Zaslal: st únor 21 2018, 9:53 Předmět: 6NU74 jako ohřívač
Jak mám zapojit tranzistor 6NU74 TESLA ˝chladič ˝ 6x6 cm, tak aby udržoval nastavenou teplotu na konstantní ( + - 3ºC) úrovni.
U = 5 nebo 12V
I = max 10A
P max s rezervou.
teplota nastavitelná potenciometrem od 30 ºC do max povolené.
teplota okolí pokojová
provoz i několik dní.
regulátor libovolný např. Tran, OZ, NE555. Za pomoc díky.
P.S.
Zobrazení teploty LED bargrafem snad zvládnu sám.
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: st únor 21 2018, 10:15 Předmět:
Nechceš na podobný pokusy použít raději něco křemíkovýho? _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19161 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt únor 22 2018, 0:00 Předmět:
Já bych to tipoval že to je zadání školní úlohy z předepsanýho matroše co maj v dílnách nebo měřící laborce, proto germánium 6NU74.
Když já byl ve škole, tak už byly TTL integráče ale v dílnách se patlala barevná hudba z EL84 a žárovek z vánočního stromku a měřily se přenosovky elektronek ještě s bakelitovejma soklama. _________________ Jirka
Je to pro školní projekt, 6NU74 proto, že má vhodný průměr pro Petriho misku je jich potřeba asi 10. ( Vliv teploty na růst čehosi). Mám jich dost a rád je daruji. Dovedu si představit vykuchanou mikrovlnku v ní to plato s tranzistory Žárovku zapojit s termostatem na základní teplotu, Větrák s filtrem aby se to nerozlezlo. A když seženou s displejem mohl by cyklovat a kontrolovat postupně teplotu. Miska je jen na pár cm3 (možná i bez chladiče). Zatím ale potenciometr. Možná hned PWM , šířka imp. na výkon a kdyby se podařilo využít jeho závislosti proudu na teplotě tak nebude potřeba ani termistor jinak nejlépe Ge diodu neboTr. Ty taky nebudu postrádat.
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: pá únor 23 2018, 16:30 Předmět:
PWM poněkud nemá smysl, účel přece je, aby ten tranzistor hřál. Leda by spínal nějaký jiný "topení". _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Germaniový tranzitor je pro tento účel zcela nevhodný. On sice ochotně "topí", ale nerad s tím přestává a je ho obtížné krotit. Využít teplotních závislostí jeho parametrů je také obtížnější než u křemíkových tranzistorů.
Důvod, že jich máš v šuplíku, je z hlediska úspory malicherný, spíše kontraproduktivní.
Ne že by to nešlo, ale nemá-li to být vyloženě recese, vytápěj topnými odpory nebo křemíkovými tranzistory.
Obávám se, že režim, v jakém má být tranzistor provozován, se velmi blíží stavu, kdy začne nekontrolovaně růst Ice0 a pouhé "odpojení" báze termistorem stačit nebude.
edit:
Tranzistor jako topný i měřící prvek zároveň byl použit např. v přípravku pro bodový ohřev s nastavitelnou teplotou (viz AR8/88 ). Tenhle nápad mě tehdy inspiroval k vlastnímu řešení, potřeboval jsem něco na sváření PE-fólií. Vznikla z toho "bodová" svářečka ze šuplíkových součástek, kde rovný klobouk pouzdra TO-3 byl svářecí ploškou. Toto "pero" jsem používal na svařování zahradních fólií. Nastavená teplota byla cca 150 - 170°C. Je funkční dodnes.
edit2 -
Ještě přikládám návrh poněkud exaktnější varianty. Tu jsem ale nerealizoval.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4Další
Strana 1 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.