Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svítící diody
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 8:18    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Andrea napsal(a):
Žárovce nevadí, že má 200°C, ale LEDce jo.

S žárovkou na 200° bys toho moc nenasvítila.

A kolik myslíš, že ta baňka s paticí při provozu má?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza11
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 9:51    Předmět: Citovat

Já to nechápu jak je to s tím přehříváním. Pokud mají vyšší účinnost tak by se snad měly hřát o to míň ne?

To forbidden:
A kdes viděl ledku 100 W? Pokud je to pravda co píšou že 2W odpovídá žárovce 25W, tak by stačila úplně 10 W. Ale ani takovou jsem neviděl.

Teď jsem koupil přenosnou baterku, je na 3 monočlánky a má reflektor a v něm 1 diodu - píšou 3W, ta dioda má rozměry asi 2x2 mm a svítí perfektně. A nehřeje to jako ty velké akumulátorové svítilny.
Tak jsem si říkal, že kdyby udělali plastovou baňku ve tvaru klasické žárovky, a celý povrch kdyby byl pokrytý takovými diodami, tak by musela svítit aspoň jako žárovka 250 W?
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 10:02    Předmět: Citovat

k přehřívání - mají sice menší příkon, ale daleko menší plochu, kterou se teplo odvádí (baňka) a navíc té nevadí vyšší teploty a ledce jo, ale to tu už zmíněno bylo - LED musí mít několikanásobně nižší teplotu, tedy super chlazení

k 10 W LED - tuto LEDku mi nedávno nabízeli v GM, když jsem si tam kupoval několik 1 W. Ten samý den jsem měl v práci člověka, který mi má navrhnout nové světla v práci. Ptal jsem se ho na využití LED a jak je to s tou 10 W-ovou ledkou. Říkal, že se to v rámci osvětlovací techniky používá jako pětiwattovka, kvůli životnosti a normálně se používá jako osvětlovací prvek a to jak designový, tak jako užitný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 10:11    Předmět: Citovat

honza11 napsal(a):
Já to nechápu jak je to s tím přehříváním. Pokud mají vyšší účinnost tak by se snad měly hřát o to míň ne?

Vlákno žárovky má teplotu kolem 3000°C a většinu "spálené" elektrické energie vyzáří, převážně jako infra záření, takže se velmi dobře chladí. Baňka má jen zlomek teploty vlákna, navíc je skleněná a teplo jí nevadí. Ale LED je (musí být) za provozu poměrně chladná a tudíž teplo nevyzařuje do okolí tak účinně jako žárovka a je potřeba ho odvádět jiným způsobem. Zvláště proto, že LED je z materiálů, kterým teplo nedělá dobře.

honza11 napsal(a):
Teď jsem koupil přenosnou baterku, je na 3 monočlánky a má reflektor a v něm 1 diodu - píšou 3W, ta dioda má rozměry asi 2x2 mm a svítí perfektně. A nehřeje to jako ty velké akumulátorové svítilny.

Určitě tam ten 2mm čip nevisí ve zduchu, ale je přilepený na teplovodivé podložce, která odvádí teplo například do pouzdra svítilny.

honza11 napsal(a):
Tak jsem si říkal, že kdyby udělali plastovou baňku ve tvaru klasické žárovky, a celý povrch kdyby byl pokrytý takovými diodami, tak by musela svítit aspoň jako žárovka 250 W?

Taková LED žárovka by měla příkon třeba 50W a ta plastová baňka by se upekla, protože by se neuchladila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 10:15    Předmět: Citovat

Jsou i 100W LED
http://www.tme.eu/dioda-led-vykonova-50w-bila-3000lm-120__-flat/arts/en/a06/of-hpw-10el__2.html
Je ale vidět, že 30W má 1100lm a tudíž méně než 100W žárovka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza11
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 10:38    Předmět: Citovat

aha, no a proč teda ty LEDky neudělají ze skla místo průhledného plastu? Bylo by to o pár korun dražší ale nevadilo by jim teplo
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 10:40    Předmět: Citovat

protože polovodič
to si děláš legraci, nebo to myslíš vážně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza11
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 12:31    Předmět: Citovat

Proč legraci? Dneska se na všem šetří tak to dělají z plastu, stejně jako televizory jsou v plastu místo ve dřevě, laciné reproduktory taky a příkladů by se našla spousta. Dokonce i nárazníky u aut jsem viděl z plastu místo chromované oceli. A pokud vím, tak ve starých televizorech byly taky diody ve skle (teda ne svítící, ale vypadaly jako váleček ze skla uprostřed s vláknem). Tak proč by to nešlo?
Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 12:33    Předmět: Citovat

A vies, z coho sa robia polovodice a aku teplotu vydrzia?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: út duben 28 2009, 12:50    Předmět: Citovat

Velka chyba se stala uz za komunizmu, kdy se neprosadil navrh jednoho politika vyrabet misto polovodicu celovodice. Kde jsme uz dneska mohli byt...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 29 2009, 6:55    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Velka chyba se stala uz za komunizmu, kdy se neprosadil navrh jednoho politika vyrabet misto polovodicu celovodice. Kde jsme uz dneska mohli byt...

Velká chyba je, že pi***ce a ig*****ty nelze diagnostikovat v prenatálním stadiu vývoje a eliminovat je z další produkce - Darwinova cena je bohužel pomalá a ne všechny zahrnující - viz:

honza11 napsal(a):
Proč legraci? Dneska se na všem šetří tak to dělají z plastu, stejně jako televizory jsou v plastu místo ve dřevě, laciné reproduktory taky a příkladů by se našla spousta. Dokonce i nárazníky u aut jsem viděl z plastu místo chromované oceli. A pokud vím, tak ve starých televizorech byly taky diody ve skle (teda ne svítící, ale vypadaly jako váleček ze skla uprostřed s vláknem). Tak proč by to nešlo?

Než tomuhle se rozsvítí...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund