Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co zas vymysleli ekoteroristi kolem kotlů.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17782
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 29 2022, 23:01    Předmět: Co zas vymysleli ekoteroristi kolem kotlů. Citovat

Před dvěma dny jsem přišel do kotelny a pod kotlem Dakon DOR16F louže černý vody. No dosloužil po asi 23 letech.
Dnes jsem dopoledne kolem toho lítal po prodejcích a topenářích, co s tím. Protože Dakon Krnov už kotle na pevný paliva nedělá a spousta dalších výrobců už taky skončila, malý kotle 12 a 16 kW, co potřebuju, dělá už jen OpOp. Měl jsem kliku, jeden jsem sehnal, cena pouhých 52 tisíc, před Covidem 32. Rolling Eyes Jenže je o 30 cm hlubší a roury zcela jinde, takže je potřeba topenář s autogénem.
No a tak začalo shánění topenáře. měl jsem seznam šesti, co mají autogén. Nejenže nikdo nemá na práci čas, nebo tvrdí, že acetylén je tak drahej, že je neprodejnej ale dozvěděl jsem se spoustu informací o obrazek_cenzura kolem Eurodesignu.
Tak třeba že ekoteroristi zakázali samotížnej topnej systém, v okruhu musí být trvale běžící oběhový čerpadlo, který sežere zbytečně spoustu elektriky a obrovská výhoda samotíže, která maká i při Blackoutu šla v niveč. Pokud tam to oběhový čerpadlo není, kotel se posuzuje jako kdyby byl o dvě třídy horší, takže OpOp ve třídě 4 by spadl do třídy 2 a ta se za necelý dva roky nesmí provozovat.
Schválně, kdo uhádne, proč samotíž zakázali.
Samozřejmě, že se na to člověk může vykašlat a provozovat samotíž dál, jenže každou novou instalaci kotle musí topenář povinně napráskat do centrálního registru. I kdyby ta instalace byla načerno bez napráskání, tak to zase musí napráskat revizák při výchozí, či opakovaný revizi kotle, ani nevím, jakej je interval. No a bez tý registrace zase není na kotel záruka. Teoreticky se může topit i bez revize kotle a komína, ale když se něco stane, pojišťovna neplní, nebo značně omezeně.
Akorát jsem se nedozvěděl, jak to bude když mě někdo při zatopení, kdy komín trochu čoudí, a není revize kotle, někdo napráská. Kdo pak přijde, musím ho pustit do baráku a nebo rovnou mě přijede zakleknout zásahovka?
Samý radosti, kotel 50 a ty další kraviny kolem připojení k rozvodu topení dalších 50. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt září 29 2022, 23:31    Předmět: Citovat

To je masakr....

Jen drobná poznámka: ekoteroristi jsou jen iniciátorem, ještě k tomu potřebujou bolševika (jakéhokoliv druhu a názvu) a stádo, které tomu tleská, nebo alespoň mlčí (klasika).

Zdá se, že splněno bylo všechno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2651

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 2:36    Předmět: Citovat

Celerone, neměl bys číslo nějakého zákona/vyhlášky, kde je zakázánaá samotíž, povinné trvale běžící čerpadlo apod.? Mně to připadá jako hoax.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 5:29    Předmět: Citovat

Jirko, shrnu do dvou přísloví, "Stahuješ kalhoty , brod daleko" a "Nejhorší je smrt z vyděšení".
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 6:24    Předmět: Citovat

Nevím o tom, že by byl se samotížným systémem jako takovým problém. Problém je, že aby jsi u kotle splnil emisní třídu je tam většinou uvedena nějaká minimální teplota vratné vody. Takže tam je čerpadlo a za ním termostatický ventil který hlídá aby se nejdříve natopil kotel a až pak šlo teplo do topení a zároveň neklesla teplota vrané vody. Nicméně kolem celé této kraviny se dá udělat nouzový bypass.
Co se týče topenářů a acetylénu je to stará pohádka kterou jsem taky řešil. A říkal jsem mu. Však ti to zaplatím o co jde... A to je nájem láhve víš a poplatky... a... nechápu.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5215
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 6:39    Předmět: Citovat

kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody
J. Werich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 6:45    Předmět: Citovat

Topenářům se s acetylenem prostě nechce dělat, mnoho již už ani flašky nemá. Mě pomohl známej automechanik. Ale najít nějakýho ochotnýho, co to ještě umí taky nebude žádná prdel Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4285
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 7:20    Předmět: Citovat

Ja som menil autogen dvy týždne dozadu. 20MPa kislík 32eur, 7kg acetilén 189 eur. Kto ho potrebuje kúpi.Dnes je naozaj problém ten, že starí majstri sú už v dôchodku a mladý s tým nevedia robiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1530
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 7:28    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... a roury zcela jinde...

Jestli jsi dával místo DOR kotel H4, tak se vyrábí přestavbová sada... Idea
https://www.opop.cz/prestavbova-sada-pro-kotle-dor
A co se týče samotíže... Samotnej výrobce se zmiňuje, že je možno tyto kotle provozovat i v samotížných systémech.



Screenshot_7.png
 Komentář:
 Velikost:  16.03 kB
 Zobrazeno:  40 krát

Screenshot_7.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17782
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 7:44    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Problém je, že aby jsi u kotle splnil emisní třídu je tam většinou uvedena nějaká minimální teplota vratné vody. Takže tam je čerpadlo a za ním termostatický ventil který hlídá aby se nejdříve natopil kotel a až pak šlo teplo do topení a zároveň neklesla teplota vrané vody. Nicméně kolem celé této kraviny se dá udělat nouzový bypass.

Bingo, trefils na první pokus. Na ten bypass jsem se ptal a neprojde to revizí. Čerpadlo na zpátečce a za ním termosťák být musí a nelze jinak. Jak bys to chtěl na 6/4" zpátečce udělat? To by se muselo obráceně, dát tam 6/4 kulák a obejít ho coulkou čerpadlem taky s kulákem. Protože mám paralelně tepelko, tak se musí obojí dát zavřít aby jsem z kotle neudělal radiátor s vychlazováním komínem.
Šel by udělat i anuloid za kotlem jako se dával za tepelka ale to je ještě horší, musí mít dvě čerpdla a bypass na tom nejde udělat vůbec.
Je to v hajzlu, navíc jsem zjistil, že OpOp 412 je o 30cm hlubší a při poloze jako byl Dakon bych neotevřel dveře do uhelny a pokud ho otočím o 90 st, tak zase vadí ležatej 200l dražičák. Nic menšího na trhu neexistuje. Já si snad budu ve sklepě hrát na horníka a zedníka a budu muset pro zadek kotle vybourat a vykopat nýku a pak ji vyzdít. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 9:17    Předmět: Citovat

Kam dáš akumulační nádrž?Tohle splňuje čtyřku pouze s akumulační nádrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 9:19    Předmět: Citovat

Přestavbová sada nejde na samotíž
Na samotíž jdou nečeské kotle, kterých se teď vyrojilo, protože cena. Kaloritherm je asi za 27 tis. a ještě jeden u kterého je výslovně psaná samotíž. Potkal jsem to na bazoši, to je taková heureka pro chudé.

Potkal jsem tu informaci na https://kutilska.poradna.net/questions/3156734-nahrada-za-kotel-dor-32 kde taky řešil samotíž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 10:33    Předmět: Citovat

Prosím Tě kejki , můžeš dát odkaz na ty kotle ? Díky i za ostatní .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 969
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 11:42    Předmět: Citovat

Ja mám kotol MAGA D17, 17kW, slovenský výrobca https://magasro.sk/ vyrábajú ich v rôznych výkonových triedach. spokojnosť asi 5-ty rok. Mám ho v samotiažnom systéme ale mám v okruhu vložené aj čerpadlo.


IMG_0875.JPG
 Komentář:
 Velikost:  217.1 kB
 Zobrazeno:  37 krát

IMG_0875.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 673

PříspěvekZaslal: pá září 30 2022, 12:30    Předmět: Citovat

No samotíž má problém s tím, že do kotle se poměrně dlouho vrací voda chladnější než 60°C a kotel zbytečně dehtuje a sousedům to smrdí.
Atmos na tohle vyrábí krásnou kompaktní "krabičku" LADDOMAT, kde je trojcestný ventil, čerpadlo a klapka, která se při výpadku elektriky otevře a pustí vodu do oběhu na samotíž. Takže přitlumený kotel v klidu dohoří, aniž by se něco podělalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund