Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ametyst, nejde VN
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2095

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 14:46    Předmět: Ametyst, nejde VN Citovat

Ted pres svatky jsem si rekl, ze si budu vrtat jen tak, zbytecnosti.
Mel jsem v koute neco ve smyslu z poradu "Chcete me"
Pod nanosem prachu se objevil pomerne zachovaly Ametyst.
Po opatrnem pozvolnem seznamovani s plnym sitovym napetim vsechny elektronky na miste a sviti a reproduktor huci.
Problem je ale s VN. Po zapnuti se po delsi dobe na obrazovce rastr objevil, byt dole to bylo hodne stazene. Ale po minute obrazovka zhasla. To se opakovalo 2x, po treti uz se obrazovka nerozsvitila.

Kdyz jsem naposled neco delal na elektronkovem VN, to me bylo o hodne min. Otazka zni, jestli mormalne DY86 za provozu kdyz je vse OK sviti. Uz si to nepamatuju.

Jinak vsechny 3 lampy ve VN jsem zkousel menit, byt ne za nove, krome jineho jsem meril napeti na C120 a C119, kde UNI11 vykazuje 850V, coz je na C119 divne, melo by byt mensi nez na C120. Oba to jsou to ty velke hovnaky, byly praskle, tak jsem je vymenil za jine kondy, co jsem mel k dispozici na 1000V, ale stav nezmenen. Iontovou pasti to asi nebude, kdyz to pred tim slo a ted ne.

Radkovy oscilator asi neni uplne mimo, kdyz ucinnostni napeti je a toto je na g1 PL36:

PS prave pisu z obavy, aby to nebylo VN trafo, neb to opravdu nevystracham.



PCF.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PCF.jpg
 Velikost:  38.3 kB
 Staženo:  80 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 14:53    Předmět: Citovat

DY86 za normálního provozu samozřejmě žhaví, ale je to blbě vidět, chce to tmu a pořádně se podívat dovnitř.
Ale vzhledem k tomu, že DY je žhavená z VN trafa (pár závitů kolem jádra), tak pokud neběží řádek, nežhaví ani lampa

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2095

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 16:47    Předmět: Citovat

Da se v pripade nouze nahradit PY83 PY88?

Mam podezreni, ze tu co jsem zkousel jako nahradu nebyla PY83, ale EY83.
Mela jen napis TESLA, jinak to bylo smazane. Rozmery a vnitrek vypadaly stejne, ale merenim odporu zhaviciho vlakna to nesedi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 17:32    Předmět: Citovat

PY88 by měla taky fungovat. EY8x by vůbec nežhavila.

Jde z anody DY86 tahat oblouk do šroubováku? DY teda žhaví? Napětí na patici obrazovky jsou v pořádku?

Na C119 se napětí vyšší než na C120 nemá jak dostat, jedině nějakým zkratem. Ale může to být způsobené velkým odběrem toho voltmetru. VN trafo bude asi v pořádku, to by jinak to napětí bylo nižší.

V každém případě vyměň i C115 a C118. Jinak ve zbytku televize bude nejspíš nezbytné vyměnit i C69, C101, C142, C145 - C150, C152 a C183.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2095

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 19:11    Předmět: Citovat

1) Uz jsem to s PY88 zkusil a stale nic

2) o tom vim, ale moc jsem se do toho sroubovaku nehrnul. ale asi to budu muset zkusit. Jinak na obrazovce jsem zatim kontroloval Ostreni - bylo puvodne 0V, ale trimrem vzadu lze napeti regulova a ted mam asi 300V, a g2 coz pokud si pamatuji bylo asi 450V. Obvod g1 zatim neproveren. Patice krasne zhavi, ale uvnitr je system elektrod dost zesikma sklonen dolu, ale to je asi u AW 43 80 normalni.

3) to uz upresnim. Taky mi to vrtalo hlavou a sel jsem po soucastkach. Ve skutecnosti opravuji, ze C119 je C118! Mam totiz skutecne osazeni soucastek rozdilne oproti rozlozeni soucastek v servisnimu manualu co jsem sehnal na internetu. C119 ani u tohoto Ametystu osazen neni. Cele VN je oproti schema s mene soucastama. Chybi treba i R122.

4) C118 ve skutecnosti vymenen misto 68k za 100k Myslel jsem, ze je to ten C119. C115 je ten 4k7? Je to blbe k precteni.

Jinak ten obvod urcite neni mrtvy, kdyz tam je napeti na ucinnostnim kondenzatoru. Meril jsem ohmicky primar mezi 1-5 jestli to neni prerusene i sekundarni civku a vyvody na patici DY86 od toho zavitu pro zhaveni. Na trafu zadne znamky tepelneho namahani (vyteceny lak apod).

Jo jeste poznamka, kdyz jsem tu telku poprve otevrel, byla DY86 ven z objimky jen se klinkala na fajfce od cepicky. Asi to v minulosti mnoho let prede mnou nekdo zkoumal a zabalil. Jestli to byl nejaky opravar, tak to je asi v haji, protoze kdyby to byla banalita (lacine) tak by to asi opravil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 21:01    Předmět: Citovat

Tak v tom případě to bude poslední provedení, které je v Kottkovi, ale na netu asi ne. Tady se bere napětí pro g2 z děliče připojeného na účinnostní napětí, který jinak v původní verzi napájel jen ostřicí elektrodu. Ušetřili tím pár součástek.

2) Šroubováku se neboj. Zkontroluj co je na první mřížce a katodě.

4) C118 dej radši 68k a to v kvalitním impulzním provedení aspoň na 1000 V. Jo, C115 je 4k7 na 1. mřížku. Pokud je tam původní hnědý svitek, tak si myslím, že by to mohla být příčina závady, na mřížku PL81 se dostává kladné napětí a lampa běží mimo svůj pracovní bod a je přetížená. Tomu by nasvědčovalo i to, že to po zapnutí chvíli jede.

Napětí zdroje jsou OK?

Jinak k tomu opraváři z minulosti - co mám zkušenosti, tak někteří staří praktici prostě hledí na to, že třeba svitek může mít svod, protože v době, kdy ty přístroje byly nové a oni se jimi zabývali, se takové závady ze stáří nevyskytovaly...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 22:34    Předmět: Citovat

Nějakou takovou telku mám (asi Mánes), takže kdybys potřeboval třeba to VN trafo, mohl bych ho vykuchat Very Happy
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2095

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 8:15    Předmět: Citovat

Copak oto,
ale myslim, ze Manes oproti Ametystu bude mit to VN trafo jine.
Manes ma asi jinou obrazovku, je tam jina koncova pentoda a zapojeni.

Ale na druhou stranu Manesa mam tez a uz s funkcnim VN a zabirajiciho misto doma v teple, coz se nekterym osobam nelibi. A ted jeste dalsi bedna Smile Vzal bych ho do nej jako ND. Clovek nikdy nevi. Pokud je to tedy ten Manes a trafo neni vytekle.

Nejdriv ze vseho zkusim ten C115 co radi Lukas-Peca
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 9:41    Předmět: Citovat

Mánes má vychylování 70°, Ametyst 90°. Takže VN trafo a vše okolo je tam jiné.

EDIT: v předchozím příspěvku opravuju PL81 na PL36...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2095

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 19:00    Předmět: Citovat

Tak dneska jsem nemel moc casu,
ale bod 4)
C115 jsem zkusil a nic (nemel jsem nic jineho nez zlute TESLA TC208 2x10k v serii)

bod2)
vyresil jsem salamounsky eliminaci tresavky vlivem abstinecnich priznaku
dratem CYKY ukostrenym a vuci spicce DY89 nakalibrovanym na 4mm.
Potme videt hodne tenkou fialovou linku bez zvukovych doprovodu.
Ale pri vypnuti TV to uz ma jine grady. Da se to nazvat vybojem a je to i slyset.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 9:51    Předmět: Citovat

Proměř napětí kolem PCF82 a PL36, jestli odpovídají schématu, zároveň zkontroluj napětí zdroje, jak jsem psal dříve... Ve schématu jsou i oscilogramy, ale chtělo by to kalibrovaný osciloskop a zkontrolovat, zda sedí amplituda a hlavně frekvence.

Ten oblouk tahej do neuzemněného drátu, jinak by si to trafo mohlo odskákat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 9:53    Předmět: Citovat

Co DY86, je v pořádku? Zkus zajiskřit proti kostře přímo vývodem VN na obrazovce, tam budou mít jiskry jiný zvuk - je tam stejnosměrné napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 10:21    Předmět: Citovat

S tím zkratem VN proti kostře bych byl opatrný, jednou se mi stalo (a myslím to byl zrovna Ametyst), že po takové šlupě se cosi přerušilo uvnitř obrazovky v okolí VN přívodu, obrazovka sice dále svítila, ale na stínítku bylo rušení od jiskřiček v okolí toho přívodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2095

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 12:26    Předmět: Citovat

Ahoj chlapi,
vim zas o krapet vic,
napeti ze zdroje v bodech A a B jsou OK.

Zmeril jsem skutecnou hodnotu VN s pripojenou obrazovkou a vysledek je
pouhych 6kV Sad



Mereni VN2s.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Mereni VN2s.jpg
 Velikost:  21.27 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 14:36    Předmět: Citovat

Zkoušel jsi jinou DY86?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund