Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

černé jističe
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 16 2010, 16:38    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Trošku odbočím - jistič OEZ LSN DC C2 je dvouamperový jistič....? V čem je jinej než klasickej jistič LSE ?

Ve vypínací schopnosti - LSE není určený pro zkratové proudy nad 6kA, t.j. není vhodný v blízkosti trafaček, kde se impedance smyčky nebo vnitřní odpor sítě dostává asi tak pod 0,1Ω. Sice vychází pro 6kA impedance smyčky podstatně nižší (0,04Ω), ale to platí v ustáleném stavu. V okamžiku zkratu dochází k přechodovému jevu podpořenému jalovou složkou impedance, kdy nebývá vzácností proudový ráz 3x-5x větší, než vyšlo z hodnot naměřených.
Ale celkem dobře LSE vyhoví v rozvodnicích vzdálenějších od napájecího uzlu.

Nakonec ani zdejší distribuce nevidí ráda jistič s vypínací schopností jen 6kA před elektroměrem, přesněji - odmítá měření osadit, dokud tam nebude 10kA.

Jinak, když se dobře zdůvodní použití jističe s charakteristikou C na pozici jističe hlavního, může distributor vyjímečně dát souhlas. Ale tento jistič nemá charakteristiku vedení (dnes B, dříve například ji měly černé IJv nebo ITv, šedé WL), a Céčko dovoluje po relativně dlouhou dobu (až v řádu hodin) odebírat proud až o 20% vyšší, než je jeho jmenovitá hodnota. Jakkoli podle charakteristik by do přetížení 120% In mělo být jedno, jakou charakteristiku jistič má, obvykle se časy u Céčka pohybují v horní třetině tolerančního pole, zatím, co u Béčka v dolní.
Sazba se určuje podle jmenovité hodnoty jističe a jde tedy o to, přimět zákazníka osadit jistič "silnější", není-li s dosavadním spokojený, a zaplatit za to. Jak za navýšení, tak za hodnotu jističe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá duben 16 2010, 17:45    Předmět: Citovat

Blízkost trafačky je řádově kolik ? 100m, 300m, kilometr ?

Jinak už se začínám orientovat, skutečně nejsem silnoproudař a připadám si tady v těchto věcech jako nováček....

Jak to mají rozdělený Schracky ? Všechno to fasuju a pak se jen ptám.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 16 2010, 18:29    Předmět: Citovat

Blízkost trafačky je relativní, protože záleží na tom, jaký je průřez kabelů na vývodu, kolik jich je paralelně, jak je sesmyčkovaná síť nn i primerka vn (i impedance vn smyčky a typ trafa mají na to vliv), jestli je v cestě třeba baterie kompenzačních kondenzátorů či jiných reaktancí současně připojených v blízkosti atd. Samozřejmě je důležitý také vypínací proud a charakteristika I2t předřazené tavné pojistky.
Prostě návrh správného a selektivního jištění je záležitost projektanta, který by měl vycházet z naměřených parametrů sítě, v tomto případě zejména z impedancí ochranné a pracovní smyčky, a vypočítat to tak, aby zařízení bylo maximálně bezpečné a funkčně spolehlivé v uvažovatelných provozních podmínkách i poruchových stavech. K tomu existuje řada softwarových pomůcek (např. program Sichr, nebo programy dodávané přímo výrobci jisticích prvků).
U Schracků se jističe řady BMS6 (PGR44x5) používají v podružných rozvodnicích, protože jejich vypínací schopnost je 6kA, jako hlavní jistič se dává BMS0 (PGR44x4: 10kA).
Už si to musím taky hledat v katalogových listech, sice jsem dělal silnoproudařinu profesionálně přes 30 let, ale za posledních několik málo vzniklo tolik nových materiálů, že si to nedovolím zpaměti prezentovat. O předpisech nemluvě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: pá duben 16 2010, 22:17    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Trošku odbočím - jistič OEZ LSN DC C2 je dvouamperový jistič, použitelný pro stejnosměrné i střídavé napětí podle následující tabulky ? V čem je jinej než klasickej jistič LSE ?
http://www.oez.cz/produkty/lsn-jistice-do-63-a-10-ka


Strana A7, poslední odstavec dole.
http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/3081-Z01-06_CZ_SK.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 19 2010, 5:26    Předmět: Citovat

Ta 25ka vypadne určitě tak do minuty . Tedy mně padala . Nezdá se to , ale když jedeš se 750kou hanibalem do plného průřezu a řezal jsem 7m , tak dal tak 4m a out . Jasně , že jsem ten motor přetěžoval , ale už jsem ho koupil ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 19:57    Předmět: Citovat

Ahoj, chci se zeptat, vypálily se kontakty na hlavním jističi typu j7K M16. Je to klasika starý bakeliťák se zelenou páčkou. Jenže je problém, čím ho nahradit. Stará M by měla odpovídat dnešní D, ale obávám se, že to nebudou chtít E-ONi zaplombovat. V domě je CO svářečka, kompresor 3fáz 3HP, cirgula 4kW rozběh rovnou D, šroťák 3kW rozběh D, takže 3x B16 nepřipadá v úvahu. Myslíte, že jim bude stačit argument, že stará zaplombovaná M odpovídá dnešní D?
Už tak to bylo celkem naknop, a provoz byl možný díky dokonalému rozfázování zátěže. Nerad bych koupil C nebo D a pak zjistil, že nemůže být.
Díky, Jakub.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 20:04    Předmět: Citovat

C jako hlavní ti nedají, rychle si sežeň stejný starý a nahlaš neúmyslné poškození plomby třeba při natírání dvířek. Nebo povyš na 3x25 Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 20:06    Předmět: Citovat

Domluv se přímo s distributorem, co ti bude ochotný zaplombovat. Podle dohody, pokud to síť v místě dovoluje a obhájíš pouze krátkodobá přetížení rozběhovými proudy a nízkou soudobost, ti může povolit i charakteristiku C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 21:49    Předmět: Citovat

Já jsem cca před 3 roky potřeboval vyměnit hlavní jistič, jelikož jsem měl starý černý bakelitový 20,6 A - a z toho byla vyšší sazba do 25A, tak jsem si koupil nový 20A, zavolal jsem do ČEZU že to rozplombuji a provedu výměnu jističe- mám vyhl.50 Sb, ti mně to povolili , jak jsem to vyměnil, tak jsem jim zase zavolal, poslali technika, provedl kontrolu, zaplomboval, zaplatil jsem 100 Kč, dostal papír a šel jsem změnit sazbu na velikost do 20A abych tolik neplatil. Takže bych Ti doporučil se u dodavatele zeptat.
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund