Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Virus12 - Profil Virus12
Dnes: 0
Včera: 1
Celkem: 18688Čtenáři na webu

Anonymní: 937
Členové: 9
Celkem: 946
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Hledal tady někdo booster ke kytaře?
Publikované: Sunday, 31.10. 2004 - 18:08:08 Od: Hill

Audio technika a konstrukce Jednoduché zapojení s dvojitým operačním zesilovačem.

Hledal tady někdo booster ke kytaře?

Jednoduché zapojení s dvojitým operačním zesilovačem.
Horní větev je vlastní omezující zesilovač. Zesílení naprázdno je dostatečně velké, aby diody D1 a D2 dobře „ořízly“ signál do obdélníkového tvaru. Pokud chcete použít součástky ze šuplíku, může posloužit i OZ MA1458, ale počítejte s trochu větším šumem. Při použití křemíkových diod (KA206, apod.) je rozkmit výstupního napětí asi 1V špička-špička, omezení je velmi ostré. O něco měkčího omezení lze dosáhnout s Ge diodami s přivařeným zlatým hrotem (GAZ51, GAZ17, OA7 apod.). S těmito diodami je výstupní napětí 0,4 V špička-špička.
Můžete vyzkoušet i běžné Ge detekční diody (třeba GA201-207), i ty dávají trochu jiný zvuk, ale rozkmit výstupního napětí je poněkud více závislý na napětí vstupním. Rezistor zapojený paralelně k diodám je asi tak maximální použitelné hodnoty. S jejím zmenšováním klesá základní zisk zesilovače a tedy i úroveň, od které začne omezovat. Můžete jej nahradit potenciometrem 1M/N a úroveň omezení si nastavit podle potřeby (ono už je to pár let, dnešní snímače třeba dávají větší výstupní napětí). Navíc má zesilovač ve zpětné vazbě omezen přenos nízkých kmitočtů (pokles citlivosti o ca 3,5dB při 100Hz). Obvykle to vyhovuje - pokud máte jiné představy o boosteru pro baskytaru, nahraďte elektrolyt 10uF větším, ne však přes 68uF. V druhé větvi je běžný lineární zesilovač s nastavitelným pevným zesílením. Trimrem M47 se prostě nastaví subjektivně stejná hlasitost neupravovaného zvuku. Potenciometrem lze v určitých mezích „domíchat“ barvu zvuku někam mezi „normální“ a „booster“.
Jak je naznačeno ve schématu, potenciometr není podmínkou, stačí běžný přepínač - zesilovače mají na výstupech navzájem tak nepatrný napěťový rozdíl, že při přepnutí to ani nelupne. Navíc lze tuto větev využít ve funkci prodlužovače tónu - trimr M47 se nahradí fotorezistorem optočlenu Vactrol (nebo levnějšího výprodejního Tesla 3WK163 10 až 163 41), proud LEDkou tohoto optočlenu řídit usměrněným, přiměřeně vyfiltrovaným výstupním signálem. Nejde zde o nic jiného, než o obdobu záznamové automatiky v kazeťáku. Pozor! Výstupní signál je o hezkých pár dB tlustší, než z kytary, takže použijte na zesilovači „linkový“ vstup nebo zařaďte na výstup boosteru ještě jeden potenciometr, kterým stáhnete signál na použitelnou úroveň.

Na závěr bych rád podotkl, že neškodí si trochu zaexperimentovat - dělali to všichni kytaristé, aby zrovna ten „jejich“ sound byl pokud možno originální. Takže tento návod nepokládejte za dogma ani vy a hrajte si.

Booster ke kytaře

P.S.: když píšu „uF“, míním tím mikrofarady.

Poslal: Hill


 
Související odkazy
· Více o Audio technika a konstrukce
· Další články od autora: Hill


Nejčtenější článek na téma Audio technika a konstrukce:
Kytarové kombo HARLEQUIN MM15

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Hlasů: 2


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Hledal tady někdo booster ke kytaře? (Hodnocení: 1)
Od: mizl - Friday, 18.02. 2005 - 18:37:48
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jo, BOOSTER je supr ,ale narazil sem na malinkej problémek on mi to tiž příjmá v pozadí kdyz je v klidu ale zapnutý radiovou stanici .Nevíš jak to odstranit ??? jinak to je dobrá vecicka .Sem s ní moc spokojenRe: Hledal tady někdo booster ke kytaře? (Hodnocení: 1)
Od: boraicho - Saturday, 18.08. 2007 - 18:53:52
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
tota schema je obracena ci ako to vlastne lebo ten IO ma index dole a normalne by mal mat hore.Re: Hledal tady někdo booster ke kytaře? (Hodnocení: 1)
Od: KoDeath - Saturday, 29.12. 2007 - 16:49:03
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
chtěl bych se zeptat, na kolik toto zapojení přijde...jestli není lepší koupit si už hotovou "krabičku"


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund