Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cínování konců audio kabelu pro repro
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Robino



Založen: Nov 13, 2021
Příspěvky: 97

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 10:30    Předmět: Cínování konců audio kabelu pro repro Citovat

Dobrý den.

Budu propojovat Denon DRA-455 s reproduktory Wilson Raptor 1.
Audio kabel mám 2 x 0,75mm2. Nějaký ten levný (18,- Kč/m).
Dékla kabelů 1,5m ke každé bedně.
Chci se zeptat jestli mám konce kablíků nacínovat. Budu je dávat pod šroubovací svorky na obou koncích.
Nebo nechat konce bez cínu?

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 648

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 10:33    Předmět: Citovat

Nikdy jsem kabely pro šroubovací svorky necínoval a nechal čistou měď, max. bych použil lisovací dutinky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 10:35    Předmět: Citovat

V první řadě přidej na průřezu kabelu.

Zda cínovat, nebo ne, to záleží na detailní konstrukci svorek a na způsobu provozu (bude/nebude se často odpojovat, bude/nebude se hýbat se zesilovačem a bednami atd.). Oboje je funkční.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 10:40    Předmět: Citovat

Cinujem len kable do pruzinovych svoriek. Tam sa ten koniec lahko rozpletie a potom hrozi skrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 10:44    Předmět: Citovat

Já mám zesilovač nějakých 2x30 W a i tak jsem použil dráty 1,5 mm2. Svorky mám pružinový a zkusil jsem na ně dutinky. Protože to občas odpojuju a jen holý lanko se při tom docela ničí. Trochu jsem se jich bál, ale žádný vakly nepozoruju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 12:37    Předmět: Citovat

Cínování kabelů určených DO ŠROUBOVÝCH spojek je hrubě špatně!

Cínová pájka při mechanickém namáhání, jako je tlak pod utaženým šroubem, časem ztrácí pevnost, "teče" a vodič se v lepším případě uvolní a začne ztrácet kontakt, v horším úplně vypadne. Lze cínovat vodič např. do pružného kontaktu, kde pružina časem vyrovnává úbytek tlaku vlivem deformace cínové pájky.

Ale úplně nejlepší je konce vodičů opatřit nalisováním trubičkové koncovky Wink



2023-08-16_133625.png
 Komentář:
 Velikost:  54.9 kB
 Zobrazeno:  46 krát

2023-08-16_133625.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1530
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 13:35    Předmět: Citovat

Bych tam vrazil vidličky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 13:59    Předmět: Citovat

Pokud se to zapojí a nebude se s tím hejbat, tak bych tam nedával vůbec nic.

Stejně tak jako mi příjde na tu délku zcela dostatečný průřez kabelu.
Výměnou za silnější bys nepoznal vůbec žádný rozdíl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robino



Založen: Nov 13, 2021
Příspěvky: 97

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 14:06    Předmět: Citovat

Děkuji všem za rady.
Dal jsem tedy kablík dvojtě (2 x 0,75 tuplovaně). Měl jem ho dost a konce jsem necínoval.
Hýbat s tím nebudu tak snad to bude OK.
Hezký den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 14:35    Předmět: Citovat

Robino napsal(a):
... Nějaký ten levný...
...jestli mám konce kablíků nacínovat. ...
Skús, uvidíš. Ale pomedený hliník sa cínuje dosť blbo. Pako
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 15:06    Předmět: Citovat

Může ale jen trochu - slepit dráty dohromady aby se neroztřepaly
menší zlo je necínovat, myslím si. Zakoupený spotřebič (stropní lustr
například) spojený kostkou - čokoládou - má pocínované.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 15:27    Předmět: Citovat

Dutinky zásadně nedoporučuju.
Za jedno ne každý má lisovací kleště.
Za druhé - zakončení dutinkou musí být sevřené ve šroubové svorce, podstatně větší silou než dokáže terminál. Časem tam vzniknou nelineární přechodové odpory.
Cínování doporučuju jako na obrázku. Konec se dá zastrčit bez třepení, ale v terminálu zůstane vícebodový kontakt volných vláken.

S ohledem na použitá zařízení a délku 1,5 metru nemá smysl řešit průřez.

Samec: mohl bys mi prosim poslat vzorek lankového kabelu z poměděného hliníku? Vyrobit něco takového by totiž byl nákladný technologický oříšek. Cupalové vodiče mají vrstvu měděné fólie na hliníku naválcovanou (dělají se z nich třeba hromosvody).



IMG_20230816_162024036.jpg
 Komentář:
 Velikost:  58.8 kB
 Zobrazeno:  57 krát

IMG_20230816_162024036.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hape



Založen: Feb 08, 2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 16:05    Předmět: Citovat

Sám jsem to neověřoval, ale třeba u levných čínských svářeček prý běžně bývají svařovací kabely z poměděného hliníku. A pokud je dávají ke svářečkám, tak se určitě najdou i jinde.

Edit:
Teď jsem to našel. Poměděné hliníkové vodiče se označují zkratkou CCA, což znamená údajně Copper-Clad Aluminum. Příklad takového kabelu. Nejlepší je, jak je takový ojeb zdůvodněný v popisu kabelu.

Edit 2:
Tady jsem našel asi pravdivější informace o tom proč se takové kabely dělají. Vlastnosti mají sice horší, zato jsou levnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 17:43    Předmět: Citovat

Ransom, "zcela normálně" jsem před covidem v místním elektru chtěl koupit CYH 2*1,5 a to, co mi cpali, bylo nějaké na omak jiné, lehké a posléze hošík přechytralý za pultem našel, že to není Cu, ale CCAW ale všichni to kupujou Evil or Very Mad . Stejný shit měli i v GESu, ale tam mi rovnou řekli, že je to hlína.

BTW, občas to potkávám a pokud je to čerstvé, je to vynikající jako odsávací lanko. Méně to odvádí teplo než měď.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2023, 18:00    Předmět: Citovat

Cínovat/dutinkovat/neošetřovat? Deset lidí, deset názorů. V tomto tématu (zatím) všechny přínosné.

Řešil jsem to u synovcových repro (starší, "poměrně velké"). Vede z nich licnová dvoulinka, původně jen s cínovanými konci. Dostal ode mne AV receiver Denon (pro zajímavost - lidmi odložen, jelikož po dlouhé době bez provozu nechtěl ze standby, to jsem vyřešil internetovým know how, po zapnutí fyzickým vypínačem se musí držet jedno z tlačítek na panelu s následným stiskem jiného, která to byla, už jsem zapomněl).

Denon má šroubové svorky, takže abych předešel devastaci drátů lidmi bez elektrocitu, udělal jsem se všemi čtyřmi dráty jednoduchý fígl, v bodech takto:
• dvoulinku rovně (a shodně) zastřihnout o pár mm
• odizolovat 1cm
• aplikovat Pb lázničku za použití adekvátního tavidla z firemní průmyslové vlny
• zkrátit pocínované konce na cca 5mm
• v lázničce stejným způsobem smočit pár cm plné jednapětky, odstřihnout 2ks po 15mm
• připájet plnoměděné kousky k pocínovaným koncům licny ("pěkně, leskle, bulkovitě")
• vzniklé spojení zaizolovat&vyztužit smršťovačkou přiměřené délky a průměru

Výsledek vyhoví pérovým i šroubovým svorkám. V místě, kde licna opouští izolaci, se nic neláme a holý plnoměděný konec vydrží víc, než zcela holá pomlázka. Apropos - rozměry nejsou dogma.


Naposledy upravil judeware dne st srpen 23 2023, 21:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund