Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:lean - Profil lean
Dnes: 0
Včera: 0
Celkem: 18687Čtenáři na webu

Anonymní: 535
Členové: 42
Celkem: 577
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Ten gramofon by snad šlo ještě zachránit...
Publikované: Monday, 13.04. 2009 - 23:38:14 Od: hill

Audio technika a konstrukce Doma se nám válí gramofon a hromada desek. Co s tím?
Nehledejte v tom vědu, snad vše už bylo vymyšleno, stačí se jen toho držet.
Velmi častý dotaz je na možnost náhrady různých gramofonových přenosek. Gramofon nalezený na půdě nehraje, ale desky škoda vyhodit. Po takovém zjištění následují další otázky: lze to opravit, půjde to snadno, nebo bude potřebná rozsáhlá investice?


Gramofon lze zapnout, kotouč se točí, ale zvuk je příšerný až žádný. Že by přenoska? Nejčastěji ano.

Velmi častý dotaz je na možnost náhrady různých gramofonových přenosek. Někdy kvůli nim vypukne docela plamenná diskuse, obvykle z nepochopení, oč vlastně jde. Začne to přitom zcela nevinně, že gramofon  nehraje, ale k němu je hromada desek. Po takovém zjištění následují další otázky: lze to opravit, půjde to snadno, nebo bude potřebná rozsáhlá investice?


Odpověď, která by všechny potíže vyřešila, není na jednu větu, vlastně by na ni snad nestačila ani kniha. V našich zemích máme ovšem výhodu – výrobců gramofonů, příslušenství i vydavatelů gramodesek bylo málo, zato dotáhli své produkty k velmi dobrým až špičkovým parametrům za dostupné ceny – a vyrobili jich hodně.

Situace se sice poněkud změnila, dnešní ceny dílů, zejména přenosek, jsou někde jinde, než v dobách největšího rozšíření mechanického záznamu, ale to neznamená, že by to znamenalo vždy nevýhodu. Například dynamickou přenosku s pohyblivým magnetem lze už přes 25 let koupit za stejnou cenu, zatímco krystalové přenosky už prodává málokdo a jejich cena překročila svůj desetinásobek, takže jsou nejméně stejně tak drahé, jako dynamické přenosky vyhovující i pro náročný poslech.

Jen konstrukce gramofonů staví stále na nějakých 130 letech zkušeností, základní principy přinejmenším během posledních 40 let nikdo nezpochybnil. To nám situaci dále zjednodušuje.

Celý článek ke stažení je zde: .


 
Související odkazy
· Více o Audio technika a konstrukce
· Další články od autora: hill


Nejčtenější článek na téma Audio technika a konstrukce:
Kytarové kombo HARLEQUIN MM15

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.03
Hlasů: 141


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Ten gramofon by snad šlo ještě zachránit... (Hodnocení: 1)
Od: Bernard - Wednesday, 15.04. 2009 - 02:56:31
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Je to článek autora, který se vyzná, tak není co dodat. Jenom si snad vymyslet nějakou prkotinu, a tou může být úhel zalomení raménka. Kdysi dávno byly okolo toho diskuse, ale když matematika přišla s optimálním řešením, už není o čem. Výsledkem je, že přenoska je přesně ve směru tečny k drážce na dvou místech desky tak, aby mimo těchto míst byla odchylka minimální. A když máte raménko hotové, už se s tím moc nenadělá. A tak je asi zbytečné o tom meditovat. :-)Re: Ten gramofon by snad šlo ještě zachránit... (Hodnocení: 1)
Od: Rybicka - Wednesday, 29.04. 2009 - 22:18:45
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://opravna.blog.cz
Klobouk dolů! Vyčerpávajicí článek, který musel zabrat dost času. Nemá chybu. Děkujeme.Re: Ten gramofon by snad šlo ještě zachránit... (Hodnocení: 1)
Od: fero7 - Friday, 17.04. 2009 - 20:25:28
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pekny a vycerpavajuci priklad plodneho vysledku z plamennej diskusie.Re: Ten gramofon by snad šlo ještě zachránit... (Hodnocení: 1)
Od: Jirikczech - Thursday, 22.10. 2009 - 01:51:23
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Klobouk dolů! Tak detailní rozbor přehrávacích korekcí pro desky na 78 otáček jsem ještě nikdy nikde nečetl.


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund