky jsou na tom hůř, v mokru se přes destičku prohnalo 230. Na desce je vadná dioda, U114D, asi i elyt, možná krystal. Vinutí motorku přežilo. Mechanická část je OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 11:09    Předmět: Citovat

Pokud máš na tom plošňáku i Zenerku - bývávala většinou osazovaná v modelech s vyměnitelným akumulátorem - tak ta Zenerka to většinou zachrání, ale musí se vyměnit, protože se probije. Vinutí motorku je v sérii s tím elektrolytem. Ten prstenec, co unáší trny, jsem už u některých pootáčel - bez rozebírání se to neobešlo, ale manipuloval jsi (u denní verze) tuším-že s jedním kolečkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 11:20    Předmět: Citovat

Zenerka tam není, její funkci asi plnil ten akumulátor, ale výboj šel stejně asi po mokrý destičce kdovíkudy. IO stojí pár korun, možná někde najdu celej budík s tímhle osazením tak to nebude větší problém.
Ještě tam je malá záhada, na potisku svorkovnice mají ty spínačky u kontaktu údaj 250V 2A max., ale samotný mikrospínač (oba typy) má psáno 250 V 0,5 A. To překročení o 400% si kontakty mikrospínače asi odhlasovaly na počest 15. sjezdu strany?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 12:06    Předmět: Citovat

Zaruka byvala kedysi pol roka, tak to asi vydrzalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 12:21    Předmět: Citovat

Tady nejde o záruku, nebyla to přece žádná spotřebka a tyhle hodiny osazovaly rozvodné závody nebo jak se to jmenovalo před ČEZem, do rozvaděčů běžně k blokovaným spotřebičům a tam vydržely roky. Spíš věděli sami, co asi ten miniaturní spínač vydrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 12:55    Předmět: Citovat

Asi rozhodoval stav zátěže (proud do odporový zátěže to sneslo větší) - ty mikrospínače se daly i do těch oranžovejch vyměnit za 10A verzi. V těch modrých, co byly přímo "do zdi" a pak i v těch posledních verzích, tak už byly 10A standart.
Nevím, odkud Crifodo jsi - V Brně, když byl v provozu "RECOM", tak jsem tam těch spínaček něco odtahal. Byly kolikrát čtvery na jedný desce, spolu s nimu tam byly i počítadla provozních hodin. Ty spínačky tam byly tak hojný, že si jich moc necenili (kvůli těm kolíkům, co se snadno ztrácely). Řekli si tak o 10 až 20 kaček za kus v libovolným stavu. Kolikrát postačilo vyměnit baterii, nebo rozbýbat strojek. Jen u jedněch jsem musel trochu důlčíkem "zužit" ložisko krokovýho motorku, protože v tý mosazi bylo to uložení tak vylágrovaný, že se ten kulatý magnet lepil na pólový nastavce. To se podařilo a spínačky jsou funkční dodnes, i když se nepoužívají z důvodu ztráty těch trnů. Dneska, když jsou ty digitální, tak už postrádají smysl. Prodávají se kompatibilní verze bez těch kolíků (VEMER NAPA-D)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 13:17    Předmět: Citovat

Záleží na způsobu značení, případně jestli je úplné. Mohlo by to znamenat 0,5A-DC a 2A-AC.
SPH-Q 2A byly určené přednostně jako sazbové spínače, musely tedy spolehlivě snášet induktivní zátěž stykačů. Někdy spínaly i dva-tři V25M a k poruchám nedocházelo. Ovšem na těch pár desítek wattů by mělo 0,5A taky stačit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 15:31    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Hodiny mají ale posunutý číselník 12hodinový vůči spínání kolíčkama o 2 3/4h. To asi nepůjde nastavit bez rozebrání strojku?
Kotoučkem se symbolem hodinové ručky mi šlo otáčet po mírném zabrání prsty. Nebo to máš rozladěné celé? Tj. když natočíš číslo nad trojúhelníček, tak minutová ručka neukazuje celou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 15:45    Předmět: Citovat

Elektrosvite, Jasně, že myslí to, že to má rozhašený. Hodinový kolo (to s namalovanou malou ručkou) je přes jedno zubatý kolo (denní verze) spojený s tím věncem. když mu u toho věnce přeskočí zub, tak ten věnec přesně nesedí s polohou hodinovýho kola a ukazuje blbosti. Tím pak kolík nespíná v čas, co hodiny zobrazují. Můj názor je ten, že je lepší za ten věnec vůbec nechytat a nepokoušet se jím o rychlý přetáčení hodin, při přílišným zabrání může přeskočit.
Odpoj napájení strojku, přetoč hodiny na 12:00. Demontuj destičku, na který je přišroubovaný plošný spoj. Jsou to 3 šrouby. Uvolníš bílý zubatý kolo, co spojuje hodinový strojek z věncem. Vyndej jej. Věnec natoč do správné polohy, zasaď zpět to zubatý kolo a slož to. Nezapomeň zkontrolovat rohatku a ty 2 západky, co ovládají ten mikrospínač. Překontroluj pohyb věnce při seřizování - pak připoj baterii a můžeš fungovat.
Návod je pro denní verzi - věřím, že týdenní to má podobný, akorát bude o jedno zubatý kolo pod věncem víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 16:02    Předmět: Citovat

To, co popisuješ, se mi stalo při seřizování času pomocí minutové ručky. A zjistil jsem, že disk s namalovanou hodinovou ručkou jde normálně protáčet prstem. Tak jsem jej natočil do žádané polohy a nechal být. Do strojku jsem nezasahoval. Protáčení mechanismu zabráním za věnec s kolíčky je prasárna...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2018, 21:20    Předmět: Citovat

Rozhozený ciferníky bych nějak srovnal, ty jedny spínačky stejně musím rozdělat, protože rohatka sice akusticky klape, ale nepůsobí na čudlík mikrospínače.

teď jsem ještě dotáhl jedny novější hodinky, z komexthermu kvůli kterýmu se celý ten veksl odehrává. Germánské Diehl a podle topenáře "nejdou" a proto donesl ke kotli moderní digitální spínací cosi a metrovým kablíkem to napojil někam do střev komexthermu, přičemž zrušil funkci prostorovýho termostatu.



freq 002.jpg
 Komentář:
 Velikost:  101.89 kB
 Zobrazeno:  134 krát

freq 002.jpg



freq 004.jpg
 Komentář:
 Velikost:  139.24 kB
 Zobrazeno:  117 krát

freq 004.jpg



freq 005.jpg
 Komentář:
 Velikost:  119.96 kB
 Zobrazeno:  127 krát

freq 005.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund