Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Automatické zapnutí PC po výpadku napájení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
argonet



Založen: May 25, 2011
Příspěvky: 21
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 11:28    Předmět: Automatické zapnutí PC po výpadku napájení Citovat

Dobrý den,
řeším tu jednoduchý, ale neřešitelný problém přes BIOS, zřejmě budu muset sáhnout po HW řešení. Situace je následující: PC s nainstalovaným Linuxem a připojenou UPSkou, vypnou proud, běží na baterie, jakmile baterie dosáhnou 10% kapacity, UPSka pošle do PC shutdown a ten se vypne a za sebou vypne UPSku, nebo ji dojdou baterie a po pár minutách se vypne sama, to není důležité. Jenže teď je tu kámen úrazu, zapnou proud a já potřebuji, aby se zas po naběhnutí UPSky počítač zapnul, což bohužel nenastane. Každý jistě řekne, nastav si zapnutí v BIOSU, jasně, všude mi to takhle funguje, kde je v BIOSU položka "Restore on AC / Power Loss" přepnutá na "Power ON". Jenže u této desky je bohužel položka nazvaná "Restart After Power Fail". Chová se trochu jinak, když PC vytrhnu ze zásuvky, tak se opravdu potom zapne, ale pokud mu dám povel k vypnutí, tak už to má na háku a jde pustit jedině tlačítkem. Napadá Vás, jak ho po zapnutí proudu nahodit bez toho, abych tam musel osobně ? Našel jsem nejaká HW řešení, ale přijde mi to zbytečně složité, ale obávám se, že mi nic jiného nezbude.
Děkuji za inspiraci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 11:34    Předmět: Citovat

Zrus vypinanie PC pri shutdowne. V Debiane v subore /etc/default/halt nastav "HALT=halt" namiesto "HALT=poweroff" (neskusal som, ale malo by to fungovat).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
argonet



Založen: May 25, 2011
Příspěvky: 21
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 12:09    Předmět: Citovat

To je dobrý nápad, to mě vůbec nenapadlo a předpokládám, že by to mohlo řešit problém jak ošidit BIOS. Jen se teď vyznat ve scriptech apcd. Našel sem, že mi ve Slackware přidal do rc.6 scriptu příkaz "halt -f -p". Takže bych soudil, že správná volba bude zkusit místo -p dát -h jestli jsem myšlenku pochopil správně. No a budu mít poslední problém, donutit apcd, aby hned pak vypnul UPSku, to mi teď nedělá a nevím proč a než switch a AP baterku dorazí, tak ještě asi 10 minut živí UPSka zbytek techniky, ke které by teď přibyl i PC v halt stavu.
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 12:27    Předmět: Citovat

trosku prasacky, pri najhorsom dat kondik aspon 1uF k tlaciku zapinania a pri nabehnuti napajania sa PC samo zapne, mam to takto riesene, zapnem predlzovacku vypinacom a PC sa samo zapne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 12:40    Předmět: Citovat

argonet napsal(a):
Takže bych soudil, že správná volba bude zkusit místo -p dát -h jestli jsem myšlenku pochopil správně.

Ano, presne tak.

citace:
No a budu mít poslední problém, donutit apcd, aby hned pak vypnul UPSku, to mi teď nedělá a nevím proč a než switch a AP baterku dorazí, tak ještě asi 10 minut živí UPSka zbytek techniky, ke které by teď přibyl i PC v halt stavu.

Ak mas UPC od APC a pouzivas apcupsd, tak by v tom rc.6 mali byt pridane riadky, ktore toto zabezpecia, nieco ako:
kód:

if [ -f /etc/apcupsd/powerfail ]; then
  echo
  echo "apcupsd will now power off the UPS"
  echo
  /etc/apcupsd/apccontrol killpower
  echo
  echo "Please ensure that the UPS has powered off before rebooting."
  echo "Otherwise, the UPS may cut the power during the reboot."
  echo
  halt -f -h
fi

Slackware je v tomto na <>u, v tych skriptoch je bordel a treba tam casto veci rucne menit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
argonet



Založen: May 25, 2011
Příspěvky: 21
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 12:57    Předmět: Citovat

Ano přesně toto tam je. Jen nevím, proč apccontrol killpower UPSku po sobě nevypne. Vím že kdysi se jedna vypínala, mám pocit, že jsme ale nějaký nastavení měnili přímo přes consoli v UPSce. Zřejmě to jde i obrazek_cenzura z apcd, ale moc toho tam nepoužívám, většina je zapoznámkovaná, protože UPSky to měli nastavené v sobě, ale asi tahle nemá. Nic jdu vytáhnout Smart 620 co mi tu leží a jdu laborovat.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
argonet



Založen: May 25, 2011
Příspěvky: 21
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st červen 08 2011, 12:27    Předmět: Citovat

Tak mám velice špatnou zprávu, pokud počítač zastavím haltem (-h) a pak mu vypnu napájení, chová se bohužel úplně stejně jako při vypnutí (-p), už se nerozjede. Jedině kdy naběhne je vytrhnout ho na tvrdo ze zásuvky a tím nekorektně ukončit operační systém, pak se rozjede po obnovení napájení. Tohle mě hodně zklamalo, mělo to naději, asi opravdu budu muset hledat opravdu HW řešení, pokud někdo nemá nějaký geniální nápad, třeba změnou nastavení APM v linuxu nebo BIOSu, jak docílit výsledku.
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červen 08 2011, 12:42    Předmět: Citovat

To sa mi zda ako nezmysel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2011, 11:15    Předmět: Citovat

Namiesto halt tam daj napr. "sleep 1d".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MJ



Založen: Apr 22, 2016
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út červen 27 2023, 14:28    Předmět: Citovat

mikollar napsal(a):
trosku prasacky, pri najhorsom dat kondik aspon 1uF k tlaciku zapinania a pri nabehnuti napajania sa PC samo zapne, mam to takto riesene, zapnem predlzovacku vypinacom a PC sa samo zapne


Nejsem kovaný v elektrice, ale tuším, že toto by vyřešilo můj problém - starý noťas, baterka 0%, chtěl bych, aby po obnovení výpadku napájení sám nastartoval. V Biosu taková možnost není, WOL jsem nerozchodil. Tedy řešením by bylo simulovat stiskání zapínacího tlačítka. Poradíte, jak zapojit? Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: út červen 27 2023, 15:39    Předmět: Citovat

Jo, poradím. Viz příloha, ověřeno v provozu. Výstupní transistor se kolektorem připojí paralelně k zapínacímu tlačítku (pokud toto je zapojené proti zemi).

FW je napsaný v Great Cow Basicu.

Šlo by to postavit i hardwarově, ale tentokrát jsem MCU neodolal ani já, normálně jejich zarytý nepřítel.



PIC_zapinac.png
 Komentář:
 Velikost:  19.5 kB
 Zobrazeno:  55 krát

PIC_zapinac.png



fw.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  fw.zip
 Velikost:  4.26 kB
 Staženo:  52 krát


_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MJ



Založen: Apr 22, 2016
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: pá červen 30 2023, 5:36    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Jo, poradím.


Děkuju. MCU neznám, ale zkusím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund