Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Správné zapojení LM317 pro větší zátěž...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: so únor 25 2017, 16:00    Předmět: Citovat

Dík. Původně jsem chtěl použít spínaný zdroj který mám taky nevyužitý v šuplíku a to http://www.hapesoft.cz/eshop/PS/SPECIAL/6EP1333-1AL12.htm Nicméně je "jen" 24V... Pak se mi podařilo najít velmi slušné trafo:
sec:
15-0-15V/6A
12V/3A
24V/1A
6V/1A

Z toho pak využiju těch 15+15V na hlavní napájení
Těch 12V na to elektro nářadí
A 6V napájení displeje.

Jakmile celé zařízení vyrobím, přidám foto... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: so únor 25 2017, 16:03    Předmět: Citovat

To je dobře, že je na 24V, dá se upravit na regulovatelný. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 1:42    Předmět: Citovat

Rellik napsal(a):
Jen místo tranzistorů BD708 mám BD712. Sice jsou víc předimenzované, ale aspoň se tak budou případně míň hřát.

Pokud tomuhle věříš, tak to celý rovnou zahoď. To je stejně blbá úvaha, jako že na low-drop stabilizátoru bude menší výkonová ztráta proti "klasice", když oba budu napájet 12V a na výstupu bude 5V.

Jste s těma 3A lineárama příšerní topiči a výsledkem jsou zuhelnatělý desky a spousta smradu.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 9:51    Předmět: Citovat

Tak teď nevím, jestli to nemám stavit z důvodu, že to nebude fungovat (ta regulovaná část) a nebo, že to mu nerozumím... Uznávám, že elektronika je jen můj koníček a většinu aplikací dělám z návodů nebo hotových modulů. Sem tam si něco vymyslím sám, ale nic "odborného". Můj dosavadní "největší" projekt byl asi zesilovač 2x50W, který byl stavěn jak ze stavebnice, tak i z vlastní konstrukce https://goo.gl/photos/GwuAHWyVavfzLSkN7 Stavebnice byl "jen" koncový modul. Zbytek jsem si vyvinul sám s minimální pomocí. Tohle jsem stavil před cca 18 lety. Od té doby víceméně jen nějaké malé věci. Naposled asi před 3 týdny nový termostat do kotle, který hlídá teplotu vody https://goo.gl/photos/Ypn32csz82oDVPXD9 opět stavebnice. Takže opravdu u všeho nevím co se jak případně zachová, jelikož jsem ze školy "jen" automechanik. Momentálně svářeč, obsluha a programování CNC frézy.
A navíc jak jsem psal, ta regulovaná větev bude pro provoz elektronářadí, takže využívaná sem tam. Hlavní konstrukce bude to napájení 40V.

Takže, má ten můj projekt funkční vyhlídky nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 10:18    Předmět: Citovat

Funkční to bude, jen dnes se zdroje až na vzácné vyjímky dělají jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 10:28    Předmět: Citovat

Vím, že teď se všude používají spínané zdroje. Zabírají míň místa a jsou účinnější. Nicméně pro mé šolíchání to bude naprosto dostačovat... Smile
Mám na to již nachystané to trafo i krabičku... https://goo.gl/photos/AgDSbyqajjF2XXZt7 teď jen čekám na dodávku z číny na zbytek... Smile
Chci na tom vyzkoušet toto http://www.ebay.co.uk/itm/142171388298?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
a toto:
http://www.ebay.co.uk/itm/272277955394?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=571096273286&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Pokud se něco z toho osvědčí, nechám si to jako laboratorní zdroj a nabíječku na baterky na aku nářadí. Pokud se osvědčí obojí, mám v plánu udělat ty zdroje 2 a jeden případně prodat dál...
I na ten druhý mám trafo připravené. S podobnými hodnotami jako toto o kterém jsem psal... Jen nemá tolik odboček...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 10:37    Předmět: Citovat

Na laboratorní zdroj se to nehodí z důvodu absence regulace proudu. Tu bys musel dodělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 12:26    Předmět: Citovat

Ty moduly z čajny mají jak regulaci proudu, tak i napětí. Podle toho který bude líp reagovat, ten bych nechal ve výsledné konstrukci...
https://www.youtube.com/watch?v=W5gjrq_9t_s&t=48s
https://www.youtube.com/watch?v=mQ1Ze3LefD8
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 12:50    Předmět: Citovat

Především je nesmysl řídit motorky v elektromechanickém nářadí lineárním stabilizátorem. Měl bys vědět, že se snížením otáček roste proudový odběr těchto motorků při stejném krouticím momentu a nějaké 3 A zdaleka nebudou stačit.
Schválně si změř odpor motoru v klidu a spočítej si proud pro konkrétní napětí.
Aby to k něčemu bylo, chce to pulsní regulátor, změnou činitele plnění (střídy impulsů) nastavíš otáčky v širokém rozsahu s minimální tepelnou ztrátou.
Máš k dispozici 24 V, tedy s PWM regulací například na třetinu (odpovídající tvrdému zdroji 8 V přímo připojenému na motorek) bude motorek odebírající při tomto napětí 6 A mít stejný krouticí moment, ale střední odběr regulátoru ze zdroje bude jen kolem 2,5 A.
Pro ty motory není třeba impulsy na výstupu ani filtrovat (ba naopak, vlastnosti motoru hrají do noty regulátoru a chodí to líp bez filtrace).
Inspiruj se třeba tímto zapojením a zmodernizuj si ho na součástky, jaké uznáš za vhodné. Toto zapojení vykazuje samozřejmě nějakou ztrátu na úbytku kolem 1,2 - 1,3 V, přece jen je na výstupu Darlington. Ale netopí nijak moc i bez chladiče.
A to už za to stojí, nemyslíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 13:41    Předmět: Citovat

Nezbývá mě, než souhlasit s Hillem. Na tomto zapojení s diskrétních součástek se také naučíš novému a úbytek 1.2V na spínacím prvku je v tomto případě víceméně zanedbatelný. Důležité je, že pracuje ve spínacím módu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 13:43    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
Funkční to bude, jen dnes se zdroje až na vzácné vyjímky dělají jinak.

Představ si, že trafo dává 25V, ty budeš potřebovat 5V/3A. Tím pádem na tom LM+tranzistor bude výkonová ztráta 60W. Jak dlouho si myslíš, že to bude fungovat, než to vzplane?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 639
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 18:13    Předmět: Citovat

Takže, po přečtení pár posledních komentářů jsem provedl test elektronářadí co mám. Všechny 3 věci fungují na minimálně 9V, přičemž při tomto napětí berou kolem 1,5A, ale pracovat se s nimi nedá. To řízení PWM mě napadlo až po přečtení komentáře od Hilla. Něco podobného jsem již dělal do práce pro orbitální svařování - řízení otáček otáček elektromotorku pomocí PWM regulátoru.
https://www.youtube.com/watch?v=qQAkJA9Ip1k - posléze jsem tam dodělal ještě display s hodnotou otáček aby se stále nemuselo bádat se správným nastavením pro různé průměry...

No, dále. Po zapojení mého nynějšího projektu jsem zjistil, že v té stabilizované větvi to po zátěži dá "jen" cca 13V, což pro to elektronářadí je sice provozní hodnota, ale je to prostě málo. Chtělo by to alespoň 15 a víc voltů. Takže tato větev tedy zůstane jen pro použití "hrubého" napětí od cca 1,3-13V s možností využití až 3A. Nastavené napětí bude zobrazeno na displeji, pro který je určena větev s pevným napětím 9V.
Celou výrobu jsem postupně nafotil a můžete se tedy podívat jak to celé dopadlo. Ti bystřejší si asi všimnou jedné chyby při skládání, která byla následně opravena... Smile Foto: http://rellik.rajce.idnes.cz/Zdroj_2017/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hunter



Založen: Aug 31, 2021
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 11:33    Předmět: Citovat

Zdravím,

chtěl bych se prosím zeptat na jednu věc ohledně tohoto projektu. Když jsem si stavěl nějaký zdroj, používal jsem zapojení viz první obrázek. Tedy výstup z 78xx na bázi NPN tranzistoru. Zdroj vždy fungoval dobře. Rád bych si vyzkoušel i zapojení s PNP tranzistorem. Chápu, že vytváří jakýsi "bypass" stabilizačního prvku. Pokud se tedy zvedne odběr, na odporu mezi bází a emitorem se objeví úbytek napětí a tranzistor Q1 se otevře a teče přes něj proud. To je jasné. Ale pokud se tranzistor otevře, jak je možné, že se na jeho kolektoru neobjeví vstupní napětí zdroje?

Děkuji za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út srpen 31 2021, 15:01    Předmět: Citovat

Protože tranzistor se neotevře úplně. Čím víc poteče tranzistorem, tím méně bude dávat stabilizátor. Ovšem tím klesne i proud rezistorem, tím se sníží napětí na EB trandu a ten se tak začne přivírat.
Pro představu:
Do určitého odběru, kdy napětí na rezistoru nepřesáhne cca 0,65V teče celý proud stabilizátorem a tranzistor nedělá nic. Při větším odběru teče stabilizátorem právě tolik, aby na rezistoru bylo těch 0,65V a zbytek proudu teče trandem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hunter



Založen: Aug 31, 2021
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: st září 01 2021, 8:07    Předmět: Citovat

Mockrát děkuji za odpověď. Takže hodnota odporu je tedy klíčová pro správný chod zdroje. Tušil jsem, ale nebyl jsem si jist, zda stabilizační prvek funguje i zpětně, tedy když se na výstupu objeví vyšší/nižší napětí, tak reaguje. Nyní je funkčnost jasná. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund