Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prokovování plošných spojů na kuchyňském stole
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 17:11    Předmět: Citovat

Tohle kdysi dávno docela dobře vyřešil Davidus, škoda, že se asi zbláznil.

To nás čeká všechny, ale záleží na věku, ideální je stav, kdy si to člověk už neuvědomuje.

Mám tady od něj vzorek, je to docela povedený, ale ta chemie je příšerná. Už jen proto, že v profi praxi se napřed (čistě) vrtá (ten vrták má desetitisíce otáček), pak prokovuje a až nakonec leptá. Naopak to moc nejde.

Pozn. Kdysi za "tečku" uvnitř padu určenou pro navedení vrtáku při amatérském vrtání v profi výrobě doslova "stříleli", protože jim to podleptalo pracně vyrobené prokovy. Ale to byly časy skutečných "fotoplotrů" a osvitu na film od zadavatele, dneska si to vyfiltrují.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=65249

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 17:59    Předmět: Citovat

Není Davidus tak náhodou autorem toho velmi přínosného a právem chváleného videa z odkazu, ke kterému jsem právě napsal obsáhlý komentář na předchozí stránce?
Koukám, že je, jak jinak. Jen mi nejde do hlavy, že jsem tady to vlákno nenašel, než jsem včera založil vlastní. Kdy se měl Davidus zbláznit? To video je staré asi tři roky a vypadá v něm naprosto příčetně.
Ale to žádná příšerná chemie snad proboha není. Jako příšerná chemie mi připadá galvanické cínování v lázni, která se musí náročně opatrovat a ošetřovat, odstraňování cínu striperem s kyselinou dusičnou a podobné ohavnosti (raději si nepředstavuji, jak se ty desky profesionálně čistí a prokovují, o tom ostatně nevím vůbec nic, leda jsem někde zahlédl název proprietární metody). Spíš naopak, snad nejhorší je ten chlorid a ten se používá na kuchyňské leptání tradičně. Samozřejmě že se vrtá už na začátku. I když ten jiný dříve opakovaně zmiňovaný postup s koloidním stříbrem to nepředpokládá a nevyžaduje, jak jsem pochopil. A jasně že to vrtání už na úvod je zdrojem komplikací.
Když to ale porovnám, tak vrtání do vyleptaných koleček mi při nějakých nárocích na přesnost připadá mnohem zdlouhavější, než vrtání podle plechové šablony. Jen tak měkká šablona není na velkou sérii, ale to není ani ta prokovovací metoda. Já jsem například v tomto projektu vyrobil po jedné prokovené destičce a právě se chystám vybalit nové filmy (už bez otvorů v ploškách), s novou verzí spojů a se shodným vrtáním (přidal jsem jen tři dírky na předtím nevyužitou boční plochu, návrh je upravený o připojenou LEDku a na šetrné dobíjení alkalické baterky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2708

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 20:19    Předmět: Citovat

Kdysi jsem videl výrobu v printed.cz, ještě se starou technologií. Vyvrtané desky byly za rohy jedné strany zavěšené na pohupujících se závěsech. Ponořená deska visela v roztoku a její pohyb dírama proháněl roztok.
Myslím, že míchátko na dně je v uvedeném ohledu neúčinné.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek


Naposledy upravil kulikus dne čt březen 30 2023, 21:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 20:29    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
škoda, že se asi zbláznil.
S někým si ho pleteš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2708

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 20:33    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Tohle kdysi dávno docela dobře vyřešil Davidus, škoda, že se asi zbláznil.

Ten výrok mi přijde dehonestující.
Davidus odvedl respektuhodnou práci na videích pro youtube (pro nás), souběžně stíhal stavět (dům?), vyvíjet, zakládat rodinu a makat pro firmu. To vše se nedá jen za světla. Otevřeně přiznal, že ho to dohnalo a nestíhá. Ne každej si umí včas hodit kopyta na stůl.
Chci proto místní komunitu požádat o zdrženlivost s podobnými výroky na jeho adresu.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 20:36    Předmět: Citovat

K míchání:
Já to také tuším. Proto jsem to zatím ani nezkoušel a jen jsem s deskou zkoušel trochu pohybovat, ale to spíš pro klid svědomí. Připadá mi ale, že ty bublinky z akvaristického vzduchování také nebudou kdovíjak účinné v porovnání s míchátkem. Zatím zkusím větší proudovou hustotu bez medvídka, příležitostně mi Košík přiveze želatinu a mezitím třeba odhadnu, jak moc s proudovou hustotou stoupne nárok na míchání. Když jsem destičku opakovaně důkladně pokryl aktivátorem, bylo prokovení celkem dobré. Vadilo mi spíš to otravné opakování úkonu. A když to pak šlo prokovit celkem spolehlivě, tak myslím, že při té proudové hustotě proplachování potřebné tak moc nebylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 21:17    Předmět: Citovat

Ja by som miešanie asi riešil nejakým čerpadlom, ktoré by prečerpávalo roztok z jednej strany nádoby na druhú.

K Davidusovi len toľko, že čo si pamätám tak začal bezhlavo mazať všetky svoje príspevky, takže témy prestávali dávať zmysel. Preto bol zablokovaný nech tu neostane poloprázdne fórum. Či sa to dá nazvať zbláznením neviem posúdiť.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 525

PříspěvekZaslal: po březen 27 2023, 22:31    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: út březen 28 2023, 11:39    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
Ja by som miešanie asi riešil nejakým čerpadlom, ktoré by prečerpávalo roztok z jednej strany nádoby na druhú.


Ano. Ale je to agresivní látka. Já mám do chloridu v leptací vaně ponořenou vrtulku pro lodičky na dlouhé plastové hřídelce. Tam nepotřebuji proplachovat otvory, jen desku z obou stran omývat homogenizovanou kapalinou. Mimochodem to nemám udělané moc dobře. Prokresluje se mi postupně ve vyleptaných plochách rychlost proudění v různých oblastech destičky a u hodně jemných motivků jako drobné nápisy jsou pak zřetelné rozdílně zaleptané hrany spojů. Nevím, jak by se to dalo udělat snadno a lépe. Dá se to ladit otáčkami vrtulky.
Někdy bych mohl zveřejnit regulátor asynchronního motorku s levným MSP430G2230. Vymyslel jsem si tam způsob, jak odečítat aktuální otáčky, a v tom tyristorovém regulátoru je od nich zpětná vazba. Bez zpětné vazby se ten motorek v podstatném rozsahu otáček regulovat nedá, má ty otáčky nestabilní a pasivně se nedají udržet. Ten regulátor to umí uřídit.

Ty bublinky v leptačce podle Daviduse jsou dostupným a jednoduchým řešením, ale míchají vertikálně, neproplavují tak moc otvory. Kdyby míchaly kolmo pod vodorovnou destičkou, bublinky by se asi staly základním problémem. Napadlo mě teď, ale to by byl dotaz na nějakého odborníka, mít tu destičku opravdu ponořenou vodorovně. Anodu jen jednu někde vysoko nad destičkou. Myšlenka je, že by elektrolyt nasycený těžkou mědí od anody klesal ke katodě a tím vyvolával proudění správným směrem. Nějaká svislá přepážka by mohla rozdělit elektrolyt do sestupného obohaceného a vzestupného ochuzeného proudu. Jako u samotěžného ústředního topení. Bylo by to komplikované, nákladnější a asi trochu nepraktické, ale možná dostupnější, než s destičkou v elektrolytu motorizovaně přejíždět jako v té zmíněné profi technologii nebo řešit vhodné odolné čerpadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út březen 28 2023, 11:53    Předmět: Citovat

@kulikus + @Habesan: Ten výrok v žádném případě není dehonestující a s nikým si ho nepletu. Davidus tady zveřejnil na EB i na hlavní stránce svoje videa, pak se patrně s někým pohádal a všechno smazal i z hlavní stránky, načež začal mazat i svoje příspěvky. Tohle normální uživatel nedělá. Pak požádal o anonymizaci. Proto se dost věcí nedá dohledat.

Mimochodem, byl u mě na návštěvě osobně.

Nevím, kde je mu konec, to by mohl vědět forbidden

P.S. Lojzo, šetři těma špalkama textu, stejně to nikdo nečte celý.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: út březen 28 2023, 12:01    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):

P.S. Lojzo, šetři těma špalkama textu, stejně to nikdo nečte.


Někdo snad ano. Třeba si to časem přečte někdo kompetentní a posune to řešení někam, kam to já teď posunout neumím. Nebo taky ne. Mně to stojí čas. Stojí to něco Tebe? Číst to přece nemusíš a samotný text na serveru moc místa nezabere. Ale jsi moderátor, takže rozhoduješ. Mám to smazat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út březen 28 2023, 12:12    Předmět: Citovat

Smazat ne, jen vybrat to důležitý. I to je svým způsobem umění.

Chceš příklad?

Někdo snad ano. Ale jsi moderátor, takže rozhoduješ. Mám to smazat?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: út březen 28 2023, 12:19    Předmět: Citovat

OK, příště stručněji. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: út březen 28 2023, 15:21    Předmět: Citovat

To čerpadlo som myslel také aké majú v chemických laboratóriách. Tam sa motorom masíruje iba silikónová rúrka a kvapalina sa tak v nej tlačí požadovaným smerom.

A možno by celé to akvárium stačilo mať na hojdačke ktorá by sa hojdala sem a tam, a náklon by spôsobil príliv a odliv.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 727
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: út březen 28 2023, 15:30    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
To čerpadlo som myslel také aké majú v chemických laboratóriách.


Peristaltické čerpadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund