Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Detekce plamene
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2020, 4:33    Předmět: Citovat

Asi nejjednodušší zapojení jsem zahlídl v hlídači Kromschroder IFW15, ale mají tam trafko s 200V na sekundáru pro tu elektrodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2020, 8:20    Předmět: Citovat

Jde přímo měřit napětí na tom osazeném termočlánku. Akorát že 10mV ss je u běžných zapojení dost ovlivňováno tepelným couráním polovodičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2020, 9:24    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Jde přímo měřit napětí na tom osazeném termočlánku. Akorát že 10mV ss je u běžných zapojení dost ovlivňováno tepelným couráním polovodičů.

Ten signalizátor z odkazu měří proud. Zasahovat do jistícího okruhu plamene je dost ošemetný. Tam se hraje o každý miliohm. Naštěstí Ti hrozí jen častější výpadky. Já bych použil, pokud by to šlo, externí signalizátor z vlastním snímačem. Snímač s fotodetektorem má tu výhodu, že do plamene kouká, tudíž stačí fotočidlo umístit do trubičky a tu namířit na vhodné místo ve spalovacím prostoru tak, aby na něj svítil jen plamen. Zdechnutí plamene je ihned signalizováno. Hotový snímač z IR fotodetektorem je "koupitelný" jako modul v GM ( třeba) za cenu nižší, než krabka cigaret.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2020, 13:06    Předmět: Citovat

Já bych byl pro ten termočlánek, stačí starý vykuchaný ze starého plynového sporáku, co hlídá plamen v troubě, stačí k němu připojit proudové relé vyrobené z jazýčkového spínacího kontaktu s velkou citlivostí (aspoň 1 Az) a kusu smaltovaného měděného drátu, o průřezu okolo 1 mm². Kolik jsem namotal závitů si už samozřejmě nepamatuji, ale asi to bylo pár desítek, dvě nebo tři vrstvy na délce asi 20 mm, ale to se dá vyzkoušet, aby to bylo co nejcitlivější, po vyzkoušení je potřeba to zalít do krabičky zalévací hmotou a popřípadě udělat plášť ze železného plechu, aby jazýčkový kontakt nespínal působením vnějšího magnetického pole.
Kdysi před zhruba 25-ti lety jsem tak nahradil originální snímač plamene v nezávislém topení Webasto, který nevydržel ani půlku první zimy a stál skoro 2000 Kč, funguje to spolehlivě dodnes a mnohem lépe než ten originální snímač, který detekoval plamen až po déle než minutě hoření a tím dost trpěla žhavící svíčka, která byla celou tu dobu napájená, ten můj snímač detekoval plamen do 20 sekund. Ten originální snímač jsem rozkuchal, byla to na jednom konci uzavřená železná trubička, v tom uzavřeném konci bylo něco jako zbytky spáleného sena a v tom otevřeném konci byl zalitý fototranzistor, který měl snímat, jak svítí to doutnající seno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 11:47    Předmět: Citovat

Ano, jedná se o starý electrolux

https://img23.rajce.idnes.cz/d2303/13/13297/13297209_0b8868c494831067b18cee791ffff6aa/images/IMG_20160928_165046.jpg?ver=1

Nějaká detekce plamene tam je (drátek do plamene). Uzavírá přívod plynu pokud není plamen. Ale do toho bych nerad zasahoval. Přece jen se jedná o bezpečnostní prvek a nerad bych vyletěl do luftu.
Proto je nutné při startu držet zmáčknutý volič velikosti plamene, ten přepere to uzavření plynu když není plamen.

Jde mi pouze o kontrolu plamene při startu. Tj. že už to chytlo a že po puštění knoflíku plamen nezhasl. Pak už mě to nezajímá.
Detektor bych si stejně asi udělal na vypínač, aby zbytečně nebral energii v době, kdy mě stav plamene nezajímá.

Ten IR detektor pro arduino mě právě zaujal. Jen jsem se chtěl zeptat jestli ho někdo netestoval. Jak moc je to spolehlivé s ohledem na přístup denního světla (přes nasávací mžířku tam nějaké světlo pronikne, ale né přímé sluneční světlo), a jeslti je schopný detekovat i menší modrý plamen.
Ten plamen je o něco větší jak věčny plamínek v karmě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 11:57    Předmět: Citovat

Tak nevýhoda IR tady už byla popsána.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 11:59    Předmět: Citovat

Musis to drzat az dovtedy, pokym termoclanok nezacne dodavat dost prudu na otvorenie ventilu - a to je az po chvili od zaciatku horenia (na plynovom sporaku to trva asi 20 sekund - ked to pustis skor, plamen zhasne). Takze ziadny samostatny indikator ti nepomoze. Preto sa ten originalny pripaja do serie s termoclankom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 12:14    Předmět: Citovat

Jasné, že to musím držet vím.

Ale jde o to, jak poznat, že už lednice chytla a můžu začít počítat do dvaceti.
Přece jen je to starší kousek a né vždy chytne hned.
A otevírat lednici a kontrolovat plamínek průhledítkem je dostni nepohodlné. Hlavně když člověk třeba popojíždí. Před jízdou se plyn musí zavřít.

Taková signalizace by značně zvýšila komfort.

Takže jediná nevýhoda IR je, že ho může zmást rozpálený hořáček? Což to by mě při startu nějak moc netrápilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 12:32    Předmět: Citovat

Najlepsie riesenie je originalny indikator, ako sem dal link Ondra2. Indikacia priamo od termoclanku a bez napajania.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 12:56    Předmět: Citovat

A ten je kompatibilní i s mojí lednicí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 10 2020, 13:13    Předmět: Citovat

Ak je obvod termoclanok-ventil (pravdepodobne ide aj cez prepinac?) niekde spojeny fastonom (aby to tam islo zapojit), tak by to mohlo fungovat. Prud, ktory dava termoclanok snad nebude vyznamne odlisny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 10:32    Předmět: Citovat

Ok. budu se tam muset podívat jak je to řešený až auto odzimuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2020, 10:52    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Ak je obvod termoclanok-ventil (pravdepodobne ide aj cez prepinac?) niekde spojeny fastonom (aby to tam islo zapojit), tak by to mohlo fungovat. ......


vypadá to, že tady je použitý termočlánek s měděnou trubičkou (jako koaxial) a zakončený připojovacím šroubením do plynového ventilu. Takže se na to napojit asi nepůjde Sad

orig. termočlánek

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 15:46    Předmět: Citovat

Tak jsem dělal pokusy s tím IR detektorem plamene pro arduino.
Vůbec to nefunguje.

Do ovladače plynu vede trubička. Žádný konektor tam není. Myslím, že snímání plamene je na nějakém jiném principu. Je to prostě stará lednice, kde ještě elektronika není.

Myslíte, že by bylo schůdné tam dát termočlánek například toto
https://www.aliexpress.com/item/32787929278.html

a pak to nějak pomocí OZ zesílit a detekovat ty mV co to vyrobí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2021, 17:13    Předmět: Citovat

Fotoodpor + nějaká bižuterie okolo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund