Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

trafopájka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út květen 07 2019, 11:55    Předmět: Citovat

Tolik smyček jsem snad nespálil za celej život. Shocked Už někdy na střední škole jsem ale koupil "věčnou smyčku", když mě to už nebavilo furt měnit. Předtím jsem často přepálenou smyčku zkroutil a pájel vesele dál. Byl jsem línej ji vyměnit. Jinak mám tu ETP III, první byla ta oranžová, teď černá, ale design úplně stejnej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 07 2019, 17:50    Předmět: Citovat

ETP III mi přijde jako nejpovedenější trafopájka z "bolševické" produkce. Ergonomický design i pěkný vzhled. Nesčetněkrát mi spadla na zem, bez úhony. Mám oranžovou verzi, což sice není moje oblíbená barva, ale na druhou stranu ji tím pádem ihned najdu na zabordeleném pracovním stole Smile

Design nových trafopájek Nuba se mi nelíbí, je takový buzerantský Laughing

Mně se v ETP III vyžvejkaly závity již po pár letech. Ale ne úplně, protože původní šroubky byly kratší než hloubka děr. Našrouboval jsem tedy do děr M3 šrouby bez hlaviček a nízkými maticemi zajistil. Na dříky šroubů nasazuji očka pájecích smyček a dotahuji další maticí. Používám k dotahování kleště, což nevadí, protože občasná výměna těchto dotahovacích matic není na škodu, poněvadž tyto časem oxidují, a tím vzniká velký přechoďák. V tomto uspořádání to funguje již celá desetiletí.
Tuto úpravu trafopájky popisuje také Šrait ve svých Krystalkách k modelům s tranzistory.



IMG_9004.jpg
 Komentář:
 Velikost:  82.53 kB
 Zobrazeno:  175 krát

IMG_9004.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út květen 07 2019, 17:53    Předmět: Citovat

všechny byly zdařilé, akorát preferuji žárovku dole (pod sekundáry) no je to zvyk...jak jsem již jednou psal, vynikající svářečka PE folie na přebaly LP desek apod.
kvalitu vzal čert, hurá máme čínu Very Happy

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne út květen 07 2019, 18:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 07 2019, 18:05    Předmět: Citovat

No, tedy zrovna ETP II T je pěkný paskvil - vzhledový i ergonomický. Prostě úpadkové sedmdesátky...

Jo jinak co mě dost iritovalo, bylo, že po čase se teplem v krytu vytvořila vůle a trafo v tom vaklalo. Tento problém měly asi všechny ETP. Tu svoji trafopájku jsem proto uvnitř v rozích vyložil kousky flastru a taky jsem flastrem utěsnil průchodku toho pájecího "nosu", což hodně zvýšilo tuhost. Tuhle úpravu jsem dělal coby děcko, a dodnes to nevaklá.
Tedy při nějaké velké pájecí akci ten kryt jakoby změkne a začne to vaklat, ale po zchladnutí to přestane vaklat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út květen 07 2019, 18:12    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
kvalitu vzal čert, hurá máme čínu Very Happy

Trafopájkami Extol je promořený český trh, bohužel. Nebo už mají spínaný zdroj, případně trafo vinuté hliníkem? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út květen 07 2019, 18:28    Předmět: Citovat

galerie ctí: to je TRP2-73 220V/75VA věrná kamarádka časů dobrých i zlých půjdem spolu do rakve jinak přijdu ! v noci strašit Sad


TRP.jpg
 Komentář:
 Velikost:  56.94 kB
 Zobrazeno:  192 krát

TRP.jpg



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1667

PříspěvekZaslal: po květen 13 2019, 18:17    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Nebo Svět žárovek, tam mají všechny možné typy.

Akorát že to je banda obrazek_cenzuraů co člověka začne bez jakejcholi skrupulí za tři dny obtěžovat s nějakým nevyžádaným humusem, ruce pryč. http://www.hwworld.cz/index.php/spamujici-nejen-e-shopy

Jinak pokaváď někdo pájí intenzivně, tak není problém za den pár hrotů zdělat. Co teď dělám spíš celoopravy než jen rozebírání desek na součástky, tak obvykle hroty drží fakt dlouho. Při sundávání a vysoké tepelné námaze to letí jedna za druhou Very Happy

Na závity taky funguje postupný zvětšování závitu a následně (po asi tak M5 Very Happy) kousek uříznout flexou a začít nanovo Razz

Ovšem musím uznat, nějakej extool nebo takovej balast sem omylem koupil…na pájení signálovky (třeba magnety u EZSky) to stačí, to 100VA trafo je fakt větší než to 75VA a docela to dokonce pájí i s 2,5kou drátem. Až sem si řikal, esli v tom není schovanej frekvenční zdvojovač Very Happy Jen se to prostě nesmí jet moc dlouho, pak se to přehřeje a rozpustí, ale řikám, takhle na pár drátků dycky…taková stará LUXka 75 VA co mám doma, to je už chudák, nepájí pořádně ani s 1,5kou. Ale jasne, ta srandatrafa se nedají vůbec s ETP/TRP srovnávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sadra17



Založen: Jan 26, 2013
Příspěvky: 508
Bydliště: Netolice

PříspěvekZaslal: st květen 15 2019, 20:48    Předmět: Citovat

dá se nějak elektricky zničit pájka ? jednu jsem ted ukořistil na SD a po zkoušce nechce jít
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st květen 15 2019, 20:56    Předmět: Citovat

Jo, překroucená šňůra a vypínač dojiskřený k smrti Smile
Sekundár ani primár snad normální člověk zničit nemůže. To by spíš vypadlo teplem z krytu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33914
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st květen 15 2019, 20:59    Předmět: Citovat

Ak nehreje, tak je nieco prerusene - bud obvod na primarnej strane alebo na sekundarnej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 15:38    Předmět: Citovat

Jednu 100 VA tu hranatou mám odmalička a funguje pořád a tu stejnou jsem někde ukořistil a ta měla asi nějaký průraz, mezizávitový nebo mezivrstvový zkrat na primáru, na sekundáru byla fáze a po chvíli v chodu bylo slyšet takové slabé škvíření, jako když se něco pálí a taky to tak smrdělo. Takže úplně nezničitelný výrobek to není, ale nevím co se s ní dělo před tím než jsem ji získal. Smyčku ale ohřála normálně, kvůli té fázi na smyčce jsem ji nepoužíval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 10:26    Předmět: Citovat

Tak nic není nezničitelné. Ale u trafopájek české provenience k této výjimce došlo jen proto, aby potvrdila pravidlo - že jsou nezničitelné. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maxipes_



Založen: Jan 06, 2017
Příspěvky: 137
Bydliště: Litovelsko

PříspěvekZaslal: so červen 15 2019, 17:26    Předmět: Citovat

Není vyloučeno, že zažila povodeň, jestli ji někdo vyzkoušel dřív než pořádně vyschla, tak ji zničil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 16 2019, 10:07    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Ak nehreje, tak je nieco prerusene - bud obvod na primarnej strane alebo na sekundarnej.
Uvědomuješ si co tvrdíš? Ten výkonovej pájecí sekundár bys musel fiknout flexou, abys ho přerušil, dyť to je prut mědi cca 5x8mm tlustej, namotenej do jádra v počtu nějakejch asi tak dvou nebo tří závitů - tohle přerušit, to by musela bejt jo trhlina ... Chce to změřit přímo na vývodech primáru, v případech výjimečně potvrzujících pravidlo o nezničitelnosti českejch trafopáječek může ke sčudnutí primáru dojít, akorát to už je taková teplota, že je pak to trafo celý černý jak Miško Jackson v dětství ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne červen 16 2019, 10:20    Předmět: Citovat

Hlavně jestli ty si uvědomuješ, že sekundární obvod netvoří jen ta měděná šína. Zrovna minulý týden za mnou přišel kolega v práci, že mu nehřeje trafopáječka, ale tvrdil, že žárovka svítí. Problém byl v přechodovém odporu smyčka-šína, měl tu páječku několik let někde ve vlhku a kolem těch šroubků mu to uhnilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 7 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund