Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 445A Alto, náhrada hovňáků za dnes dostupné typy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: st duben 03 2013, 15:35    Předmět: Citovat

Děkuju všem za reakce a trpělivost Very Happy . Byl bych samozřejmně rád kdyby to byly hlavně ty svitky "páč" to bude na opravu brnkačka. Jinak ve škole na dílně jsem v šupleti našel orejzlej vrak šáska Duetta který mělo ty dva svitky. Kupodivu v pořádku, neprasklé, mistr mi je potom přeměřil a jeden má cca 750 nF a druhej něco přes 800 nF co si pamatuju. Dle tolerance by to mělo být ještě OK. Jinak rádio doma ještě nemám a nevím v jakým stavu ty svitky jsou, jestli jsou prasklý nebo tak a jen se chystám na opravu. Teprve ho koupím Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st duben 03 2013, 16:31    Předmět: Citovat

Ty jsi dobrý - ještě ho doma nemáš (teprve ho koupíš), ale zato už ho opravuješ (virtuálně) Shocked Laughing

To, co ti naměřil mistr, ještě o kvalitě toho kondu moc nevypovídá.
A to, že nejsou popraskané, taky o kvalitě (svodu) nic neříká! Je lepší použít nějaké "nepapíráky" (s umělým dielektrikem).
Tady se přece bavíme o jeho "svodech" (a ne o hodnotě kapacity) - já bych ho připojil někde, kde máš k dispozici cca +100V= a měřil nakolik klesne (po nabíjecím proudu do něj) napětí za ním.
Stejně tak zkouším i ty "polštářky":
Na lab. zdroji si nastavím +30V= (pokud jsou to polštářky na 32V=). Kond chytím krokodýlem od plusové šňůry měřáku (analog DU10) a jeho druhý konec na "+" zdroje. Mínus. šňůra měřáku jde na "-" zdroje.
Po připojení vidíš výchylku nabíjecího proudu a ta musí klesat. Čím více klesne k nule, tím máš kond kvalitnější - ideálně až na nulu (svod = 0). Ještě ho můžeš "přepólovat" a nabít opačně (výchylka bude dvojnásobná) - pokud i teď časem klesne k nule, máš jistotu, že svodový nebude Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st duben 03 2013, 16:43    Předmět: Citovat

A proč tam dávat svitky z GME nebo GES. Já bych objednal na www.denkl.cz nějaký Teslácký TC čka, nevím, které hodnoty jsou potřeba, ale Teslácké žlutáky TC205-209 a nejen ty, většina hodnot se tam dá sehnat. Hlavně se tam nesnaž shánět ty hnědé nebyly dobré, respektive jsou z Metalizovanýho papíru, a ten když zvlhne tak to má zmiňované svody. TC205-209 myslím, že mají dielektrikum z PVC. Tak jako TGL vyrobené v NDR ty taky jsou bez problému nebo TC27x.

Něco vyber u denkla nebo racvonka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33940
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st duben 03 2013, 16:45    Předmět: Citovat

Alebo aspon zmerat (vybity!) ohmmetrom na rozsahu 20M (alebo aj 200M, ak mas).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: st duben 03 2013, 18:02    Předmět: Citovat

No v GESU ani v GMku nemaj svitkáč 680nF na 100V. Max je 63V co už je málo. A platit poštovné kvůli pár kondíkum se mi opravdu nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st duben 03 2013, 18:36    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Alebo aspon zmerat (vybity!) ohmmetrom na rozsahu 20M (alebo aj 200M, ak mas).

No já mu doporučoval právě zkoušet (měřit) na napětí blížícímu se max. dovolenému - páč Ω-metr v DU10 má jen jeden suchý článek (1,5V) a DMM tak max. 9V (destičková baterie).
Ty příp. svody takto daleko lépe odhalí. A protože se jedná o ULad (tj. max. 30V) a s nepatrným odběrem, tak tam se projevují už i malé svody.
A polštářky jsou namáhány téměř na horní hranici povoleného napětí. A když přihlédneme k jejich (ne)kvalitě, tak není co řešit Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33940
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st duben 03 2013, 18:57    Předmět: Citovat

S tym suhlasim. Len hovorim, ze castokrat staci aj "blby multimeter".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 17:32    Předmět: Citovat

Že ještě otravuju ale v GESU sem našel svitky potřebné kapacity ale na 63V protože 100V se nedají sehnat. (Ty teslácký plastový řady TC by byly fajn ale platit dobírečný poštovný kvůli dvou kondům je hloupost). A zajímá mě jestli je to hodně špatný protože se mi nezdá že by tam bylo 100V. i 60V mi příjde stále dost ale nejsem znalec tak se ptám. Jinak odkaz na kondy TU http://www.ges.cz/cz/foil-680n-63v-10-mkt-rm5-GES05400758.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 19:14    Předmět: Citovat

A už jsi vůbec to rádio koupil, anebo ho stále opravuješ pouze "virtuálně" Question

A máš i vlastní hlavu, která by snad mohla i trošku uvažovat?
Jak asi velké napětí se na ty kondy může dostat? Schéma přeci máš před sebou.
Odpověď očekávám od tebe! (Úvaha o neporuchovosti těch polštářků totiž taky vzešla z tvojí hlavy Wink ).
Tak posuď sám, jestli se dají, či nedají použít Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 19:26    Předmět: Citovat

No, myslel jsem že když jste se s tímto strojem tolikrát setkal tak mi budete schopný odpovědět ale spletl jsem se. Kdybych nepotřeboval poradu tak se nechodím to už jsem psal. Jsem teprve začátečník - nemám takové zkušenosti jako vy. Jedno vinutí by snad mělo dodávat 12V a druhé, jehož proud krmí zmíněné kondíky je dle schématu okolo 62,5V. Víc by v rádiu být nemělo ale proto se ptám abych měl jistotu od zkušenějších. Myslíte že už je to moc na něj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 20:20    Předmět: Citovat

RomanoREPAIRS napsal(a):
No, myslel jsem že když jste se s tímto strojem tolikrát setkal tak mi budete schopný odpovědět ale spletl jsem se. Kdybych nepotřeboval poradu tak se nechodím to už jsem psal. Jsem teprve začátečník - nemám takové zkušenosti jako vy. Jedno vinutí by snad mělo dodávat 12V a druhé, jehož proud krmí zmíněné kondíky je dle schématu okolo 62,5V. Víc by v rádiu být nemělo ale proto se ptám abych měl jistotu od zkušenějších. Myslíte že už je to moc na něj?

Tak moc teda tím "rozumem nemáváš" Shocked
Mohl jsem ti to napsat rovnou - ale právě proto, že jsi začátečník, tak tě nutím uvažovat !!!!!
Tak polopatě:
Na kondu C53-200µF/70?V tedy bude +62,5V=. Ale může se toto napětí dostat až na C72-680nF?
Může - jedině v případě poruchy (přerušení!) stabilizátoru IO2-MAA550, což je téměř vyloučené. I kdyby se porouchal, tak nejspíše zkratuje a ne, že se přeruší!
Jak vidíš, tak se tedy na C72 (a dále i na ten C79) nemůže dostat vyšší napětí, než +35V= (to je horní rozptylová hranice MAA550).
Co z toho plyne? Že je tam klidně použij (i když budou nejméně 20x menší - rozměrově!), když tedy nechceš dávat za poštu - měly by to napěťově hravě snést.
A proč výrobce použil právě ty TC180-680nF/100V? Možná taky proto, že jsou to v řadě TC18x už ty s nejnižším napětím (na menší se už nedělaly - dal jsem ti odkaz na katalog!).
Kdyby se ale dělaly (níže v řadě je právě těch 63V !), třeba by je tam už použila i ta TESLA Blava - Nevím
Navíc nestojí majlant, nechceš dát vydělat poště, tak musíš těch 14,-Kč risknout Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2013, 21:10    Předmět: Citovat

děkuju ti moc ! za ujištění i za trpělivost Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 15:26    Předmět: Citovat

Tak jsem dnes rádio vyzvedl na poště. Po rozebrání na mě vykoukly úplně popraskané svitky zespodu desky. Po jejich výměně rádio hraje doslova nádherně. Krásně drží stanici i po delším poslechu, po zapnutí hned najede na naladěnou stanici. Výborná citlivost. Jsem moc spokojený Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lubanec



Založen: Jan 08, 2012
Příspěvky: 481
Bydliště: Moravská Třebová

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 19:16    Předmět: Citovat

Zdravíčko přátelé..Mám takový zvláštní problém tohoto dobrého rádia,které jsem si vyzvedl od babičky ze skříně,kde jí tam dloouze leželo..Problém je taký,že pokud ho chci mít na hlasitost takovou,jakou má kámoš to jeho u kterého dá volume mezi 1-2 čárkou,tak já musím dát volume naplno a hraje mi to tak jak mu na tu jednu a půl čárky..Nemá někdo tucha,kde by mohl nastat problém?Vše sem prolezl na rádiu a nic co by mělo být zlé sem nenašel..Naštěstí se neodlazuje..Díky
_________________
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 5:30    Předmět: Citovat

Infa málo . Na AM či FM ? Jestli na FM začal bych filtrem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund