Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Proudový chránič
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:08    Předmět: Citovat

Jaký domácí jednofázový spotřebič bere 45 A ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:38    Předmět: Citovat

Teoretická hodnota. Pokud by se zrovna sešly některé spotřebiče na jedné fázi a ostatní by měly rezervu, jede se dál bez vyhození jističe.
_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6074
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá únor 18 2011, 11:49    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
U tchána funguje kotel v koupelně celkem v poho, za poslední 4 roky byl jen dvakrát rozbitej, pokaždý blbost. Smile

A tomu ty říkáš v poho? Já tomu říkám, že se totálně se.e.
Já mám 2 kotle 13 let staré, a za posledních 6 let žádná porucha. Tomu já říkám v poho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mzettik



Založen: Dec 26, 2007
Příspěvky: 4
Bydliště: FM

PříspěvekZaslal: st únor 23 2011, 20:06    Předmět: Citovat

Oldradio napsal(a):
POdle současných norem by měl mít každý pokoj samostaný zásuvkový okruh 3x 2,5 Cu, jištěný 16A a max 10 zásuvek, světla 3x 1,5 Cu se standardně jistí 10A, je dobré je rozdělit na 2 avíce okruhů, když někde ruplá žárovka shodí jistič, tak ať není celý byt potmě. Koupelna musí mít chránič bezpodmínečně, poslední změna v normě je, že zásuvky, obsluhované laiky by měly být přes chránič všechny.


Laughing
tak to bych chtěl vidět, co by řekli, že v pracovně budu mít přes 30 zásuvek na počítače, server, servis elektroniky, ... Laughing
jinak tam budu mít přívod 2 fáze (2x CYKY 3Cx2,5) a rozvadeč na 18 modulů na asi 10-12 (už přesně nevím) okruhů + chránič
a to nepíšu, jaké bude mít pracovna rozměry a ani to raději uvádět nebudu... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mzettik



Založen: Dec 26, 2007
Příspěvky: 4
Bydliště: FM

PříspěvekZaslal: st únor 23 2011, 20:29    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
Oldradio napsal(a):
POdle současných norem by měl mít každý pokoj samostaný zásuvkový okruh 3x 2,5 Cu, jištěný 16A a max 10 zásuvek, světla 3x 1,5 Cu se standardně jistí 10A, je dobré je rozdělit na 2 avíce okruhů, když někde ruplá žárovka shodí jistič, tak ať není celý byt potmě. Koupelna musí mít chránič bezpodmínečně, poslední změna v normě je, že zásuvky, obsluhované laiky by měly být přes chránič všechny.

Chránič no problem, bude tam děcko a když si vzpomenu, jak jsem jako malej strkal do zásuvky všechno možný a bude to pravděpodobně čtvrtá generace "elektrikáře", tak ten chránič je samozřejmost.
Počítal jsem to max 4A na mm2, což u dvaapůlky vychází na 10A u jedenapůlky 6A. Ta nejsložitější vetev (místnost 1 a 2) má 10 dvouzásuvek.

K tý kuchyni a koupelně, ještě to můžu změnit, vysekáno jest, ale ještě nenataženo, hotová je zatím jen ta první a druhá místnost + světla. Jak byste to na jednotlivý fáze zapojili vy?


Nastíním mou situaci, ať je z čeho vybírat a čerpat Smile
Stěhuji se k přítelkyni do RD, kde ona má horní patro baráku. Zvažoval jsem, jak velký rozvaděč, to byl fakt oříšek. V elektru byla akce na rozvaděč 36 a 48 modulů + nějaké jističe a věci kolem. Nakonec jsem vybrat 48 modulů a udělal jsem dobře (z daného výběru)!
Kuchyň - přívod na sporák a troubu - 3x16A, 3F chránič, 5 zásuvek na lince - 3 okruhy (3 fáze): 1. mikrovlnka + cokoli lehčího 10A, 2. varná konvice 10A, 3. další přístroje (robot, toustovač, ...) 16A -> další 3F chránič
lednička je samo bez chrániče!
koupelna: pračka 10A/C separe okruh, žebříkové topení (500W, s možnosti ohřevu klasickým kotlem) a zásuvka na strojek... 10A (snad bude stačit, když tak se vymění) tyto 2 okruhy jsou na 1F chránič (bez nadproudového jištění) + 1F jistič (s nadproudovým jištěním 10A), kde jsou připojeny světla koupelny, kuchyně a terasy (balkon)
tyto 4 chrániče samy o sobě vezmou 12 modulů (celou řadu v rozvaděči)
dále 3F 2-tarifový digi. elektroměr (7 modulů) pro klid tchýně Very Happy

atd... atd... atd...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mastalka



Založen: Jan 10, 2011
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: st duben 20 2011, 16:49    Předmět: Citovat

dobrý den chtěl bych se zeptat. v garáži mám proudový chránič 3f na zásuvku 400v mužu na ten to proudový chránič zapojit zásuvky 230v ale aby fungovala i ta na 400v děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: st duben 20 2011, 19:06    Předmět: Citovat

Mozes,ale nezabudaj na istic.Ten moze byt na zasuvkovy okruh max.16A-samozrejme jednopolovy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st duben 20 2011, 19:09    Předmět: Citovat

A nemáš jednodušší ten přívod za chráničem rozjistit zvlášť pro třífázovou zásuvku a po jednom jednofázovém jističi pro zásuvky 230V?
Stačí na to skříňka na 12 modulů...

Oldradio napsal(a):
POdle současných norem by měl mít každý pokoj samostaný zásuvkový okruh 3x 2,5 Cu, jištěný 16A a max 10 zásuvek...

Naštěstí jen měl by, ale nemusí. Jsou místnosti, kde by na okruhu byly třeba jen čtyři zásuvky (nebo i méně) a připojovaný příkon jen pár desítek W, nanejvýše jednou dvakrát týdně vysavač dejme tomu 1kW, přičemž na okruhu jiný odběr není. To by bylo hodně neekonomické.
Zásuvek si můžeš na jeden okruh pověsit třeba 25, pokud to impedance smyčky dovolí. Je-li na začátku proudový chránič, musí se kontrolovat vnitřní odpor sítě (pracovní smyčka) kvůli úbytkům. Ony se ty přechodové odpory na všech zásuvkách smyčkovaných v témže okruhu přece jen dokážou nasčítat. Je třeba tedy postupovat s rozvahou, zda jeden okruh stačí pro jednu nebo dvě místnosti, naproti tomu stavební dispozice může usnadnit roztahání dvou tří okruhů do dvou místností.
Protože jsem ještě nikde nenarazil na obdobu kombinované zásuvky Schuko, používané v některých sousedních zemích (dvě kulaté zásuvky s ochranným kontaktem, čtyři ploché zásuvky pro spotřebiče s dvojitou izolací, montují se do něčeho podobného naší dvojkrabici), musíme to řešit například pěti dvojzásuvkami, které se, pochopitelně, musí i v pětikrabici prosmyčkovat (ne každý si koupí TVP s integrovaným harddiskem, obvykle je potřeba připojit zvlášť TVP, HDD rekordér, DVD, settopbox, věž, domácí kino nebo obojí, napáječ anténního zesilovače, někteří máme ještě gramofon, jeden dva kazeťáky a cívkové magnetofony, ba dokonce i videorekordér... to vše se sice dá napájet různě přes rozdvojky a prodlužovačky, ale těm se lépe vyhnout).
Přesto v pokoji lze použít i více, než pět, dalších dvojzásuvek.
Pro kuchyň není na škodu zřídit zásuvkové vývody tři i víc, přičemž není nic proti ničemu, jestli na každém z těch okruhů bude někde "cestou od rozvodnice" nebo "za kuchyní" v jiných pokojích ještě jedna dvě zásuvky pro "nekuchyňské" použití.

Nakonec celý dům může mít předřazený chránič s vybavovacím proudem 300mA nebo 500mA (to je pro zvýšení požární bezpečnosti) a ostatní okruhy napájet přes chránič s vybavovacím proudem do 30mA, pokud nemají napájet zařízení, jehož odpojení na delší dobu by mohlo způsobit škody většího rozsahu (třeba dobře naložený mrazák, když je rodina na dovolené, může chodit po místnosti už před jejím návratem, když hned po odjezdu vypadl chránič).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6074
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st duben 20 2011, 19:59    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...škody většího rozsahu (třeba dobře naložený mrazák, když je rodina na dovolené, může chodit po místnosti už před jejím návratem, když hned po odjezdu vypadl chránič).


Na druhou stranu, on když už chránič vybaví, tak k tomu má obvykle důvod. Buďto závada na zařízení (a pak je mi milejší hnůj v mrazáku než vyhořelý mrazák), anebo velké rázové proudy (spínání motoru např.). Pro takové obvody s velkými rázovými proudy se dělají proudové chrániče s charakteristikou G.

Osobně mám na obyč. proudovém chrániči (char. AC) vinotéku, chladničku a mrazák a za 7 let, co to tak mám, ani jednou nevypadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund