Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynový kotel Protherm Gepard 23MTV
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 22:22    Předmět: Citovat

Aby byla membrána uprostřed se u topení dělá tak, že se expanzka natlakuje asi na 2/3 žádaného tlaku vody, při nulovém tlaku vody.
Kupodivu to není na polovic, tak dokonale to nefunguje Smile

Kdyby měl v pořádku cirkulaci, tak mu nepoletí tak rychle teplota nahoru.
Taky bejvá normální, že nemá zavřené všechny radiátory na zámrz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5131
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2019, 22:35    Předmět: Citovat

Na kolik se tlakuje expanzka, bývá u každého slušného kotle uvedeno v návodu k použití. Tady bych se podíval na trojcestný ventil, jak už tu někdo psal.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 10:18    Předmět: Citovat

A není lepší používat mozek ?
Podle návodu mi to nastavil topenář a kde jsem byl ? v řiti Very Happy
Pojistný ventil není součástí kotle a ten co tam mám pouští při 1,5bar.
Při jakém tlaku vody bych to měl teda provozovat a jaký by měl být přednastavený tlak expanzky ?

Jinak elektrokotel je úplně blbej, asi 25 let starej Protherm, bez jakékoliv dodatečné "inteligence" Laughing
Lepící se relátka jsem si taky musel najít sám, topenář řekl, že ten kotel už dosluhuje, oprava je nerentabilní a že mi za 20kkč nainstaluje jinej.
"Oprava", kdy mi zmáčkl termopojistku, zjistil vadnou jednu topnou tyč a blbě přifoukl expanzi na předepsaných 1,5baru mě přišla na 1200kč, prostě daň za blbost Very Happy
Je fakt, že musel kryt dolů, což šlo blbě, tak si zanadával, kterej vůl mi to tak blbě instaloval, to jsem nevěděl, protože jsem barák tak koupil, ale dole v rohu byla přilepená jeho samolepka s adresou, podle které jsem ho volal Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 11:07    Předmět: Citovat

No, s tím mozkem je to někdy pofidérní. Spravovat sám a tak nějak podle doporučení výrobce spolu s tou selskou logikou. Např. kvůli tlaku v expanzce se musí voda vždy upustit na nulový tlak, nechat otevřený výpustný kohout (s nějakou nádobkou pod ním) a až potom měřit tlak vzduchu na expanzce a případně dohustit na tu 1-1,5 atm. Prakticky by žádný vzduch ucházet neměl jinak je to náznak konce toho měchu v expanzce.
Až potom se dotlakuje voda do oběhu na těch 1,3 - 1,8 atm.
Je to možná opakování již napsaného, ale třeba to pomůže i někomu, co to tady jen čte.
Jednou za 2 roky by se měl udělat servis (autorizovaný) na ten kotel kvůli vyčištění a seřízení. Samozřejmě je lepší si to zkontrolovat před sezonou i po sezoně sám, pokud na to má, aby člověk měl jistotu, jak je to se stavem doopravdy. Ten objednaný servis tam je většinou kvůli tomu papíru a ani neví, kde se to čistí. Ale pro následnou revizi je občas třeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 12:09    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):

Až potom se dotlakuje voda do oběhu na těch 1,3 - 1,8 atm.

Rada jak od blba, mám tam pojistný ventil, který při 1,5 atm upouští a budu to tlakovat na 1,8 atm a expanzi na 1,5 atm Rolling Eyes
Takhle mi to udělal ten topenář a samozřejmě to nefungovalo.
Mám podle toho pojistného ventilu, bez tlaku vody expanzi na 1 atm, potom natlakováno vodou cca 5l-8l na 1,5 atm, víc to nemá smysl, otevřeny všechny radiátory, odvzdušněno, tlak si sedl asi na 1,25 atm a tam už pár dní drží. Za studena to jde na 1,2 atm, při přetopení vody na 80°C na 1,3 atm. Jsem spokojen.
Přepad z pojistného ventilu jde přímo do odpadu, nebyl tam vidět pomalý únik, ale při natlakování vodou na 2 atm bylo slyšet upouštění, které skončilo na 1,5 atm.
Možná uberu 0,2 atm v expanzi a doplním tlak vodou, ale expanzka je předimenzovaná, stačí voda, co tam je.
Stejně budu měnit asopň jedny topné tyče a dvě relé, ještě to poladím Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5131
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 13:50    Předmět: Citovat

Doporučený provozní tlak v systému je taky v návodu. Ale jasně, je to volba každého soudruha, na kolik si co nafouká.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 14:19    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
p32 napsal(a):

Až potom se dotlakuje voda do oběhu na těch 1,3 - 1,8 atm.

Rada jak od blba, mám tam pojistný ventil, který při 1,5 atm upouští a budu to tlakovat na 1,8 atm a expanzi na 1,5 atm Rolling Eyes

Bylo to psáno všeobecně s nějakým rozsahem. Nepsal jsem to jen pro tebe (jak píšeš, pro blba), ale i pro ostatní, kteří i umí číst a chápou ten rozsah od 1,3 do 1,8 atm. a ty parametry pro svůj kotel si umí v návodu také přečíst. Mimochodem, asi jsi jediný, který tam má pojistný ventil, že? A také nemají všichni nastaveno na 1,5 atm. On ten topenář taky nevěděl, že tam máš tu "specialitu" nebo jsi mu o tom před začátkem práce řekl? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 15:39    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Přepad z pojistného ventilu jde přímo do odpadu, nebyl tam vidět pomalý únik, ale při natlakování vodou na 2 atm bylo slyšet upouštění, které skončilo na 1,5 atm.
Podle tohohle popisu bych si tipnul, že máš ten pojistňák zarostlý a už asi taky netěsnící. Možná že původně byl na 2,5 bar. Vyměnil bych ho.

Já mám u kotlů pojistňáky 2,5 bar a už při 2,6 bar tečou jak splachovací záchod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1755
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 16:10    Předmět: Citovat

2,5 bar - to už je tak na 7 podlažný panelák Rolling Eyes (pracovná výška cca 20m)
Bežné kotle do 25-30kW majú poišťáky 1,5 bar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 17:10    Předmět: Citovat

Nestraš Mikulášem v létě.
Představ si třeba RD, sklep, přízemí a 2 patra. Pracovní výška 10 m, pracovní tlak ve sklepě 1,5-2 bar, pojistňák 2,5 bar. Expanzka i kotel max. tlak 3 bar.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 17:37    Předmět: Citovat

2 atm nebo 2 bary jsou naprosto normální, funkční a musí jít. Pokud má někdo méně, tak proto, že si to tak nastavil a pak si to zdůvodňuje, protože na jednom poschodí stačí i 1,3 atm (bar).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 17:55    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
On ten topenář taky nevěděl, že tam máš tu "specialitu" nebo jsi mu o tom před začátkem práce řekl? Laughing

Mám tam to, s čím jsem to s barákem koupil, nedostal jsem ke kotli žádné noty. A topenář tam byl z firmy, která to tam před 22 lety montovala Rolling Eyes
Na pojistném ventilu nic není a je namontován tak, že nejde jednoduše vyměnit, musel bych minimálně odpojit na výstupu kotel a do toho se srát nebudu, když ventil 1,5 bar drží.

Jelikož to byl následující příspěvek a reagoval na mé poznámky, tak jsem myslel, že je to také odpověď na mé konkrétní hodnoty a ne zase všeobecné kecy z manuálů, které nic neřeší, když je tam něco jinak a na které taky z výšky seru Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 18:26    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Nestraš Mikulášem v létě.
Představ si třeba RD, sklep, přízemí a 2 patra. Pracovní výška 10 m, pracovní tlak ve sklepě 1,5-2 bar, pojistňák 2,5 bar. Expanzka i kotel max. tlak 3 bar.

Běžně se třeba uvádí v manuálech rezerva tlaku 0,2 bar na pracovní výšku Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 18:34    Předmět: Citovat

To je naprosto v pořádku. Pracovní výška 10 m, expanzka navzduchovaná na 1,2 bar (za studena, žádná voda v ní), dotlakováno vodou na pracovní tlak 1,5 - 2 bar (za horka).
Čemu na tom nerozumíš? Že je tam potřeba taky vodní rezerva na úniky, odvzdušňování apod.?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 29 2019, 18:45    Předmět: Citovat

Jak byl starej ten topenář? 25-30 let? Tak to nestíhal, ale ty jsi měl. Návody čtu až když to nikdo neví, ale sehnat se na internetu opravdu dají, jestli ho potřebuješ. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund