Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jura Impressa E40
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jony



Založen: Mar 07, 2007
Příspěvky: 74
Bydliště: Ujezd u Černé Hory

PříspěvekZaslal: čt červenec 07 2011, 21:08    Předmět: Jura Impressa E40 Citovat

Prosim poraďte. Mám tento presovač a chyba je v tom,že delá méně než pikolo. Pomele,spařovací romora se zavře a pak pustí čerpadlo. Běží asi 3-5 vteřin a presovač ukončí program. Pak se zase postaví do pohotovostního režimu. Co s tím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MilanCZ



Založen: Apr 08, 2008
Příspěvky: 448
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 07 2011, 21:53    Předmět: Citovat

Těžko říci, zkus odvápnit, pak se uvidí.. Popř. zkus přeprogramovat..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 4:28    Předmět: Citovat

Přesně tak, nejdřív odvápnit/vyčistit a až pak rozebírat presso - není nic lepšího, než po několikahodinovém bádání zjistit, že to stačilo pořádně odvápnit Very Happy .

A jestli to nepomohlo (popřípadě to tím začalo - taky se stává), tak není od věci postupovat systematicky - čistit vše směrem od nádrže přes průtokoměr až ke spařovačce - někde bude zrada Twisted Evil - sice to tak může vypadat, ale problém v elektronice tohle není a přeprogramováním se jenom zbavíš následků problémů, ne příčiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jony



Založen: Mar 07, 2007
Příspěvky: 74
Bydliště: Ujezd u Černé Hory

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 8:53    Předmět: Citovat

Ono to nefungovalo už před zásahem. Tak jem provedl odvápnění a hovalo se to stejně. Pak to začalo ve všech spojích téct. Tak jsem to celé rozebral, vyčistil a komplet přetěsnil a výsledek pořád stejný. Tak jsem bádal na "you tube". Sledoval jsem, jak se chová funkční preso. Podle toho mně to dělá vše stejně až na konec. Při spařování kávy zapne čerpadlo na pár vteřin,pak vypne a znova zapne a naplní šálek. Mně ale zapne jen na těch pár vteřin a to naplnění už nezapne. JAK PROSÍM DĚLÁ TO PŘEPROGRAMOVÁNÍ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FRANSIMOR



Založen: Mar 06, 2007
Příspěvky: 643
Bydliště: Teplice nad Metují

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 9:14    Předmět: Citovat

no podle mne to bude zavada v hlidání-nejaká čidla.něco v tom smyslu.nějaké jištění-nevím jak říct.tam bych se zaměřil.tam bych vydel psa zakopanýho....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jony



Založen: Mar 07, 2007
Příspěvky: 74
Bydliště: Ujezd u Černé Hory

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 10:08    Předmět: Citovat

krom hlídání hladiny vody, mikrospínače na odkapávači,hlídání polohy spařovací komory a průtokoměru tam nic není. Vše mimo průtokoměru prověreno. Ten nevím jak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 10:53    Předmět: Citovat

Tak aspoň prověř ten průtokoměr - nevím, jestli je v tomhle presse lepený nebo rozebíratelný, ale vyčistit se většinou dá (tady nějaký katalog: http://www.digmesa.com/en/classicline-products/flow-sensor-fhksc/ ), musí se v něm točit turbínka, jestli máš logickou sondu, tak zkus změřit, co je na výstupu (označený na průtokoměru # ) - musí to trochu odpovídat průtoku.

Teď o tom přemýšlím - jestli máš ten typ, co myslím (Juru jsem nikdy neopravoval, ale variaci na tohle presso dělá hodně výrobců), tak tam máš (ze strany od nádrže) spařovací jednotku s velkým oz. kolem a dlouhým závitem, z druhé strany je stejnosměrný motorek s převodem a enkoderem, co to ovládá - problém bývá v zatuhlé spařovačce - pak nedojede do krajních poloh, nepospojují se ventily a čerpadlo to neprotlačí - jediné rešení je ji (spařovačku) komplet rozebrat, vyčistit a promazat (nějakým potravinářským mazivem) - doporučuju si ale pořídit fotodokumentaci, jinak budeš při skládání v háji Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jony



Založen: Mar 07, 2007
Příspěvky: 74
Bydliště: Ujezd u Černé Hory

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 11:34    Předmět: Citovat

Logickou sondu mám. vyzkouším. turbínka se točí. Když do něj jemně fouknu, tak ji slyším. Je to ten spařovač o kterém píšeš. Měl jsem ho komplet venku a je komplet čisťounký.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 15:50    Předmět: Citovat

Zkoušel jsi, jak jde u té spařovačky (vytáhlé z pressa, popřípadě jen s vyhozeným motorem) celý mechanismus? Mělo by to jít bez použití síly (doslova řečeno) - jinak se motor (krmený myslím 24V z trafa) zastaví a program to zatuhnutí bude považovat za koncový doraz - co se pak děje, je ve hvězdách Very Happy .

Celý cyklus by měl vypadat asi takto:

1. Kolo vyjede úplně nahoru, tam se zastaví (horní doraz), pak sjede o určený počet otáček dolů - spařovací komora zasune spodní píst dolů, vyjede do boku a nasměruje se pod násypku mlýnku. Tak to zůstává i při vyplém pressu.
2. Po namletí kávy (není nutné, při proplachování to dělá to samé) zajede spařovací komora zpátky do osy horního pístu, ten začne stlačovat kávu a tu zároveň se spodním pístem (který má ze spodu ventil) zatlačí na výpustný ventil na spodku pressa. (spodní doraz - tady bývá víc problémů - motor zároveň pohybuje se 2 písty + do toho zatláčí i spojku od ventilu)
3. Po uvaření kávy se celý systém odvodní - otevře se výpustný ventil na spodku spařovačky (ten ovládá táhlo se selenoidem pod mlýnkem), a po chvíli (kvůli vytečení vody) vyjíždí kolo zase úplně nahoru, při tomhle pohybu také vyhodí kávový puk (přesně už nevím jak Smile ) a pokračuje zase do bodu 1.

Takže - spařovačka musí být nejen čistá, ale i promazaná - hlavně vodítka, o-kroužky (písty a ventily) a podobně - nemám všechno v hlavě Very Happy . Na mazání částí, co příjdou do styku s kávou je pochopitelně potřeba speciální mazivo (nějaké potravinářské, food-grade, nebo tak nějak - nevím, nekupoval jsem to), jinak budeš mít v kávě duhové fleky a kdoví co se stane po vypití takového nápoje Twisted Evil .

Jinak (když už jsem se tak rozepsal) - doufám, že je vše ostatní průchozí a dá se jednoduše profouknout (topnice, hadice, spojky, ventily a pod. ) . Nezůstává v nádobce na použitou kávu voda? (netěsnost spařovačky) Jak funguje funkce horké vody (z trysky) - to je výstup už před spařovačkou, jestli je i tam problém s průtokem, tak je ucpané ještě něco dalšího. Na vyzkoušení stačí otevřít výstupní ventil (buď otočit knoflíkem nebo přivést 230V na elektoventil) a rozběhnout čerpadlo (také na 230V) - měl by tam být "rozumný" průtok (prostě docela proud - nemám to změřené).

K tomu přeprogramování - stáhni návod a studuj - u každého pressa to nastavování bývá jinak a je možné, že to tvoje jenom někdo dorýpal Very Happy
( http://www.petraco.jura.com/home_petraco_x/service_support/download_manual_jura_impressa_e40_e45_e60_e65_english.pdf )
(někdy se člověk diví, když si na normální kávu (velký hrnek, cca 220ml) musí dávat 6-7 "předprogramovaných" káv Shocked .

Mimochodem - ten konektor navrchu u nádrže (pětipól, čtyři dráty, zakrytý) je asi na aktualizaci softu, nebo tak - nepoužíval jsem ho zatím na nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jony



Založen: Mar 07, 2007
Příspěvky: 74
Bydliště: Ujezd u Černé Hory

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2011, 19:08    Předmět: Citovat

dik za rady. Vše ještě jednou prověřím. Z te trysky na páru stříka řekl bych přijatelně. Dá to,nemám to změřené asi 2deci. Prověřim a ozvu se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jony



Založen: Mar 07, 2007
Příspěvky: 74
Bydliště: Ujezd u Černé Hory

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 12:01    Předmět: Citovat

Tak proběhla opět komplet rozborka a zborka. Vše zdá se být ok. Spařovač jde lehounce, vše těsní a káva není Mad .Vše udělá, kávu spaří,dolisuje ale čerpadlo už nespustí a postaví se do pohotovostní polohy. Bádal jse i manuál. Provedl jsem odvápnění dle návodu, při tom jsem měřil i průtokoměr. Funguje.Přeprogramování jsem ale v manuálu nenašel. Má angličtina na něj nestačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 17:45    Předmět: Citovat

Tak jsem zkoušel zkoumat návod a u tohoto pressa programování není - udělá to jen tolik kávy, kolik si potenciometrem nastavíš - potenciometr bývá většinou přímo připojený na procesor, tak jedině projít součástky okolo, popřípadě zjistit jestli není prasklá osa knoflíku (zvenku se nedá poznat, knoflík má dorazy v krytu) - dál už tak na dálku nevím Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
agino



Založen: Mar 05, 2012
Příspěvky: 5
Bydliště: LV

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 9:34    Předmět: Citovat

ahojte, nám sa v robotge pokazil kavovar jura Impressa.
Stále by sa chcel odvápniť, ale nefunguje vývod vody do misky.

chcel by som ho rozobrať, ale nechcem nič pokaziť, ktoré skrutky mám povoliť?
tie dve hviezdičkové na vrch vpredu? Zozadu sú nejaké špeciálne "nity", tieto sa tiež dajú povoliť?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 15:10    Předmět: Citovat

Musí se povolit všechny - jak torxy zhora zepředu (velikost myslím TX15 nebo TX10), tak i ty šrouby, co jsou zezadu - na ně je potřeba speciální šroubovák, ale měly by se dát odtáhnout i jinak - buď vzít tu hlavu do kleští, popřípadě si něco natvarovat podle hlavy šroubu.

Kdesi jsem zahlédl postup - nahřát plastovou tyčku (o průměru hlavy šroubu) na svíčkou až do měkka, a pak ji roztavenou zatlačit do hlavy šroubu a počkat, než zase ztuhne - hlava se obtiskne do plastu a při troše štěstí se ty šrouby dají odtáhnout i tak (nejsou tam nějak extra napevno). Zkušenosti s tím ale nemám (mám ten extra šroubovák).

Tipuju to na závadu buď přímo ventilu (ucpaný, teče), mikrospínače u knoflíku (nesepne a nedá pokyn elektronice), knoflíku (něco zlomeného), popřípadě jen ucpanou trysku/spojku - prostě drobnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelN



Založen: Mar 13, 2008
Příspěvky: 274
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 19:04    Předmět: Citovat

Jak píše ohryzek ,jedna mechanika ve více variacích, také Krups orchestro, šroubovák se dá udělat(nějaký starší PH2 odrbaný - zbrousit do roviny, vyvrtat díru o něco věší a kalibrovaný uder kladivem uděláš požadovaný ovál)- MPodle mě pokud by byla vada na spařovačce dole u ventilu který by pořádně nedosedl tak to poteče do odkapní misky(běžná vada), ale poteče to a ne že se po 3-5 sek .vypne čerpadlo - jak píše ohryzek , rozebrat, přetesnit spařovačku. Buďto je vadné čidlo průtokoměru(nedává dostatečné pulzy) nebo řídící jednotka na ně kašle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund