Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mjana



Založen: Mar 25, 2023
Příspěvky: 23
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 7:06    Předmět: Citovat

Díky moc všem za poznámky a tipy. Asi to teda ještě odložím a počkám si, až ho budu opravdu potřebovat, a pak pořídím něco pořádného ne jen do začátků, ať nevyhazuju zbytečně peníze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 7:59    Předmět: Citovat

Sám jsem kdysi na Aukro koupil starší digitální osc. TDS 210 a spokojenost. Měl jsem v ruce i USB digi. osc. Hantek, ale ten jejich doprovodný sw je katastrofa...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 9:21    Předmět: Citovat

Pre začiatok si môžeš zbastliť káblik na jednej strane s konektorom jack 3,5mm do zvukovky, na druhej strane krokosvorky a nejaký ten odporový delič s ochrannými zenerkami. Môžeš tak sledovať signály od 20Hz do 20kHz. Ja som roky používal Winscope.
http://kabinet.fyzika.net/dilna/winscope/osciloskop-za-20kc.php
Vie to zobraziť dva kanály, FFT spektrum amplitúdové aj fázové a tiež XY mód. S jednoduchým frekvenčným sínusovým oscilátorom som ho používal aj na meranie impedancií reproduktorov, výhybiek, cievok, transformátorov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 512
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 9:47    Předmět: Citovat

Stručně:
Digitál - něco ukáže, u levného přesnost nečekej. Se začátkem PC byly i oscil. karty, žel poplatné HW a ovladačům tehdejších PC. Nakonec i ten uvedený ginstek dokáže z voltampérové charakteristiky udělat hokejku. Výbornou poznámku má Cust.
Výhodou je automatická synchronizace, stop a paměť.
Analog - ukazuje většinou přesně průběh, horší vyčítání napětí a času (kmitočtu), průšvih synchronizace, kdy je základní podmínkou stabilní kmitočet měřeného signálu a dostatečná amplituda na stínítku. Nakonec když není na stínítku stopa, začátečník namísto aby snížil citlivost vstupního zesilovače naopak ji zvyšuje na maximum, až obvykle vstup odpálí. Ale dnes jsou za hubičku.


Naposledy upravil rudolf02 dne po duben 24 2023, 12:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 10:29    Předmět: Citovat

rudolf02 napsal(a):
Výbornou poznámku má Crust.


Very Happy
jak tu padol ten starý Tektronix, nutno dodať, že tie neskoršie modely, ktoré ešte mali CRT obrazovku, už v skutočnosti boli digitálne osciloskopy - než prešli na displeje, kdesi tie zelené bakule museli minúť.
Sú to dobré stroje, len bez záruky si v prípade poruchy taký orloj neopraví - ostatne, ani ja by som to nevedel, lepšie povedané, ani netrúfol. Konkrétne, mám tu jeden Tek TDS1001B, ktorý mi jedného pekného dňa skončil v nekonečnej štartovacej slučke - výpadok vetiev napájania spínaného zdroja. Oprava? Vyfúkať nánosy prachu, ktoré napadali cez vetracie mriežky za dve a pol dekády. Zdroj škopíka vesele naskočil a "spína" dodnes. Škoda akurát, že počas toho bootloopu sa do error logu "vypálili" dve chyby.

Jo a ešte toho slona v miestnosti: s analogom zabudni na sledovanie aperiodických či jednorazových priebehov. A že ich vo svete modernej techniky je... Ak sa zrovna nechystáš opravovať starú telku či soundsystém z minulého storočia, nad analogom v roku Pána 2023 ani neuvažuj; zvyšok je iba halekanie starých kádrov nad jedničkami a nulami. Ak by si mal niekedy šancu pozrieť sa do vývojových labákov Intelu, Samsungu, CERNu, tak by si tam analogový škopík hladal maximálne tak vo vitríne muzea, a nie nadarmo.

Použiť line-in vstup zvukovky s kukátkom priebehu, hneď sa mi vybavia "experimenty" s NE555. Ale opatrne... Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 666

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 11:34    Předmět: Citovat

Za ty šušně na audiotechniku je dodela pěkná věc: https://www.analog.com/en/design-center/evaluation-hardware-and-software/evaluation-boards-kits/adalm2000.html
Je k tomu k dispozici i deska s BNC pro připojení osciloskopických sond.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6305
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 12:53    Předmět: Citovat

Já mám toto: https://redpitaya.com/stemlab-125-14/
Používám to málo, standard mám stolní osciloskop 4 ch/350 MHz/8 GSps.
Ale nějakou práci to udělá, zvlášť, když bastlím v jídelně. Navíc to má desku pro připojení log. sond a nějaké GPIO kompatibilní s Arduino. Komunikuje to s PC přes Ethernet/WiFi. Je to 2 kanál + 2 kanály programovatelný generátor funkcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 13:09    Předmět: Citovat

Nezapomněl jsi, že jsi na bastlírně? Nebo už doktoráty lezou do hlavy jako všem, co žijí v jiným světě? Cool
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6305
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 13:21    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Nezapomněl jsi, že jsi na bastlírně? Nebo už doktoráty lezou do hlavy jako všem, co žijí v jiným světě? Cool
Vůbec ne, nějvětší legranda byla při vývoji hlukoměrů - elektret mikrofon připojený na tu Red Pitayu - to mi najednou pomáhali všechny děti a závodili, kdo vykreslí na počítači nejhezčí zvuk. Smile

Naposledy upravil Cust dne po duben 24 2023, 13:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 666

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 13:22    Předmět: Citovat

Tu RedPitayu mám taky. Pro tazatele je to moc velký kanón na vrabce.
Ten ADALM2000 má přednosti:
- v akci bývá kolem 5000Kč. To je míň jak půlka za Pitayu.
- je k tomu snadno ovladatelný software pro mládež a spousta příkladů
- na rozdíl od levného osciloskopu to má i generátor a lze tak měřit přenosové charakteristiky zesilovačů
- je k tomu poměrně solidní podpora na SW na rozdíl od čínskejch hraček

Mínusy:
- ten konektor pro připojení signálů moc nedrží
- pro plnohodnotnou práci to potřebuje USB3
- přes napájení z USB si to občas nabručí nežádoucí signál

Kdyby si chtěl někdo poměřovat pindíky, tak mám Lecroy LSA 1000 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 666

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 13:31    Předmět: Citovat

nixdorf napsal(a):
rudolf02 napsal(a):
Výbornou poznámku má Crust.


Jo a ešte toho slona v miestnosti: s analogom zabudni na sledovanie aperiodických či jednorazových priebehov. A že ich vo svete modernej techniky je... Ak sa zrovna nechystáš opravovať starú telku či soundsystém z minulého storočia, nad analogom v roku Pána 2023 ani neuvažuj; zvyšok je iba halekanie starých kádrov nad jedničkami a nulami. Ak by si mal niekedy šancu pozrieť sa do vývojových labákov Intelu, Samsungu, CERNu, tak by si tam analogový škopík hladal maximálne tak vo vitríne muzea, a nie nadarmo.


V jedné z těch jmenovaných laboratoří mimo zraky návštěvníků ještě přežívají Troglodyté Tektronix řady 7000 s vzorkovači 7S11 + S4 a zásuvné moduly 7A11. Relativně nedávno za tyto moduly ještě nebyla plnohodnotná náhrada. Největší atrakce je to "analogové" vzorkování v ekvivalentním čase Smile

Muzeum:
https://w140.com/tekwiki/wiki/7000-series_scopes
https://w140.com/tekwiki/wiki/7000_and_3S_series_sampling_heads
https://w140.com/tekwiki/wiki/S-4
https://w140.com/tekwiki/wiki/7S11
https://w140.com/tekwiki/wiki/7A11

Největší sranda jsou možnosti, doba vzniku a uvedení do prodeje v pravém sloupci.
TESLA v té době ještě tahala kačera...


Naposledy upravil HF_Tech dne po duben 24 2023, 13:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 13:37    Předmět: Citovat

Ono rozjeté tanky z pohledu admina není potřeba zastavovat, to ani nejde, jen je namířit správným směrem... Cool
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 19:23    Předmět: Citovat

Máš recht Zdeno . Takové nesmysly . Za tiskara má novou věc z číny i s dráty . Bazar ??? Jaká záruka potom ??? Jak ti tu zde píší , třeba si kup to samé , co predraženě prodávají zde a až nastuduješ , budeš vědět , co TY potřebuješ . Nyní budu muset asi po 3letech spustit OML3 , ale zatím si netroufám ..... Laughing Laughing Já myslím , že by ti také stačil .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: po duben 24 2023, 22:17    Předmět: Citovat

Kdysi jsem si zbastlil tohle:
https://kutilska.poradna.net/questions/2321887-lampovy-zesilovac#r2322027
doba her a malin nezralých...

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1613
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út duben 25 2023, 10:36    Předmět: Citovat

Já bych jen trochu rozporoval to "analog na analog". S laciným a vskutku primitivním USB 20MHz Hantekem dělám audio bez problémů. Limitace, zákmity, deformace obdélníka, kmitání koncáku, vše zobrazuje naprosto korektně. Vlastně mi vyhovuje tak dobře, že nemám motivaci generálkovat odložený analog, ani upgradovat na lepší. Vždycky dojdu k závěru, že nic víc nevyužiju. Používám ho s netbookem nebo s telefonem, takže izolovaný od země i od sítě.

Ono měření není často až tak o špičkové výbavě jako o správné metodě a interpretaci.

Nejlepší je samozřejmě odzkoušet si všecko.

Ten přenosný Owon už jsem okukoval před časem. Pro začátek by nemusel být špatný. Nakonec může zůstat ve výbavě jako druhý přístroj k nošení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund