Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vertikální polarizace a kruhový dipól
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 9:55    Předmět: Vertikální polarizace a kruhový dipól Citovat

Dobrý den. Mám jednu oblíbenou rádiovou stanici u které je u nás doma velmi slabý příjem a pak několik dalších které taky rád poslouchám, problémem je že chytám je z různých směrů.
Uvažoval jsem o koupi antény a dát jí na půdu pro zlepšení příjmu té nejslabší stanice, zároveň však nezhoršit příjem ostatních. Z toho důvodu jsem místo o směrové yagi uvažoval o kruhovém dipólu. Sice prý nemá vyzařovací diagram úplně kruhový, takový "zmršený" ale to je fuk, kdyžtak by se mírně pootočil.
Nyní bych potřeboval poradit, protože jsem zjistil že všechny tyto stanice mají vertikální polarizaci ale kruhový dipól je vlastně konstrukčně řešený pro horizontální polarizaci.

Pokud bych ho však otočil na bok, postavil, jako kolo u auta tak polarizace sice bude správná, ale pokud se nemýlím asi nebude přijímat všesměrově kolem dokola (ve vodorovném směru) ale svisle kamsi mezi zemí a nebem. Takže bych vlastně chytil jen jednu nebo dvě stanice které by zrovna ležely v rovině plochy dipólu.
Poradíte mi prosím jak z toho ven nebo jakou anténu použít?
Díky moc.



vaten-antena-1fm-rondo-kulata.jpg
 Komentář:
 Velikost:  4.33 kB
 Zobrazeno:  221 krát

vaten-antena-1fm-rondo-kulata.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 10:25    Předmět: Citovat

Pro vertikální polarizaci je svislý prut dost dobrou všesměrovou anténou, pokud má malý zisk, je možné udělat svislý dipól, je možný jej napájet uprostřed nebo na konci, pak je možné pro část pásma jít cestou kolineární antény...
Vzhledem k jednoduchosti mám celkem dobré zkušenosti s tímto řešením:
http://pira.cz/amobil.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31841
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 10:25    Předmět: Citovat

Na tohle je nejlepší se vybodnout na dipól, kterej bys musel samozřejmě použít rovnej a postavit ho svisle - pak by přijímal s prakticky kruhovou charakteristikou ve vodorovný rovině. Často se tak umisťoval na běžnejch STA na paneláky. Já osobně na tyhle vertikálně polarizovaný vysílače doporučuju používat obyčejnou autoanténu s interním zesilovačem na 12V, namontovanou na kus plechu velkej asi 30x30cm - a ten umístíš někam pod stříšku nebo na strop lodžie tak, aby prut antény směřoval volně do prostoru - klidně i šikmo, u aut je tím dosahovaný kompromisu mezi příjmem V a H polarizace.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 11:00    Předmět: Citovat

Kruhový dipól má nulový zisk, ačkoliv se často uvádí 1,5-2,5dB (dBd), což je nesmysl.
Když tak má být dBi (0dBd = 2,15dBi). Převážně jde o obchodní trik.


Naposledy upravil Achab dne ne srpen 26 2018, 11:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 11:03    Předmět: Citovat

Nenapsal jsi, na co to přijímáš v současnosti ani v jakém azimutu jsou ty stanice vůči sobě.

při dejme tomu pětiprvkové yagi je možnost, že pokryje svým diagramem ještě i ostatní stanice vedle té slabé, při použití "velké" je možnost, že je zachytí bočním lalokem dostatečně. Až teprve zadní potlačení je u Yagi výrazné.
Pokud to je dálkový příjem, tak je třeba si pohlídat i místní stanice, spolu s kvalitou přijímače, aby ses pak při pořádné anténě nedivil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 12:47    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
protože jsem zjistil že všechny tyto stanice mají vertikální polarizaci ale kruhový dipól je vlastně konstrukčně řešený pro horizontální polarizaci.
Pokud bych ho však otočil na bok, postavil, jako kolo u auta tak polarizace sice bude správná, ale pokud se nemýlím asi nebude přijímat všesměrově kolem dokola (ve vodorovném směru) ale svisle kamsi mezi zemí a nebem.

Uvažuješ správně, ale s tím definováním směrovosti to tak horké určitě nebude,
kup ho a zkus . . .
jinak nezjistíš jak se bude u tebe tato anténa chovat.
Jen bych ji nedával na půdu, ale až nad střechu, aby ta anténa měla volný výhled do okolí . . .
. . . jen tak bude použitelná.
Neber to ale jako dogma, prostě si ji sežeň a zkus to.
Pak nám sem napiš výsledky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 13:36    Předmět: Citovat

Soused tuto anténu zkoušel na střeše v obou polarizacích a v příjmu nebyl podstatný rozdíl. Proti dipólu z dvojlinky, nataženému v místnosti bylo zlepšení znatelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31841
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 13:53    Předmět: Citovat

Dneska chtít na VKV dělat "déiksy" je slušně řečeno zpozdilost. Protože jen duševně postiženýho může napadnout zkoušet v tý dnešní kmitočtový džungli dálkovej příjem - když na území Kocourkovska leží doslova víc jak sto FM vysílačů viz http://www.dxradio.cz/jidxc/fm_cr.htm
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 17:23    Předmět: Citovat

Pardón, teď jsem přijel domů...
Tak ty stanice mají azimut asi 110stupňů, ta "bočnězadní" je silná.
Naše město je sice v labském dolíku, tu stanici chytám z Prahy asi na 24 km. Ale naštěstí bydlíme na nejvyšším místě města.
Zatím to mám v přízemí na asi dvoumetrový drát, ten dipól z 300ohm dvoulinky je totiž mnohem, řádově horší ale na střechu nepolezu (točí se mi hlava...) navíc stožár nemáme.
Střecha je z prken a plastových šablon, myslím i když bych dal anténu na půdu těsně pod hřeben tak by to nemělo příjmu vadit, když se podívám z vikýře přes hřeben tak by to mohlo být OK, je to plusmínus v rovině s horizontem, vidím docela daleko za město.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 19:12    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
Střecha je z prken a plastových šablon, myslím i když bych dal anténu na půdu těsně pod hřeben tak by to nemělo příjmu vadit, když se podívám z vikýře přes hřeben tak by to mohlo být OK, je to plusmínus v rovině s horizontem, vidím docela daleko za město.

zkus to a uvidíš,
vlastně uslyšíš jestli to mělo význam.
bez té zkoušky se dál nedostaneš
a všechny další rady, nebo připomínky jsou jen hádáním z křišťálové koule.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 19:49    Předmět: Citovat

můžeš (zkusmo) použít vyřazený TV síto otočený o 90° kvůli vertikálu signálu
chytám naň RádioČas z Ostravy (vzduchem cca 40 km) a okolní polské i slovenské stanice ve středně obtížném profilu terénu a jde to, pravda: balkón je vysoko (10.patro) tuner je Sony a předzesík antény jsem odstranil, iritoval mě

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 21:05    Předmět: Citovat

Než ten kruhový dipól, co tak zkusit raději tuto, anebo tuto anténu? Rolling Eyes


Alcad FM-200.jpg
 Komentář:
FM anténa je určena pro příjem analogového FM rozhlasu.
 Velikost:  5.97 kB
 Zobrazeno:  215 krát

Alcad FM-200.jpg



Iskra FM-10V.jpg
 Komentář:
Základní a cenově dostupná anténa typu všesměrového kříženého dipólu, FM 87,5 - 108 MHz, horizontální i vertikální polarizace.
 Velikost:  8.96 kB
 Zobrazeno:  248 krát

Iskra FM-10V.jpg



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2018, 21:43    Předmět: Citovat

No, nejdřív zkusím to řešení z koaxu podle montérajirky, to vypadá zajímavě, ten drátek bych zavěsil za trám pod hřeben.
Anebo kdyžtak na ten koax zkusím napojit autoanténu na plechu podle EKKARa, no jo vlastně - měl bych jí mít někde ještě vymontovanou z Favorita i s kabelem, ta byla skoro nová akorát byla bez zesilovače (jen nevím kde je, snad už není vyhozená...) a pak kdyžtak někam do krámu a koupit některý dipól. To by mně zajímalo jak to bude chytat.

Ale ze všeho nejdřív musím až na půdu natáhnout přes první patro koax, tj. vůbec najít vhodné místo kde to půjde nahoru provrtat.
Fakt nechci lézt na střechu, stejně tam anténu není kam dát a mám závratě...


kokun: To je zajímavé, takový obojživelník Shocked. O tom budu taky uvažovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po září 10 2018, 18:44    Předmět: Citovat

Tak nakonec jsem objednal klasický rovný dipól na VKV (dneska ho přivezli), a už v přízemní místnosti kde ve směru příjmu je 55cm stěna a vedle okno s kovovými žaluziemi a na drát to většinou jen chrčelo, se už ta stanice dá poslouchat. Takže zlepšení tam je. Dipól mám zatím "dočasně" postavený na knihovničce a opřený o skříň vedle mikrověže.
Ale co mně štve když jezdím autem do práce, že se mi ta stanice Spin na 96,2 MHz s 1 kW v určitých úsecích (pod a v kopci za městem) a ve městě tluče s Vltavou na 96,1 MHz která to pere skoro 40 kW do éteru až z Českých Budějovic Twisted Evil
Jinak i stanice co mají antény v H-čku hrajou dobře, City 93,7 MHz a Contact Liberec 101,4 MHz hraje úplně stejně, Černá hora 105,3 MHz se sice mírně zhoršila ale i tak se dá dobře poslouchat, tak až to bude výš věřím že to bude opět OK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vinca



Založen: Nov 20, 2007
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 8:17    Předmět: Citovat

Ahojte, mam takový menší problem s rádiem, kdy nemohu prijimat signal ve sklepe, proto jsem se rozhodl pro anténu DIPOL HN30 kterou jsem sloucil s TV a nejak mi to radio nefunguje, muzete mi nekdo prosim poradit kde je chyba dle obrazku, ze signal do radia proste nefunguje? diky za odpoved.[/img]


tv+R.jpg
 Komentář:
 Velikost:  66.89 kB
 Zobrazeno:  220 krát

tv+R.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund