Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:jamaljamal22 - Profil jamaljamal22
Dnes: 1
Včera: 0
Celkem: 18276Čtenáři na webu

Anonymní: 320
Členové: 42
Celkem: 362
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Souměrný paralelní dvojčinný stupeň
Publikované: Sunday, 17.04. 2005 - 08:37:48 Od: Petr_Hodis

Audio technika a konstrukce
Elektronkový zesilovač ( ilustrační foto )Další informace ke konstrukci elektronkových zesilovačů, pro kvalitní poslech.
Souměrný paralelní dvojčinný stupeň
Petr Hodis

      Na obr. 1a je schematicky znázorněn běžný dvojčinný stupeň, u něhož jsou pro názornost nakresleny odděleně nulové vodiče i anodové napětí obou elektronek. Každá elektronka má při tom v anodovém obvodu zátěž Raa/2, takže spojíme-li nulové vodiče, bude předepsaná zátěž Raa.
Zapojíme-li tento obvod podle obr. 1b, kde obě poloviny zátěže, na nichž má signál souhlasnou polaritu, mohou být spojeny paralelně (čárkováno), takže výsledná zátěž je Raa/4. (což je výhoda při výrobě výstupního transformátoru) Anodové zdroje musí být dva, což je určitá nevýhoda.
Při stejných stejnosměrných proudech obou elektronek se tyto proudy v zátěži navzájem ruší, takže stejnosměrný proud neprochází zátěží, ale jde sériově přes obě elektronky. Při souměrné zátěži je nulový potenciál v jejím středu, proto může být uzemněn, čímž každá z elektronek má zátěž rozdělenu na polovinu mezi katodu a anodu.

Dvojčinný paralelní koncový stupeň

Obr.1 - běžný souměrný paralelní dvojčinný stupeň

a) běžný dvojčinný stupeň rozdělený na dvě poloviny, b) zátěže spojeny paralelně, c) vyznačeno napájení stínících mřížek a předchozích stupňů.

    Protože výsledná zátěž vznikla paralelním spojením zátěží obou elektronek, nazývá se toto zapojení paralelní dvojčinný souměrný stupeň. Tento stupeň nám umožní nahradit klasický výstupní transformátor pokud jde o spojení výstupních obvodů obou elektronek i pokud jde o oddělení stejnosměrného proudu od zátěže, zároveň se výsledná zátěž zmenšila na 1 zátěže běžného dvojčinného stupně. Výstupní transformátor je výrobně velmi jednoduchý. Jedná se vlastně o autotransformátor se zemnící odbočkou uprostřed a s výstupy dle požadované impedance na obě strany od středu. Magnetický rozptyl mezi polovinami vinutí není na závadu, protože má menší převod a vazba elektronek je dána paralelním řazením zátěží, nikoliv magnetickou vazbou obou polovin primárního vinutí. Jediným problémem je nutnost použití kvalitních plechů, mají podstatný vliv na celkovou kmitočtovou charakteristiku. O tom zase příště.   

 

Poslal: Petr Hodis


 
Související odkazy
· Více o Audio technika a konstrukce
· Další články od autora: Petr_Hodis


Nejčtenější článek na téma Audio technika a konstrukce:
Kytarové kombo HARLEQUIN MM15

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.66
Hlasů: 6


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund