Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Potřebuji z automatizovat přepínání 2 fází elektromotoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sorajo
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 07 2010, 19:47    Předmět: Potřebuji z automatizovat přepínání 2 fází elektromotoru Citovat

Prosím, potřebuji poradit. Zatím přehazuji 2 fáze elektromotoru ručně pomocí 4 jističů . A to tak, že krajní jističe vypnu a střední 2 jističe zapnu, a naopak střední jističe vypnu a krajní jističe zapnu. Protože toto dělám dvakrát denně, už mě to unavuje a chtěl bych stejnou funkci automatizovat s možností použití časových spínacích hodin. Potřeboval bych to vyřešít tak, aby v případě výpadku proudu zůstalo zapojení na levé straně schématu, který zde přikládám. Prosím poraďte, jedná se mě o co nejlevnější a nejjednodušší řešení.


Zapojení jističů.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zapojení jističů.jpg
 Velikost:  32.71 kB
 Staženo:  181 krát

Návrat nahoru
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: út září 07 2010, 19:58    Předmět: Citovat

Keby si dal do googla "reverzacia motora stykacmi" tak najdes riesenie svojho problemu na prvom odkaze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sorajo
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 07 2010, 20:43    Předmět: Potřebuji z automatizovat přepínání 2 fází elektromotoru Citovat

No, do googlu jsem se podíval, ale to není pro mě řešení. Nejsem odborník, proto potřebuji můj problém vysvětlit po lopatě. Také sestavit tak, aby to běhalo automaticky a v určitý čas. Chci nahradit mou lenost spolehlivým zařízením, které dokáži sestavit sám. Proto potřebuji nakreslit schéma zapojení a vypsat prvky ze kterých se zařízení skládá.
Jak jsem již uvedl, potřebuji aby 2 fáze šli přímo, v nastavený čas se sami překřížily a po nastaveném čase se zase vrátily do přímého zapojení. A tak stále dokola, s možností vypnutí v přímém zapojení viz náčrtek. Takové rady (podívej se do googlu) jsou mě na nic.
Návrat nahoru
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: út září 07 2010, 21:12    Předmět: Citovat

Kedze si neuviedol co ten motor pohana, tak sa tazko nieco riesi, lebo pri automatickej reverzacii musis cakat na zastavenie motora, lebo inak ti to spolahlivo vyhodi poistky. Ale v principe mozes pouzit schemu na http://stykace.yw.sk/ pod nazvom "Reverzácia trojfázového asynchrónneho motora dvoma vzájomne blokovanými stýkačmi........" ale ovladanie podla tvojich poziadaviek aby spolahlivo fungovalo uz vyriesis len nejakym jednoucelovym pocitacom, ktory bude mat cakaciu dobu na zastavenie motora zahrnutu v programe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: út září 07 2010, 23:48    Předmět: Citovat

xmurgi napsal(a):
ale ovladanie podla tvojich poziadaviek aby spolahlivo fungovalo uz vyriesis len nejakym jednoucelovym pocitacom, ktory bude mat cakaciu dobu na zastavenie motora zahrnutu v programe.


Jezisi kriste na nebesich. Kam jeste nebudeme cpat ty procesory ?? To nestaci jedny spinaci hodiny a jedno casove rele ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sorajo
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 08 2010, 0:14    Předmět: Citovat

Také chci jednoduché řešení, můžete mě to nakreslit a popsat? Myslím zapojení a jaké prvky použít, aby to bylo co nejlevnější. Napětí tam jde 236V a jističe jsou 10A.
Návrat nahoru
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: st září 08 2010, 5:28    Předmět: Citovat

V prvni rade dotaz:

co se s tim bude prepinat? Jaky elektromotor?? A jak casto ? Jednou denne, nebo vickrat? Pomohlo by vedet, o jake zarizeni jde a proc reverzujete jeho chod.

A chcete ty casy nastavit jednou provzdy, nebo je operativne menit ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: st září 08 2010, 5:32    Předmět: Citovat

Určitě bych nějaké řešení vymyslel, pokud upřesníte k čemu je to dobré atd. Ale dám vám dobrou radu o kterou asi nestojíte. Když tomu nerozumíte, objednejte to u někoho, kdo tomu rozumí. Pokud je motor nějaký macek (případně co pohání), při automatické reverzaci asi bude potřeba řešit, aby se při přepínání motor zastavil a teprve pak zapnout opačný chod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 08 2010, 10:55    Předmět: Citovat

Tady máš ideové schema - základem budou dva stykače/relátka s přehozenýma silovýma vodičema (viz zapojení jističů, není na schematu) a schema ovládání s blokací máš na schematu. Ovšem to blokování je pro hodně krátký časy, pro delší časy alá roztočený motor nevystačíš s RC členem a bude to chtít použít třeba 4538.


reverz.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  reverz.png
 Velikost:  14.81 kB
 Staženo:  255 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sorajo
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 08 2010, 20:10    Předmět: Citovat

To je pro mě zbytečně složitý. Já mám představu přibližně takovou jako na tomto schématu. Jednoduché a levné, z dostupných prvků. Myslel jsem, že použiji relé PR 701, spínací hodiny a přepínač. to vše bych strčil do hliníkové skříně a pověsil na zeď.Poraďte mě jestli je to funkční nebo jestli je to blbost.
V současnosti přijdu vypnu jističe krajní (udělám klik-klik) a udělám znovu klik-klik (zapnu střední jističe). Ta časová proluka mezi vypnutím a zapnutím je max. 3vteřiny (jenom co to jednou rukou vypnu a zapnu).



Zapojení pomocí RP 701.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zapojení pomocí RP 701.jpg
 Velikost:  46.73 kB
 Staženo:  192 krát


relé RP 701 KCU220V 50Hz 4P.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  relé RP 701 KCU220V 50Hz 4P.jpg
 Velikost:  24.21 kB
 Staženo:  132 krát


hodiny spínací SPH-Q týdenní.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hodiny spínací SPH-Q týdenní.jpg
 Velikost:  31.74 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt září 09 2010, 9:14    Předmět: Citovat

Všechno na světě je relativní.... Laughing

Já než bych sehnal to Tvoje relátko, spínací hodiny, hliníkovou skříň a vhodnou zeď, měl bych to "moje" postavený i na pozlacené desce.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 09 2010, 10:14    Předmět: Citovat

Myslím , že si z nás dělá legrandé , ale přesto . Zkus takto , ale potřebuješ dvě časová relé . Časy si zvol sám , U ČR1 (časové relé1) zadej kratší čas než u ČR2 např. 3 a 5sec . Na hodinách osadíš jen dva kontakty , jeden zapínací a druhý vypínací .


přehození fází.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  přehození fází.png
 Velikost:  1.09 kB
 Staženo:  125 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund