Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava trafopájky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 17:46    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Když jsme u těch špiček - kolik z vás už si tam přidalo jednoduchej odrušovací člen 47ohm+100N přes vypínač ?


Ako som už písal - zatiaľ som nemal problém. Ale - každé takéto zlepšenie je výtané. Vďaka za typ.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3741
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 18:12    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jenže právě to "cvakání" mikrospínačem, které se dá použít k regulaci teploty hrotu, je zdrojem elektromagnetických špiček, které MŮŽOU zlikvidovat citlivé součástky. Lepší regulace je předřazenou žárovkou na 230V, já používám ke své 75W "modernější" páječce (je to ta ze 70. let, hranatá) 4 spínače (normální lustrové kolébkáče, bohužel jsem musel nedávno "upgradovat" na ABB Tango, ty staré velkoplošné - OEZ??? - už nebyly k sehnání) - připojuji s nimi do série k zásuvce pro páječku žárovky 150W, 100W a 75W - každou jedním vypínačem, poslední je "natvrdo" zásuvka k síti. Potřebný výkon žárovky je nutno si vyzkoušet s používaným hrotem - a jako mnozí, dělám si je sám z Cu instalačního drátu 1,5mm...


Výborný nápad s těma žárovkama.Někdy jsem přidal ke stávající smyčce ještě jednu,kterou jsem měl odskoušenou(délku drátu přídavné smyčky),aby ta,co s ní pájím tolik nežhavila a nemusel jsem stále cvakat s mikrospínačem.Ale celkem to je komplikované,to s těma žárovkama se mi líbí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 18:55    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
PavelFF napsal(a):

Pokud jím budeš vydloubávat součástky z dvoustranného tišťáku a mechanicky ho odírat, tak poškodíš pokovení a v tom odřeném místě cín nepřilne. Pak ho zničíš za večer. Je to podobné, jako špička hrotu na mikropájce.


Vidíš, já občas i na brusce zbrousím opotřebovaný hrot od mikropájky do vhodnýho tvaru a cín "přilne". Ono taky záleží na výrobci, jak moc to šidí. Pravda ale je, že to věčný železo asi moc cín po obroušení nechytne....

Jak to je? Hrot od mikropájky by měl být údajně z mědi a "poželezněný". Když ho obrousíš, dostaneš se na měď(?). Ta samozřejmě cín chytá dobře, jenže postupně ubývá, což mám potvrzeno na velikém pájedle pro klempíře nebo co to je. Tobě se ten hrot potom nerozpouští?

Vzal jsem starý hrot od ERS50 a zajel do něj pilníkem - je z mědi. Jestliže špička odmítá smáčet cín, protože je setřená vrstva železa, jaktože nechytá cín, když je z mědi? Je mezi mědí a železem ještě něco?

Věčná smyčka je taky z jiného materiálu(jakého?) uvnitř a je pokovená něčím jiným, co smáčí cín. Co to je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 19:16    Předmět: Citovat

Používám hroty SBL z GES a měď je dost hluboko na to, aby to v klidu přežilo aspoň jedno nabroušení do špičky. Jaká je přesně slitina "na tím", to nevím. Sice už ta životnost potom není moc velká, ale něco to vydrží.

Ty věčný hroty do pájky, pokud vím, používají železo.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 19:19    Předmět: Citovat

Věčná smyčka je taky z jiného materiálu(jakého?) uvnitř a je pokovená něčím jiným, co smáčí cín. Co to je?


Vecny hrot obycajne dva kusky medeneho drahtu na konci ktoreho je bodnuty kus asi zelezneho vodica tvarovaneho do U.

Ako som pisal hrot je dobry ale len ked netreba prehrievat velke veci...Cim hrubsi drot max 1,6 tym viac tepla vyprodukuje samozrejme uvazujeme o 100w pajke. Avsak ani s 1,6 neodpajkujete diody na alternatore pripadne ine podobne veci.

Na bezne pajkovanie suciastok 1,4 plne postacuje niekedy aj 0,8.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 19:36    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Hm neviem ale mam to nejako fixovane ze je to z mosadze...nema niekto poskodeny kus ? aby sme to overili ?

Podle toho, jak dobře se chytá na magnet to bude spíš to železo.

V práci mám také SBL hrot a brousit ho bych si nedovolila ani ve snu. První špičatý mi vydržel asi dva roky. Pak nějak přestával pájet, koumala jsem čím to a zjistila jsem, že se na špičce udělala do železného povlaku dírka a cín postupně vyžral měděné jádro. Zbyl jen železný obal a ten už nevedl dobře teplo. Teď jsem zrovna koukala, že dírečku mám už i ve velkém placatém hrotu, tak čekám, kdy se hrot najednou propadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 19:51    Předmět: Citovat

Nesmíš být taková citlivka. Ale chápu, zatímco ty to máš přidělený pod inventárním číslem a běda, jak se tomu něco stane, pro mě je to "spotřebka na dva měsíce".
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 22:08    Předmět: Citovat

okrem pistolovej 100w mam este mikropajku proskit ta mi celkom dobre drzi hlavne v nej drzi hrot predtim som mal ties ale bola zo zeleziarstva a mi vydrzala mesiac za tizden vmej odisiel hrot a do mesiaca spirala asi bola cinska abo jaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 22:28    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Nesmíš být taková citlivka. Ale chápu, zatímco ty to máš přidělený pod inventárním číslem a běda, jak se tomu něco stane, pro mě je to "spotřebka na dva měsíce".

Jsem si ty hroty koupila za svý, tím spíš je nehodlám k*rvit pilníkem. Nějak mi uniká důvod, proč je brousit, když se bojí cínu, tak je očistím mosazným kartáčem, když potřebuju jiný tvar, tak si tam dám jiný tvar. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 22:35    Předmět: Citovat

Andrea:
citace:
...když se bojí cínu, tak je očistím mosazným kartáčem,
To pomůže? Podle mě je už ošoupaná ta vrstva, co má cín ráda a klube se něco, co ho rádo nemá. Na normální špínu je ta "špongia". Kartáč by to měl leda zhoršit.
Dneska mi připadají některé informace poněkud protichůdné.
Měl jsem za to, že ošoupaný hrot už je k ničemu, ale podle některých odpovědí ještě není....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 22:42    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Andrea:
citace:
...když se bojí cínu, tak je očistím mosazným kartáčem,
To pomůže? Podle mě je už ošoupaná ta vrstva, co má cín ráda a klube se něco, co ho rádo nemá. Na normální špínu je ta "špongia". Kartáč by to měl leda zhoršit.
Dneska mi připadají některé informace poněkud protichůdné.
Měl jsem za to, že ošoupaný hrot už je k ničemu, ale podle některých odpovědí ještě není....

Cínu se většinou začne bát, když s ním něco rozebírám a hodně při tom odsávám. To se pak potáhne takovou černou vrstvou a bojí se cínu. Mosazný kartáč tu železnou vrstvu nepoškodí, jen rozruší tu černou slupku. Pak hrot chvíli máchám v loužičce cínu a kalafuně a je zase jako nový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 22:43    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Nějak mi uniká důvod, proč je brousit


Nebrousím je proto, že se na ně nechytá cín, ale proto, že se mě ze špičky občas stane kopyto. A beru na to brusku do stojanové vrtačky.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 22:45    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Andrea napsal(a):
Nějak mi uniká důvod, proč je brousit


Nebrousím je proto, že se na ně nechytá cín, ale proto, že se mě ze špičky občas stane kopyto.

A co s tim prosímtě děláš, to tu pájku používáš jako rýsovací jehlu nebo rovnou jako důlčík? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 23:11    Předmět: Citovat

Andreo, Tys asi ještě nepotkala "tropikalizovanou" desku, pečlivě pokrytou oboustranně včetně spojů, pájecích bodů i součástek průhledným lakem s velkou tepelnou odolností, viď? Na odpájení součástky z takto finalizované desky musíš opravdu na hrot ZATLAČIT - a ne ho pouze přiložit k pájecí plošce...

Jinak tropikalizace byla obrovským hitem v CCCP technice sálových počítačů 80. let - ten lak byl cosi bakelitového a když už se povedlo ho rozrušit a dementní součástku odpájet, sloupla se většinou díky lokálnímu přehřátí i Cu fólie z té jejich sh.itové imitace kuprexkartu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 23:21    Předmět: Citovat

Někdo se s tou mikropájkou jen o přestávce drbe v nose či v uchu, někdo s ní letuje kolikrát i 8 hodin v tahu Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Další
Strana 3 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund