Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stabilizátory napětí.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
KO2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červen 17 2016, 17:59    Předmět: Stabilizátory napětí. Citovat

Prvně se omlouvám, že to píšu do špatné sekce, ale jelikož se stále nejde zaregistrovat, tak to napíšu sem, a žádám adminy, aby to tedy případně přehodili do sekce silnoproudé elektroniky (nebo jakou sekci uznají za vhodnou). Rád bych se jako laik zeptal, jak je to se stabilizátory napětí, hledal jsem i ve starších tématech, ale nic nenašel.
Otázka je mířena na stabilizátory typu 78xx, 79xx, případně i další, jak uznáte za vhodné.
Rád bych, zdali by byl někdo schopen vysvětlit, jak se tyto součástky používají, případně jak se vybírá dle jakých kritérií, a co vše je potřeba, hodně se tu řešilo zapojení v autě, tak bychom mohli vzít tento příklad, kdyby někdo mohl popsat, co všechno je potřeba aby to fungovalo, jak to zapojit, a proč je třeba nutný to či ono (třeba proč tento kondenzátor a né jiný, zdali je nutné něco vypočítávat jako u rezistoru, etc...). V elektrotechnice jsem amatér a znalosti mám pouze základní. Ale elektrotechnika mě dost zajímá, předem děkuji případným přispěvatelům.
Návrat nahoru
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2016, 18:18    Předmět: Citovat

Mrkni na knizky o napajecich zdrojich, jsou toho tusim 3 dily a najdes je na ulozto pod nazvem Napajecizdroje1dil.pdf - 3dil

Tam je popsane vse na co ses ptal, myslim ze nema valny vyznam tu prepisovat vseobecne informace o tomto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 420
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2016, 20:56    Předmět: Citovat

KO2 - záleží jestli sháníš konkrétní téma - pouze stabilizátory a jak fungují, nebo širší souvislosti - od trafa, usměrňovače, stabilizátoru a řízení napětí, proudu atd. Dobře to je všechno popsáno například Václav Malina 2 kniha Poznáváme elektroniku. Pokud máš o amatérskou elektroniku zájem není problém - nějakou literaturu pro snadné pochopení mám.
Jestli to s bastlením myslíš vážně skus si ještě jednou přečíst podmínky registrace - někde jsi udělal chybu. Wink
Jo, a admini jsou také fandové bastlení a vše tady řídí ve svém volném čase, tak bych větu,, ale jelikož se stále nejde zaregistrovat, tak to napíšu sem, a žádám adminy, změnil například na prosím,nebo podobnou, no nic ve zlém Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KO2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 15:31    Předmět: Citovat

Jsem to ale nezdvořák, tak tedy ještě prosím, prosím, smutně koukám, přesuňte moje téma, v případě že je zde špatně (což předpokládám). Jinak kdyby to šlo, tak to napíšu do toho správného tématu.

Děkuji jinak za rady, na ty knihy se podívám a prostuduji, jinak mě šlo primárně o ty stabilizátory stačil by ten příklad zapojení v tom autě, a proč to tak je, co se musí u toho využít etc..., případně si můžete vymyslet vlastní zapojení s kterým máte zkušenost, a použili jste tam ty stabilizátory, jinak něco si pamatuji ze školy, ale od střední jsem neměl žádný předmět kde by se toto téma probíralo.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 16:20    Předmět: Citovat

Není co vymejšlet, všecko podstatný najdeš v těch knížkách.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KO2



Založen: Jun 21, 2016
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 17:41    Předmět: Citovat

Zeptal bych se ještě, co říkáte na "Malá škola praktické elektroniky" ? Má to smysl prostudovat ?


Přesunuto, Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 19:08    Předmět: Citovat

Jo, je to trošku jinak formulovaný totéž, ale některý věci jsou tam vysvětlený přístupnějším způsobem. Myslím že když si pročteš oboje, pochopíš i to, co bys po přečtení jen jednoho potřeboval dovysvětlit.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KO2



Založen: Jun 21, 2016
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 17:51    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jo, je to trošku jinak formulovaný totéž, ale některý věci jsou tam vysvětlený přístupnějším způsobem. Myslím že když si pročteš oboje, pochopíš i to, co bys po přečtení jen jednoho potřeboval dovysvětlit.


Nechci být hnidopich Smile , ale budu citovat z malé školy praktické elektroniky: " Například rezistor s odporem 10 000 ohmů se označuje jako 10kW (čteme deset kiloohmů)), podobně místo 1 000 000 ohmů napíšeme jen 1MW a čteme jeden megaohm."
Z toho co si tak nějak ze školy pamatuji, byť to je relativně před chvílí Very Happy , si vybavuji, že značka "W" byla pro jednotku práce Watt nikoliv Ohm který jsem si myslel, že se značí řeckým znakem Ω pro omega (jako ty super omega 3 a 6 Laughing ) , a podobných nesrovnalostí jsem našel na prvních 30 stránkách více. Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 18:08    Předmět: Citovat

A zkoušel jsi takové znaky najít třeba na psacím stroji? Ty publikace možná vznikaly mnohem dříve, kdy takové značení bylo známé a tolerováno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 18:28    Předmět: Citovat

Pro začátečníka to může být fakt matoucí. Nicméně jsem se setkal se substitucí Ω za W docela často. Nebyl to nějakej "standard"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7414

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 18:44    Předmět: Citovat

Taková substituce je matoucí. Na psacím stroji se běžně Ω psal jako podtržené O.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KO2



Založen: Jun 21, 2016
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 19:09    Předmět: Citovat

Co si pamatuji co nám říkali učitelé ve škole, že "když nevíte jak napsat třeba na PC znak "Ω", tak napište "ó" " A jinak si taky právě říkám, že pro začátečníka to je/může být matoucí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 19:35    Předmět: Citovat

Už se mi párkrát stalo, že soubor z Wordu v jiném počítači, který neměl nainstalované všechny fonty, měl všechny výskyty znaku Ω nahrazené právě znakem W, dokonce se to objevilo i v tisku v AR, když převzali článek v elektronické podobě a pak si při korektuře nedali pozor. Také jsem si všiml, že znak µ bývá v některých textech nahrazený mezerou (a 2 A místo 2 µA je sakra rozdíl).
Soubory vytvořené ve Wordu 3.0 - 4.0 už dlouho nelze ani korektně otevřít, ukládat už nejde ani ve formátu Wordu 97 - 2003, když máte Office 2007. Tedy jde, ale ne tyto znaky z jiných abeced.
Čili je to chyba kódování a sad znaků.

A tobě nezbude, než to rozeznat a číst náhradní znaky správně, když už vidíš, že tam nepatří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund