Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikrophona 310 - vyřešeno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 19 2014, 17:18    Předmět: Citovat

Franta napsal(a):
První věc, kterou by měl udělat, je uvést do provozu přijímač ve funkci GRAMO, tzn. zkontrolovat, zda vazební kondenzátor pro funci GRAMO C36 (10k) je bez svodu, zda funguje spínač mezi tímdo kondíkem a odporem R21 (30k) na přívodu k regulátoru hlasitosti a zda C38 (100pF) nemá nepřípustný svod na kostru. A předpětí pro EF9 na katodovém členu R12/C44.Až mu pojede konec, teprve tehdy následuje prověrka dalších obvodů.

jo je to tak,
zatím přeskakuje z jedné součástky na druhou . . .
chce to systém a postupně to zprovoznit celé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 19 2014, 17:56    Předmět: Citovat

Ale on to dělal a pak se zarazil na cívce L15. Já si myslím,že na ní to nebude,protože,i kdyby byla přerušena,tak přes ten paralelní kondík 100pF by to brrumilo. Signál gramo prostě vede jinou cestou než rádio. Můj názor je,že by to s ním měl opravovat někdo zkušenější osobně. Proto jsem se ptal odkud je,že by mu s tím někdo pomohl.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 19 2014, 17:59    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Můj názor je,že by to s ním měl opravovat někdo zkušenější osobně.

možná by stačilo i pár kloudných fotek . . .
jedna fotka řekne víc než celá stránka popisu . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 7:09    Předmět: Citovat

L15 je sekundární (mřížková) cívka první MF propusti. I kdyby byla přerušená, musí mu to vrčet ve funkci GRAMO, když se dotkne mřížkového roubíku na baňce EF9 při sundané čepičce.
Cívky MF propustí mohou mít stejnosměrný odpor řádově nejvýš několik ohmů, není nic složitého si celistvost všech cívek v MF propustech změřit. Tady považuji za mnohem pravděpodobnější, že ty paralelní kondenzátory po 100 pF v MF propustech budou bez kapacity, to bývá celice často - a pak to nejde naladit.
Ale to předbíháme - nejdřív by měl uvést do chodu NF část ve funkci gramo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 7:37    Předmět: Citovat

Franta napsal(a):
I kdyby byla přerušená, musí mu to vrčet ve funkci GRAMO, když se dotkne mřížkového roubíku na baňce EF9 při sundané čepičce

to právě zkoušel o pár příspěvků výše a vrčí mu to . . . teda prý . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 8:11    Předmět: Citovat

Jo, vrátil jsem se k tomu zmíněnému textu. V jednu chvíli se mu prý na R11 objevilo 16V, on má zato, že to způsobil zkrat v čepičce... Myslím, že to napětí přišlo přes svod C40, který je k AVC diodě připojen i při funkci GRAMO, pentoda EF9 je při příjmu řízena napětím z AVC diody. Při funkci GRAMO by měl na katodě EF9 naměřit proti kostře kladné napětí asi 2V, což je automatické předpětí té pentody.
Při příjmu se vlivem AVC samozřejmě poměry mění podle síly signálu a napětí AVC se tomuto předpětí přikládá.
Já bych hledal zakopaného psa ve svodu C40 - tedy pokud mají obě elektronky EF9 i EBL1 zaručeně správná napájecí napětí na anodách a g2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 8:16    Předmět: Citovat

Franta napsal(a):
Já bych hledal zakopaného psa ve svodu C40 - tedy pokud mají obě elektronky EF9 i EBL1 zaručeně správná napájecí napětí na anodách a g2.

jo to už jsem mu taky psal o pár příspěvků výše . . .
reagoval na to, že ho nenašel . . .
tak jsem po něm chtěl nějakou kloudnou fotku spodku šasí, ale už se neozval . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 8:31    Předmět: Citovat

Třeba ho to přestalo bavit, vzdal to a hodil flintu do žita...
MK310 "Radigast" se dnes už moc často nevyskytuje. Snahou konstruktérů bylo nabídnout rádio ve stylu "za málo peněz hodně muziky", EK3 se už v 60. letech obtížně sháněla, opraváři zákazníky odmítali, že nejsou náhradní díly... rádio šlo v mnoha případech do smetí...
I když máme vyzkoušeno, že ekárna se bez přepojování spojů na objímce dá nahradit typem ECH3, ale jede to hůře a musí se mírně upravit souběh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 8:49    Předmět: Citovat

já těchto rádíí moc nedělal, jen několik kousků sobě a asi dvě plívy na "zakázku" . . .
A mrzí mě, že v sedumdesátých létech se spousta těchto rádíí dostala doslova na smeťák . . .
Sám jsem tehdy postupně rozebral a zlikvidoval Telefunken Virtuos (Radiotechna Přelouč r.v.36) a dodnes mě to mrzí . . .
Teď doma příležitostně provozuji (poslouchám) rádio Mikrofona 375(r.45/46)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lampaA



Založen: Jun 02, 2014
Příspěvky: 82

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 14:06    Předmět: Citovat

Kdepak , flinta v žitě není !! Ale jako panský kočí jsem si naběhl a vzal cestu do Kolína. A ona se z toho vyklubala cesta do Kolína n/Rýnem. Přijel jsem až dnes dopoledne. Embarassed
Ale zpět k radiu. Jsem Vám všem moc vděčný za snahu pomoci. Doopravdyzačnu od toho grama. Jen jsem ještě nenapsal , že pokud na zdířku GRAMO přiveu signál e sledovače signálu tak to v repru adekvátně píská , poták reaguje. Jen ten prst na zdířce nic. Večer tam přivedu z jinýho radia trochu hudby a uvidim.
Ano , tu EBL1 jsem dostal jako dobrou tak jsem ji neměřil. V BM215A ručička ukazuje hodnotu "1" na horní stupnici měřáku. Chápu dobře , že zdířky "+" a "K" mají být propojené? Je pravdou , že na měření to nemá vliv. Stále se bavím o měření na kartě DIODY.
Večer změřím napětí na anodách EF9 a EBL1 a zkusím objevit , kde je zašitý ten C40. To by v tom byl čert , aby to nechodilo.. Wink
Jinak dají se ty diody nějak nahradit? Chce to velké úpravy? Nerad bych to překopával , to raději budu shánět tu koncovou lampu novou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 15:36    Předmět: Citovat

lampaA napsal(a):
Jinak dají se ty diody nějak nahradit? Chce to velké úpravy?

žádné velké úpravy to nepotřebuje . . .
jen odpojíš anody diod na EBL1 a zapojíš tam GA205 s odporem cca 1K v sérii proti katodě EBL1.
. . . chovat se to může trochu jinak, přeci jen elka a polovodič je něco jiného,
ale fungovat by to mělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 16:43    Předmět: Citovat

Jojo,fungovat to bude i těma diodama,ale myslím si,že tam chyba nebude,pqgotože tam tečou tak miniaturní proudy při demodulaci,že by byla slabá nejdřive ta pentoda. Ta zeslábne podstatně dříve,ale zkus to ať máš jistotu. Rozhodně je škoda měnit kvůli diodám EBL1. Pár bych ještě měl mít,ale je to dost vzácná lampa.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 17:14    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Jojo,fungovat to bude i těma diodama,ale myslím si,že tam chyba nebude,pqgotože tam tečou tak miniaturní proudy při demodulaci,že by byla slabá nejdřive ta pentoda.

to máš pravdu, ale pouze za předpokladu, že je C40 v pořádku, že nemá svod !
Pokud bude mít svod, zlikviduje tu diodu velmi rychle.
Také nemusí mít C40 kapacitu, oxidace slíďáku udělá své a pak by to taky nefungovalo . . .
Nejdříve ho musí najít a přeměřit kapacitu a svody . . .
dál pak překontrolovat odpory kolem, mají mít velké hodnoty, ale mohou být přerušené a pak to taky nebude fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lampaA



Založen: Jun 02, 2014
Příspěvky: 82

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 21:51    Předmět: Citovat

Tak fce GRAMO už jede jak má. C36 10 nF vyměněn , vrčí to na mne po dotyku na zdířku GRAMO jak hladový pes baskervilský. Pátrání po C40 bude pokračovat zítra. Shocked Zatím všem díky a zkuste ještě nějaký čas vydržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2014, 22:01    Předmět: Citovat

lampaA napsal(a):
Tak fce GRAMO už jede jak má. C36 10 nF vyměněn , vrčí to na mne po dotyku na zdířku GRAMO jak hladový pes baskervilský

co sním bylo ?
byl bez kapacity ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 4 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund