Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:dude666 - Profil dude666
Dnes: 0
Včera: 0
Celkem: 17972Čtenáři na webu

Anonymní: 187
Členové: 68
Celkem: 255
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

PC teploměr
Publikované: Tuesday, 18.02. 2003 - 19:09:43 Od: alovka

Konstrukce pro Vaše PC a technika pro PC Teploměr se dvěma teplotními čidly a zobrazením teploty ve Windows.

 • Digitální PC teploměr

Tento teploměr se připojuje na libovolný sériový port v počítači ( schéma je na Canon 9 pin ). Zapojení je velmi jednoduché, protože není zapotřebí žádný programovatelný obvod ani mikrokontrolér.
Přesnost snímané teploty je 0,5°C, bez jakékoli kalibrace. Snímanou teplotu zobrazuje prográmek pro Windows, který monitoruje údaje ze sériového portu. Pěkně, přehledně s rozlišením na venkovní a vnitřní snímač.

Logo programu Therm

SPECIFIKACE :

 • Práce na libovolném COM portu.
 • Rozsah teplot : -20°C až +125°C ( -4°F až 257°F ).
 • Tolerance zkreslení 0,5°C.
 • Volné přepínaní na stupně Celsia a Farenheita.
 • Logování do textového souboru.
 • Vzorkování 1sec, 5sec, 30sec, 60sec.
 • Jeden nebo dva snímače teploty ( v budoucnu až osm ).
 • Žádné napájení z externího zdroje
 • Žádné kalibrování.
 • Zdrojový kód programu volně k dispozici.

 • Popis

Celé zapojení je postaveno na principu snímačů teplot od Dallas Semiconductors. Tento malý osmivývodový obvod potřebuje jen napájení +5V k tomu, aby začal měřit teplotu a odesílal data ven přes sběrnici IIC bus.
Jednotlivé snímače mohou být zapojeny paralelně a mají tři adresovatelné vstupy ( A0, A1, A2 ) . Autor uvádí, že lze takto napojit až 8 snímačů paralelně na sebe.
Autor nastavil na vnitřní snímač teplot adresu 0 a na venkovní snímač adresu 1. Jestliže používáte v zapojení pouze jeden snímač použijte adresu 0.
Přispůsobení paralelního IIC rozhraní k rozhraní sériovému (RS232) je věcí přizpůsobení hladin signálů. IIC rozhraní pracuje se signály z hladinou 0V až 5V, kdežto RS232 s -12V až +12V . Výhodou je, že sériový port specifikovaný pro -12V až +12V funguje stejně dobře i se signály 0V až 5V. SDA data mohou tedy proudit v tomto směru beze změny. Naopak data proudící z opačného směru ( RS232 ), mohou poškodit IIC vstupy. K vůli tomu je zde zapojen omezovač napětí ( R1, DZ1, R2, DZ2 ) na SCL hodinový vstup a SDA vstup dat.
Napájení obvodů je řešeno ze sériového portu, přes diody D1, D2 a filtr C1 na stabilizátor LM2936-Z5. Tento stabilizátor nesmíte zaměnit s obyčejným 7805 stabilizátorem. Potom byste museli přidat 9V baterii. Stabilizátor LM2936-Z5 funguje i při velmi malých vstupních napětích ( 6V ), které se docela běžně vyskytují na sériovém portu. Schéma zapojení ke stažení zde .

 • Programové vybavení

PC teploměr

 • Program je napsán ve Visual Basicu v.5.0 . K jeho spuštění je zapotřebí runtime knihovna dll. Knihovna se sama automaticky nainstaluje do systému. Minimální konfigurace je počítač s procesorem P90, možná i nižší. Nastavení programu spočívá pouze v tom, že musíte vybrat správný COM port a interval mezi jednotlivými měřeními. K programu samotnému jsou přibaleny i zdrojové kódy programu pro případné úpravy. Vše máte ke stažení zde .


Ze zdroje : http://www.riccibitti.com/pc_therm.htm


 
Související odkazy
· Více o Konstrukce pro Vaše PC a technika pro PC
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Konstrukce pro Vaše PC a technika pro PC:
PC teploměr

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.42
Hlasů: 7


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: PC teploměr (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 26.02. 2003 - 14:16:27
Zajimalo by me to. Kde si sezenu v obchode stabilizator a teplotni čidla.... Byl jsem u dvou obchodech a nesehnal jsem to. Fibik fibik@c-box.czRe: PC teploměr (Hodnocení: 1)
Od: fafo (vavrek@dysk.cz) - Tuesday, 01.08. 2006 - 13:38:52
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mam přeloženej programek do češtiny :-)


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na adrese admin (zavináč) ebastlirna.cz


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund