Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pěknej pohled do hodin ze Sojuzu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9767
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 22 2020, 21:01    Předmět: Citovat

OT: Kdysi, když jsem chodil do RECOMu v Brně, tak tam bylo docela dost desek z ruských snad počítačů, nebo co to bylo - bylo to osazený podobným stylam, jako ty hodiny - téměř vždy to bylo zastříkaný tak velkou vrstvou jakýhosiho laku, že člověk napřed musel šroubovákem odsekat část, kde chcel letovat - ty desky snad mohly chodit i ve vodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 22 2020, 21:23    Předmět: Citovat

Tomu se říkalo "tropikalizace". I když to podstatně zhoršovalo odvod tepla ze součástek, jako celek to masivně zvyšovalo spolehlivost zařízení související s různou úrovní vlhkosti a prašnosti. Zalakovaný desky byly i v sálovejch počítačích, ve výzbroji armády a v průmyslový elektronice. Zvedalo to odolnost i proti vibracím, protože to mechanicky zpevňovalo sestavu desek. Myslím že Jirka Celeron by k tomu měl hodně co dodat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st leden 22 2020, 22:49    Předmět: Citovat

Do Recomu jsem chodil taky, měl jsem odtama tuny zásob. Mimo jiný i ty ruský spínače. Je to dělaný jako normální mikrospínač vsazenej do konstrukce s páčkou. Dělaly se i dvojitý. Už je tu ale nikde nemám. Chodily docela ztuha, co pamatuju. Nahradil jsem je menšíma made in USA, co jsem měl taky z rozebranýho mainframe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 22 2020, 23:34    Předmět: Citovat

No ty desky byly sice zablitý asi 0,5-1 mm tlustým povlakem epoxidu ale každá deska měla hranovej konektor, takže pod vodou by určitě nemakala. Smile Navíc kromě procesoru a kanálový jednotky, který měly konektory zlacený, všechny ostatní řadiče a periférie byly jen stříbřený. Konektory v roštech s ovíjenejma spojema byly zlacený zase jen v procesoru a kanálový jednotce ale jinde to bylo tak půl na půl, podle toho jestli výrobce byl bulhar, rusák a nebo polák. Ty stříbřený konektory příšerně černaly. Tam kde byly, se občas musela udělat diskotéka, párkrát vysunout a zasunout desky do roštu aby se konektory znova prořízly. Tam kde byla kombinace zlato/ stříbro bylo problémů víc, než tam kde bylo jen stříbro/stříbro.
Jinak spolehlivost TTL na deskách byla dost dobrá. V blocích roštu bylo asi 40 desek, na každý cca 32 švábů, většinou řady 155xxyy. Ta EC1033, kde jsem se vochomejtal, byla v provozu 11 let a některý bloky byly při likvidaci počítače zaplombovaný od výroby. To samý napájecí zdroje, tři trafa ze tří fází, tyristorová předstabilizace a za tím lineární stabil. Ale třeba v bulharskejch magnetických páskách se musely vyměnit všechny 155LA3, ve všech byly vadnej jeden NAND.

Ta EC 1033 byla opajcovaná IBM 360. No v Shuttle použitá AP101 byla "zminiaturizovaná IBM360", Stejná architektůra. stejnej instrukční soubor. Proč asi? No protože na IBM360 se vše ladilo a simulovalo už od programu Apollo.
Někdy až do konce 80-tých let měly dokonce AP101 feritku paměť, pak se osadila polovodičovka. AP101 je vývoj z konce 60-tých let, byl už v prvním atmosférickým letu raketoplánu v roce 1972. Taky ji používali po rekonstrukci B52, od začátku se dávala do F15 a B1, kde jsou dodnes. Co jsem četl, AP101 se používala až do posledního letu raketoplánu, jen se k ní připojovaly novější zobrazovací a vstupní periférie.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 23 2020, 1:33    Předmět: Citovat

Doporučuji přečíst nasa computers
Vlastně je to docela dávno a zároveň ne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 23 2020, 18:52    Předmět: Citovat

Pekny pocteni a objasnuje to, proc ty "archaicky" technologie. Kdyz vyvoj computeru pro STS zacal driv nez Eagle pristal.
Zajimavy jsou ty pasaze o feritovych pametech a paskovyxch pametech.
Naproti tomu se mi zda, ze technika v sondach Voyager byla dost soudoba. Treba ccd kamery. Slapaly perfektne i kdyz zareni si sondy uzily jako nic na orbitacjh u Zeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 23 2020, 19:51    Předmět: Citovat

Ono se vůbec krásně prokrastinuje na stránkách NASA History
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt leden 23 2020, 23:34    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ruská spotřební elektronika byla na poměrně dobré úrovni.
VEFy, Rigy, Seleny i Sokoly a Meridiany chodí dodnes a s původními polovodiči, jen tomu vysychají mizerné elyty, což byl mmch. i problém Tesly u řady TE981-988.
Nebo tady byl v prodeji nějaký teslácký přijímač, co by se vyrovnal aspoň tomu VEF-u 206?? S patero KV a jemným doladěním na RFE, BBC a VOA? Very Happy
Ona to byla dobrá úroveň let 60., ale ta VEFka se v nezměněné podobě (krabice byla jinak barevná a s anglickým popisem) prodávala ještě v 80. letech, kdy byla naprosto zastaralá. To, že Tesla takový přijímač nedělala, bylo spíš daný nějakým rozdělením v RVHP. To rozložení KV pásem není technicky nic složitého a šlo by udělat u jakéhokoliv přijímače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so leden 25 2020, 10:33    Předmět: Citovat

Mimo RFE, VOA apod u nás taky žádná mimořádná poptávka na příjem KV rozhlasu nebyla. A poslech "štvavých vysílaček" samozřejmě nebylo žádoucí záměrně podporovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 25 2020, 15:01    Předmět: Citovat

Zvláštní, stolní rádio Festival 721A mělo 4 rozsahy KV od 1.7 do 27 MHz. Je to konstrukce poloviny 50-tých let, (lampičky heptal řady 6xyy). V tý době byl bolševik obzvlášt nabroušenej na příjem "štvavých" rádií a stejně se ty rozsahy osazovaly. Dokonce je v manuálu napsáno, že je určeno na dálkový příjem.
Vzpomínám, jak BBC, Svobodka, Hlas, Vatikán a další na tom šly jak z praku na několika kmitočtech. Kámoš měl o dva roky starší Máj a i když měl taky rozsahy KV, chodil na Nedělní diskotéku Jacka Allana poslouchat ke mě. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so leden 25 2020, 16:23    Předmět: Citovat

Od 60-tých let měly rádia Tesla převážně jeden rozsah KV, podle typu mezi 5,9-18MHz. Například Bonny pouze cca 5,9-7,3 MHz (bylo v práci kvůli hlášení o energetické situaci). U řady typů už nebyly KV vůbec.
Vatikán jsme v 80-tých letech běžně chytali na SV, ani ho nerušili. Stačil obyčejný tranzistorák Kvintet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so leden 25 2020, 16:37    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Mimo RFE, VOA apod u nás taky žádná mimořádná poptávka na příjem KV rozhlasu nebyla. A poslech "štvavých vysílaček" samozřejmě nebylo žádoucí záměrně podporovat.
Však tu VEFku taky vyráběli v Rize, ne Moskvě Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: so leden 25 2020, 21:05    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):

Vatikán jsme v 80-tých letech běžně chytali na SV, ani ho nerušili. Stačil obyčejný tranzistorák Kvintet.

Ty rušičky se vypínaly někdy kolem poloviny 80. let, ne až po plyši.
Měl jsem hezky funkční Teslu Blaník (jako malý, někdy tak 1986->) a tam se chytily někdy zajímavé věci. Tzv "číselné stanice", ženský hlas furt četl čísla. Nic víc.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne leden 26 2020, 1:31    Předmět: Citovat

K těm archaickým letovým počítačům, nesetkal jste se někdo s pokusem vyrobit funkční feritovou paměť?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne leden 26 2020, 2:06    Předmět: Citovat

R/W feritku ne, jen jsem ji kdysi opravoval. Ale jenom budící a čtecí zesilovače, do feritový matice nebylo nikdy potřeba lýzt, pochybuju, že by se na ní dalo něco opravovat. Ta matice vypadala jako semínka máku nasypaný v jedný vrstvě ve vývodovým rámečku asi 120 x 120 mm. Celá deska byla formát tak A3, na ní bylo těch rámečků 9 nebo 12. Desek bylo v roštu asi 16 (už si to přesně nepamatuju, naposled jsem ji měl v ruce v roce 1990) a celý to mělo 512 kB.
Byl jsem ale u toho, že se bastlila feritová PROMka pro řezovej procesor MH3000. Tenkrát ještě nebyly švábový PROM a EPROM k dispozici a tak se mistři rozhodli to ubastlit. Ferity byly průměru 4 mm a drát protaženej feritem byla log 1 a mimo ferit log 0. Na čtení byl už tenkrát speciál hungároš šváb 7524.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund