Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádia Tesla-regenerace baterií.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st leden 06 2016, 17:56    Předmět: Rádia Tesla-regenerace baterií. Citovat

Tesla Bratislava začala od řady Song z prvé poloviny 70tých přes řadu Domino a Avanti 2 používat v napájecím obvodu zapojení pro regeneraci baterií. V tehdejší době, kdy se zde téměř nevyskytovaly alkalické baterie, bylo toto řešení podle něktrých teorií vhodné. Dnes je ovšem na každém alkalickém článku varování - nenabíjet. Tudíž otázka: lze to ignorovat, pokud do článku teče proud v řádu jednotek mA?
Obdobné řešení bylo použito třeba v sovětských přijímačích Riga 104, ale tam byl regenerační proud vypínatelný. Velmi vhodné je toto řešení i v dnešní době, kdy se velmi často používají k napájení akumulátory. Konkrétně třeba v Avanti 2 používám redukce z plochých baterií na tužkové a v nich vložené akumulátory se udržují v mém případě proudem asi 10mA. Nabíjecí proud bude asi hodně odvislý od napětí zenerky, protože je tam dosti velký rozptyl - anebo je při výrobě na tuto pozici vybírali?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 06 2016, 18:31    Předmět: Citovat

Byl tam relatívně vysoký odpor paralelně k rozpínacímu kontaktu ve vidlici kabelu. tento kontakt rozpojoval obvod baterie, aby proud z vnitřního napáječe netekl do baterie, takže přes ten odpor něco šlo do baterky. Jinak to AVANTI2 byla parodie na rádio. Tenkrát jsem kdesi koupil ve výprodeji do toho komplet osazenou a oživenou desku (tuším, že za stovku) a oproti tomu Rakouskýmu Levisu, co vypadalo jako trojúhelník z boku, tak to bylo velice tupé. Trochu pomohlo dát do mefy zesilovací tranzistor (úprava vyšla v Amáru). A jinak k tomu odporu - Odštípni jej. Pokud používáš rádio do sítě, na baterie časem zapomeneš a pokud budeš tímhle "dobíjením" trápit alkaliky, můžou Ti časem prasknout, nebo vytečou. A pokud vyteče alkalika, tak salmiak z těch "suchejch" je proti tomu balzám. V alkalických je hydroxid draselný. Rádio "Domino" bylo hnusný, jako bič na hrochy, ale co se týkalo přijmu VKV, bylo super - teď se nechci mýlit, jestli nemělo náhodou varikapový ladění - tak nesměl být vychozenej ten speciální potenciometr, který byl dělenej kvůli vyklíčování mezipásma, na VKV1. A stejně jsem s ním schválně ujel nad 73MHz, co nejvýš to šlo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st leden 06 2016, 18:50    Předmět: Citovat

Domino je laděné i na FM kondenzátorem. Rádia Avanti byla podle mě mizerná kvůli lajdáckému slaďování v bratislavské Tesle. Mám jich několik a pouze jedno hraje jak by asi mělo. Ostatní trpí na "bratislavské neduhy".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33906
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 06 2016, 18:58    Předmět: Citovat

Niektore alkalicke baterie vytecu aj bez dobijania - napriek tomu, ze nie su vybite ani expirovane, napr. GP a Duracell.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 06 2016, 19:03    Předmět: Citovat

Hifista: Teď mě to nedalo a koukal jsem na schéma i toho DOMINA 2 i ARIOSA, což bylo jen jiný futrál. A musím Ti dát, ač nerad za pravdu. Ten "nesmysl" nabastlený zleva na tom kondíku byl "jen přepínač" (už je to dlouho, co jsem si s tím hrál)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 6:00    Předmět: Citovat

já bych spíše řekl , že prostě tehdá neuměli vyvinout dobrý vstup a zbytek zazdila MAA661 . Já jsem to řešil druhou úpravou , tranzistor PŘED vstupní jednotkou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 6:24    Předmět: Citovat

Vstupní jednotka je podobná, jako u většiny rádií VKV. Ten švabus ale nejspíš bez předzesu není dost citlivý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 6:31    Předmět: Citovat

Je podobná , ale špatná . Dvojitý výskyt stanic a špatná citlivost právě oddělovaly to , co se vyrábělo zde a co za dráty . V 70.a 80. letech se o tom psalo hodně . Takže buďto jsi mlád , nebo Tě to tehdy nezajímalo . I proto asi neznáš ten trand z anteny . To jsem dával i k výrobkům jiných firem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 10:41    Předmět: Citovat

Už jsem to zde psal kdysi v jiném vlákně - mám stolní rádio Grundig RF420, které má zcela obdobné zapojení jako naše Avanti, dokonce má ve směšovači ještě gemanium AF306. Má ale daleko lepší citlivost - asi díky použití TBA120 na místě MAA661. Ovšem má také neduh, že při naladění silné stanice se v místě optimálního naladění poslech zeslabí, tudíž taková stanice musí být naladěná poněkud mimo.
Jak už jsem psal výše, jedno z mých Avanti je zcela vyhovující i v původním výrobním provedení, takže ta jejich všeobecně nedobrá pověst je zřejmě následek velkého rozptylu výrobních parametrů.
Také jsem kdysi před lety koupil Avanti z inzerce, které se někdo snažil vylepšit přidáním dalšího MAA661 (nebyl to někdo odsud?), ale bylo to ještě horší než v původním stavu, tak se toho asi zbavil. Nyní jej chci použít k experimentu náhrady MAA661 za TBA120, jestli se něco změní na citlivosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 15:40    Předmět: Citovat

2X tranzistorová vstupní jednotka, k tomu ještě "hodně zjednodušená", A283D a citlivost byla o hodně vyšší, než s tím MAA661. (Měl jsem takový malý radiobudík "TRAVELLER". Na jedný straně analogový hodiny, na druhý SV/VKV rádio. Výrobce NDR).
Jinak Tesla používala v MF části AM (455KHz) piezokeramický filtry tvaru modré průsvitné kostky. když se ta kostka rozdělala, byly vidět dvě dvojice plastových držáků, mezi kterými byly rezonanční tyčinky z piezočehosi. Ty tyčinky byly tak blízko sebe, že se od vstupní snad akustickou vazbou rozkmitala i výstupní. Ty plastový držáky, ve kterých byly i přívody se ale nějak časem unavily a potom při nějakým tom otřesu ty piezoelementy vypadávaly - No teda vypadnou jen jednou, protože jejich velikost je snad půl mm X 2, zpátky nasadit nešly. Nahrazoval jsem je klasickým žlutým třívývodovým, protože ty původní kolikrát jako třívodový zapojený byly. jen se musela donastavit MF cesta (vstupní tráfko a někdy i tráfko AM detektoru).
Takže když se vám dostala nehrající Tesla na AM rozsahu, vyzkoušejte vyměnit tento MF filtr (na zkoušku jej překlenout kondenzátorem, jestli jde mefa jako taková)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 20:24    Předmět: Citovat

Ty filtry byly od hodných Němců .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 20:43    Předmět: Citovat


Srovnání mezi tímto a Avanti2 ? Avanti nechytilo skoro nic a to jsem si pak pohrál ze vstupní jednotkou VKV jak nejlíp to šlo a i s tím tranzistorem před MF filtrem měl ten radiobudík navrch.



RFTRC86_Traveler.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RFTRC86_Traveler.jpg
 Velikost:  287.05 kB
 Staženo:  198 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 20:59    Předmět: Citovat

Dokola , jestli se v tom chceš ještě vrtat , tak zkus ten trand PŘED vstupní jednotkou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 21:19    Předmět: Citovat

Už jej dávno nemám. Psal jsem výše, že (asi Hadex) prodával do tohodle rádia (Avanti2) komplet osazenou a nastavenou desku někdy kolem roku snad 1995 nebo kdy za 130, nebo 150 korun. Tak jsem si jednu pořídil, zprovoznil jsem ji na 75cm dlouhou drátovou anténu a "trénoval jsem na tom slaďování VKV superhetu" Pak jsem ji rozebral.
Pak jsem komusi do stejnýho, ale již kompletního rádia vestavěl ten MF tranzistor dle návodu v Amatérským rádiu, protože "tupost" tohoto rádia byla všeobecně známá. (PS když najdeš v kterým amáru byla recenze a ta úprava, není problém to najít. Mám všechny amára co vyšly od 1952 až doposud komplet)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2016, 21:21    Předmět: Citovat

Však já taky , a ta úprava NA VSTUPU je tam taky ................................................
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund