Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz na kotelníky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 18:25    Předmět: Citovat

Nojo, hlavně že toho víš víc a líp než projektant výrobce...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 18:33    Předmět: Citovat

Já tím dřevem topím . Zrovnatak , jako kominík ti zakáže topit v kotli přes noc . Je na to norma .
Takže sem dodej stav a přesný druh otopu a provozních podmínek kotle , za kterých byla tato věc stanovena . A hlavně se tím řiď . Proč to asi nikdo nechtěl .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 18:45    Předmět: Citovat

Klid Jirko, on má Bořek občas problém poznat sám sebe, natož aby trvale rozlišoval, který palivo má jakou spalovací teplotu a specifickou "dýlku plamene", odvislou od obsahu vyšších uhlovodíků (obecně čím delší řetězce, tím i "delší" plamen). Dřevo právě pro nízkej obsah vyšších uhlovodíků má plamen krátkej a nepotřebuje do něj přivádět onen "terciární vzduch", kterej u plamene z uhlí způsobuje dohořívání jinak nespalitelnýho CO a uhlíkovejch částeček ve výstupním plynu - bez terciárního vzduchu topidlo způsobuje rychlý zanášení komína sazema a musí se do něj vpouštět daleko víc vzduchu přímo do topeniště (primárního), čímž mimo jiný i narůstá spotřeba paliva.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 18:55    Předmět: Citovat

Tohle může napsat je městský pako . Topil jsi někdy ohýnek ? těžko .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 19:08    Předmět: Citovat

Taky přidám moje zkušenosti s tímhle typem kotle. Mám DOR 32 a posledních několik desítek let, jede už jen na dřevo. Zatápět v něm bylo vždycky za trest, pořád to odněkud kouřilo, dehtovalo, i když se vzadu otevřela klapka, aby to nešlo do posledního tahu, stejně to nebylo možné bez kouře roztopit. Když jsem v něm začal topit já, řekl jsem a dost! Mezi kotel a komín jsem si pořídil odtahový ventilátor, dodělal k němu ještě poloviční rychlost pomocí vloženého kondenzátoru a od té doby je v něm rozdělávat a topit radost. Dneska zatápím tak, že vyplním násypku skoro až nahoru velkýma špalkama, nahoru dán trochu jemněji nasekané dřevo, rozhodně to nejsou žádné třísky, roztrhám kousek lepenkové krabice, třeba od banánů, na to hodím najemno natrhaný leták ze schránky. Zapnu odtahový ventilátor naplno, zapálím a horní víko přivřu asi na 1,5cm širokou škvírou. Spodní dvířka a terciální přívody vzduchu nechávám zavřený. A to je vše. Během několika minut se to krásně rozhoří, bez jediného zakouření. Po řádném rozhoření se ventilátor vypne a topí se už bez něj, nebo když je horší dřevo, nechám ho běžet na ½. Naplno ho zapínám opět, jen když chci přiložit, aby to nekouřilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 19:14    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Tohle může napsat je městský pako . Topil jsi někdy ohýnek ? těžko .
Stavěl jsi někdy na prázdninovým táboře z kamenů a jílu "táborovej sporák"??? Tuhle věc postavit a pak v ní topit pro kuchaře byl docela kumšt, není jednoduchý navrhnout uspořádání topeniště a dalšího vedení spalin včetně vyvedení do komína tak, aby podle způsobu topení byly pláty buď všecky rovnoměrně žhavý nebo aby na nich byly různě horký zóny. A nevím teda o žádným táboře, kde by si hráli na horníky a topili v kuchyni uhlím ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 20:47    Předmět: Citovat

Až budeš mít zase v panelu houby co dělat , tak se přijeď podívat , jak hoří kotel s uhlím a se dřevem . To jova , to jako stopíš násypku a necháš chcípnout ?? Úvodní násypka je jen na ohřátí systemu a potom alespoň 3-5 dle teploty venku spálím .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 22:11    Předmět: Citovat

Samozřejmě, pak přikládám, taky to píšu, ale díky tomu ventilátoru je i přikládání bez kouře Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2020, 23:11    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Mezi kotel a komín jsem si pořídil odtahový ventilátor, dodělal k němu ještě poloviční rychlost pomocí vloženého kondenzátoru a od té doby je v něm rozdělávat a topit radost.

To mě docela zajímá. Mám z kotle kouřovod udělanej z pouličního kandelábru, plecháče trubky nevydržely ani rok. Hned za kotlem je koleno asi 60 stupňů svařený z nařezaných segmentů kandelábru, co směřuje vlevo šikmo nahoru v úhlu cca 45 stupňů do komína. Má to být lepší navázání kouřovodu do komína než když je kouřovod kolmo do komína, za zaůstěním v komíně nevzniká turbulence.
Už jsem kolikrát říkal, že do toho kolena navařím rouru pro hřídel motoru a vrtuli. Ale mám trochu obavu o tvar vrtule aby když stojí nepůsobila jako komínová škrtící klapka. Další neznámá je jak tu hřídel oložiskovat aby vydržela dlouhodobě teplotu. Prostě nevím, jak to celkově zrealizovat, ten kouřovod se nedá vyndat bez odsunutí kotle.
Nemáš to prosím nafocený a nebo nemůžeš to trochu popsat? Kámoš to zkoušel s vyříznutým půlsegmentem v kouřovodu, převod mimo kouřovod řetězkou na motor a měl s tím problémy. Ta řetezka s kolem na motoru byla zatěsněná proti falešnýmu taku. V tom koleni by to bylo asi jednodušší.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 9:07    Předmět: Citovat

Tak jak to ubastlit ti moc neporadím Sad Možná by jsi se mohl inspirovat zde:
https://www.ireceptar.cz/hobby/odtahovy-ventilator-kourovodu-pro-lepsi-horeni-tip-pro-pokrocile-kutily.html
Já tam mám hotový výrobek, dostal jsem ho od kámoše, co předělával kotelnu. Vypadá cca takto: http://www.izolace-topeni.cz/Kotleakamnaostatn/doplnky-a-prislusenstvi/spalinovy-ventilator-150-primy-odtahovy-ventilator
Musel jsem na něm jen zúžit trubky, abych se dostal na požadovaný průměr. S napojením byl taky trochu problém, nakonec jsem tam dal dvě kolena 45st. a mezi sebou je ve spoji omotal hliníkovým plechem a stáhnul to páskami. Má to ještě jednu výhodu, sací výkon to má takový, že když ho zapnu při čištění kotle, pobere i všechen popel a saze co se při tom víří a já nevypadám pak jak kominík Very Happy
Jestli ti popis nestačil, tak ti to i nafotím, ale moc tam toho navíc vidět nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 12:51    Předmět: Citovat

Hmm, když koukám skrz ten originál, hlava mě nebere jak ta vrtule napříč může někam foukat. Shocked
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 13:02    Předmět: Citovat

On je v tom boku zapuštěný v takové samostatné „komůrce“ a nasává si otvorem před vrtulí kouřové plyny. Výfuk je pak otevřený z té „komůrky“pouze směrem do komína. Částečně je to vidět z tohohle pohledu:


A.jpg
 Komentář:
 Velikost:  73.16 kB
 Zobrazeno:  69 krát

A.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 13:21    Předmět: Citovat

Já spíš přemejšlím o nějaký vzduchový dyšně alá parní lokotka, pohon turbínou z vysavače.
Možná by stačilo vypálit elektrikou v kolenu díru, vsadit coulovou rouru nasměrovat ji do komína.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 13:35    Předmět: Citovat

Very Happy


A.jpg
 Komentář:
 Velikost:  232.29 kB
 Zobrazeno:  99 krát

A.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 20 2020, 18:23    Předmět: Citovat

Tak nějak jsem to myslel. Smile Akorát tady je to na zatápění, doufám, že to bude makat i při horkým komínu při přikládání. Vypadá to, že ani nebude potřeba "vysavačovej fofr" ale jen nějakej malej radiál. Nojo, ale jak tak koukám na výběr a ceny, nic moc. Sad
Díky za tipy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund