Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OLED nebo QLED?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 10:00    Předmět: OLED nebo QLED? Citovat

Jsem tlačen do pořízení novějšího TV přijímače s úhlopříčkou aspoň 65", protože stávající, krásně ukazující plazma 55", nemá DVB-T2 a osoba velmi blízká odmítá k satelitu (UPC) ještě jeden box a tím pádem další ovladač na stole.
A zde nastal problém volby z "obyčejných" TV přijímačů a asi lepších QLED a OLED. Současné TV vysílání zřejmě pokryje kvalitu HD, což zvládají snad všechny TV přijímače na trhu. Vyšší level v TV vysílání zřejmě nehrozí. Při prohlížení v prodejnách ale vypadá obraz na QLED a OLED televizorech aspoň zdánlivě lepší. Samozřejmě to může být způsobeno lepším zdrojem signálu, než je TV vysílání.
Vyšší rozlišení, např. 4K, se zřejmě ani ze satelitního ani z terestrického vysílání hned tak nedostaví.
Nežádám vyloženě radu, ale spíš názor na současné možnosti TV přijímačů ve zmíněných kategoriích.
Zřejmě bude i jiný přístup k případným opravám, protože časy, kdy opravář přijel a opravil jsou dávno pryč a rozměrné a přitom křehké placky se transportují do opraven velmi problematicky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2401
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 11:15    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 11:45    Předmět: Citovat

Jo, tak tenhle článek znám, ale že by mě lépe směroval, tak to zase ne. Mám totiž TV přijímač proti oknu na jižní stranu, a proto uvažuji o takovém přístroji, který bude umět nějakou automatikou regulovat jas v hodně širokém rozsahu. A zjistil jsem, že v prodejnách je jas na OLED panelech nastaven skoro naplno. Na QLED přístrojích zase mají hodně natlačený kontrast, aby předvedli "černou" barvu.
Nikde jsem se nedopátral, jestli se vůbec tyhle typy dají opravovat.
Těžká volba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 12:03    Předmět: Citovat

Být tebou, tak bych si to rozmyslel. Ohledně rozlišení 4K si uvědom, že aspoň 5 let nic takového v příjmu neuvidíš. Všechny TV jsou v prodejnách povinně nastaveny na nejvyšší podsvit, jas a kontrast. Je to dané podle výrobce a povinně smluvně pro předváděcí režim, není do výmysl prodejny nebo jejich prodavačů. Určitě bych něco chtěl vidět při normálním režimu na ČT1 na televizních zprávách.
Já osobně bych si vybral raději normální TV té velikosti z roku 2020 a za polovinu té ceny a za 5 let bych si za tu druhou polovinu ceny koupil novou (už zase modernější). Za 10 let je tu nová norma a všici budou kupovat nové TV. Wink
Tak jako se na nových TV nedá skoro nic spravovat (2 odlehčené desky a podsvit), tak u těch LED se to budeš bát i rozdělat.

Pokud by sis nutně chtěl vybrat mezi OLED a QLED, tak bych doporučoval OLED.

Z toho článku:
citace:
U LCD/LED/QLED záleží kromě jiného na síle podsvícení: to lze ovlivnit nastavením jasu. Bude-li vám stačit slabší jas, bude i spotřeba nižší.
Toto musel napsat úplný dement bez ohledu na pochopení toho, co je ten podsvit, vlastní svit a jas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radimosso



Založen: Mar 15, 2007
Příspěvky: 737
Bydliště: Č.Těšín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 12:45    Předmět: Citovat

Ukaž kdo doma nosí trenky !!! Mám doma plasmu od Panasonicu a dokud neshoří tak nevyměním..... černá je černá ... naštěstí nám natáhli do baráku optiku a tak jsem zavedl IPTv a všichni jsou spokojeni, protože je tam 2x více stanic i archiv a za 35Kč na měsíc? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 13:09    Předmět: Citovat

Já bych nechal vybrat manželku. Ať se ví, kdo za to může.
https://forum.avmania.zive.cz/viewtopic.php?f=1703&t=1293230&all=1

Very Happy
EDIT:
p32 napsal(a):
Tak co jsi nakonec vybral?...:
Pokud je to na mne, tak ten SONY. Tehdy na poradnách jsem došel k názoru, že televizory kolem 10kKč jsou prašť jako uhoď a ten SONY mne zaujal tím, že jeho původní cena byla 24kKč, tak jsem předpokládal, že je ve vyšší kvalitě. Zatím dobré, akorát ty programy co chytáme ze vzduchu jsou někdy zralé na reklamaci. Manželka by chtěla zpřístupnit NETFLIX, nějak to nejde, zatím nevím co s tím.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne čt prosinec 31 2020, 20:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 13:56    Předmět: Citovat

Tak co jsi nakonec vybral? Četl jsem to tvé povídání a můžeš být rád, že zrovna v Datartu jsi to vyreklamoval tak rychle. Asi bych JVC nebo Sony dnes nedoporučoval ani tomu, co mě pekně nasral. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 15:51    Předmět: Citovat

Na OLED se vypaluje obraz, jednomu známýmu se to stalo. Úžasné podání barev je v domácnosti celkem na prd, využije se to leda tak když chceš pouštět reklamy v silně nasvíceném foyer notelu nebo snad firmy...
Doporučuju nějakej 65" LCD Panasonic s LED podsvícením. Furt je to jenom televizor na nějakou tu Ordinaci v růžové zahradě. https://www.panasonic.com/cz/consumer/televizory/4k-tv.html
Ale já bych si koupil spíš nějakej menší Panasonic tak za 10000 až 15000 Kč. Bohatě mi postačí úhlopříčka 1 metr, to jest 40".

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 16:01    Předmět: Citovat

Osobně mám od 08/2018 LCD (s LED podsvícením) Panasonic TX-40FS503E, tehdy stál snad 10500 Kč. Záruku přežil bez závad. Je vyroben v ČR, nevím, jakej tam je LCD panel. Jestli se osazené DPS dovážejí z Turecka, nevím.

Účet nyní nemohu najít. Kupodivu se furt prodává. https://televize.heureka.cz/panasonic-tx-40fs503e/#
Má nic moc webový prohlížeč, ale jinak je to bezproblémový televizor. Někomu nemusí stačit pouze dva HDMI vstupy. Satelitní tuner jsem nezkoušel.
Netvrdím, že bych si dnes kupoval televizor z modelovýho roku 2018. Ale z nějakýho důvodu se furt prodává a lidi ho kupují.

Některé levnější Panasonicy se možná vyrábějí v Turecku. Doporučuji konkrétní model prohlédnout na prodejně osobně.

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne čt prosinec 31 2020, 16:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 16:11    Předmět: Citovat

V 4k běží (možná dočasně) NASA TV a je to pokoukání.
Jinak je dost pořadů v 4k na YT, což se mi jeví jako podstatně stravitelnější než "živé" hnoje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 18:05    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
V 4k běží (možná dočasně) NASA TV a je to pokoukání.
...

Tak ještě máš na to pokoukání celých 6 hodin Laughing


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2020, 19:44    Předmět: Citovat

To mě nepřekvapuje a přesně to ilustruje co jsem napsal výš: živé české vysílání je sračka všech sraček a hnůj všech hnojů. Tak doufám, že ten kanál nasekají do pětadvaceti kanálů s faktickým rozlišením VHS, jak to často dělali dosud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rayx



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 351

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 9:53    Předmět: Citovat

UHD je pro mě minimálně pro příštích 5 let nesmysl, jak v terestrice, tak všude jinde (sat, IPTV, kabel soubor), nepochopím proč bych měl na 65" koukat ze dvou metrů abych viděl každý pixel, a přitom nepřehlídl celou obrazovku bez pohybu oka natož celé hlavy Very Happy

No a k tomu dostupnému "hnoji", pokud individuálně nevyhovuje, tak si každý umí v době mnoha možností vybrat někde jinde.

Ad to skončené NASA v MUX23. To se uvidí, jak se potká nabídka s poptávkou, doufám, že v DB budou mít hodně těžké spaní, pokud si budou chtít Novu udržet. ČRA sít 23 rozjeli a dokryli na stejný pokrytí jako síť 22, kapacity maj po skončení promo UHD spousty, myslím že budou moci nabídnout hodně zajímavou nabídku pro celý balík ... Twisted Evil
https://www.televizniweb.cz/2020/12/odchod-nasa-uhd-z-multiplexu-23-uvolni-kapacitu-pro-tri-az-sest-novych-televiznich-programu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 10:33    Předmět: Citovat

rayx napsal(a):


No a k tomu dostupnému "hnoji", pokud individuálně nevyhovuje, tak si každý umí v době mnoha možností vybrat někde jinde.

což se samozřejmě děje, nejen z obrazových důvodů ale hlavně programových.
znechucující byly jako obvykle ty českotelevizní kecy, že si ověřili technologii a že jsou schopni 4k obraz blablabla.
Je to principiálně totéž, jako by se někdo před 60 lety prsil jak přenese modulační linkou stereo zvuk až do 15 kHz.
4k stream si posílá každej internetovej jouda, nemusí na to mít "techniku za miliardy".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: pá leden 01 2021, 11:02    Předmět: Citovat

Jouda jsi ty. Jednak to nebyla ČT, ale ČRa. A hlavně poslat něco internetem je zcela něco jiného než to vysílat v DVB-T2, kde jsi závislý na tom, co HW v televizorech zvládne. Tak se až praktickým ověřením přišlo třeba na to, že h.265 sice teoreticky podporuje 1080i, ale prakticky jsou všechny dostupné čipy navrženy tak blbě, že je to nepoužitelné. V DVB-T2/4k zatím vysílají asi jen Italové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund