Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:pavla - Profil pavla
Dnes: 0
Včera: 2
Celkem: 18780



Čtenáři na webu

Anonymní: 584
Členové: 6
Celkem: 590




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Konvertor VGA na TV přijímač
Publikované: Friday, 02.01. 2004 - 06:54:06 Od: alovka

Konstrukce pro Vaše PC a technika pro PC Prezentované zapojení je redukcí umožňující zobrazení obrazu z počítače na TV přijímači. Zvlášť vhodné pro počítačové herní pařany.

Konvertor monitor - TV ( DSUB - TV-Out )

Následující schéma jsem "vykopal" ve svém nepořádku na hard disku a přeložil do Češtiny. Bohužel domácí webová stránka už nějaký pátek nefunguje.

Prezentované zapojení je redukcí umožňující zobrazení obrazu z počítače na TV přijímači. Autor uvádí, že zapojení vzniklo především pro notorické hráče počítačových her, kteří nejsou spokojení se zobrazením na malých monitorech nebo nemají prostředky ke koupi většího (21") monitoru.
Jak už z úvodu vyplývá úkolem konvertoru je převést signály vystupující z grafické karty na úplný videosignál. Z videokarty vystupuje pět signálů, které nám budou potřebné, abychom dostali sloučený videosignál z výstupu konvertoru. První tři výstupy jsou RGB ( výstup 1, 2, 3 ). Zbylé dva jsou vertikální a horizontální synchronizace ( výstup 14 a 13 ). Výstupy 6, 7, 8 jsou země.

Popis pinů VGA konektoru

V konstrukci je použit speciální integrovaný obvod od firmy Analog Device s označením AD 725 ( obvod je k dostání jen v SMD verzi ). Byl vyvinut tak, aby k jeho správné funkci bylo zapotřebí co nejméně vnějších součástek. Obvod AD 725 je schopen pracovat jak v normě PAL, tak i v normě NTSC. Režim práce je závislý na kmitočtu generátoru, stavu jaký je na výstupu 1 STND a rezistoru R4. My se však budeme zajímat pouze o normu PAL, která je standardem v ČR.

Ve schématu je mimo AD 725 použit ještě jeden obvod US2. Jedná se o obvod 74HC04 se šesti invertory uvnitř. Invertor US2A je využit ke stavbě Quartz generátoru s kmitočtem 17.73447 MHz. US2B slouží jako tvarovač signálu z generátoru. Zbývající čtyři invertory uvnitř obvodu nejsou využity. Jejich vstupy zůstaly spojeny se zemí z důvodu eliminace nepotřebných rušení na nevyužitých vstupech. Signál z generátoru putuje do výstupu 3 na US1. Výstupní signály RGB z grafické karty jsou spojeny přes kondenzátory C1, C2, C3 se vstupy US1. Tyto kondenzátory s hodnotou 100nF oddělují skladovou konstantu, která se může objevit na výstupech RGB od vstupů US1. Tři rezistory R1, R2, R3 s hodnotou 75 Ohmů příspusobují impedanci karty ke konvertoru. Na vstup YTRAP ( pin 13 ) je připojen obvod filtru. Filtr má za úkol tvarovat signál na výstupu konvertoru CMPS.
Pro ty z Vás, kteří by chtěli konvertor používat ve standardu NTSC, byl filtr konstruován tak, aby při přiložení +5V na rezistor R4 a výstup 1 na US1 se filtr přepnul na standard NTSC. Na paměti je třeba mít, že je nutno rovněž změnit kmitočet generátoru na 14.31818 MHz. Po těchto úpravách bude konvertor pracovat ve standardu NTSC.

Ke konstrukci se doporučuje pájka s regulací teploty a odpovídajícím hrotem pro pájení zmíněného SMD integrovaného obvodu. Nejdříve letujeme komponenty RLC, diody a konektory. Potom pájíme US2 a Quartz. Po kontrole správné montáže, přistoupíme k nastavení generátoru. Nejdříve připojíme napájení +5V, při němž by se měla rosvítit LED dioda. Dále na výstup 4  US2 přiložíme Hertz metr . Ladícím kondenzátorem C14 naladíme přesnou frekvenci 17.73447 MHz. Jestliže se Vám nedaří naladit uvedený kmitočet, musíte změnit hodnoty kondenzátoru C15 nebo C16. Další etapou montáže je vletování US1. Při této operaci je třeba dbát zvláštní opatrnosti. Při dlouhém letování obvodu může dojít k jeho přehřátí a tím k jeho zničení. Nakonec už jen celé zařízení odzkoušíme. Připojíme konvertor k počítači a jeho druhý konec k TV přijímači. Televizor musí být přepnut na vstup video. Jestliže se na obrazovce objeví obraz je vše v pořádku. Jestliže se na obrazovce objeví skákající pruhy, musíte k počítači připojit monitor a změnit obnovovací frekvenci obrazu. Tak postupujete i dále, až se na TV přijímači objeví správný obraz.

Zapojení bylo testováno na kartě TSENG ET400C. Při uvádění zařízení do provozu je třeba brát k úvahu omezení TV přijímače co se týče obnovovací frekvence obrazu. Začínejte od nejmenší a postupně zvyšujte. V krajních případech nemusí konvertor správně fungovat, potom musíte sáhnout po nějakých utilitách pro nestandardní změnu obnovovací frekvence.

Rozpis součástek:

Rezistory: 
R1 -75 
R2-75 
R3-75 
R4 - 47k 
R5-1M 
R6 - 200 
R7-75 
R10-220

Kondenzátory: 
C1 -0,1uF 
C2-0,1uF 
C3-0,1uF 
C4-18pF 
C5 - 9pF 
C6-0,1uF 
C9-220uF/10V 
C10-10uF/10V 
C11 -0,1uF 
C12-10uF/10V 
C13-0,1uF 
C14-15pF 
C15-47pF 
C16-60pF

Polovodiče: 
D1 - 1N4148 
D2 - LED

Integrované obvody: 
US1 - AD725 
US2 - 74HC04

Ostatní: 
L1-68uH
Q1 -17.73447MHz 
Konektory - CINCH 
Konektory- DB15

 

Schéma zapojení:

Schéma konvertoru naleznete pod tímto odkazem.

Desky plošných spojů:

Plošný spoj konvertoru ze strany spojů.

Plošný spoj konvertoru ze strany součástek.

Za případné neúspěchy nebo poškození komponentů nebereme žádnou zodpovědnost. Je to jenom na Vás a Vašich schopnostech.

 

 

Opracowano na podstawie Nowy Elektronik 5/1999
http://www.elektronika.basnet.pl(stránka neexistuje) .


 
Související odkazy
· Více o Konstrukce pro Vaše PC a technika pro PC
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Konstrukce pro Vaše PC a technika pro PC:
PC teploměr

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasů: 2


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

IO AD725 (Hodnocení: 1)
Od: mitch - Tuesday, 11.05. 2004 - 00:23:35
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.klain.cz
Nevíte někdo kde by se dal IO AD725 objednat?



Re: Konvertor VGA na TV přijímač - NEFUNGUJE (Hodnocení: 1)
Od: mitch - Saturday, 16.10. 2004 - 13:31:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.klain.cz
Zdravim,
mam takovy problem mam tu jeden kus jenomze nefunguje. Napajeni mam na 4,5V ploche baterii a signal na TV se neukaze vubec. Bylo to zkouseno na NB Acer TravelMate 243LCe s frekcenci 60Hz nevite cim to muze byt?



Prečo to nejde?? (Hodnocení: 1)
Od: jEti - Tuesday, 05.04. 2005 - 19:00:14
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Toto bolo uverejnené aj v cca AR4/2002. Viem, že vyšli dve verzie, ale v jednom bola chyba, tak sa skúste mrknúť tam



Re: Konvertor VGA na TV přijímač (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Thursday, 08.09. 2005 - 05:13:48
a neexistuje aj opacna schema?
tzn. zapojenie monitora na vga ?
napr. lcd priamo na dvd?
dakujem



Re: Konvertor VGA na TV přijímač (Hodnocení: 1)
Od: vitav - Tuesday, 23.01. 2007 - 16:45:56
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dalo by se sehnat schéma na opak tohoto, aby to umnělo z CVBS nebo S-VIDEA do RGB pro PC momitor?



CHYBA VE SCHÉMATU! Varování všem... (Hodnocení: 1)
Od: johnsilver - Wednesday, 14.11. 2007 - 21:24:09
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj lidi,
dejte pozor - ve schématu je chyba, vývod č. 5 slouží k přepnutí obvodu do Powerdown módu, a je aktivní v nule. Pro normální činnost tedy musí být připojen na Vcc (+5V). Přišel jsem na to bohužel až když už jsem měl hotovou desku a zapájený obvod, a pochopitelně to nefungovalo :-) Po odstranění této chyby vše běží bez problémů.
Měl bych ale dotaz - nedaří se mi přimět grafickou kartu v notebooku, typ Intel GMA 915, k prokládanému obrazu, volba Interlace v Powerstripu je šedá. Jinak jsem konvertor zkoušel na kamarádově notebooku s grafickou kartou ATI, a vše šlapalo bez problémů, obraz jako víno :-)
Tušíte někdo, jak ji přimět, nebo je to beznadějný boj?
Díky všem...



Re: Konvertor VGA na TV přijímač (Hodnocení: 1)
Od: jirka89 - Friday, 14.12. 2007 - 15:19:25
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím! Mohl by mi PLS někdo napsat, kde se dá ten AD725 objednat?? Dík moc


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund