Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6599 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po září 09 2024, 6:42 Předmět:
O nepájivém poli se píše ošklivě. Já jsem s ním nikdy problém neměl a když bude mít někdo součástku s nevhodnými vývody, tak o tom přece ví a nehledá problém u součástky vedle.
Mám stejnou zkušenost jako Artaban001, když si vyklektáš kontakty tlustejma vývodama, tak hubený potom mají špatný kontakt.
A jsou druhy zapojení kdy jeden špatný kontakt kdekoli má za následek vždycky stejně se projevující disfunkci.
Takový příklad je třeba to diskrétní Déčko, když to kdekoli rozpojíš, zastaví se to a výstup je 0V.
Moje první kniha https://www.databazeknih.cz/knihy/od-krystalky-k-modelum-s-tranzistory-266233, můj první kit: https://www.elektroraj.cz/2017/09/22/stavebnice-elektronik-detsky-radioprijimac/ (no, není to přesně ona...vypadalo to nějak podobně, součástky se musely napájet) postavil jsem toho tehdy dost, leptal vlastní spoje atd, vrcholem bylo FM rádio, když pomalu končily AM rádia. Ale léta jsem na to nešáhl a dělal jiné věci. Teď jsem si řekl, že zkusím pár věcí, ale koukám, že se všecko dneska dělá jinak. Když vidím SMD, PCB desky z Číny, věci jako Raspberry, KiCad, tak nestačím valit voči, atd... všecko je jinak, než si to pamatuju. Doteď jsem vlastně nepochopil jak se vlastně dělá s tou moderní páječkou protože jsem zvyklý na trafopájku a kalafunu. Ale už mě nebaví pořád zírat do PC a chci něco udělat rukama a mám pár praštěných nápadů. Možnosti jsou velké, kdysi bylo jen pár knih, Amatérské rádio nebo jedině chodit na VŠ. Dneska internet plný info, datasheety atd. Ještě i ChatGPT poradí. Co by mě velice zajímalo, jestli se dá před stavbou nasimulovat softwarem obvod, nevím nakolik ta doba pokročila. Nepájivé pole jsem kdysi použil jen na pár logických obvodů, bylo to dost drahé, dneska za pár šupů z Číny. Nemůžu si stěžovat. Samotné součástky se mi ale zdají celkem drahé, ale asi si to jen špatně pamatuju a měl jsem toho kvanta vypájené ze starých TV a rádií (dneska jak jsou všude čipy a SMD, to je zas jiné).
V tomhle případě bych asi doporučil začít se simulátorem Electronic Workbench. Zkusit si s tím pohrát a pak se uvidí.
Založen: Dec 11, 2015 Příspěvky: 177 Bydliště: Slovensko,Bratislava
Zaslal: po září 09 2024, 10:11 Předmět:
Úplne súhlasím s Cust, a ak sa niekde aj správy chyba opraviť to na pcb ide oveľa elegantnejší nejakým drôtikom a vôbec potom človek ani po oprave sa nemusí hanbiť to ukázať poprípade v svojich projektoch použiť ten prototyp.
Tu je príklad potreboval som si otestovať jeden MCU tak som si narýchlo nakreslil testovaciu pcb, samozrejme som spravil chybu, ale aj napriek tomu pcb sa da opraviť a použiť .
Důrazně doporučuji VYHNI SE NEPÁJIVÉMU POLI. Je to extrémně nespolehlivá záležitost. Profík si s tím poradí hned, protože ví kam se má podívat a co zkontrolovat. Ale ty budeš kvůli špatnému kontaktu nebo vypadlému drátu hodiny pátrat v čem je problém a nakonec tě to znechutí tak, že se zapojením a celou elektronikou sekneš.
Kup si univerzalní desky, ty zelené oboustranné, ne ty hnědé papírové a pájej to kombinací naprasením součástek do vzduchu a osazením. Kup si drát s PTFE izolací nebo samopájitelný lakovaný. Taky záleží jestli věc budeš chtít dál používat (pak to musíš dělat trochu pořádněji - jako šamponek, nebo jestli je zapojení jen na vyzkoušení a ověření funkčnosti, pak ti stačí chumel součástek. Bez větších problémů se tak dají pájet i SMD obvody typu SSOP, QFN apod, prostě je otočíš na záda a na vývody připájíš drátky. A jako bonus se naučíš pájet. Deska je samozřejmě nejlepší, ale to až v případě že aspoň trochu víš co děláš. Výroba není drahá, ale dost to trvá, takže pokud máš momentální nápad a náladu, moc se postup s výrobou desky nehodí.
Já bych řekl že tohle je spíš jen o manuální zručnosti a silné lupě
Třeba pro hodináře jež je zvyklý na práci s malými věcmi nebude žádný problém připájet pár drátků na QFN, narozdíl od toho aby zapojení rozchodil.
Postupů jak na to je na internetu plno, jen je třeba se toho nebát, případně natrénovat na elektroodpadu. https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/qfn-16-to-socket.431223/
Kupodivu ani podobné akce jako tohle nepotřebují příliš elektro znalostí, spíš klidnou mysl a pečlivost.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6599 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po září 09 2024, 19:12 Předmět:
Já to v klidu zapájím, ale nevím o druhém v mém okolí... Natožtak začátečník. Nehledě na to, že ta druhá fotka je úplná blbost a pustí se do toho dle mne jen člověk vyšinutý.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.