Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:blackdot - Profil blackdot
Dnes: 1
Včera: 1
Celkem: 18564Čtenáři na webu

Anonymní: 296
Členové: 52
Celkem: 348
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Spojnice mezi dvěma telefony
Publikované: Sunday, 03.02. 2002 - 10:47:55 Od: alovka

Telefony a telefonie Postavte si (spojnici) , natáhněte kabel a neplaťte už telecomu :-) .

  • Popis spojnice

Tato konstrukce jednoduché spojnice umožňuje komunikaci mezi dvěma telefonními přístroji. Samozřejmě, že mezi nimi musí být natažený kabel. Je to vhodné a levné řešení pro komunikaci ve velkém domě nebo mezi kamarády v paneláku. Nepotřebujeme žadný Telecom nebo nějaké pobočkové ústředny. Jako napájení spojnice 24 Volty , můžeme použít malé signální trafo. Na svorky a1 , b1 připojíme jeden telefonní přístroj a na svorky a2 , b2 druhý telefoní přístroj. Při zvednutí sluchátka prvního přístroje začne druhý přístroj vyzvánět. K tomu, aby spojnice fungovala stačí obyčejné (šunky) telefony se zastávaren, třeba s vybrakovaným číselníkem, který pochopitelně nepotřebujete.  • Schéma zapojení

Spojnice

Seznam součástek Hodnoty součástek
Trafo 220V/24V Třeba signální trafo
D1 až D3 KY 130
C1 , C2 Elektrolyty 200uF / 63V
C3 Svitek 1M / 100V
R 560 až 680 R
Relé k1 , k2 LUN 24 V / 1 svazek + patice  • Závěr

Spojnice by měla teoreticky fungovat na všech typech telefonů, ale zkoušena byla jen jak jsem uvedl na "šunkách" telefonech. V komentářích můžete zanechat připomínky ke konstrukci a Vaše poznatky.


 
Související odkazy
· Více o Telefony a telefonie
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Telefony a telefonie:
Spojnice mezi dvěma telefony

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.48
Hlasů: 27


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Monday, 06.05. 2002 - 07:50:12
Co mám dělat když mi to chrčí ???Re: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 09.03. 2005 - 09:13:53
No já jsem zkoušel si postavit napájecí most pro dva telefony trošku jinak a doplněný o možnost vyzvánění střídavým napětím 50Hz. Byly to telefony vyrobené do roku 1989 v tesle Stropkov (bud s trfem uvnitř nebo tranzistorované) mi.ov@email.czRe: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 09.03. 2005 - 09:18:28
Podle jednoho velmi starého AR jsem si postavil napájecí most vylepšení o vyzvánění 50Hz(všechny telefony do roku 1989 z tesly Stropkov) Pak jsem postavil
mírně vylepšou malou ústřednu na 10 tel.
s trochou elektroniky a používá ji jeden podnikatel úspěšně několik let..
mi.ov@email.czRe: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 1)
Od: Slavas - Wednesday, 10.08. 2005 - 16:11:59
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj!Muho pourit ss rele?nemam stridave,jak by se to nechalo upravit.dik bastleni zdarRe: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 1)
Od: DOTOHO - Tuesday, 13.12. 2005 - 11:54:43
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dočetl jsem se, že máte problémy s hluky a šumy u tlf. přístrojů. Pro uvedené zapojení doporučuji napájení zvýšit na napětí 36-48 V(standardně dnes v síti ČTc 48V=) a hlavně použít můstkový usměrňovač s lepší filtrací (stabilizátor). Vyzváněcí napětí 50Hz by mělo mít právě 36-48 V. Pak nesmíme zapomenout upravit i srážecí odpor (omezení napájecího proudu). V telefonních rozvodech (společný pól) se uzemňuje vždy + pól. Propojení telefonů se provádí zásadně krouceným - párovým vodičem. Pro úplné odstranění hluků a rušení se doporučuje použít impedanční přizpůsobení (600 Ohmů). To však představuje značně komplikovanější zapojení a vlastní trafa 600/600 Ohmů s dělenými cívkami je velký problém, v současné době ho sehnat či vyrobit tak, aby spolehlivě přenášel kmitočky 300-3400Hz, dále složky ss a vyzváněcích proudů (25, 50 Hz), je nad běžný výkon bastlíře. Výhoda úpravy napájení: 1) možno použít ss relátka na 24 - 60 V 2) znížení hluků a šumů 3) průrazy přechodových odporů (vyšší napští jak 24 V) K úplné spokojenosti se však asi nikdy nedopracujete. Účelem je jednoduše a spolehlivě zajistit funkčnost systému. Přeji mnoho zdaru.Re: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 1)
Od: DOTOHO - Tuesday, 13.12. 2005 - 11:56:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zapoměl jsem ještě jednu důležitou poznámku. Diody předřazené relátkům jsou základním problémém odskakování a chvění kotvy. Při můstkovém zapojení usměrňovače a lepší filtraci je úplně vyřaďte. ZdarRe: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 1)
Od: NOHITS - Saturday, 18.02. 2006 - 10:58:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.nohits.wz.cz
To nefunguje a navíc mě jeden el lyt právě bouchl do ksichtuRe: Spojnice mezi dvěma telefony (Hodnocení: 1)
Od: pavels - Wednesday, 22.11. 2006 - 17:48:08
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dobry den.chtel bych se zeptat zda se daji pouzit novejsi telefony z roku 1994 typ:eta853/10.Jinak toto zapojeni mam uz hotove a pouzivam ho dva roky spokojenost.Diky za rady


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund