Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

předzesilovač pro gramofon - stavba
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st duben 10 2024, 10:49    Předmět: Citovat

Nojo, ale Barcarola měla krystalovou přenosku VK031, tedy Ci kolem 800 pF, výstupní napětí do 0,75 MΩ přes 400 mV dost daleko na obě strany od 1 kHz, to se skutečně nemusel šumem zabývat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1618
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 10:49    Předmět: Citovat

Když jsem viděl schémata, usoudil jsem, že se mi velice líbí část sluchátková (TPA6120 konečně někdo budí diferenciálně), líbí se mi pasivní korekce i zdroj. Vstupní část už je ale mimo mou rozlišovací schopnost, plus že do gramo reprodukce sám osobně nedělám, mám to jen jako přístup k nahrávkám v jiné podobě nedostupným. Tož jsem oslovil kamaráda na Slovensku, který je od přírody nadaný analytickým sluchem (a tedy extrémně náročný posluchač), a zároveň ví dost o audio technice. Plus jsem ho poprosil, aby práci ukázal obvodářům z jeho okolí, kteří dělají do vyššího levelu audia.

Odpověď je zde:

Ráno som to poslal obvodárom, traja mi odpísali že Phono sa nevenujú vôbec a jediný Laco Bunta (BVa) mi odpísal:
---------------------------------------------
obvodovo je to asi to naj.. čo sa dá dnes urobiť. Pasívne RIAA filtre, najlepšie dostupné obvody (OZ, Jfety..), dôsledná vf filtrácia. Reálny výsledok bude ale kriticky závislý od konštrukcie, návrhu DPS a zeme na DPS, aj na mechanickom prevedení a zemnení (odstup 50Hz) .. Ale to sa uvidí až po realizácii. Elektrické vlastnosti (možnosti zapojenia, ak sa to urobí bez chýb) budú určite výborné a tak trochu overkill vzhľadom na možnosti phono záznamu (šum drážky, hluk od pohonu). Ak je kamarát "phono nadšenec" a vie čo robí, tak určite nebude sklamaný.
-----------------------------------------------

Moje poznámky:
- pre menší šum pre MC pri jfetoch sa používa paralelné radenie tranzistorov. Či to má aj reálny zmysel si musí zodpovedať každý sám vzhľadom na veľkosť šumu drážky.
- zdroje ma potešili. Tie samé šváby používam aj ja. Sú ale neskutočne háklivé na skrat. Ja som odpálil jedno TPS7A4701 čo používam ako zdroj v preampe len tým, že mi upadol drôt
z ruky a dotkol sa výstupných pinov (pri zapnutom zdroji samozrejme, kto by ho vypínal, že), hneď bolo po švábe. Netrúfam si toho moc doporučovať, ale možno protiskratové diódy
na výstupe zdroja by boli fajn, aspoň pri oživovaní určite.
- použitie ADA4898-1. Je to momentálne jeden z mála švábov (teda podľa mojich uší), ktorý má absolútne nulovú zvukovú signatúru, ak sa napája 5V. Pri vyššej voltáži už ho je "počuť".
To je ale výlučne moja skúsenosť a tento šváb chalani radi používajú napr. v DACoch pri IV konverzii.

Moje osobné posluchové skúsenosti:
Používam MC prenosku.
Preampy ako Actidamp MKIV s úpravami pre MC, alebo openamp od P. Macuru so vstupným trafom pre MC od p. Berana hrali moc plocho, malý priestor.
Až ten od Per Andersa Sjostroma hrá pre mňa prijateľne. Ale je zbytočne zložitý.

A držím Custovi palce, moc sympatický projekt. Ak by som ja bol Cust, na projekte už nemením nič zásadného, obvodovo je to moc dobre spravené a má môj obdiv,
jeho MC časť s jfetmi ma zaujala natoľko, že ak k tomu bude rozumný návrh DPS, tak to postavím a zrecenzujem. Tak sa mi to moc páči...

M.

-----------------------------------------------------------------------------------

Za mě tedy poznámečka, že míchat sem Barcarolu nebo NC470 je tak trošku (naprosto) mimo odpovídající použití zde probírané konstrukce. Spíš bych radil po finalizaci to poslat na specializované weby o audiu, včetně (nebo především) zahraničních. Případně řešit něco jako autorství a podobně, pokud to Cust nechce vyloženě darovat audio komunitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 11:22    Předmět: Citovat

@ransom, děkuji za povzbudivé zprávy

Co se týče obvodu ADA4898-1, není úplně vhodný při zesílení pod 1. Já s ním mám toršku nepříjemnosti v jiných zapojení, kde jsem ho nakonec nahradil OPA1611, který má pro nízkém zesílení lepší fázovou bezpečnost. V tomto případě by měl ale produkovat opravdu excelentní výsledky.

Co se týče DPS, asi to zveřejním, alespoň větší část. Zároveň přemýšlím o založení s.r.o., tak by to mohl být i okrajový prodejní artikl. Smile Možná i jako stavebnice. Ale zatím to beru jako podporu bastlířů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 11:54    Předmět: Citovat

Teď na to koukám a k obsahu se nemohu vyjadřovat, je to zcela mimo moji mísu. Ale měl bych trochu k formě.

Podle vzhledu předpokládám použití LaTeX-u, což je podle mne nejlepší možný nástroj na podobný dokument... Jen ten základní vzhled je trochu... naprd (rámečky kolem odkazů a tak). Možná by stálo za to si s tím pohrát i po té vzhledové stránce. Zde můžu nabídnout pomoc, ať to není jen plácaní do větru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 12:59    Předmět: Citovat

Zkus nabídnout vzhled, který by se ti líbil - jednu stránku s nějakým obrázkem a tabulkou. Já nejsem proti, ale kolem obrázků rámečky dělat nechci - to se mi nelíbí. Kdyžtak raději do SZ, ať to tady není zaneřáděné diskuzí o typografii a vzhledu.
Jo, je to v Latexu, respektive v editoru Lyx, který je trošku přehlednější než prostý textový dokument.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 15:13    Předmět: Citovat

OK, dobře, dám Ti vědět. Jen mi, prosím, dej pár dní času.

Jinak, rámečky kolem obrázků nemyslím, mám na mysli ty kolem odkazů, to v defaultu nevypadá nejlíp...

A Lyx také používám, nejraději na kratší dokumenty. Na ty delší si už vezmu přímo Latex, protože mi dává lepší kontrolu nad vzhledem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 16:03    Předmět: Citovat

ok, rámečky jsou zvýrazněné odkazy, které se netisknou. Lze to vypnout, aby se ani nezobrazovaly...
Přehrál jsem dokument, odkazy teď nejsou orámovány.


Naposledy upravil Cust dne pá duben 12 2024, 19:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jimirek
Moderátor


Založen: May 06, 2013
Příspěvky: 636

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 17:03    Předmět: Citovat

Já budu schopen se té korekci věnovat snad přes víkend, ale do toho pdf to nedám, protože to neumím. Takže texťák nebo zase příspěvek, pokud to je ještě aktuální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31860
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 17:30    Předmět: Citovat

Když dáš ve Wordu možnost "Uložit jako...", jednou z nabídek už od doby voppiců 2005 nebo 2007 je "Uložit jako .pdf". V některejch verzích je to schovaný v roletce vyvolaný klikem do otevřenýho textovýho Wordovýho souboru pravým myšítkem. Je to nejjednodušší možnost, pokud máš nainstalovanej Oppičí balík Mrtwošrotu - i bez instalace spešl softu Acrobat od Adobe nebo třeba "DoPDF",


print 01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  169.73 kB
 Zobrazeno:  11 krát

print 01.jpg



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 17:57    Předmět: Citovat

Mám pocit, že Cust naštěstí netrpí masivní infekcí zvanou M$.

Nicméně když jsme u toho, tak OpenOffice/LibreOffice má (různě nastavitelný) export do pdf též.

Zde konkrétně ovšem jde o toto. Nikdy jsem neměl, ale vždycky jsem oceňoval kvalitu a perfektní funkčnost pdf dokumentů z Latexu či Lyxu...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31860
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 18:38    Předmět: Citovat

Jirko, já nereagoval na našeho "moraváka-in-spe" - ten je v poho, ale na tenhle postík, kterej možná uniknul tvojí pozornosti:
jimirek totiž napsal(a):
Já budu schopen se té korekci věnovat snad přes víkend, ale do toho pdf to nedám, protože to neumím. Takže texťák nebo zase příspěvek, pokud to je ještě aktuální.
Takže tak ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 19:25    Předmět: Citovat

Klucííí, klídek...

@jimirek, jasně, budu za to vděčný... Klidně doc, txt, cokoliv.

@JirkaZ, @EKKAR, netrpím onou infekcí, jedu na Linux, LibreOffice a podobně..., ale MS nezatracuju, dost často se jim něco povede a občas něco táhnou. Wink To PDF bylo myšleno zcela jinak - šlo o vytvoření komentářů přímo v mém pdf, ne o export z něčeho do pdf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2024, 19:41    Předmět: Citovat

Ekkar: jo, to mi došlo až chvíli potom (ten sousední příspěvek).
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jimirek
Moderátor


Založen: May 06, 2013
Příspěvky: 636

PříspěvekZaslal: st duben 17 2024, 20:30    Předmět: Citovat

Tak jsem to dočetl a výsledek mého snažení je tady. Snad jsem nic nepřehlédl. Bez záruky. Zkoušel jsem to jako přílohu, ale můj Linux rozhodil kódování, takže napřímo je to tu.

str.6
vynecháme, dostaneme zvukový
str.8
Jednu ze složek nebo lépe Jednou ze složek je
str.9
byl k výpočtu
str.10
frekvencích je odpor
dominantní na nízkých frekvencích,
nestoupá na nízkých frekvencích
stejný proud, jako
vysokých frekvencích. Je
str.12
na obrázku 3.2, a může
tranzistory, ze kterých
malý, o což se snažíme
str.13
větví, pak bude
považuji za méně
je výhodnější jít s hodnotou
str.14
ukázáno, jak připojit
str.15
pokusíme napětí na drain
str.18
Předzesilovače pro MC
str.26
V článku byl ukázán
v několika topologiích.



errata.txt
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  errata.txt
 Velikost:  613 Bajtů
 Staženo:  13 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6307
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st duben 17 2024, 22:25    Předmět: Citovat

díky moc, opraveno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund