Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Paralelní řazení MBR4060
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 06 2018, 12:12    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Jestli tohle odchází při 10A, tak se podívej, co se tam děje na těch diodách napěťově.
Snuber určitě 100R, ale pochybuju, že to při 10A něco řeší Smile


10A to zvládá. Až při zátěži 22A se ten krajní chladič začal extrémně hřát a jeho teplota stoupala i s zapnutým větrákem. No a mělo by to snýst 40A....

Ten snuber bych mohl osadit kondíkama 100N/63V což je dvojnásobek původního a odpor dát třetinovej dvouvaťák. A nebo zespoda přidat ještě další dva snubery pro každou diodu jeden. Fotky z oscila dám odpoledne.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 10 2018, 23:11    Předmět: Citovat

Dnes jsem přivezl z AME 4 nový MBR60100 ze stejný série. Osadil je na společnej chladič a zapnul. Naprázdno OK, odběr 10A taky. Při 22A už začal chladič topit a zapnul větrák ale stíhal snižovat teplotu.
Při proudu cca 30A ale už větrák nestíhal a teplota lezla stále nahoru. Termočlánkem byly plast futrály diod na stejný teplotě. Pak jsem na to kouknul oscilem a na DC výstupním napětí 13,8V je namodulován bordel skoro 2V šš. Při odběru 10A tam nic není a při 22A tam je asi 0,4V šš. Ten bordel je kmitočtu řádově několik MHz, kmitočet měniče je řádově 15x nižší. Prostě to nějak kmitá. Zkusil jsem osadit do obou scruberů místo 100R jen 56R/2W. Žádná změna. Pod elytama jsem dal keramiku 22N, taky žádmej vliv. Vyhrabal jsem čtyři feritový perly a na každou diodu jsem dal jednu perlu na anodovej přívod. Na těch 30A se ten bordel snížil na cca 1,5V. Víc těch perel nemám. To neustálý měnění diod se už začíná podepisovat na plošáku asi tam budu muset nabouchat dutý nejtky.
Tím jsem dnes skončil. Z tohodle mě budou opravdu vomejvat. Takový práce s tím a asi mu to budu muset vrátit s možností použití jen na poloviční proud. Co na tom může sakra kmitat, spínání diod?
Jak se vlastně projeví, pokud by skrz výstupní toroid tlumivku protekl nějakej extrémní proud při zkratu diod? Čert ví, co a kolik tam teklo než odešly fety v polomostu. Nemůže to dělat ten toroid? Vyhřátej nevypadá.
Díky za připadný nakopnutí co s tím. Mě už nápady došly. Sad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 7:18    Předmět: Citovat

a nemože neako nakmitavat budič pri vyššej zataži už aj to sa mi stalo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 8:18    Předmět: Citovat

Nejde ta akumulační špulka při vyšších proudech víc do sycení ?
MBR60100 mají větší úbytek.
Jaký je tam průběh na výstupu trafa a na vstupu tlumivky ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 17:11    Předmět: Citovat

Fotky průběhů, většinou 5uS, 10V/d.
Fotka "Zakmitávání" je všerejší stav při odběru 22A.

Další fotky jsou dnešní. Jak vidíte, zdroj maká skoro na doraz a chladič MBR je najednou v přijatelný teplotě, chladič fetů má o 5‡víc než MBR a žádný zakmitávání se nekoná.

Hádejte, čím to bylo. Napovím, žádná vadná součástka, v podstatě mechanickej problém. Docela mě to šokovalo, nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal. Přišel jsem na to čistě náhodou při porovnání s fotkama zdroje Power 80A. Ten je téměř stejnej, jen má regulaci napětí a proudu a je v něm 6 ks MBR60100 na třech chladičích.



Zátěž 36A_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.62 kB
 Zobrazeno:  95 krát

Zátěž 36A_1.jpg



Chladič 36A_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.87 kB
 Zobrazeno:  104 krát

Chladič 36A_1.jpg



Před MBR 36A_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.53 kB
 Zobrazeno:  97 krát

Před MBR 36A_1.jpg



Před MBR 22A_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  290.19 kB
 Zobrazeno:  90 krát

Před MBR 22A_1.jpg



Za MBR 22A_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.62 kB
 Zobrazeno:  134 krát

Za MBR 22A_1.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 17:14    Předmět: Citovat

Nezbaštilo to všecky fotky...


zakmitávání_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  279.01 kB
 Zobrazeno:  93 krát

zakmitávání_1.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 20:04    Předmět: Citovat

To vypadá spíš na nějakou relaxaci, nedělá Ti to nějakou vazbu přes chladiče ?
Taky výstup by měl být "vf studenej", většinou je nějak spojenej s PE, ale stačí kapacitní vazba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 11 2018, 23:03    Předmět: Citovat

Bingo! Problém vícenásobný země je všeobecně známej, ale s problémem "vícenásobnýho plusu" jsem se za celej život zatím nesetkal.
Problémy prostě zmizely, když jsem podle fotek zdroje Power 80 pod MBR nainstaloval izolační gumičky !!! MBR má na křidýlku střední nohu, tedy obě katody. To znamená, že na všech křidýlkách jsou naprosto stejný kladný pulzy z trafa. Sice jsou střední nohy navzájem propojený přes plošák ale z nějakýho důvodu vadí, když jsou paralelně propojený i přes chladič. Zajímavý je, že ten chladič nyní nemá žádnej potenciál a pokud jsem ho připojil v jednom bodě s výstupní nulou, nebo PE svorkou, zase to začalo zakmitávat. Pokud ho ale připojím jednobodově na katodu kterýkoliv MBR, tak nezakmitává. Je to zvláštní a pro mě nevysvětlitelný.
Paradoxní je, že zdroj prapůvodně gumičky měl ale když se mi dostal poprvé vadnej do ruky, tak jsem je pro velký poškození vyházel. První závada totiž byla, že vždy dvě MBR byly přitažený k chladiči plechovým příčníkem se středovým šroubem a ten příčník se tak prohnul, že se MBR na protější straně odchlíply od chladiče, přehřály se a odešly a navíc hranou pouzdra se prořízla původní gumička. Tak jsem je vyhodil "když jsou přece MBR na stejným potenciálu" a vůbec by mě nenapadlo, že to bude mít takovej vliv, naopak jsem si myslel, že se MBR budou líp bez gumiček chladit. Zvláštní je, že po tý první opravě zdroj víc než rok makal. Rolling Eyes
Možná je vysvětlení v atyp zapojení MBR za trafem. V PC a jinejch zdrojích jsou MBR sice taky paralelně, ale na jednu anodu jde jedna cívka trafa a na druhou anodu druhá cívka trafa se společným středem. U tohodle zdroje jsou obě anody MBR propojený a jdou jen na jednu cívku trafa.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33907
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 0:07    Předmět: Citovat

Akurat teraz som opravoval notebookovy 65W zdroj Asus AD69800. Skrat na vystupe. Bolo tam paralelne asi 5 diod V12P12, jedna skratovana. Vyhodil som ju a zdroj funguje. Nahradnu nemam, tak uvidime, dokedy to vydrzia tie ostatne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 17:21    Předmět: Citovat

Se divím, že tu "záhadu" s chladičema nikdo nekomentuje. Sad
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 18:30    Předmět: Citovat

Já Ti nestačím Smile
Zajímalo by mě, co to dělá v delším měřítku, jednorázově a na osciloskopu s pamětí. Prostě co se tam konkrétně děje.
Relaxace regulační smyčky mi velmi dobře likvidovala synchronní dc-dc měniče. Prostě to tam začlo pumpovat energii tam a zpátky na plný pecky.
Na výstupu se to projevilo jen jako malý zvlnění, asi tak na pětinový frekvenci měniče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 18:49    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):

Zajímalo by mě, co to dělá v delším měřítku, jednorázově a na osciloskopu s pamětí.

Hmm, mám jen analogovej paměťák HP1741 takže těžko něco dlouhodobě vyměřím. Dával jsem tomu hodinu 36A, větrák udrží MBR na cca 48. Ale mám trochu bobek z fetů v polomostu, ty maj po hodině 80. A to zatím v rozdeklovaný pixle. Asi mu to dám s tím, že ať to nad 30A nehoní, DC klešťák jako elektroletec-modelář naštěstí má.
edit: co to je za bordel, že se nezobrazuje stupeň Celsia nahoře ze speciálních znaků?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 18:54    Předmět: Citovat

30°C mě jo Smile

nebo z woken 30°C, jen jsem ho musel najít a zobrazí se až s tím C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: st prosinec 12 2018, 19:30    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Se divím, že tu "záhadu" s chladičema nikdo nekomentuje. Sad

Protože to už zavání čistou duchařinou Very Happy
Já tam můžu tipnout, že se to propojení přes chladiče děje přes ty diody, co zrovna nejedou a jedou , a při přechodových dějích by to něco mohlo dělat. Možná by nevadilo třeba to propojení těch diod vodorovně ( dívám se na desku spojů) , co jsou napojené na stejnou půlku vinutí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund