Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava elektronkového rádia které stavím

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 15:35    Předmět: Úprava elektronkového rádia které stavím Citovat

Ahojte stavím toto rádio: http://www.pandatron.cz/?235&elektronkovy_am_prijimac místo onenho přepínače stanic bych chtěl dát ladící kondensátor, válí se mi tu léta v bedně z gramorádia opereta kterýho bych rád využil, z důvodů že je kompaktní oproti ostatním, ale nevím jak to sladit a spárovat dohromady s cívkou, dále bych si představuji (ale nevím zda-li to jde) že bych onen přepínač instaloval a nalétoval k němu kondenzátor (jeho hodnotu bych potřeboval zjistit od vás). Přičemž když ladím, tak aby to ladilo v pásmu SV kde vysílá ČR2 a COUNTRY, a když přepínač sepnu tak se připne ten kondenzátor a zvýší celková hodnota a aby to ladilo v pásmu DV kde ještě vysílá Radiožurnál. Myslíte že to tak lze?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 17:18    Předmět: Citovat

Ano. Sám sem měl dva pevné kondenzátory a přepínač. Na jednom ČRo2 a na druhém ČRo1.
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st březen 10 2010, 17:48    Předmět: Citovat

Ladicí kodenzátor tam klidně dej, večer zachytíš na středních vlnách plno vysílačů z celé Evropy. Zapoj jen jednu sekci 500pF. Jako cívku bych použil feritovou anténu z nějakého tranzistoráku, která má už hotové středovlnné, dlouhovlnné a vazební vinutí. Vazební cívku (nejméně závitů) bych použil jako anténní vinutí, feritka se přitom bude chovat jako vzestupný transformátor. Středovlnné a dlouhovlnné vinutí by se přepínalo. Pak bych zkusil naladit na SV Liblice (639kHz) a na DV Topolnou (270kHz). Podle výchylky rotoru ladicího kondenzátoru, event. srovnáním s továrním přijímačem bych pak upravil počet závitů cívek. Toto je řešení bez měření a výpočtů.

K výpočtu rezonančního kmitočtu LC obvodu slouží Thomsonův vzorec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 6:43    Předmět: Citovat

A to nemáš nikoho s GDO ? Nebo vf generátorem ? Bez tohoto a s "nějakou" cívkou se potrápíš . Když by jsi mohl alespoň změřit hodnoty L a C . Většinou počítej , že vzhledem k parazitním kapacitám bude skutečný rezonanční kmitočet nižší , než vypočítaný . S dobrým výsledkem můžeš počítat při výpočtu paralelního kondu pro přeladění na DV .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 9:13    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
Ladicí kodenzátor tam klidně dej, večer zachytíš na středních vlnách plno vysílačů z celé Evropy. Zapoj jen jednu sekci 500pF. Jako cívku bych použil feritovou anténu z nějakého tranzistoráku, která má už hotové středovlnné, dlouhovlnné a vazební vinutí. Vazební cívku (nejméně závitů) bych použil jako anténní vinutí, feritka se přitom bude chovat jako vzestupný transformátor. Středovlnné a dlouhovlnné vinutí by se přepínalo. Pak bych zkusil naladit na SV Liblice (639kHz) a na DV Topolnou (270kHz). Podle výchylky rotoru ladicího kondenzátoru, event. srovnáním s továrním přijímačem bych pak upravil počet závitů cívek. Toto je řešení bez měření a výpočtů.

K výpočtu rezonančního kmitočtu LC obvodu slouží Thomsonův vzorec.


Nojo, teď jen vědet jestli ten z Operety má 500Pf? nevím jestli je hodnota ve schématu ještě jsem se tím pořáně nezabívál, jen tak zběžně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 9:15    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
A to nemáš nikoho s GDO ? Nebo vf generátorem ? Bez tohoto a s "nějakou" cívkou se potrápíš . Když by jsi mohl alespoň změřit hodnoty L a C . Většinou počítej , že vzhledem k parazitním kapacitám bude skutečný rezonanční kmitočet nižší , než vypočítaný . S dobrým výsledkem můžeš počítat při výpočtu paralelního kondu pro přeladění na DV .


No právě nemám Sad , kdybych měl tak už za ním letííííííím až se ze mě Kuřák (kouří Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 12:38    Předmět: Citovat

GDO mám, VF generátor taky, ale bydlím v Plzni. Tak jak jsem popisoval výše jsem postupoval kdysi, když jsem neměl nic. Jak vypadá ten ladicí kondenzátor z Operety?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 12:58    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
GDO mám, VF generátor taky, ale bydlím v Plzni. Tak jak jsem popisoval výše jsem postupoval kdysi, když jsem neměl nic. Jak vypadá ten ladicí kondenzátor z Operety?


Takový malý, a dlouhý, destičky z mosazi, koukni zde, je to špatně videt http://teslaradio.webgarden.cz/image/14824715
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 17:21    Předmět: Citovat

Podle té fotky mě hned napadlo že to bude podobný stroj jako Piano, které jsem míval, že to bude mít kombinovanou vstupní AM/FM jednotku, kde je aditivní směšování použito i pro AM, nejen pro VKV. A taky že ano. Je to nástupce Piana, v poměrovém detektoru to má Ge diody, Piano mívalo ještě EAA91.

Tady: http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/e441d99b59a1bf26c12570d30062d2cf/04411f03b79f3f6ac1257321005dae84/$FILE/TSL3353371021SNS.pdf

máš kompletní servisák. Anténní sekce má 270pF, oscilátorová 180pF. Zbylé dvě sekce s jedním či dvěma plechy a velkou mezerou jsou pro VKV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 19:58    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
Podle té fotky mě hned napadlo že to bude podobný stroj jako Piano, které jsem míval, že to bude mít kombinovanou vstupní AM/FM jednotku, kde je aditivní směšování použito i pro AM, nejen pro VKV. A taky že ano. Je to nástupce Piana, v poměrovém detektoru to má Ge diody, Piano mívalo ještě EAA91.

Tady: http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/e441d99b59a1bf26c12570d30062d2cf/04411f03b79f3f6ac1257321005dae84/$FILE/TSL3353371021SNS.pdf

máš kompletní servisák. Anténní sekce má 270pF, oscilátorová 180pF. Zbylé dvě sekce s jedním či dvěma plechy a velkou mezerou jsou pro VKV.


To bude asi nejvhodnější ty dvě spojit a dostanu 450pf to je už téměř jako 500pf že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: čt březen 11 2010, 20:55    Předmět: Citovat

Paralelně to spojit samozřejmě můžeš, ale záleží samozřejmě na tom co k tomu připojíš za cívku, aby ti to ladilo v potřebném rozsahu. Podle mě by bylo nejlepší použít sekci 270pF a k tomu připojit SV vinutí původní feritky z Operety. Nebo si sehnat středovlnnou cívku z ještě staršího rádia, kde byl duál 2x 500pF a pak spojit obě sekce paralelně. Indukčnost té cívky pro 500pF ladicí kondenzátor a střední vlny ti vyjde kolem 200uH (mikrohenry). Máš možnost to změřit? Jiná možnost je GDO a změřit rezonanční frekvenci.

Jinak ti nezbývá než to prostě zapojit, zalovit v éteru a zkusit chytit Liblice (Prahu). Nejdřív s jednou sekcí a pak s oběma paralelně. Rotor duálu by přitom měl být cca z jedné třetiny venku. Je-li více pak něco odmotej. Je-li duál přitom zavřený úplně či nechytíš nic, připoj nejprve druhou sekci (a potom hledej jinou cívku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: pá březen 12 2010, 15:42    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
Paralelně to spojit samozřejmě můžeš, ale záleží samozřejmě na tom co k tomu připojíš za cívku, aby ti to ladilo v potřebném rozsahu. Podle mě by bylo nejlepší použít sekci 270pF a k tomu připojit SV vinutí původní feritky z Operety. Nebo si sehnat středovlnnou cívku z ještě staršího rádia, kde byl duál 2x 500pF a pak spojit obě sekce paralelně. Indukčnost té cívky pro 500pF ladicí kondenzátor a střední vlny ti vyjde kolem 200uH (mikrohenry). Máš možnost to změřit? Jiná možnost je GDO a změřit rezonanční frekvenci.

Jinak ti nezbývá než to prostě zapojit, zalovit v éteru a zkusit chytit Liblice (Prahu). Nejdřív s jednou sekcí a pak s oběma paralelně. Rotor duálu by přitom měl být cca z jedné třetiny venku. Je-li více pak něco odmotej. Je-li duál přitom zavřený úplně či nechytíš nic, připoj nejprve druhou sekci (a potom hledej jinou cívku).


ano to by šlo, ovšem jak říkám ten velkjenj (2x 500 pf) bych nerad využil mám ho ale nemám zas ve skřínce do které to stavím tolik místa, a feritka zůstala v tom zbytku operety, pokud tam vůbec byla, měiče na toto nemám, mám pouze šlusmetr = vadaska, fázovka, multimetr ručkový a displejový. Nějákou cívku bych možžná našel v klasiku a možná harmonii jsou to též vráčky. a co koupit nějákou cívku v GM Confused kupoval jsem tam do DC DC měniče z 9 na 50V do toho rádia, ale to musí bejt zas nějáká speciš, co?

J...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: pá březen 12 2010, 22:23    Předmět: Citovat

opereta ma vzduchovej, 280+180pF, a 15+15pF
tech 180 nevim presne, ale na audion to jde pekne...

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.46 sekund