Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Step up s MT3608

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 15:15    Předmět: Step up s MT3608 Citovat

Koupil jsem u Lásky 3 ks Step up měniče https://www.laskarduino.cz/step-up-boost-menic-s-mt3608/.
Podle návodu, co píše na odkazu jsem připojil IN vstupy na laboratorní zdroj 2V s omezením na 0,5A. Na OUT je bez zatížení napětí nepatrně menší než na vstupu a ať kroutím trimrem kamkoliv, měnič "nestepuje". Na středním vývodu trimru se napětí mění. Všechny 3 ks se chovají stejně. Podle datašítu MT3608 jsem zkontroloval zapojení, vše je propojený dle doporučenýho v datašítu.
Když měřím při napájení 2V, tak pin FB mění napětí podle trimru, EN chodí se vstupním napětím (je propojen na IN+). Když to zkusím se zátěží 100R tak je výstupní napětí o 0,3V menší než vstupní, odpovídá úbytku na šotce diodě. Zkusil jsem plynule najet zdrojem na 4 a pak na 6V a stále nic. Ani přiložení těchto napětí na vstup Step up nenahodí.
Tak buď jsem ouplně blbej a nebo pan Láska prodává šrot. Nějakej nápad co by s tím šlo udělat?
Ostatní věci z objednávky vypadají že chodí. Akorát že zrovna tyhle Step up potřebuju prioritně a ostatní až za dlouho. Rolling Eyes Naposled jsem jeden použil asi před dvěma lety a žádnej problém tenkrát nebyl.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 16:05    Předmět: Citovat

Ja tohle koupil primo od zlutaka za cca desetikacku a normalne to pouzivam ve vice exemplarich a bez problemu to funguje. Pri vystupu 15V naprazdno to nabehne pri cca 2,5V, odpadne pri 2,1V.
2V na vstupu je na tohle malo, musis pouzit jiny menic.
Nevim jake napeti a proud potrebujes, ale na nizke vstupni napeti jsem si udelal moduly s LTC3526 viz priloha, ty jedou uz od cca 0,8V.
Jeste muzes zkusit hodit na vstup nejaky elektrolyt, ale nemyslim ze to pomuze, tyhle menice nabehnou i kdyz se napeti zvysuje pomalu.
Nejspis budou vadne, omlat to smelinari o hlavu.



sb.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sb.rar
 Velikost:  29.07 kB
 Staženo:  861 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 16:13    Předmět: Citovat

nastavit ho trimr tak, aby to od začátku mělo potřebu zvyšovat a teprve pak připojit napájení, třeba je ten dělič nevhodně navržený. Ale taky je možné, že rovnou prodávají nefunkční kusy a počítají s tím, že to tam nikdo kvůli 1 dolaru nebude reklamovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 16:24    Předmět: Citovat

Potřebuju dělat z 3V 12V asi 150mA. Má to umět vstup 2-24V a výstup to samý ale nesmí být vstup vyšší než výstup. Proto to prvotní nastavení se vstupem 2V píše přímo na svých stránkách. Po nastavení požadovanýho výstupního napětí se může dát vstup vyšší aby to mělo lepší účinnost. Jak jsem psal, nerozeběhlo se to ani při 4 ani při 6V. Už jsem mu psal, takže uvidíme. Já to kdysi koupil v česku na Drátek.cz a ten chodil bez problémů. Tentokrát jsem potřeboval něco co Drátek nemá a tak jsem to objednal u Lásky.
LTC3526 je pro mě nepoužitelnej, umí jen 6V out.
Že to nemá na vstupu a výstupu elyt jsem si všiml, zkusil jsem dobastlit ale žádnej efekt. Stálo to 26 kaček kus, hodím to po psoj pokud se bude prodejce kroutit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 16:33    Předmět: Citovat

voitano napsal(a):
nastavit ho trimr tak, aby to od začátku mělo potřebu zvyšovat a teprve pak připojit napájení,

Jo, to jsem zkusil, trimr vytočit na doraz k + out, zapnout a nic. Doufám, že to nechodí inverzně. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 18:25    Předmět: Citovat

No právě naopak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 18:27    Předmět: Citovat

Druhej doraz jsem zkoušel taky.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 18:34    Předmět: Citovat

Na Hadexu je u něj napsáno toto:
Upozornění:
Vyvarujte se stavu kdy je na vstupních svorkách vyšší napětí – než nastavené na výstupních. Může dojít k poškození měniče.
Před prvním použitím tedy vytočte trimr naplno do leva (proti směru hodinových ručiček). Na výstupních svorkách bude cca 24V – teprve takto postupně ubírejte na požadované napětí.
Zároveň doporučujeme na vstupní i výstupní svorky připojit 2,2uF filtrační kondenzátor.

Na Gme podobně:
POZOR!
Vyvarujte se stavu kdy je na vstupních svorkách vyšší napětí - než nastavené na výstupních. Může dojít k poškození čipu měniče.
Před prvním použitím tedy vytočte trimr naplno do leva (jako když se ubírá zvuk). Na výstupních svorkách bude cca 28V - teprve takto postupně ubírejte na požadované napětí.
Zároveň doporučujeme na vstupní i výstupní svorky připojit 100nF filtrační kondenzátor. Některé speciálně spínané zdroje dokáží rozhodit řízení měniče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 19:25    Předmět: Citovat

Co je to za ptákovinu? Ten měnič prostě jen nenaběhne, protože bude trvale blokovanej.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 19:30    Předmět: Citovat

Láska tam má napsaný tohle:
Před prvním použitím je tedy nutné použít vstupní napětí 2V a nastavit požadované výstupní napětí. Potom lze na vstup připojit zamýšlené nižší vstupní napětí.
Půjčil jsem si od kámoše to zařízeníčko, co jsem mu dělal před cca 2 lety a je v tom tenhle Step-up. Pohání to 12V pomocnej větráček z dvojčlánku LiIon. No a zjistil jsem, že to co píše Láska je kravina, při napětí do 2,8V měnič vůbec nenaběhne. Navíc destičky se spojově liší. Nechám to už na zítra.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2021, 20:16    Předmět: Citovat

Mi nabihal pri cca 2,5V jak uz jsem zminil, takze ty 2V jsou evidentni kravina. Stejne jako nejspis i ten pokyn s vyssim napetim na vstupu nez vystupu. Ja jsem nepozoroval ze by to s menicem cokoliv udelalo a ani v DS o tom nic nepisou.
Nejspis si to nejakej zlutak vymyslel kdyz se vymlouval pri reklamaci a ostatni prekupnicci to jen opisuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 19 2021, 10:34    Předmět: Citovat

Tak už vím, kde je dílo. Všiml jsem si na oscilu, že po připojení vstupního napětí výstupni napětí vypálí někam nahoru a hned spadne na velikost vstupního napětí. A u všech to bylo stejný. Tak jsem vykuchal z měniče SMD cívku a změřil na BM509 a kontrolu na tom čínským testeru s Textool paticí.
Naměřil jsem na obojím kolem 11uH a 0,2R. Na cívce je popis 220, takže to jaksi nepasuje. Cívka z funkčního měniče má 22uH a 0,5R, popis stejnej. Tak jsem cívku z funkčního přehodil do novýho nefunkčního a světe div se, maká. Rolling Eyes Na dalších dvou ty cívky mají 10 a 11uH. Takže rejžák namotal asi míň závitů.
Nevíte prosím někdo, jak se ta SMD špule rozloupne? Jde to vůbec, není to slepený?

Edit1: Tak mi přišel od Lásky email, že ten postup s počátečníma vstupníma 2V mají kvůli tomu, že jim jednou přišla várka, co měla opačně zapojenej trimr. Možná na tom něco je, na 2 roky starejch jsou nožky trimru do trojůhelníku, u nových, nefunkčních, v řadě.

Edit 2: na toroidy ze zdroje na boardu starýho PC jsem namotal pár závitů aby to mělo 22-25uH a dva Step-up makají. Třetí je asi odprásklej švábík, nekmitá a při vstupním napětí nad 6V vypadne rázem proudová pojistka 1A na napájecím laboráku zdroji. Asi jsem s Step-upem moc napěťově laboroval a odpráskl ho.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund