Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s alarmem na škodu 120 :o)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cune
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út srpen 15 2006, 17:19    Předmět: Problém s alarmem na škodu 120 :o) Citovat

Ahoj, vymyslel jsem a postavil alarm na mojí Škodu 120. Je sestaven ze 4 časovačů 555, ze dvou integrovaných obvodů 74.. a ze dvou integrovaných obvodů CMOS (4011). Alarm je aktivován dveřním spínačem vnitřního osvětlení. Po sepnutí vyčkáva cca 10 vteřin na vybavení skrytým tlačítkem. Pokud tlačítko není vybavenmo do 10 sekund, spustí se alarm (blikání blinkrů + přerušovaně zapínaná houkačka), který se po cca 2 minutách sám vypne a přepne se do původního pohotovostního režimu, kdy je připraven registrovat další jakoukoliv činnost dveřního spínače. Je (skoro) kompletně funkční, ale má dost závažný problém. V okamžiku, kdy alarm zapne přerušované houkání stodvacítkové houkačky(které je zajištěno obvodem s časovačem s 555 a s výkonovým tranzistorem IRF4905 a celé je to spínáno relátkem) , část obvodu alarmu (řízená jedním ne555), která zajišťuje načasování samočinného vypnutí alarmu se okamžitě zblázní a vypne a alarm si vesele nekontrolovatelně houká dál třeba až do vánoc. ALE když tu stodvacítkovou houkačku nahradím na zkoušku jen žárovkou na 12V, vše funguje perfektně. Zapne se, 2 minuty bliká a pak se hezky vypne. Mám pocit že ta houkačka ten obvod nějak ovlivňuje, ale netušim jak. PROSÍM POMOZTE mi s nějakou radou, nebo návodem na nějakou ochranu. Opravdu netuším proč tomu tak je. To že houká dál se dá překousnout, když budu doma, seběhnu dolů a vypnu ho, ale když budu někde mimo domov a auto mi začne houkat, tak nejspíš nepřestane dřív, než se mi buď vybije baterie, nedo mi to auto nějakej soused nerozmlátí, protože ho to bude samozřejmě budit. Ta houkačka prostě nějak ovlivňuje tu elektroniku, ale nevim čim... už sem zoufalej Sad Budu vděčný za jakoukoliv radu Exclamation Laughing
Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 15 2006, 17:34    Předmět: Citovat

Špatné zemění,případně i napájení přivedené drátem nedostatečného průřezu,ta houkačka totiž žere při rozběhu klidně i 20A. Taky je potřeba napájení toho alarmu zablokovat alespoň 1000u elytem,ale hlavní probé bych viděl ve slabé kabeláži k alarmu.
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cune



Založen: Aug 15, 2006
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: út srpen 15 2006, 20:31    Předmět: Citovat

Diky moc za radu, sezenu kabely s vetsim prurezem, sezenu kondenzator (ten snad mam nekde) a uvidime. Az to zkusim dam vedet jak jsem dopad. Zatim jeste jednou diky Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2094

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2006, 9:10    Předmět: Citovat

Dělal jsem něco podobnýho dle AR z 555 a 4011. Podle tvého popisu to má podobnou konstrukci. Mám to taky napojený na klakson a měl jsem stejný problém. Ten jsem vyřešil připojením klaksonu přes škodovácké relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2006, 17:34    Předmět: Citovat

Ta houkačka funguje jako klasický přerušovač, který to celé pravděpodobně ruší. Je to jako zvonek na stejnosměrné napětí, stejný princip, nejspíš proto to se žárovkou chodí a s houkačkou se to zblázní. Zkusil bych na vstup toho alarmu větší kondíky a nějaký odrušovací filtr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2006, 12:19    Předmět: Citovat

Hejnicek napsal(a):
Dělal jsem něco podobnýho dle AR z 555 a 4011. Podle tvého popisu to má podobnou konstrukci. Mám to taky napojený na klakson a měl jsem stejný problém. Ten jsem vyřešil připojením klaksonu přes škodovácké relé.


Já taky naprosto tentýž s houkačkou , (ale alarm byl jiný) řešil jsem to obdobně Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rayman



Založen: Jul 17, 2005
Příspěvky: 42
Bydliště: Plzeň-sever

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2006, 12:47    Předmět: houkačka Citovat

Já ti poradím jednoduchý a levný fígl. Do mojí Š 125L jsem si dělal podobný alerm podle AR a po připojení klaksonu docházelo k tomu samému problému. On totiž ten klakson jak je do něj přerušováno napájení pěkně kope zpátky. Stačí ho zapojit přes obyčejnou usměrňovací diodu ( já použil nějakou 5A 1N....) a do napájení alarmu dát paralelně kondíky 100 nF a 10 nF a je pokoj. Mě to takhle funguje už 3 roky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2006, 20:46    Předmět: Citovat

Ještě jedno řešení by se dalo najít: celou Š120 nechat odemčenou na záchytným parkovišti v Praze přes noc. Z pojistky si pak koupit LEHCE mladší vozidlo, které už podobnými nectnostmi, jako poddimenzované průřezy instalace netrpí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cune



Založen: Aug 15, 2006
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2006, 18:46    Předmět: Citovat

To bych te moji schadince nemoh udelat ! Uz mi do ni jednou vlez nejakej chcipak a par veci ukrad, takze tu vec dokoncim za kazdou cenu. Je to i takovej konicek, jinak bych se na tu uz davno vyprd. Takze na tom rozpracovanym vytvoru uz jsem vymenil nektere "dratky" za poradny DRATY. Jeste tam nejak napacham nejakej ten kondenzator a budu opet zkouset. Bud uz zitra nebo az po dovolene (nejdriv za tyden). Zkusim i ty diody. Zatim VELICE DEKUJI vsem za pomoc Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cune



Založen: Aug 15, 2006
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: st září 13 2006, 11:31    Předmět: Citovat

Takže jsem se po dlouhé době dostal zpět k mému výtvoru. Vyměnil jsem "drátky" za "kablíky", na vstup sem narval kapacitu 2x1000 mikroF a pořád si to dělá co chce. Sad Takže si asi koupim ty diody jak mi poradil Rayman a pak uvidíme. A asi se ještě zkusim podívat na to uzemnění, možná i tam je pořád nějaká chybka, protože to zkoušim doma. Občas sejdu dolů k autu a na odpoledne sei vezmu batrku domů, abych to vyzkoušel Smile
_________________
Žádný učený z nebe nespadl. A kdyby spadl, tak by se stejně zabil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 13 2006, 11:43    Předmět: Citovat

Ta dioda je tam potřeba, jinak ta houkačka vycucne i ty elyty. Myslím tím seriová dioda v napájení alarmu a za ni elyt. Klakson krmit přímo, popř. ošetřit taky diodou.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: st září 13 2006, 11:55    Předmět: Citovat

Aha, tak to jsem nevěděl, že bych měl dát diodu i do napájení alarmu... Shocked Měl jsem v plánu zapojit diodu jen ke klaksonu. Dobře, tak to takhle zkusím. Akorát ¨musim koupit ty diody, moje domácí zásoby už se tenčí Smile Diky moc !
Návrat nahoru
Cune



Založen: Aug 15, 2006
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: st září 13 2006, 11:58    Předmět: Citovat

Jejda já se zapoměl přihlásit v tom předcházejícím příspěvku Embarassed
_________________
Žádný učený z nebe nespadl. A kdyby spadl, tak by se stejně zabil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cune



Založen: Aug 15, 2006
Příspěvky: 5
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: pá září 29 2006, 18:50    Předmět: Citovat

Konečně sem vyřešil problém. Sice se to s tim klaksonem pořád blbne, ale našel jsem jiné řešení. Klakson a k němu obvod na přerušování jsem nahradil jedním malinkým piezoalarmem. Je to malá potvůrka která houká jako klasickej alarm a dělá strašně hnusnej a hlasitej zvuk! Jeden nacpu někam na kastli ven a jeden dovnitř aby případnýmu lapkovi praskly bubínky Surprised))) Surprised
_________________
Žádný učený z nebe nespadl. A kdyby spadl, tak by se stejně zabil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá září 29 2006, 19:19    Předmět: Citovat

Toho lapku, co se tak lačně vrhne po tomto vozidle bych chtěl vidět Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund