Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop z obrazovky na aukre
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: út leden 15 2008, 16:31    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
Co u těch obrazovek znamená ten dosvit?

Pro běžné osciloskopy by měl být "střední" dosvit. Obrazovky s dlouhým dosvitem jsou určeny pro sledování relativně pomalých dějů (např. ve zdravotnictví apod.).


Aha takže polopatě to znamená že čím delší dosvit, tím dýl bude luminofor svítit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 15:50    Předmět: Citovat

citace:
Aha takže polopatě to znamená že čím delší dosvit, tím dýl bude luminofor svítit?


Ano, myslím že tak to je Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kutil_Tim



Založen: Jan 14, 2008
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 16:47    Předmět: Citovat

Ahoj, s tou první obrazovkou osciloskop nepostavíš. Obrazovka má mít ještě nasazené vychylovací cívky, obdoba televizní obrazovky, ale má rastr na stínítku. S tou druhou už osciloskop postavíš. Je dobré, že má stínící kryt. Výroba stínícího krytu je náročná a tak, pokud budeš pokukovat po jiné obrazovce, tak hledej se stínícím krytem. Dále zde někdo uvedl, že má vypouklé stínítko. To je pravda a tím pádem se na ni špatně aplikuje rast na odečítání naměřených hodnot. Lepší verze je obrazovka s plochým stínítkem. Pokud budeš chtít postavit si osciloskop, tak v AR 11/76 je návod přímo pro obrazovku 7QR20. Nemusíš nic vymýšlet, jak zapojit jinou obrazovku. Vertikální zesilovač jede do 3 MHz, ale stačí vyměnit tranzistory za jiné a pojede to trochu výš. Tento návod je na tranzistorový, elektronkový už asi já osobně bych nestavěl. Je to jen tvé rozhodnutí a nenech se zviklat. Pokud schéma nemáš mohu Ti ho zaslat. Neboj se toho. Já budu opět stavět také a na mém vláknu mi to někteří rozmlouvají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 17:01    Předmět: Citovat

já stavěl tento škopek je jednoduchý a funguje. Je to něco jako BM370.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 17:16    Předmět: Citovat

Faktom je, že ak chceš kvalitnejšie výsledky, tak sa neoplatí stavať. Ten škopek od Filda je optimum, čo sa podarí z doma stavaného skopu a ešte k tomu z obrazovkou 7QR20 dosiahnuť. Snáď ešte jednoduchá tranzistorová verzia. Sám som toho času /1973-74/ staval skop s touto - vtedy jedinou dostupnou obrazovkou v tranzistorovej verzii, mám ho dodnes pekne uložený na spodku skrine, len tak z nostalgie. Ale len čo som mal možnosť kúpiť továrenský výrobok, ihneď išiel zo stola. Z toho obdobia je v niektorom AR dobre prepracovaný skop asi do 5 MHz, následne po ňom 2 kanál, ale u mňa stále platí vyššie napísané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 17:19    Předmět: Citovat

jj přesně tak ...... já ten co jsem stavěl take nepoužívám ..... stavěl jsem ho jen ze zajímavosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 19:58    Předmět: Citovat

Dakujem za nazory,takze s tymto http://aukro.cz/item297001324_obrazovka_7qr20_tesla_vcetne_stineni.html by to uz slo jo? Ja len chcem nieco jednoduche ,uplne mi to staci do 1Mhz bohate,chcem to len pre ozivanie zosilovacov atd,vf technika ma velmi nebere.Dufam ze sa mi ju podari ziskat tu obrazovku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 21:08    Předmět: Citovat

I 1MHz skop stavět bez znalostí, vybavení atd. je skoro nemožné. Vykompenzovat děliče, udělat slušnou časovku atd. není sranda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st leden 16 2008, 21:25    Předmět: Citovat

hmm nesymetricka .. nebude obraz roztahovany smerom k strane vychylovacixch dosiek ??? __---__--_-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 0:55    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
...bez znalostí, vybavení atd. ...

ake znalosti a vybavenie a atd je potrebne? som myslel ze znalosti zo strednej,trochu praxe, a priemerne vybavenie (vsetko okrem oscila) staci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 1:28    Předmět: Citovat

Čítač, kalibrační generátor strmého obdélníku + jakostní dělič, voltmetr na vn, další osciloskop (nastavit obvody spouštění bez něj je věc náhody)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 7:48    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
hmm nesymetricka .. nebude obraz roztahovany smerom k strane vychylovacixch dosiek ??? __---__--_-

Trochu ano, určité lichoběžníkové zkreslení nesymetrické obrazovky mají, nejmenší je v rozsahu pracovních bodů uvedených v katalogu (u některých jen v těsném okolí jednoho pracovního bodu). Ve skutečnosti to nebývá zase tak kritické (to, cos tu naznačil, vypadá jako nelinearita průběhu pily vychylování X, to s tím nemá, co dělat).
Výhoda je v jednoduchosti - stačí jednu svisle a jednu vodorovně vychylující destičku ukostřit společně s anodou a signály přivést na destičky, co zbyly.
Nevylučuje to ale ani možnost budit horizontální vychylovací destičky časovou základnou nesymetricky, ale vertikálně vychylující destičky budit souměrně.
Je také vhodné pustit na obrazovku obdélníkový průběh a zjistit, při jakém napětí anody proti klidovému potenciálu destiček je zkreslení nejmenší.
Nebo použít zapojení doporučené výrobcem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutil_Tim



Založen: Jan 14, 2008
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 9:34    Předmět: Citovat

Ahoj, jak už jsem Ti psal, neboj se toho a pust se do stavby. S tím dalším vybavením na oživení to není tak horké. Jak píšeš, stačí Ti vertikál do 1 MHz a tak si zajisti někoho, kdo bude mít osciloskop, který jede do vyšších frekvencí a generátor funkcí - sinus, pila a obdélník. Pak si vezmi sebou několik kondenzátoru a odporů na doladění kalibrace vstupního děliče a bez problémů to nastavíš. Na celkovém provedení a dizajnu si dej záležet, pak zjistíš a přijdeš sám časem nato, že Ti bude sloužit dlouho a nebudeš pokukovat po továrním výrobku. A nebo, jak tady někdo píše, že časem mu výrobky pak leží na půdě či ve sklepě. Ten můj druhý osciloskop mi slouží už přes 25 let a jsem s ním spokojen. Jen dnes potřebuji dva kanály.
Jenom bych Ti doporučil při stavbě udělat vce místa kolem síťového transformátoru, aby jsi ho mohl z důvodu možného magnetického rušení a ovlivňování obrazovky, dodatečně pootočit, nebo úplně převrátit jeho pozici. Jinak budeš muset v případě ovlivňování vyrobit stínící kryt z magneticky měkkého materiálu, ten se trochu hůře shání. Jinak ve výrobě žádné záludnosti nejsou a pokud se rozhodneš pro tu stavbu z AR, jak už jsem Ti jednou psal, tak ten elektronický přepínač stavět nemusíš. Je to doplněk a stavba se Ti tím zjednoduší. Pro všechny případy si, ale jen nechej místo ve skříni. Možná časem budeš uvažovat o co by si mohl přístroj obohatit. Je to taková „náhražka“ dvoukanálového osciloskopu.
Ještě jsem tady četl, že může být problém s obstaráním patice obrazovky. Pokud ji neseženeš, tak se nic neděje, dá se vyrobit. Osobně jsem ji na obrazovku 12QR50 vyráběl také a makalo to bez problémů. Stačí sehnat kontakty, které se dají nasunout na průměr vývodů obrazovky a naletovat je na vystřižený kroužek z materiálu na plošné spoje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutil_Tim



Založen: Jan 14, 2008
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 9:38    Předmět: Citovat

Ještě jsem zapomněl, jako vstupní konektory použij BNC konektory. Ty obyčejné zdířky nejsou zrovna to nejlepší řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: čt leden 17 2008, 10:02    Předmět: Citovat

Kutil_Tim napsal(a):
Ještě jsem zapomněl, jako vstupní konektory použij BNC konektory. Ty obyčejné zdířky nejsou zrovna to nejlepší řešení.

dakujem za rady,s druhym oscilom by problem nebol,s genratorom takisto,a naviac mam k dispozicii 2 odbornikov,takze asi sa ozaj nemam coho bat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund