Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký Linux pro NTB?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:26    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
... co šíbujou ikony, hrajou hry, pálí céda pod neronem a net se nainstaluje sám, stačí zapojit kabel...


Přesně toto umí Linux taky. Většinou. Jen Nero se v něm jmenuje K3B Wink


Naposledy upravil JirkaZ dne st leden 12 2022, 17:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:26    Předmět: Citovat

Přesně na tohle (projektor) mám nějaký (L)Ubuntu. Chtělo to sice na začátku vychytat aby jel Netflix ( jede pouze ve FF na tomhle stroji a ještě se muselo něco donastavit kvůli akceleraci) a nějaké drobnosti ohledně rozlišení a zvukového vystupu, ale od té doby jsem nemusel dělat nic než klikat na ikony. A už to tak je 4 roky každý večer v provozu. Flashky dneska Linux bere naprosto bez problémů, VLC přehraje vše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:32    Předmět: Citovat

Ondra2 napsal(a):
Přesně na tohle (projektor) mám nějaký (L)Ubuntu. Chtělo to sice na začátku vychytat aby jel Netflix ( jede pouze ve FF na tomhle stroji a ještě se muselo něco donastavit kvůli akceleraci) a nějaké drobnosti ohledně rozlišení a zvukového vystupu, ale od té doby jsem nemusel dělat nic než klikat na ikony. A už to tak je 4 roky každý večer v provozu. Flashky dneska Linux bere naprosto bez problémů, VLC přehraje vše.


Souhlas.

Linux totiž umožňuje si takřka vždycky vybrat. Lze ho ovládat jak graficky (začal jsem tak a dodnes to převážně používám), tak v konzoli pomocí příkazů (je to velmi efektivní, ale člověk si musí pamatovat přesnou syntaxi, nebo jí mít někde poznamenanou). Lze to dělat i kombinovaně, prostě dle chuti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:50    Předmět: Citovat

Ondra2 napsal(a):
Linux bere naprosto bez problémů, VLC přehraje vše.
To samozřejmě, sám Linux používám. Ale vím, jak to dopadne, když přijde někdo, kdo ho nezná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 12:55    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
...Nainstaluj znovu Windows 7 .......upgraduj na 10 a hotovo.


Tak jsem to zkusil a ty desítky (64b) tam docela jdou.
přeformátoval jsem disk, nahrál W7 (mám nějakou corporate verzi už aktivovanou), problém byl akorát najít ten správný ovladač pro wifi a upgradoval to na W10.
No a teď si s tím si hraju od včerejška, aktualizace, dohledání driverů pro BT, kameru, ty to samo nenašlo atd.
Nejvíc mi dalo zabrat uspávání při zavření víka. NTB se uspal a vzápětí zase probudil. Trvalo mi, než jsem si všiml prohnuté klávesnice, kdy se tím víkem stiskly nějaký klávesy. Po vypnutí probouzení klávesnicí je to OK
Mám stažený Linux Mint, ten zatím nechám v rezervě, kdyby byl nějaký problém

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 13:08    Předmět: Citovat

Skontroluj, ci sa ti vygenerovala digitalna licencia (Nastavenia -> Aktualizacia a bezpecnost -> Aktivacia), z tych Warezovych windows 7 to nemuselo prejst a mozno tam mas trial.

Naposledy upravil rnbw dne čt leden 13 2022, 14:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 13:12    Předmět: Citovat

dobrman napsal(a):


přeformátoval jsem disk, nahrál W7 (mám nějakou corporate verzi už aktivovanou), problém byl akorát najít ten správný ovladač pro wifi a upgradoval to na W10.
No a teď si s tím si hraju od včerejška, aktualizace, dohledání driverů pro BT, kameru, ty to samo nenašlo atd.
...


Komu není rady, tomu není pomoci. Když k tomu ještě přičtu nucené aktualizace a následné restarty, šmírování jako bonus...

Dobrou noc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 14:58    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Skontroluj, ci sa ti vygenerovala digitalna licencia (Nastavenia -> Aktualizacia a bezpecnost -> Aktivacia), z tych Warezovych windows 7 to nemuselo prejst a mozno tam mas trial.


Je to OK

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 15:09    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):


Komu není rady, tomu není pomoci. Když k tomu ještě přičtu nucené aktualizace a následné restarty, šmírování jako bonus...

Dobrou noc.

Pak se div, že bývají zarytí linuxáci za kašpary.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31839
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 15:43    Předmět: Citovat

Nejhorší je, že z důvodu podílu na korporátních počtech použití se spousta dobrejch aplikací udělala výhradně pro wokenní prostředí a pod Linuxem nefachají, respektive jejich linuxovou alternativu je nesnadný najít a naučit se ji používat. Celý ty problémy rozdílu práce mezi widlema a linuxem byly od začátku v tom, že linux byl prostředí, který se po instalaci muselo uživatelsky naladit a až pak se dalo používat - a ladit se muselo z povelovýho řádku, což není drtivá většina uživatelů ochotná se naučit, protože pro svoji práci to nepotřebuje. Malej měkkej vychytal situaci v tom, že vyprodukoval systém, kterej po instalaci, kterou může udělat každýmu úplně neznalýmu kdokoliv znalejší se dají bez velkejch potíží používat a případná doinstalace dalších aplikací je relativně jednoduchá, mnohdy jen spočívá v principu "plug&play". Sice se tak nedá využít plná kapacita hardwaru, ale běžná laická využitelnost je vysoká - hned, bez nutnosti znalosti specifickejch operací, který uživatel následně nemusí dalších několik let vůbec potřebovat znát. Ve chvíli, kdy na podobnou filozofii přešli i tvůrci některejch dister Linuxu se ovladatelností z pozice laika dostali sice na úroveň Malýho měkkýho, ale už nedokázali zaujmout dostatečně velkou část korporátní sféry uživatelů, která tvůrce SW a systémů obzvlášť živí - protože prostě už je předstihnul Malej měkkej. Takže i proto na Linuxový prostředí neexistuje tolik vývojovejch firem a aplikačních softů, jako na Widle - protože přes svoji výhodnost v bezplatnosti a relativně větší dostupnosti se prostě nevyplácí velkejm producentům uživatelskýho softwaru produkovat ho právě pro tohle prostředí, protože jeho uživatelé se chovají jinak, než uživatelé Widlí - například málokterej linuxák je zvyklej za aplikace platit ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 15:51    Předmět: Citovat

Tak. Jenže většina lidí si pořizuje počítač proto, aby na něm něco dělala, pracovala apod. Jen minimum lidí baví trávit odpoledne hledáním ovladače na to či ono, případně laděním distribuce; o komandlajně ani nemluvě. Zkrátka nainstalovat systém, programy, nastavit (po x letech již rutinně) to či ono a hotovo. Dokud se něco třeba nevysere nebo nedáš nový hw, tak se do nastavení nehrabe, není proč.
Po zkušenostech s Win 95 a 98, pak 2000, XP, 7 a nyní 10 je třeba říci, že co se stability týče jsou na tom desítky už dost dobře a snesou opravdu hodně.
Co je naopak z říše mýtů je restart bez upozornění. Za dobu, co jsou desítky venku a mám je na třech pičítačích mi to neudělaly ani jednou. Jo, objeví se, že je potřeba systém restartovat. No, tak si uložím práci, jdu na cigáro a ať se to restartuje.
A aplikace? Když máš v korporátu a mezi lidma xy milionů (platících) zákazníků, tak se nebudeš patlat s verzí pro linux, za kterou ti (v lepším případě) zaplatí pár tisíc lidí. Jasněěě, zlé korporace, můžou to přece zaplatit ti platící "woknaři" a podobně.
Filozofie linuxáků je taková pirátsko - komunistická.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 16:07    Předmět: Citovat

Ekkar: částečně pravda* (zejména v případech speciálních aplikací), ale např. mě vůbec nezajímá korporátní prostředí. A to Linux využívám i (vlastně především) profesionálně.

Já jsem prostě tu změnu už před léty udělal a nelituju toho, zatímco moře ostatních zalezlo do (!) M$, v tom teplým smradu si rochní a budou rochnit do konce života, ať už se ze strany taťky stane cokoliv. Ať si to užijou.

Zastávám filosofii typu že na každej obrázek nepotřebuju ukradenej fotokrám (jak je v kraji zvykem). A ten příměr se dá použít na řadu dalších situací. S PC pracuju a nehraju si, instalace a "ladění" je v dnešních distribucích otázka max. desítek minut. A to včetně aplikací.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo ne, hledá důvod.

(*) existuje emulace pomocí Wine a odvozených prostředí (POL atd.), takže řadu win aplikací (pokud je nutně musím mít) lze provozovat pod Linuxem. Nefunguje to vždycky, jistě....ale např. u mě běží všechno to, co potřebuju.

Kydy Huberta_79 nekomentuju, není proč. Stačí se podívat na historii jeho příspěvků... Jen maličkost: Linux je jedno z nejkapitalističtějších prostředí. Proč? Třeba proto, že vyžaduje vlastní snahu (minimálně se něco naučit) a nespoléhá se na opatrovnictví korporátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 16:23    Předmět: Citovat

Stále mi chybí odpověď na jednu otázku - proč bych měl chtít. Používám něco, co mi funguje, dělá to co má a jak vyhovuje mým potřebám, umím to nastavit/opravit/přeinstalovat, tak proč bych měl chtít?
Co vlastně dělám špatně?

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 16:29    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Stále mi chybí odpověď na jednu otázku - proč bych měl chtít. Používám něco, co mi funguje, dělá to co má a jak vyhovuje mým potřebám, tak proč bych měl chtít?
Co vlastně dělám špatně?


Dělej si úplně co chceš.

Prostě ses jen namontoval do tématu, ke kterému nemáš co říct (konstruktivně), to je tak všechno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7571
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 16:31    Předmět: Citovat

Mno, on tvůj zhrzený závěr (když tam tazatel dal okna) je vskutku velmi konstruktivní.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund