Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hromosvod - realizace

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zelenkap



Založen: May 03, 2007
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 9:32    Předmět: Hromosvod - realizace Citovat

Zdravím,

nemáte někdo literaturu která by mi pomohla s praktickou realizací hromosvodu?

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 12:16    Předmět: Citovat

Realizace hromosvodu není zrovna ta správná činnost pro bastlení. K této činnosti je zapotřebí oprávnění, které vydávaná ITI na základě zkoušek. Hotové dílo potom podléhá revizi. Na první pohled to sice vypadá, že hromosvod je věc jednoduchá, ale opak je pravdou. Špatně udělaný hromosvod je horší, než žádný hromosvod. Ohrožuje potom nejen samotný objekt, který má chránit, ale i přímo životy osob, které se v objektu v okamžiku úderu blesku nacházejí. Proto je vhodnější nechat zhotovit hromosvod odbornou firmou, která má příslušné oprávnění. Co ti bude platný hromosvod, který jsi si udělal svépomocí, když ti na něj nikdo nenapíše revizní zprávu a pro stavební úřad to je potom stejné, jako kdyby tam nebyl. Pokud tam budou navíc ještě hrubé nedostatky a při laické montáži zpravidla jsou, tak bude ještě nebezpečný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 12:21    Předmět: Citovat

zelenkap napsal(a):
Zdravím,

nemáte někdo literaturu která by mi pomohla s praktickou realizací hromosvodu?

Díky

Zkoušel jsi jestli by něco nebylo na inetu v Google Question Možná by tam něco mohlo být. Pak by bylo dobré se zkusit domluvit s revizákem. Dost informací je ve vyhlášce 50, vím, že se o tom při zkouškách zmiňovali. Jo, ale jestli budeš mít možnost nahlédnout do té 50ky, každý ji nemá Wink
Já jsem si hromosvod dělal sám, snažil jsem dost věcí okouknout z jiných staveb a na zbytek se porůznu ptal elektrikářů. Materiíl jde normálně nakoupit v různém provedení a materiálu. Když tak dej vědět co tě konkrétně zajímá Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 12:29    Předmět: Citovat

honza_jan napsal(a):
Realizace hromosvodu není zrovna ta správná činnost pro bastlení. K této činnosti je zapotřebí oprávnění, které vydávaná ITI na základě zkoušek. Hotové dílo potom podléhá revizi. Na první pohled to sice vypadá, že hromosvod je věc jednoduchá, ale opak je pravdou. Špatně udělaný hromosvod je horší, než žádný hromosvod. Ohrožuje potom nejen samotný objekt, který má chránit, ale i přímo životy osob, které se v objektu v okamžiku úderu blesku nacházejí. Proto je vhodnější nechat zhotovit hromosvod odbornou firmou, která má příslušné oprávnění. Co ti bude platný hromosvod, který jsi si udělal svépomocí, když ti na něj nikdo nenapíše revizní zprávu a pro stavební úřad to je potom stejné, jako kdyby tam nebyl. Pokud tam budou navíc ještě hrubé nedostatky a při laické montáži zpravidla jsou, tak bude ještě nebezpečný.


Jen tak stručně k tvému příspěvku, nemáš tak úplně pravdu...ten hromosvod si můžeš udělat sám, zhotovit a pak nechat jen udělat revizi, já to tak udělal a ta revize stála na dva svodiče 1000Kč a materiál asi 1600Kč, což proti firemnímu udělání, které stojí celé 12000Kč na rod. domek v zinku, je asi dost dobré a snažil jsem se to udělat poctivě.

Ale ani ten hromosvoďák ti nezaručí, že ten blesk neudeří hned vedle hromosvodu, tu jistotu nemáš nikdy, jen dobrý pocit že tam hromosvod funkční je Wink S revizákem nebyl žádný problém, přijel zkontroloval rozvod a proměřil oba zemniče, u jednoho mi doporučil přidat zemní tyče pro menší odpor, což jsem udělal. Domů mi přišly revizní zprávy, tak v čem by měl být problém Question Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zelenkap



Založen: May 03, 2007
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 12:43    Předmět: Citovat

Samozřejmě hromosvod chci postavit a pak nechat řádně zrevidovat. Nicméně nechce se mi zbatečně platit za něco co můžu udělat sám. Elektro vzdělání mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 13:05    Předmět: Citovat

Jaký vodič, jaké uchycení, kudy vést a nevést, uzemění - to najdete v normě. Je ale jedna věc, která nemusí být zřejmá na první pohled. Bleskový výboj je jednoduše řečeno vysokofrekvenční proud - jako každá jiskra. A jako vf proudu, mu hromosvod klade nejen činný odpor, ale i reaktanci. Každé zakřivení vodiče zvyšuje v tom úseku indukčnost a tím i napětí, které na daném úseku vodiče existuje. Věc je natolik vážná, že napětí může dosáhnout přeskokové velikosti. Markantním případem je vedení vodiče kolem okraje střechy a podbití až ke stěně. V případě přeskoku pak výboj proráží okraj střechy a snadno zapaluje dřevěnou konstrukci krovu. Dokonce i rovný vodič, který má příliš malý průměr může mít takovou indukčnost, že se paralelně s ním vytvoří přeskok vzduchem.

Pro představu se uvádí, že napětí blesku před výbojem dosahuje 10^6 až 10^7 V a proud ve výbojovém kanále hodnot 10^5 až 10^6 A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 13:19    Předmět: Citovat

Jenys: ... takže potom zkoušky o odborné způsobilosti pro výkon činnosti jsou zbytečnost? Nezaměňovat ale s přezkoušením pracovníků dle vyhl. 50! Jinak ti přeju ten dobrý pocit i po prvním úderu blesku. Za to, že zařízení je funkční a bezpečné, tak i po revizi zodpovídá zhotovitel, proto se najde dost revizáků, kteří za příslušný obolus papír napíšou. Revize je jenom nezávislé potvrzení o tom, že zařízení nemá zjevné závady. Zajisté máš i zabezpečený barák proti zpětným přeskokům a vyrovnání potenciálů v případě úderu blesku. Nemá ale cenu se s touto záležitostí dále zabývat. Napsal jsem toliko svůj názor na stavbu hromosvodu svépomocí člověkem, který shání literaturu k dané problematice, o níž skoro nic neví. Pro soukromou potřebu tato činnost zakázaná není. Každý je svého štěstí strůjce. Někdy bohužel taky ohňostrůjce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 13:55    Předmět: Citovat

řekněme, že zhotovení hromosvodu pod odborným vedením a následná revize je rozumný kompromis Wink

To, co píše M. Tajovský o rázových účincích megavoltů a kiloampérů je tvrdá pravda, přičemž ošidit a zprasit instalaci může odborná firma i kutil domácí.
Horší je, že existujou mraky budov, které sice měly odborně projektované i zhotovené hromosvody, ale dávno rozpadlé a nikoho to nepálí, jakož i kutilské doplňky ve stylu TV a wifi držáků atd., nepospojených a kolikrát ani mechanicky neupevněných. Proti tomu je domácí svědomitá výroba zemničů jen malé zlo Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 13:57    Předmět: Citovat

ještě malá poznámečka...
ono pokud do baráku uhodí blesk, tak jsem přesvědčený, že nebude moc velký rozdíl jestli ten barák hromosvod má nebo ne - viděl jsem spoustu střech a o ohnutých drátech (viz mtajovský) jsem si nedělal iluzi, že by něco svedly...
pro jednu stavební firmu jsem pár hromosvodů udělal (podle brožurky, kde byl vícuc z norem), papír jsem na nic neměl (kromě 50) a pokud je mi známo ani nikdo ve stavební firmě - všechny střechy revizí prošly. Jediná věc bylo to, že se hrálo na to, že se jedná o výměnu drátů - tedy shodit starý hromosvod, opravit střechu a na původní místo dát nové dráty. Každopádně netuším jak je to podle zákona a ani nevím jestli měli revizák vs. stavební firma nějakou dohodu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 17:55    Předmět: Citovat

Chlapi, jo nějaká pravda na vašich názorech je, ale co je zásadní věc, je to že hromosvod nikdo nemusí mít, je to jen na každém, zda si ho pořídí...to si nevymýšlím, tohle nám říkali na zkouškách z 50ky. Takže kdo se nebojí, že mu do střechy udeří a nepoužívá ani vystrčené antény a jiné možné jímače, hromosvod mít podle zákona nemusí.

Já si ho nechal dát již dávno, k vůli anténám, měl jsem jich tam asi pět a neměl jsem a nemám hromosvod, mám uzemněný stožár antén.
Po přístavbě domku, nám dělal to nějakej melouchář, to jsem ani neměl žádnou revizní zprávu a bylo to tam 22let. Loni mi dělali střechu a starý hromosvod bylo nutné nahoře předělat.

Cenu co jsem se dozvěděl, jsem nechtěl dávat, za to, co by opravdu neudělali jinak, jinak to ani nejde. Dnešní norma u rodinných domků přikazuje dva svody na dva zemniče, většinou úhlopříčně.

Sousedům hromosvod dělala firma a jak jsem časem zjistil při přestavbě domu, mají svodiče měděné i celý rozvod po střeše, ale zemniče ocel pozink, což nevím nevím, jestli je to nejlepší řešení?
S ohyby, jak tu píšete si také nikdo nedělá starosti a jak jsem se bedlivě koukal po střechách a hromosvodech v okolí, bez těch ohybů to ani nejde realizovat. Takže všichni co to dělají jako profi, budou asi špatní hromosvodáři Rolling Eyes Wink

Já vždy, když slyším zde odborníky, nechci se nikoho dotknout, ale vždy mluví jen z teorií jak se to někde píše a vypočítají přímo katastrofické scénaře, co se stane, když si ten hromosvod udělám, byť dobře jako amatér. Exclamation Exclamation

Není to jen u toho hromosvodu...tohle tu slyším pokaždé, jak někdo něco udělá jinak než firma, norma....zní mi to jako zbytečný a neopodstatněný strach.
Pokud se dodrží základní věci, důležitá je bezpečnost v první řadě, tak drobné odchylky od normy, která je někdy až nesmyslná, nejsou nijak na závadu. Naše normy, někdy vznikají z kuriózních případů a stávají se tak závaznou, ale neopodstatněnou normou....ale takový případ se stane jen jednou za 1000let a to jen z něčí blbosti. Tím nechci říkat že všechny normy jsou špatné, kdyby nebyly normy, vznikl by neuvěřitelný chaoz, ale ....

Chlapi, tak to přeci není....ano je amatér a amatér. K sakru, pokud dodržím vše co se má dodržet, udělám to podle toho jak to dělají firmy na jiných barácích, vyzpovídám odborníky, prozkoumám internet a udělám to podle jejich rad, sám jsem elektrikář, tak kde je ten problém Question Rolling Eyes

Když se podíváte na některé baráky, co hromosvod nemají, ale mají anténu, dokonce wifi....tak pak kdo si koleduje ...? Evil or Very Mad Wink Exclamation

Ne, netvrdím, že by lidé neměli mít odbornou způsobilost a zkoušky....o to přeci nejde, to je jasné, hlavně kdo se tím živí je to nutné. Ale to neznamená, že si to udělám sám hůř, než odborná firma Rolling Eyes

Když si nechám opravit auto v servisu, nikdy nevím kdo a jak opravu provedl, musím se jen spolehnout na něčí zodpovědnost a pokud si udělám opravu sám, vím co jsem si udělal a vím zda jsem byl důkladný a co jsem odfláknul s vědomím, že takto, to dobře stačí. Ale pokud si to budu dělat pro sebe, budu se co nejvíc snažit to udělat bezpečně. Vždy jsem si opravoval celé auto sám, vše a vždy jsem si byl jist, že to, co jsem udělal je bezpečné, brzdy, řízení a v servisu, jsem aspoň dřív tu jistotu neměl a hlavně nevědě,l jestli mi tam dali novou součástku.

Myslím si, že vždy, jak si tu někdo chce něco udělat sám, bez firmy, vždy tu vyrukuje pár profesionálů a začnou lát a zvedat výstražně prst, jak to takto nemůže jít a jak to dopadne katastroficky ...... proč ? Nevím, buď je to ze strachu, který se jich ale přímo netýká, oni nebudou přeci ten hromosvod dělat, ale mají vždy spoustu výhrad, jak to nepůjde Question Exclamation

Chlapi, až ten hromosvod budete někomu dělat, tak k tomu mějte výhrady, takto je to trochu mimo....omlouvám se, ale je to tak Wink Rolling Eyes

Jo a teď mě můžete rozsápat Wink Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile


Naposledy upravil Jenys dne po květen 19 2008, 22:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 21:58    Předmět: Citovat

jen bych dodal, že jestli je to podle norem (myslím všechny obecně) a jsou k tomu adekvátní razítka pak bude zajímat pojišťovnu v horším případě policii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 22:50    Předmět: Citovat

Jo, tak tu revizi mám k vůli svému dobrému pocitu, potřeboval jsem hlavně vědět jak je na tom odpor zemničů a také k vůli pojišťovně. Jinak bych ty revize ani nepotřeboval Wink
_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund