Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Clone SSD disku jako zálohu.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 12:35    Předmět: Clone SSD disku jako zálohu. Citovat

V prosinci jsem instaloval do PC systémový SSD disk Samsung vytvořený jako Clone z původního systémového HDD. Clone jsem vytvořil pomoci EaseUS Todo Backup Free 11.5. Samsung má k dispozici k vytvoření Clone HDD na SSD program Data Migration, ale ten jsem zatím nepoužil. Dříve jsem si běžně vytvářel Clone HDD na HDD s použitím zmíněného EaseUS Todo Backup.

Od té doby proběhlo několik aktualizací W10, a tak jsem si chtěl jako zálohu vytvořit aktuální Clone z instalovaného systémového SSD.

Narazil jsem však na to, že z SSD asi nejde Clone na HDD z nějakého důvodu vytvořit.
Nejdříve jsem na to chtěl použít ten Data Migration.Ten Data Migration si vybral jako zdrojový ten instalovaný SSD, ale jako cílový "neviděl" ani jeden HDD, který měl k dispozici (jeden na SATA kabelu a druhý přes USB). Data Migration se tvářil, jako by tam žádný HDD nebyl připojený.

Pak jsem zkusil vytvořit Clone přes osvědčený EaseUS Todo Backup. Ten si vybral jako zdrojový ten SSD a viděl oba připojené HDD. Spustil jsem vytvoření Clone na ten USB HDD. Proběhl normálně první krok naklonování MBR tabulky, ale pak se 45 minut nic nedělo, stále se zobrazoval stav klonování 52%.

Do třetice jsem připojil k PC původní HDD, ze kterého jsem si vytvořil v prosinci Clone na SSD. Počkal jsem, až se W10 na tom původním systémovém HDD aktualizují, a pak jsem spustil znovu klonování pomoci EaseUS Todo Backup z HDD na HDD. Vše proběhlo normálně, a za asi 50 minut byl systémový HDD Clone vytvořen.

Tak nevím co brání tomu, aby fungovalo klonování ze systémového SSD disku na HDD disk. Má to nějaké vysvětlení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 14:04    Předmět: Citovat

Ano, má. Ověřil si vůbec to, že ta záloha je funkční?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 14:38    Předmět: Citovat

Proč nepoužiješ u Windows sytémovou tvorbu ISO?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 16:02    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Ano, má. Ověřil si vůbec to, že ta záloha je funkční?

Záloha vytvořená klonováním systémového HDD přes USB na druhý HDD je naprosto funkční. Funkčnost klonu jsem si opakovaně vyzkoušel, než jsem začal to klonování využívat k vytvoření zálohy.

Jako zálohovací medium používám normální SATA HDD připojený přes adaptér SATA na USB. Samozřejmě bych mohl klon vytvořit připojením zálohovacího disku přimo na SATA sběrnici. To bych však musel vždy otevřít skříň PC a připojovat ten zálohovací disk na napájecí kabel a SATA kabel.
Ten adaptér s celým pouzdrem (bez HDD - viz fotku) jsem kdysi koupil jako nějaký výprodej v ALFA asi za 100 Kč (včetně napáječe 12 V). Jistě by to fungovalo přes jakýkoliv jiný adaptér SATA na USB. Kabel USB jen připojím k PC a mohu klonovat.

Stačí pak vyndat HDD z adaptéru, odpojit systémový HDD a připojit ten klon. Systém bez problému naběhne z toho klonu. Ten postup jsem už jednou prakticky využil jako aktuální řešení "maléru", když se mi asi před rokem odporoučel systémový HDD do křemíkového nebe.

Pro Serviceman - "Proč nepoužiješ u Windows sytémovou tvorbu ISO?". Jednoduché vysvětlení. Od jisté doby nepodporují W10 vytvoření "Zálohy bitové kopie" pro 32 bitové systémy. Microsoft doporučuje vytvářet "Zálohu bitové kopie" programem třetí strany. Místo té bitové kopie jsem vyzkoušel vytvářet zálohu systému tím klonem. A když to funguje, tak proč to nepoužívat. Obnova systému použitím klonu je pohodlnější nebo srovnatelná s obnovou z bitové kopie, a nemusím to dělat přes DVD "Disk pro obnovu systému".

Jen mne zarazilo, že se mi ten klon nedaří vytvořit z aktuálního systémového SSD, když vytvoření klonu ze systémového HDD není problém. Proto jsem se zeptal, zda někdo netuší nebo nemá nějakou teorii, proč to z toho SSD nejde a jaká může být příčina toho, že se mi to nedaří.



Adaptér SATA na USB.jpg
 Komentář:
 Velikost:  229.39 kB
 Zobrazeno:  63 krát

Adaptér SATA na USB.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 16:30    Předmět: Citovat

citace:
Stačí pak vyndat... odpojit... a připojit
Jenom malá poznámka na okraj, která se tě ale možná netýká. Některé placené programy poznají, že jsou na jiném disku než kam byly instalovány...
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vaanja



Založen: Jan 23, 2011
Příspěvky: 169
Bydliště: Topoľčany

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 16:42    Předmět: Citovat

podla mna ten Samsung Data Migration mozes pouzit len vtedy, ak je cielovy disk Samsung.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4000
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2021, 23:51    Předmět: Citovat

Záloha klonováním celého systémového disku se mi také jevila jako poměrně jednoduchý i když zdlouhavý způsob. narazil jsem ale na problém. Spustím-li zálohu po delší době, tak spouštím systém, který již delší dobu nemá aktualizace. A než se stáhnou a nainstalují, tak se mi W10 tak zavirovaly, že jsem je už nevyčistil. Nakonec jsem musel provést novou čistou instalaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 8:21    Předmět: Citovat

Zálohování dat má smysl vždycky. Tím myslím fotky, filmy, dokumenty, hudbu a jiné blbosti. Záloha systému se má dělat tak, aby pomohla při první náhlé havárii, kdy je lepší vše obnovit z té zálohy kvůli nainstalovaným programům a jinému nastavení než instalovat vše nové. Problém je ten, že se tato systémová záloha musí dělat pravidelně a tak, aby bylo možné se vrátit aspoň 3-4 zálohy zpět kvůli zavirování apod.
Ještě lepší než systémová záloha je záloha všech potřebných věcí tak, aby se daly vložit do čerstvé instalace, ale to je složitější a náročnější na odbornost toho, co to dělá. Jednodušší proto bude vždycky mít harddisk nebo SSD rozdělené na C: a D: a všechna data spolu s instalačkami strkat na déčko a na céčku mít jen vlastní systém a ten pravidelně zálohovat do adresáŕe na déčku. Je to potom výrazně rychlejší a dá se potom tato dat a zálohy pohodlněji strkat na externí médium.
Já z toho důvodu rozděluji disk vždycky aspoň na dva. Potom Stažené soubory, Dokumenty, Obrázky, Videa, Hudbu atd. přesměrovávám na déčko a uživatel má na céčku relativně dost místa na práci, které se mu neubírá další daty, které bobtnají jen na déčku. Při případné havárii, kdy si nedělal (z lenosti) zálohu systémového céčka, tak to není tak hrozné. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 14:07    Předmět: Citovat

Vysvětlení, proč mi nejde udělat klon SSD disku, se zde asi nedozvím, protože moje vytváření zálohy systémového disku přes klonování asi nikdo běžně nepoužívá.
Ještě před zadáním dotazu na klonování SSD disku v tomto vlákně jsem již zálohování systému vyřešil svým, opět netradičním, ale fungujícím postupem.
V době bezplatného přechodu z XP na W8 jsem potřeboval zachovat na některé technické speciální alikace systém XP. To znamená operativně přepínat mezi systémem XP a W8. Pokud jsem nechal v PC dva připojené HDD, jeden se systémem XP a druhý s W8, a při spouštění jsem si vybral při nabíhaní systému z kterého HDD chci systém bootovat, měl jsem s tím potíže. Aktuální spuštěný systém si vždy nějak hrábl na ten HDD s neaktuálním systémem, a nějak ho poškodil, takže při spuštění opačného systému byly potíže a probíhaly nějaké opravy.
Abych nemusel ve skříni vždy odpojovat a připojovat napájecí kabel pro aktuálně požadovaný systém, přidělal jsem si do PC přídavný přepínač, kterým přepínám napájení 5 a 12 V vždy jen na jeden HDD. Ten přepínač je pod mřížkou na čelní straně PC a lze jej ovládat šroubovákem jako tyčinkou zespodu přes otvor v krycí mřížce. Viz přiložené foto.
Nyní, po instalaci SSD disku, jsem ten přepínač využil pro přepínaní mezi bootováním z nového SSD a bootováním z původníh HDD, ze kterého jsem si nakolnoval ten nový SSD.
Vždy trvale pracuji se systémem na SSD. Ale tak jednou týdně se snadno přepnu na ten systém na HDD, počkám na provedení aktualizací, provedu kontrolu na viry, a zase se přepnu na rychlejší SSD.
V PC mám tak k dispozici dva, jako zrcadlové, aktuální systémy.

Klon jako externí zálohu si tak mohu snadno udělat z toho systému na HDD.

Raději bych však vytvářel tak jednou měsíčně klon jako zálohu z toho SSD, který je vždy v nejaktuálněším stavu, protože na něm mohu něco nainstatalovat, co nebude na tom "zrcadle". Bohužel se mi to z SSD disku nedaří, nevim proč, a proto jsem otevřel toto vlákno.



Přepínač.jpg
 Komentář:
 Velikost:  209.01 kB
 Zobrazeno:  57 krát

Přepínač.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 16:08    Předmět: Citovat

Odpověď ti dal vaanja , seznam disků, které lze použít jako cílový, máš na straně 4 návodu.
Zrovna tak u Seagate je ke stažení podobný program a je u něj napsáno, že ho lze používat jen s disky Seagate. Já jsem si koupil Acronis True Image a můžu dělat zálohy kam chci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 19:22    Předmět: Citovat

Ano, normálně se používá Acronis, protože s ním se udělá systémová záloha zvolené části disku. Ty děláš klonování celého disku na jiný. Některými programy je už problém dělat klonování a zpět, pokud oba disky nejsou stejné a stejně velké. U některých programu to jde bez problémů. Před asi třemi léty jsem takhle z donucení testoval asi 10 programů a jen 2 byly vyhovující pro vše a vždy. To jsem testoval vlastně z podobných důvodů jako ty. Jinak používám jen Acronis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 20:03    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
V době bezplatného přechodu z XP na W8 jsem potřeboval zachovat na některé technické speciální alikace systém XP. To znamená operativně přepínat mezi systémem XP a W8. Pokud jsem nechal v PC dva připojené HDD, jeden se systémem XP a druhý s W8, a při spouštění jsem si vybral při nabíhaní systému z kterého HDD chci systém bootovat, měl jsem s tím potíže. Aktuální spuštěný systém si vždy nějak hrábl na ten HDD s neaktuálním systémem, a nějak ho poškodil, takže při spuštění opačného systému byly potíže a probíhaly nějaké opravy.
Tohle má jednoduché vysvětlení, které se jmenuje "rychlé spuštění". Tahle funkce zanechává disk po vypnutí Win8/Win10 ve stavu nekorektního vypnutí, takže XP to hned začnou opravovat. Vypíná se to dost nepochopitelně v nastavení tlačítek powermanagementu. Mám kombinaci WinXP/Win10 a vzájemně se nevražděj...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 23 2021, 22:29    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
.......Tohle má jednoduché vysvětlení, které se jmenuje "rychlé spuštění". ......

Tu funkci "rychlé spuštění", která začala od W8, mám již dlouho vypnutou. Už si ani nevzpomínám, před kolika roky jsme přecházeli z XP na W8. Tehdy bylo W8 pro nás nové, a o té vlastnosti jsme mnozí nevěděli. Proto jsem tehdy problém vyřešil tím přepínačem napájení.
Jenže v PC jsem ještě měl, a dosud mám, druhý HDD, který obsahoval jen datové soubory. Ten byl trvale připojen a data měla sloužit pro XP i W8. Při přechodech z XP na W8 se vždy objevily na tom druhém disku nějaké chyby, které systém opravoval. Od okamžiku, kdy jsem již u W8 to "rychlé spuštění" vypnul, se už "vzájemné vraždění", jak jsi to vtipně nazval, neprojevuje.

Ten přepínač však už v PC zůstal, a nyní mám 100% jistotu, že si nějakou vlastní blbostí (chybou) nepoškodím systém na druhém disku.

Ještě se vrátím k tomu zálohování systému klonováním. Je pravda, že program Data migration umí klonovat jen na SSD disky Samsung, a proto ten program nemohl vidět další HDD v PC. To je jasné a OK.

Dnes jsem však spustil znovu klonování z SSD na USB HDD programem EaseUS Todo Backup Free 11.5. A nestačil jsem se divit, klonování proběhlo úplně normálně. Nevím proč mi to klonování nefungovalo včera, a program EaseUS Todo Backup Free 11.5. uvízl na 52% a dále se nic nedělo. Jen dnes to klonování SSD na HDD trvalo déle než včerejší klonování HDD na HDD, protože jsem nedávno na SSD disk nakopíroval na zkoušku 70 GB dat, a před klonováním jsem je zapomněl vymazat.

Takže včera došlo k nějaké chybě, kterou už zpětně nedokážu anylyzovat a najít její příčinu. Problém je tím vyřešen, zkrátka SSD disk lze klonovat, a moje původní otázka v tomto vláknu je již bepředmětná.

Dík za poučnou diskuzi.



Průběh klonování SSD na HDD.jpg
 Komentář:
 Velikost:  74.56 kB
 Zobrazeno:  61 krát

Průběh klonování SSD na HDD.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne leden 24 2021, 8:15    Předmět: Citovat

Klonování údajně není funkční ve verzi Free, ale pouze v placené Home, nebo zkušební trial. Pro jednorázové použití zdarma se doporučuje znova stáhnout a instalovat trial (týden bez omezení).

Zmíněné problémy by s tím mohly souviset. V plné verzi EaseUS Todo Backup Home 13 mě klonování funguje normálně, ale SSD jsem zatím nezkoušel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne leden 24 2021, 8:44    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Klonování údajně není funkční ve verzi Free ......

Klonování ve verzi EaseUS Todo Backup Free 11.5 používám již několik roků bez problémů a je funkční. Je však nutno smazat na cílovém disku Partition, aby disk by ve stavu Unalocated. Klonovací program si vytvoří na cílovém disku Partition shodné velikosti, jako je na zdrojovém disku, a zbytek za vytvořeným klonem zůstane Unalocated. Ten zbytek lze však následně naformátovat a používat jako logický disk.
Někdy minulý rok, při spuštění EaseUS Todo Backup Free 11.5, se mi zobrazila nabídka na aktualizaci, a já jsem ji povolil. Samozřejmě se mi nainstalovala placená verze EaseUS Todo Backup s 30 denní zkušební dobou. Zkusil jsem udělat klon s touto placenou verzí. Klonování již nepožadovalo, aby cílový disk byl při spuštění ve stavu Unalocated, ale cílový disk si placená verze upravila sama (samozřejmě se vymazal obsah disku).
Naštěstí jsem měl uložen instalační soubor pro EaseUS Todo Backup Free 11.5, tak jsem placenou verzi odinstaloval a vátil se k Free verzi. Nabízenou aktualizaci vždy odmítnu a Free verze funguje dostatečně pro moje potřeby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund