Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 420U Trio.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 10:31    Předmět: Citovat

Třeba něco takového:


35.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  35.png
 Velikost:  69.64 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 11:09    Předmět: Citovat

Také jsem už kdysi uvažoval, proč se rádio této kocepce pro 120V síť objevilo na našem trhu. V době výroby byla sice ještě část Prahy napájená ze sítě 120V, takže tam tohle rádio mohlo dobře plnit svůj účel, ale pro použití někde jinde zřejmě moc vhodné nebylo. Nevím v jak velké sérii bylo rádio dodáno na náš trh, ani jaká byla jeho cena vůči modelu 420A s transformátorem ve zdroji. Možné je, že se třeba nerealizoval nějaký export a přebytky pak skončily v našich obchodech.
U nás se vyráběly i novalové elektronky řady U (asi jen na export), ale s nimi už žádné tuzemské rádio typu "univerzál" nevzniklo.
Článek v AR s náhradou 6F32 byl koncipován spíše na dožití řady 420U. Těchto elektronek bylo tehdy všude nadbytek z likvidace starých televizorů ř.4001 a dalších a vlastně stejně pro ně nebylo jiné využití. Takže jejich kratší životnost při této náhradě nebyla na závadu.
Někdy na konci 60tých a začátkem 70tých let se při koupi nového rádia brala protiúčtem rádia stará, takže obrovské množství všech možných typů bakeliťáků pak skončilo na skládkách pod pásy buldozerů, něco z toho jsme dostali do Svazarmu a něco se i znovu prodalo v bazarech. Tehdy asi vůbec nikoho nenapadlo, že se takové vykopávky budou po letech shánět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 13:07    Předmět: Citovat

To je dost dobře možné, že se jedná o přístroje původně určené na vývoz.

A kolik asi těch bakeliťáků muselo být celkově vyrobeno, když jich mezi lidmi ještě další obrovské množství je... Zpětný na protiúčet existoval i u televizorů. Údajně musel TV aspoň trochu žít, jinak za něj člověk nic nedostal. Aspoň tak mi to bylo vyprávěno, nevím, jestli je to pravda. A dnes je to jedno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 14:26    Předmět: Citovat

Nejenom Praha. Ještě začátkem 70. let byla i v našem městečku jedna čtvrť na 120 voltech a několik okolních malých dědin taky. Nějakým způsobem tam provozovali i 3F motory, ale netuším jak, byl jsem klučisko.
Vím to podle toho, že jak jsem lozil strejdovi a spřátelenému opraváři z komunálu načumovat na ruce a všetečně se vyptávat, tak občas oba zanadávali, že je to přepnutý na 120V.
A myslím si, že to klidně mohlo být i v mnoha dalších, pro bolševika "nezajímavých" lokalitách, chatových oblastech atd.
V obou nejbližších hájovnách svítili až do konce 70.let petrolejkama a rádia měli na NiFe akumulátory. Lesáci to v takových černých bedýnkách vozili pravidelně nabíjet do vedlejších jezedáckých dílen.
Vyráběli to koncem 50. a začátkem 60.let a myslím se některé i vyvážely. Těch 110-120V a případná ss síť někde mohly v té době být ještě potřeba.
S těmi "protiúčty" to bylo asi taky zajímavý. Asi všecky ty aparáty až na výjimky končily bůhvíkde, podle mě nejspíš ve Sběrných surovinách. Když jsem byl klučisko, tak vedoucí místní Elektry, se kterou se dobře znali naši a už v té době i já, jednoho dne našim zavolala, že jí tam překážejí 4 televizory a nějaká rádia, které si už několik měsíců nikdo nechce odvézt.
Že jako jestli to nechcu na součástky. Vozili jsme to s tátou na dvoukoláku až do večera Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 15:00    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

... Když jsem byl klučisko, tak vedoucí místní Elektry, se kterou se dobře znali naši a už v té době i já, jednoho dne našim zavolala, že jí tam překážejí 4 televizory a nějaká rádia, které si už několik měsíců nikdo nechce odvézt.
Že jako jestli to nechcu na součástky. Vozili jsme to s tátou na dvoukoláku až do večera Very Happy

To za čias socializmu, ked sa na elektrospotrebiče stáli fronty, niekto ohrnul nos nad rádiom/TV?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 15:27    Předmět: Citovat

Mimochodem - kdyby bylo jóó zle s tou koncovkou, jednu bych mohl pustit.
Objevil jsem jich pár v celé velké bedně neznačených elektronek, nejspíš asi šlohnutých někde ve výrobě, ani jedna nemá potisk. Včetně 35Y31, 12BC32 i ostatních ze 150mA řady.
Většinu jsem identifikoval a vyzkoušel celkem snadno, porovnáním se značenými. Je mezi nima mnoho desítek kusů, o kterých vůbec nemám tucha, co mohou být zač. V drtivé většině jsou ty neznámý krásky vysokej noval. Možná něco televizního, co jsem nikdy moc neschovával.

Takže pokud se ukáže, že se ta 35L31 při zvýšení napětí opravdu chová nekorektně, klidně se ozvi.

S tím americkým origošem může být a asi i bude finanční problém.
Jestli nějakej americkej sysel tyhle exoty jako NOS vůbec prodává, bude za to chtít asi o hodně větší balík, než typičtí čeští sysli.
Tím spíš, jestli to bude od nějakého "věhlasného" výrobce. myslím, že i pro ně je to s těmi 35V/0,15A docela exot.

Takový Tomáš by mohl sáhodlouze vyprávět, kolik chtějí pobouchaní amíci za ty origoš baňatý, velký 6L6G General Electric s tím zeleným potiskem.
Jeden místní basista chtěl do svého origoš Bassmana přesně tyhle flašky, jako jsou na obrázku. Jedné se nějak zkřivila g2.
Je to tak 6-7 let, sháněl je po Státech snad tři měsíce a stály ho v přepočtu sedm litrů...



6L6G_5AR4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6L6G_5AR4.jpg
 Velikost:  34.32 kB
 Staženo:  126 krát



Naposledy upravil sinclair dne po únor 19 2018, 18:34, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 16:11    Předmět: Citovat

Ono to bylo všecko nefunkční. Nerozebíral bych to, kdyby bylo - tedy ty TV určitě, protože doma dobrý televizor byl a rádio taky /Rubín 102, o něco pozděj Salermo a 625A Hymnus/.
Nebude teda asi pravda, že na protiúčet to muselo být funkční. Přece proto si lidi kupovali novej, že starej už dosloužil, ne?

Ty televizory ale byly všecky československé výroby a starší rádia taky.
Podle toho usuzuju, že zahraniční buď na ty protiúčty nebrali, anebo spíš ty lepší auto Tesly odvezlo k nějakým lepším kšeftům.
Jedno, takový sympatický menší rádijko jsem si nechal - dneska už vím, že to bylo těsně poválečný T120. Strejda mi ho "pomohl" spravit - ono to spíš probíhalo tak, že mi při práci vysvětloval co a proč dělá, co je tam špatně a opravil to sám Very Happy. Dost dlouho to i fungovalo.
Dnes je to docela vzácnost a já ho někdy ve 12 blbec vyměnil za nepojízdnýho kozího decha Very Happy
Nechal jsem si ještě jedno rádio, taky bakelitový, ale celkem velký. Hlavně mělo výstup pro reproduktor - to bylo hrozně důležitý! Very Happy
V něm strejda popravil nějakou maličkost a ten filipes hrál jak ďábel, kór se dvěma dalšími repráky z těch televizorů, v papundeklový bedně Very Happy
Taky už dneska vím, že to byl na 99,9% Philips Arioso, nebo něco hodně podobnýho.
Toho jsem taky pozděj vyhandloval, se spolužákem, synem místního promítače, za starý, snad i válečný kinozesilovač Bellton ZG20. Pěkně dlouho mi byl naprd, než strejda radiomechanik namotal velký převodní trafo pro jakýsi divný výstup.
Ale ten hukot potom! Very Happy A naši jak řvali - ještě víc! Very Happy
Televizory padly za oběť potřebě součástek a mastil jsem z toho všelijaký bastlíky několik let. Malý elektrolyty, svitky, potenciometry, odpory, ba i nějaký trafák se použil tak, jak byl. Strejda proměřil, věnoval čtyři černé, škaredé ruské diody, plánek a byl na světě první zdroj 0-12V! Konec kupování plochých baterek! Very Happy
Jéééžiši, to byly časy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 16:20    Předmět: Citovat

Ta cena zas tak strašná není


35b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  35b.jpg
 Velikost:  71.4 kB
 Staženo:  120 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 16:49    Předmět: Citovat

700 Kč za elektronku, která tam stejně úplně elektricky nepasuje, je opravdu úžasná cena.

Já klidně jednu 35L31 pustím, když MH111 slíbí, že ji neodpálí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 18:19    Předmět: Citovat

Pak by teda byla vhodnější 35C5. Nebo s přimhouřením oka ten oktál, myslím 35C3.
Jde hlavně o to, zbytečně i s ohledem na ostatní sklo nepřejebávat celý žhavicí okruh, to je čtvrt rádia..Jedna z těch amerik má Ua max 170V - v Triu je 200V a navíc výstupák s Ra okolo tří kil, to by ta kostnatá američanka mohla unést Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 18:32    Předmět: Citovat

Kdybych ji potřeboval, neměl jiné východisko a přitom nechtěl předrbávat půl rádia, tak vzhledem k unikátnosti Tria bych těch sedm kil rád obětoval. Není to přemrštěná cena a jak vidět, o tenhle druh lamp není v US zájem - pokud jsou takhle levně. Jo čteš dobře, levně.

Podívej se, za kolik se třeba dneska prodávají prachsprosté "televizní" triody 12B4A. Dřív by o ně nikdo ani nezakopnul tak, jako třeba dřív o ruské 6N6P. A dneska se všeci z ruských/sovětských origošů můžou posrat. Bohužel i včetně mě - dělal jsem z nich a z 6N2P sluchátkáče.
12B4A jsou tak drahé jen proto, že se s jejich pomocí dá vyrobit /resp. z jejich dost velkého množství/ skutečný stejnosměrný OTL koncák. Žádná napodobenina s kýblama a PL509 - ale elektronkový koncák, schopný bez vazebních kýblů, stejnosměrně makat do 8Ω.
Mám tenhle splněný sen za sebou, už před 13 lety byly tyhle prachsprosté snímkové triody drahé jak prase.
Všecko od 12B4A co je dneska na Ebay jsou rejžácký padělky. Opravdická 12B4A RCA vypadá úplně jinak. Kupoval jsem jich 70ks a dostal jsem tehda brutální slevu, jedna vyšla na 12 babek.


Naposledy upravil sinclair dne po únor 19 2018, 18:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 18:41    Předmět: Citovat

35C5 má jinak zapojené vývody, jinak je elektricky stejná jako 35B5 (která má vývody jako 35L31). Oktal se tam s mezipaticí podle mě nevejde. Prostě buď MOSFET nebo sehnat originál, který je podle mě pořád dostupnější, než nějaká americká lampa, která se v Evropě nikdy nepoužívala. Dívám se, že měřená 35L se na aukru prodala za tři stovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 18:49    Předmět: Citovat

Šak to furt říkám, že 35L31/35Y31 není problém sehnat a Aukro je přitom nejhorší cesta. Ten ostatek, dvanáctky, mají tuším ještě i u Hančů. Pár jsem si jich tam koupil v době, kdy to ještě nikdo nechtěl - protože se pamatuju, že s těmato jeblýma pentagridama byl občas problém, i když moc neslábly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 19:08    Předmět: Citovat

Takže.
Rádio leželo dobře 30let ve vlhké garáži, skříňka by po přeleštění šla, leč velké knoflíky popraskané, objímka žárovky se při křivém pohledu rozpadne, je stržený jeden závit na připevnění spodní stěny, ta jak je v jednom kuse se stěnou zadní, dosti vlnitou, potenciometry snad vyřeším. Z tohoto vyplývá, že rádio není v nějakém super stavu, abych do něj cpal 700kč. Změřím to napětí na tom katodovém odporu, pak dám vědět. Jinak ještě vyzkouším toho člověka, co mi dal tu 35Y31. Možná bude mít i 35L31.
A i při stažené hlasitosti bručí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út únor 20 2018, 7:21    Předmět: Citovat

Já mám ve své sbírce také jedno Trio. Jestli si to nepletu s nějakým Talismanem, tak když jsem ho před cca 25 lety dostal, myslím, že po nažhavení rádio začalo prskat a praskala žárovka. Ještě jsem ho neopravoval, ale až se k němu jednou dostanu a budu postaven před problém co se špatnou 35L31, za sebe říkám, zkusím jít cestou té úpravy z AR, jakožto "dobové řešení problému" způsobeného tehdejším způsobem plánování.

Jinak to, že v některých částech měst bylo ještě 120V, nebyl důvod k výrobě univerzálu. Těch 120V bylo střídavých. takže tam hrálo i jakékoliv jiné transformátorové rádio, neboť mělo obvykle na primáru celou řadu odboček. Univerzály byly nezastupitelné jen v odlehlých oblastech, kde byl ještě nezávislý rozvod stejnosměrného napětí, napájený z nějakého dynama místní vodní elektrárny apod. (viz Např. dovolená s Andělem, kde místní soudruh vedoucí zmiňuje, že jsou napojení na zdejší mlýn). Takových oblastí bylo ještě v 50. letech dost, jestli i v době výroby Tria, netuším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund