Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

běžící světlo nebo tak nějak (název upraven)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31837
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2019, 21:13    Předmět: Citovat

pavelk napsal(a):
Jsem z Ústí nad Labem. Takže pokud by se našel někdo poblíž kdo by mi pomohl, budu moc rád. Protože jsem schopný podle schématu to sestavit a spájet, ale vymyslet plánek je nad mé síly. Abych pravdu řekl, tak nevím ani kde jednotlivé součástky sehnat.
Saša je za bukem - a UMÍ.
Cowley napsal(a):
CD4017 je taky jen jedna z deseti (nebudou svítit tedy nikdy najednou všechny), ale jinak souhlas, že řešení je spousta.
Stačí použít diody a sestavit z nich diodovou logiku - a bude ti svítit naprosto všecko jak chceš. Ano, jen s "holým" švábem bude svítit jen 1 z 10. Ale už když použiješ diody s malýma odporama v sérii, můžeš mít jednu diodu jasně svítící a dvě nebo víc dalších na libovolnou stranu, který budou svítit sníženým jasem. A když nebude na takový frajkumšty stačit proudová zatížitelnost každýho jednotlivýho výstupu CD4017, stačí použít ke každýmu výstupu malej spínací tranzistor, třeba BC546 nebo 2N2222 nebo cokoliv podobnýho - a máš zatížitelnost 100mA každýho výstupu hned a na fleku.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2019, 23:41    Předmět: Citovat

Čo tak použiť nejaký posuvný register, napríklad 4094? Na vstupe by sa držala 1, takže by postupne zapínali výstupy, a po čase sa zmení na 0, takže by zasa postupne zhasínali. Ešte dorobiť nejaký clock, ale na to by stačila jedna samoblikajúca LEDka. A výhoda je že sa dá počet LEDiek pridávať do nekonečna.

edit: potrebuje 9 diód. Takže dve 4094 za sebou, nejaký kondenzátor na vstupe cez invertor (4009) by držal 1 po zapnutí, a z výstupu pre 16-tu diódu by sa odporom nabíjal kondenzátor na vstupe... tam by to chcelo asi invertory dva - spätnú vezbu cez diódu, aby po nabití na log.1 táto úroveň už držala až do vypnutia. Z toho invertoru by sa dal urobiť aj zdroj časového signálu. Neviem či 4094 utiahne LEDky, zrejme by bolo treba výstupy posilniť tranzistormi, alebo rovno tranzistorovým poľom, niečo ako ULN 2003.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pavelk



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 0:35    Předmět: Citovat

Zhasnout by měli všechny najednou. Postupně rozsvítit a najednou zhasnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3291

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 6:50    Předmět: Citovat

Je tu druhý den a druhé kolo otázek Smile

Jaké to budou diody (barva, velikost, odběr atd.) ?
Budou vedle sebe (jako třeba ten bargraf) a součástí základní elektroniky nebo různě rozmístěné po tom modelu a třeba dvoulinkou kablíkem z místa elektroniky rozvedené?
Nebo je možné použít nějaký digitální LED pásek, třeba na bázi WS2812 nebo jen ze samotných "peciček" WS2812?

A ještě dotaz na konečné umístění zařízení (uvnitř / venku)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 12:22    Předmět: Citovat

Tohle mám zbastlený s Atmelem za dvacku a maximálně hodinou programování. Ovšem já tam mám plynulý náběh svitu a pak se spustí efekt "Knight Rider". Jenom je potřeba dát bacha na proud ledkama, aby se ten čip neuvařil.

A přesunuto.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 13:05    Předmět: Citovat

pavelk napsal(a):
Zhasnout by měli všechny najednou. Postupně rozsvítit a najednou zhasnout.

To sa dá tiež s tými 4094. Princíp ako som písal, lenže potom na vstupe stačí log.1 trvalo, a posledný výstup pôjde cez invertor do OE (output enable), takže nakoniec to odpojí výstupy a LEDky zhasnú. Znova sa začnú rozsvecovať po prerušení napájania.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pavelk



Založen: Dec 18, 2019
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 13:18    Předmět: Citovat

Jsem rád že jsem se dostal do druhého kola Very Happy Very Happy

Velikost diod je ideal 5mm, barva bude nejspíš čirá nebo oranžová. To musím ještě dořešit, protože diody budou zalité v barevné pryskyřici, takže musím vyzkoušet, jak bude pryskyřice propouštět světlo.To znamená,že diody budou mimo desku. Z desky po modelu rozvedené jednotlivě dvoulinkou. Konečné umístění modelu bude venku.

Plynulý náběh svitu jednotlivých diod by byl efektivní, ale potřebuji aby se všechny diody postupně rozsvítily, a poté co budou všechny svítit by měly po cca 5 sekundách trvale zhasnout do dalšího sepnutí spínače.
Teoreticky je jedno v jakém pořadí se budou rozsvěcet, ale potřebuji aby se při zapnutí spínače rozsvítila vždy jedna a ta samá dioda, a zbylých osm se může rozsvěcet klidně pokaždé v jiném pořadí. Samozřejmě toto je pouze na efekt, klidně se mohou rozsvěcet od 1-9.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 13:26    Předmět: Citovat

Myslím že by na to išiel použiť aj hocijaký bargraf (alebo ako sa to volá), na vstupe nabíjať kondenzátor cez odpor, zvyšujúce napätie by postupne rozsvecovalo diódy. Posledná x-tá nepoužitá dióda by vypla napájanie, ktoré by držal nejaký tranzistor alebo relé.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 20:00    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Jenom je potřeba dát bacha na proud ledkama, aby se ten čip neuvařil.

Taky jsem to dělal, 89C2051 sériově nabíjel datama M5450 led driver. Umělo to 35 ledek (displej 4,5 čísla) do každýho výstupu 15 mA s možností řízení jasu od okolí. V tý řadě byly i menší drivery pro cca 15 a 24 ledek.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 20:15    Předmět: Citovat

Já to dal natvrdo, protože vlastně v jednu chvíli vždycky svítí jen jedna ledka, kromě toho startu. A ty vysokosvítívý červený stejně berou pár mA. Regulaci jasu na začátku jsem udělal přes softwarovou PWM. Prostě hraní si s čtyřkolkou pro kluka. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2019, 21:06    Předmět: Citovat

Pro bastlíře, kteří si s procesory moc netykají, je vhodnějšínějaká klasika, buď na bázi číslicové (čítače, registry...) nebo analogové (bargrafy).
Předkládám jeden z té první skupiny.
Zapojení by mělo pracovat podle požadavků, až na to, že je LEDek jen 8. Přidáním dalšího registru lze počet LED rozšířit až na 16.
Wink



postupné rozsvěcení8.png
 Komentář:
Neoznačené rezistory je třeba volit podle podle použitých LED a registru.
 Velikost:  29.02 kB
 Zobrazeno:  87 krát

postupné rozsvěcení8.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 10:38    Předmět: Citovat

Použít 74164 mě taky napadlo,ale blbý je,že potřebuje 9 LED a 74164 má jen 8 výstupů(4094 taky).Cpát tam 2 je škoda,ještě by šlo použít 2ks 7496(2x5 LED),případně nějak spojit 7495 a 7496(4+5 LED).Ty 7496 byly docela levný,asi 5-7 CZK kus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3291

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 18:48    Předmět: Citovat

Anebo zapojit 2x CD4015 za sebou.
Výstupy 1-9 by ovládaly LED, výstupy 10, 11 by krokovaly naprázdno (po tu dobu by svítily všechny diody) a po nakrokování 12 by se to celé zhaslo a zastavilo.
Nebo resetování připojit třeba až na 16. výstup, pak bude pauza se všemi svítivými diodami, než to celé zhasne, delší.

Na vstupu by tlačítko nastartovalo R-S obvod, a zresetoval by ho poslední výstup.

Impulsy se mohou udělat z volných hradel a RC členu, nebo pomocí samoblikající diody.

Anebo může být tento celý R-S obvod řešen 555, která se tlačítkem nahodí a posledním výstupem zase shodí.

Stačí jen trochu upravit toto schema. Smile

A tady video s podobným efektem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 20:02    Předmět: Citovat

Ještě sem dám návrh analogového řešení, jak jsem výše zmínil.
Trimrem R4 se řídí délka trvání cyklu, R6 určuje "podíl" jeho náběžné a setrvalé části.
Wink



postupné rozsvěceníLM3914.png
 Komentář:
 Velikost:  22.61 kB
 Zobrazeno:  64 krát

postupné rozsvěceníLM3914.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2019, 21:12    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Já to dal natvrdo, protože vlastně v jednu chvíli vždycky svítí jen jedna ledka

To já nemohl, mě to makalo jinak, najednou svítilo 5-8 ledek z těch 35. Mělo to funkci "odkapávající nudle od frňáku", přesně to, co se nyní vyskytuje na vánočních stromech. Prostě jsem číňana o pár let předběhl a možná že mě to i ukrad. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund