Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elyty Rubycon z Hadexu a "recap" zesilovače ...
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 11:37    Předmět: Elyty Rubycon z Hadexu a "recap" zesilovače ... Citovat

Zdravím všechny,

dostal se mi do ruky zesilovač TEC System 3003 ( Mitsubishi U300 ).

Kromě elektrolytů 10uF v korekcích už byly všechny mimo kapacitu a udávanou toleranci, použil jsem všude Nichicon Audio Gold nebo běžné elyty stejné značky, v napájení jsem použil EPCOS, 2x3300u+1500uF / 80V, kromě kondenzátoru 4700uF / 63V ...

Měl jsem k dispozici 10000uF / 63V Rubycon z Hadexu, které se prodávají za podezřele nízkou cenu lehce přes 50,-Kč ...

Po výměně elektrolytů a nastavení klidových proudů jsem nechal zesilovač v provozu asi cca 20 minut, a v tu chvíli explodoval zmíněný "Rubycon", že vystřelil z kovové objímky ...

Viděl jsem různé fake kondenzátory, kdy v hliníkovém pouzdře byl vložený kondenzátor nízké kapacity na poloviční napětí, ale tohle není tento případ ...

Mohl by někdo potvrdit, jestli jsou to "fake" kondenzátory ?

No nic, zkusím tam dát na zkoušku původní, který má sice sníženou kapacitu na cca 3500uF, a zkusím, jestli se bude zahřívat a jaké je tam napětí ...

PS: k přepólovní nedošlo, kotroloval jsem to ...

Díky za případné postřehy ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1617
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 12:00    Předmět: Citovat

Mám z Hadexu nějaké 10000uF/63V, které jsem prostě musel dostat do pracek, protože za 35 Kč plus DPH při víc kusech jsem je chtěl zkusit, i kdyby mi měly vytéct na stůl nebo bouchnout do ksichtu.
Je to něco jako kdysi SOMY nebo ADIDOS od Vietnamců - v nabidce na e-shopu Rubycon, na potisku stejným fontem Rnboycan. Stejné jsem objevil na nějakém shopu někde v bývalém SSSR.

Zatím jsem konstatoval pouze toto:
- Kapacita v toleranci
- ESR pod rozlišení mého měřáku
- Po nabití na 60V za půl dne kleslo napětí k 58V a dál se mi nechtělo čekat.

Chci je ještě potrápit v usměrňovači se zátěží pár A a s impulzní zátěží, ale zatím jsem je šoupl k ledu, mám důležitější věci. Pokud by ale obstály, klidně bych je strčil do nějakého běžného zesilovače, bez nároku na nějakou dlouhou životnost.

Jinak jsem už zmiňoval v jiném vláknu - v Hadexu nakupuju rád, ale jen naiva by tam za ty prachy čekal značkové komponenty.

Nejspíš to budou tytéž. Klidně se mohlo stát, že byl některý v pouzdru přepólovaný, jinak vadný, nebo závada může být i jinde. On někdy stačí trvalý odběr 5 až 10A na DC straně, aby se choulostivější kondenzátor proudově přetížil. V zesilovači je při plném vybuzení hudebním signálem trvalý odběr cca desetinový.

Kvalitní značkové kondy do zesilovačů za jen nepatrně vyšší cenu nabízel a občas ještě nabízí František na Audiowebu. Stačí se zeptat.

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23793


Naposledy upravil ransom dne so srpen 05 2023, 12:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 12:11    Předmět: Citovat

Za tuto cenu jsou jen tyto možnosti: buď je kondenzátor už jednou použitý, nebo je třicet let uleželý ve skladu, a nebo je to padělek. Kolega chtěl při opravě zesilovače šetřit, tak si koupil nějaké rubycony z aliexpressu. Na první pohled byly z něčeho vytahané. Změřil jsem je se stejným výsledkem jako ransom, ale dopadlo to tak, že po několika týdnech provozu jich pár bouchlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33917
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 12:28    Předmět: Citovat

Nechapem, preco maju ludia nutkanie kupovat tieto smejdy od pochybnych predajcov...

Je to ako odpovedat na spam s milionovymi vyhrami - ved co keby to bola pravda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 12:36    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Nechapem, preco maju ludia nutkanie kupovat tieto smejdy od pochybnych predajcov...

Je to ako odpovedat na spam s milionovymi vyhrami - ved co keby to bola pravda?


Na těch kondenzátorech, co jsem koupil, je opravdu napsáno Rubycon a všechny indicie nasvědčují tomu, že to opravdu je značkový kondenzátor ...

Nejspíše to vypadá, že ten kondenzátor opravdu ležel někde 25-30 let a bez formátování se stalo tohle, ať je zkoumám jak chci, použité rozhodně nebyly ...

Opravdu to nebylo o tom, že bych byl úplný obrazek_cenzura a chtěl za každou cenu ušetřit, ale proč nekoupit Japonský elyt a ta cena byl příjemný bonus, tež už vím, že to blbost asi byla ... Smile Kdybych chtěl ušetřit, tak tam nebudu dávat Nichicon Gold a Muse ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 513
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 16:52    Předmět: Citovat

No, z Hadexu kupuji low-end věci, ale jaxi fungují. Moc kundíkům nerozumím, ale z mé bývalé praxe vím, že pro nebezpečí průrazu se používalo něco jako formování. Např. výkonový permaktron pracující s napětím přes 20kV se musel nejprve formovat postupným zvyšováním napětí až do jmenovité hodnoty, podobně jako u elektrolytických kondenzátorů. Bez toho obvykle končil se zajímavými fyzikálními jevy.
Formování provádím před použitím kondenzátorů s kapacitou větší než jeden milifarad a jmenovitým napětím přes 50V. Dosud jsem neměl problém. Pečlivý jsem především u kundíků, které měli delší pauzu (cca 30 roků a víc). Něco podobného používám i u lamp s pracovním bodem přes 400V.
Říkám, že je to dobrá praktika, která se vyplatí. Ono dříve postupné zapínání žhavení, anodové napětí a naposledy vysoké napětí nebylo jen o režimech činnosti přístroje.
PS: To formování kundíků je dobré i pro přesnější určení průrazného napětí. Mám takový pocit, že je závislé i na teplotě, s teplotou možná klesá. Zatím jsem to neměřil, nechávám dosti velkou napěťovou rezervu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 17:52    Předmět: Citovat

Nedávno se mi dostal do ruky elyt 10G/28V americkej Sprague. Vývodní špunty na pájecí oka a palcový šrouby kolem 5 mm průměr. Bylo to v krabici s náhradníma dílama pro polskej sálovej počítač Odra (kopie ICL), co kdysi v sedmdesátkách provozovalo Generální ředitelství bavlnářskýho průmyslu. To znamená od výroby nepoužitej, možná 50 let starej. Najel jsem ho pomalu od nuly na laboratorním zdroji. Naprosto v cajku, svod na plným napětí 2 mA a po hodině skoro nula. Čínskej tester ho nabíjel 20 sekund a pak ukázal 11,2G a ESR 0,12. Prostě kvalitka.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 18:02    Předmět: Citovat

rudolf: já jsem ty elyty z aliexpressu formoval na jmenovité napětí, při kterém měly svod pár uA, ale výbuchu jsem tím stejně nepředešel.

Nedávno jsem kupoval elyty, tuším, že taky z Hadexu, do lampového zesilovače. Bylo to 470u/450V nebo něco takového macatějšího a byly za směšnou cenu. Padělané nebyly, ale byly těch cca třicet let staré. Opatrně jsem je naformoval a jedou už přes rok dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 18:54    Předmět: Citovat

Rubycon... ja som mal v nejakej LED žiarovke z ikey Rukycon, skoro som si to ani nevšimol.

Čo hovoríte na kondenzátory Panasonic predávané v Avelmaku? Nemajú žiadnu značku. Kedysi mali znak [M] ako matsushita, ale posledného pol roka nič, iba čísla. Je to nejaké podozrivé.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33917
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 19:21    Předmět: Citovat

Logo (M) tam uz nejaku dobu nedavaju. Kupujem hlavne v TME. Ked objednam 200 kusov, dojde originalne balenie so stitkom Panasonic.

P.S. Na Rubyconoch byva datum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 21:29    Předmět: Citovat

rnbw
Ano, s Panasonicem je to tak už mnoho let. Ale nikdy jsem to nepochopil. Řešilo se to i na jiném fóru. Kupoval jsem na TME různé kondenzátory jejich řady FR.
https://badcaps.net/forum/showthread.php?t=14047
https://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=13259

Koupil jsem i kondenzátory z řady FK a tam už logo"M" je.
Moc se mi to nelíbí, raději bych kupoval Nippon Chemicon, Rubycon nebo Nichicon, které mají natištěné logo výrobce, ale ty nebyly skladem s požadovanými parametry a/nebo byl možný odběr jenom po násobcích 500ks.
Vůbec od roku 2020 je ještě trochu nedostatek některých součástek.

Jinak je otázka, co se vůbec vyplatí kupovat v Hadexu. V TME.eu poštovné asi nestojí více, nějaké IČO není potřeba a mají tlačítko pro přímou platbu mj. přes FIO banku.



Panasonic FR pic01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  192.7 kB
 Zobrazeno:  49 krát

Panasonic FR pic01.jpg



Panasonic FK pic01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  225.34 kB
 Zobrazeno:  47 krát

Panasonic FK pic01.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 22:18    Předmět: Citovat

https://www.chemi-con.co.jp/common/images/logo.svg
Nippon Chemi-Con má na kondenzátorech nenápadné logo, ale je tam.



Nippon Chemi-Con.jpg
 Komentář:
 Velikost:  204.4 kB
 Zobrazeno:  44 krát

Nippon Chemi-Con.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 23:12    Předmět: Citovat

Aj tak je to divné že Panasonic predáva noname kondenzátory. Možno si ich dali vyrobiť niekde v Číne za lacno, a až sa začnú kaziť, aby sa nedal zistiť predajca. Sad Žiadna zlatá alebo strieborná farba, ale iba biela, a ešte akoby rozmazaná. Bez označenia výrobcu. U mňa to budí dojem fakt lacného kondenzátoru.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33917
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 23:16    Předmět: Citovat

To akoze vazne riesi niekto pritomnost alebo absenciu nejakeho loga?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 23:30    Předmět: Citovat

A ako asi za pár rokov zistíš, ktorá značka kondenzátora ti to v prístroji vytiekla, keď to značku nemá? Upset
Malo by tam byť rovno napísané Panasonic.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund