Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aritma labor. zdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1268
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 9:20    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Tak jsem si myslel, že tu někdo napíše, "Dej tam ..." ale ono nic.

A co zkusit tohle? využiješ přepínače odboček i nastavení výstupního napětí.
Řídící obvod je v plovoucím zapojení, tak může chodit dost vysoko, já mám tak udělaný zdroj do 80V. Odkaz na Amáro je v obrázku. Tam je sice MAA5xx, ale jde to i s MAA723, má vlastní zdroj referenčního napětí a proudové omezení výstupu (ve schematu s MAA5xx zajišťuje T3).



Zdroj_723.jpg
 Komentář:
 Velikost:  208.38 kB
 Zobrazeno:  256 krát

Zdroj_723.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st březen 04 2020, 17:27    Předmět: Citovat

Díky za tip. Až bude trochu času, tak tu Aritmu rozhodím a začnu přemejšlet co a jak tam nacpat. Původní plošák tam je obrovskej, s tím problém nebude, spíš jde o to, kam nacpat výkonový prvky případně větrák, protože zadní stěna je slabej plech a aby ten větrák měl šanci honit nějak inteligentně vzduch.
Ona ta Aritma měla asi dost malou výkonovou ztrátu vzhledem k přepínání odboček na trafu. A taky musím změřit, co to původní docela kravský trafo dá za proudy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1268
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 15:33    Předmět: Citovat

Kyž to přepínání odboček využiješ, tak nebudeš muset řešit velkou výkonovou ztrátu a nucené chlazení... Ještě bych asi doplnil hlídání teploty chladiče - třeba akustickou signalizaci, když teplota bude např. nad 60 °C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 15:43    Předmět: Citovat

Termostat na chladiči může rovnou rozpínat napájení výkonového prvku. Ještě užitečnější by bylo přepínání odboček na sekundáru samočinně podle velikosti výstupního napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 17:01    Předmět: Citovat

To se běžně používá, třeba u Diametrálu. Nevýhodou je, že kontakty relé se časem ojiskří a bude na nich vznikat napěťový úbytek. Co takhle použít spojitou předregulaci s tyristorem? Třeba zapojení, jaké použila Tesla (nebo později už Utes) ve zdroji BK 180.
https://elektrotanya.com/tesla_bk180_sm.rar/download.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 17:36    Předmět: Citovat

Spojitá předregulace tyristory, nezbytně u větších výkonů potřebuje dost kravskou tlumivku, jinak to nelze rozumně následně ufiltrovat.
Viz např. Mesit i u nejslabší verze, YE4T/X - 2x40V-2x5A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 17:49    Předmět: Citovat

Mesit ano. Ale třeba zmiňovaný BK180 ani TSZ75 nebo AUL210/310 tlumivku neměly a kondík se nabíjel z usměrňovače přímo. Domnívám se, že tlumivku zakomponovali přímo do trafa tím, že udělali záměrně horší vazbu mezi primárním a pracovním sekundárním vinutím. Protože pokud by mělo trafo malou rozptylovou indukčnost, kondík by dostával značné pecky a předregulace by fungovala jen v omezeném rozsahu. Mimo něj by se kondík pořád nabíjel na špičkovou hodnotu sekundárního napětí. Ale je to jen moje domněnka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 18:10    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Ještě užitečnější by bylo přepínání odboček na sekundáru samočinně podle velikosti výstupního napětí.


Aritma to už má. Na přepínači "napětí hrubě" (0,2,4,6V...) je kromě prvního paketu odporovýho děliče stabilizátoru další dva pakety na přepínání odboček trafa. Na druhým paketu je vždy jedna odbočka ze čtyř pro několik výstupních "napětí hrubě" společná a na třetím paketu se střídají jedna odpočka ze tří, takže ve výsledku je pro každou polohu přepínače "napětí hrubě" jiný napětí z trafa. Teoreticky na koncovým trandu při maximálním proudu zdroje 1A se "vypaluje" jen kolem 8V. Víc jsem v tom zdroji neměřil.
Docela by mě zajímalo, na jakej proud je použitej přepínačovej řadič 1AK55823. Nikde na netu ani v pasivní a konstrukční Tesle není.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 19:28    Předmět: Citovat

Přepínání odboček přepínačem není samočinné, to ti při zkratu nebo přetížení (když zdroj přejde do režimu zdroje proudu) odbočku níž nepřepne a na regulačním tranzistoru "vypaluješ" plné nastavené napětí, musíš ho tedy dimenzovat na max. napětí a proud, odbočky, neodbočky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 20:37    Předmět: Citovat

Jirko, řadiče téhle konstrukční řady používala Tesla Vráble i Tesla Elektroakustika do proudů jen asi 0,3A a ss napětí do 48V.
Přestože je sběrač dvojitý a trojitý, má slušné tlaky a segmenty jsou tlustě postříbřené, tak to omezení platí podle mě spíš pro ten moment přepnutí, kdy to může při vyšších proudech opalovat hrany segmentů.
Kromě toho - pro přepínání jakýchkoli odboček, bylo potřeba každý druhý segment vynechat, protože sběrač v mezipoloze dva sousední segmenty zkratuje. Z původních 26 poloh je tak vlastně využitelných pro tento účel jen cca polovina.
Při přepínání signálu, nebo měřicích míst to zkratování sousedů obvykle nebylo na závadu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 21:15    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
Přepínání odboček přepínačem není samočinné, to ti při zkratu nebo přetížení (když zdroj přejde do režimu zdroje proudu) odbočku níž nepřepne a na regulačním tranzistoru "vypaluješ" plné nastavené napětí, musíš ho tedy dimenzovat na max. napětí a proud, odbočky, neodbočky.

A není tam náhodou fold-back charakteristika ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 21:23    Předmět: Citovat

Je to možný, já to z toho schéma nepoznám. Akorát foldback má dost velkej handicap, že zdroj nejde použít jako proudovej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2020, 21:37    Předmět: Citovat

To u OP280 nešlo, do zkratu spadl proud asi na 1/3.

V tyristorové regulaci zdroje je tlumivka především pro zvýšení úhlu otevření a tím i účinnosti (viz. střída, poměr střední a efektivní proud transformátoru).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2020, 9:26    Předmět: Citovat

Lesano, nevím, jak to funguje, ale při zatížení 36V části proudem 1A po dobu několika minut je koncový 5NU73 jen vlažný. Je to 12,5W tranzistor tak na něm určitě nemůže být 36W.
Protože mám jeden OP živej, tak jsem ho trochu odzkoušel. Když dám na 10V omezení 1A a zatížím zdroj aby se rozsvítilo přetížení (odběr cca 1,15A), tak při přepínání směrem dolů v mezipoloze mezi 10V a 8V výstupní proud spadne na 0 a po docvaknutí do polohy 8V se proud obnoví ale přetížení už kvůli nižšímu napětí nesvítí. Pokud přepnu zpět na 10V, tak přetížení znova svítí.
Zkusil jsem odpojit sběrač odporovýho děliče a napětí na výstupu ihned spadne na 0V. Takže v okamžiku přepnutí přepínače "napětí hrubě" na paketech přepínání odboček proud zanikne a proto to kontakty bez problémů snáší.
Zkusím tam něco dalšího poměřit, jak to vlastně maká.
Sinclaire, máš pravdu, ten řadič má zapojenou jen každou druhou polohu a aretace přeskakuje po dvou. Koukám na kontakty řadiče a na obou segmentech přepínání odboček není vidět žádný poškození, oprskání, vyčuzení, takže proud 1A skrz kontakty tomu nic nedělá.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 06 2020, 9:35    Předmět: Citovat

Jirko je to pravděpodobný.
Já už jsem přesně tenhle řadič našel i v jedné nabíječce. Tam to přepínalo jemný odbočky sekundáru, co byly nadrzo naletovaný na obroušených, posledních asi 20-25 závitech.
Nevypadalo to pravda moc pěkně, ale furt to fungovalo. Vyměnilo se vyhořelý pojistkový pouzdro, vypínač, dotáhly štefty na ampérmetru po Wehrmachtu a jelo se dál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund