Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bezpečnost především

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 15:07    Předmět: Bezpečnost především Citovat

Tahle věc mě celkem dostala, protože by se teoreticky nikdy neměla stát, jenže svět je jinej. Na pravé straně je primár, na levé straně sekundár zdroje, ty kontakty, co jsou přelepený je optron s izolačním napětím 6kV a ta nálepka je seriový číslo, což není nijak neobvyklý, jenže ona je zespodu kovová a celá izolační pevnost je dána jen vrstvou nepájivky a lepidla. Že se to časem prorazilo a nikoho to přitom nezabilo,jenom shořel zdroj,je dobře !

Foceno narychlo mobilem, takže žádná velká kvalita to není..



nalepka.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nalepka.jpg
 Velikost:  10.09 kB
 Staženo:  178 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 18:56    Předmět: Citovat

tišťák navrhl více méně příčetný technik, jenže výrobek pak kompletovala na konci linky nějaká slepice, případně narychlo zacvičená opice. Na to si budeme muset u zboží z Asie zvykat. I na to, že Státní zkušebna sice živí armádu úředníků, ale o zboží na trhu nemá ánung... Sad
Jestli znáš prodejce a jestli se jednalo o tvoje děti, které náhodou vyvázly, zkus podat trestní oznámení ve smyslu obecného ohrožení nebo něco na ten způsob.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 19:13    Předmět: Citovat

Nedělejte si iluze, koho to bude zajímat ? Policii ? ČOI ? IBP ? ITI ? Všude vás asi přátelsky vyslechnou a pošlou jinam, pokud to nebude zařízení, jednoznačně prodávané, rozšířené a pokud možno se dá na tom trhnout nějaká mediální sláva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 19:25    Předmět: Citovat

Co to je "jednoznačně prodávané"? Jednou to výrobce dá z ruky a (pokud se nebavíme o republice typu Burkina Faso) pak se to už řídí zákony, normami, předpisy Wink
Zákon o ochraně spotřebitele, Zákon o Státním zkušebnictví, Zákon o České obchodní inspekci, co mě teď jen zběžně napadá. Jasně že se aktivita s jakou se smeká úředník, odvíjí od společenské důležitosti podavatele. Kdo je chytrý, může věci pomoct naroubováním na místo a čas tak, aby se státní správa smekala rychleji. Představ si, Sendyx, že takový zdroj přineseš na policii s tvrzením, že napájel předzesilovač mikrofonu, do kterého před týdnem hovořil na mítingu čestný předseda jisté politické strany Wink
Kopii trestního podání doneseš svému místně příslušnému senátorovi a druhou kopii pošleš do Navlastních očí nebo Černých ovcí Smile
Pak ať to někdo zkusí zamést.
Když ty žluté opice necháme řádit, časem se takové výrobky stanou normou a naše normy už potřebovat nebudeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 19:55    Předmět: Citovat

Zákon o státním zkušebnictví - zrušen, a to dávno...

S tím jednoznačným prodejem, uváděním na trh atd. je to složitější, i když už snad existuje výklad. Velký problém byl třeba s věcmi, které jsou většinou prodejné velkoobchodně nebo pro odbornou montáž, ale je to složité téma.

Pokud si chceš vydobýt nějakou ostruhu, mohu ti poslat třeba fantastickou "roztrojku" firmy Noell (tuším to prodával kdejaký shitomarket) a zkus se jim postarat o kontrolu. Nebo zajdi do šopu s PC, vezmi namátkově 3 napájecí šňůry v cenách 10 až 40Kč/ks a udělej pořádný průzkum....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 20:22    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Zákon o státním zkušebnictví - zrušen, a to dávno...


.. Nebo zajdi do šopu s PC, vezmi namátkově 3 napájecí šňůry v cenách 10 až 40Kč/ks a udělej pořádný průzkum....


O těch káblech mě něco povídej. Sám jsem dopadl tak, že jsem raději koupil obyč třípramenou FLEXO šňůru a natvrdo jsem ji napájel na plošný spoj zdroje PC. Zásuvku jsem nahradil průchodkou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 20:37    Předmět: Citovat

Proč tak složitě ? Dá se koupit kvalitní kábl, já jsem kupoval třeba k pokladnám Olivetti, bílá barva, středně měkká guma, má to spolehlivý kontakt, tlusté vodiče, akorá stojí 180Kč. Nebo koupit kvalitní flexo a euro přívodku, rovněž kvalitní, tj. ne z GM a podobných... Shurter nebo ještě jeden profi typ vedou myslím i Bauhasy nebo Hornbachy, cena prý kolem 110Kč, což ujde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 20:38    Předmět: Citovat

Ostruhy si rozhodně leštit nemíním, o tom bych uvažoval až kdybych byl osobně do věci zaangažován, kdyby někdo usiloval o život mně nebo někomu na kom mi záleží. Jinak tu nechci samozřejmě objevovat ameriku, dobře vím že Češi skoupí všechno a je jim to jedno, ostatně existence Lidlů a tržnic svědčí o věci dost jasně Wink
Jestli byl zákon o Státních zkušebnách zrušen, nahrazuje ho nějaký předpis, minimálně vyhláška 585/1992 Sb. o schvalování výrobků z hlediska bezpečnosti nebo Zákon č. 102/2001 o obecné bezpečnosti výrobků a možná i další.
Jasně že papíry nikoho samy o sobě neochrání, člověk by měl o sebe dbát trochu i tím, co, od koho, kde a za kolik kupuje. Volovi nepomůže ani atest zarámovaný v pozlaceném rámu. O víkendu jsem probrousil šňůru od vrtačky, byl to okamžik a kdyby se neprobrousily všechny žíly rychle nadoraz a nespojily, mohl jsem koupit ukázkovou ránu. Takhle jsem si šňůru zkrátil a vyměnil 63A pojistky na baráku - výsledek "selektivity" jističů...
co je s napájecíma šňurama k PC? ohrožujou taky bezpečnost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 21:14    Předmět: Citovat

Postupně se objevily šńůry mizerné (40Kč/ks, asijský výrobce, 3 prdele schvalovacích značek) a šňůry, které lze popsat vojenským žargonem jako UNP - ty jsem viděl dle drzosti prodejce za 10 až 30Kč. UNP nemívají žádné schavlovací značky, nějaký popis typu "Fang Lo 250V 10A".
Mizerné typy - většinou velmi tenký vodič, což by asi vyhovělo, vidlice do zdi ujde, ale kabel v ní bývá napojen třeba jen smáčknutím do dutin a zastříknuto plastem, občas některý spoj částečně odejde. Průser je "euro" koncovka, dutinky nepruží, plast je tvrdý, nezaručují kontakt ani živých, ani PE !! Při zahýbání s koncovkou to na PU184 lítá třeba na PE od 0,2 do 6R, a občas se stává, že PE nemá kontakt vůbec... osobně jsem takovouto šňůrou vyhodil primární pojistku v novém a dost drahém měřáku (přístroj po zapnutí nešel a když jsem hnul s koncovkou, udělalo to prskprsk a pojistka, pod plombou , šla do kytek - a přístroj do servisu, doprava tam a zpět mě stála skoro 600 Sad(((. Některé mají takové tolerance, že jdou zastrčit i vyjmout z přístroje naprosto volně.
Šňůry typu "UNP" jsou obvykle tak tenké, že kdybyste se s ní snažili uškrtit prodejce, dojde k jejímu přetržení. Zdají se být tlusté přiměřeně, ale mědi se v nich skoro nedořezáte. "euro" koncovka je většinou z velmi tvrdé hmoty, někdy jde nasadit ztuha a vzápětí někde praskne, z 10 ks nových (nákup pro školu) neměly 4 kvalitní kontakt živých vodičů, u 4 nebyl vyhovující kontak PE. Pozor, tohle bylo při 1. pokusu, po asi 10 pokusu se situace mnohem zhoršila, navíc 3 praskly. Do jisté míry se na tom podepisuje taky tolerance protikusů, ale i tak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 21:53    Předmět: Citovat

Lehce přidám olej do ohně, že je to zdroj do zařízení, kde platí nejpřísnější normy a kde se naštěstí používá ještě izolační trafo na primáru jako zvýšená ochrana.
A výrobce jste trefili správně - Korea.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 22:12    Předmět: Citovat

Zdeněk: jestli chceš říct, že to je pro nějakou ordinaci nebo dokonce sál, tak to stojí za uveřejnění Wink Twisted Evil
Sendyx: pořád si nemůžu zvyknout, že se blbá bakelitová koncovka stává vzácností. Vyrůstal jsem v době, kdy poctivých vidlic a vypínačů se všude válely mraky, cuprextit se vyráběl za rohem a kdy jsme slintali nad nedostupností procesorů nebo pamětí 2kB Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt únor 15 2007, 22:21    Předmět: Citovat

Tak už víme, proč doktoři nosí gumové galoše Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33960
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 19 2007, 0:31    Předmět: Citovat

Tie smejdove napajacie kable k PC poznam - mal som zdroj a kabel, ktorym ked som zahybal, tak sa PC resetlo. Potom som kupil novy zdroj (poriadny - DTK) a k nemu bol aj kabel - hrubsi ako ten povodny a v zdroji drzi a nic sa neresetuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund