Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Do kterého rádia se pustit pro začátek?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 31 2018, 21:49    Předmět: Citovat

Mám možnost koupit dva ARE 667, což je dát do série, aby to dalo 8Ω?

Neposkytl by někdo šablonu na výřez šasi HC 16? Docela by mi to zjednodušilo práci.
Díky předem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 2:26    Předmět: Citovat

Dvě 667 tam asi fyzicky nedostaneš. Mají 205x160 mm.
Zapotřebí jsou 4 ohmy, jinak to Ignorant nebude dávat výkon! Evil or Very Mad
I tak to má papírově usraný 3W. No, vlastně teďka o něco víc, s tímhle Ua.
Ten 80mA či 100mA selén se dá i sehnat za rozumný peníze, poptej se slušně na radiojournalu. Mohl by to být kromě Mechaniky i Siemens B250C80 či B250C100. Klidně i B250C125, jestli Ti ho někdo prodá. Podobný usměrňovače dělala i firma Soral, ale netuším už, jak to bylo značený.
Ty 125 byly myslím jenom ve Filharmonii a ještě kdesi.
Furt lepší silnější selén, než diody a roztápět kastli ještě dalšíma 2W či víc. Ty odpory k diodám se dávaly až 680R/6W a i větší /když nešly sehnat EZ81/, někdy to ještě bylo málo.

A zasmrděl Ti aspoň pořádně kvartýr? Selény umějí smrdět po sirovodíku, zasmradilo to vždycky celou dílnu, když někomu práskl elektrolyt a vzalo to sebou deskový selén. Tyhle destičkový možná tolik nesmrdějí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12462

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 8:41    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Furt lepší silnější selén, než diody a roztápět kastli ještě dalšíma 2W či víc. ..
Doufám, že ti to nikdo neuvěří. To přece nejsou "2W či víc" navíc. Ty odpory v sérii s křemíkovými diodami pouze nahrazují vnitřní odpor selenového usměrňovače a celek tedy topí úplně stejně. Zákony neoblbneš, některé lidi ano. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 13:22    Předmět: Citovat

S tím rozdílem, že současných cca 1,86W /75mA a 330R/ letí z jednoho bodového zdroje tepla, co nepochybně sálá kam nemá, neboť bude zřejmě uvnitř šasi, přesněji poblíž filtráků.
Kdežto ztráta ve formě úbytku na Ri selénu se rozptýlí do poměrně veliké plochy /asi tak velké, jako 5-6 pouzder TO3/ a rozptýlí se do šasi, pokud je selén na šasi montován. Teplota šasi pak oproti "studenému" stoupne možná o 1°C - ale když jseš tak kovanej teoretik, můžeš to spočítat přesně.
Já jen tvrdím, že je to celkem zbytečný bodový zdroj tepla někde pod šasi a v současné podobě /330R/ stejně naprosto nevyhovující.
Pro urovnání anodových napětí a souvisejících jiných, na správné míry v toleranci ±5% by to chtělo aspoň těch 470R, lépe 560R. Už ale budou muset být kvůli spolehlivosti a teplotě šestiwattový, nejlíp TR507 či smaltované TR520. Pětiwattový kostky vůbec nikomu neradím.

Pak si k Tobě, kolego masare přijdu pro radu, kam a jak těch cca 3-4W odpadního tepla prosvítit, aby to neškodilo okolnímu materiálu.

Hele, na rozdíl od Tebe masare já NEPOTŘEBUJU, aby mi někdo úplně bezmezně věřil, víš? Je třeba ostatním i trochu věřit a nepodceňovat je.

Ono úplně stačí, pokud si vyzkouší, co mu navrhuju. Od toho momentu důvěra ve znalosti některejch lidí roste, v případě mnoha dalších zas klesá. Ale já se vždycky snažím ty nejhorší bláboly vymýtit, pokud to ještě jde. Je to nebezpečný, stojí to vždycky zbytečný peníze a nikomu to nepomůže - spíš nasere neúspěchem.
Do takového stadia internetové ješitnosti, abych nutně potřeboval, aby mi všichni bezmezně věřili, jsem ale ještě nedospěl a doufám, že tomu tak zůstane až do hořkého konce.

Ono bude úplně stačit, pokud si mnou navrhovaný, zhusta bezpečný postup vyzkoušejí a zjistí, že na rozdíl od planýho teoretizování a okecávání okolo funguje přesně, jak jsem napsal.
To mi celkem stačí k příjemnýmu pocitu, že to dotyčnýmu účinně pomohlo - ne plané kecy, kolego Very Happy
A to je za tisíc teoretiků "massacre type", rozumíme si?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12462

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 13:53    Předmět: Citovat

Sinclaire, klidně mi tady nadávej jak uznáš za vhodné, ale to, co jsem napsal, je teorie praxí ověřená a můžeš okolo ní tančit sebevíc a nic na ní nezměníš.
Označit výkon 2W odporového tělíska jako nebezpečný "bodový" zdroj tepla ve skříni, vytápěné 6-ti elektronkami, vyžaduje jisté sebezapření, pokud se ovšem nejedná o zastírací manévr, jak obhájit svoje mylné tvrzení o "roztápění kastle dalšími 2W i víc".
Svoje nezpochybnitelné praktické znalosti a zkušenosti bys neměl tímto nedůstojným způsobem degradovat.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 14:21    Předmět: Citovat

Usměrňovač PM46RA už stejně nebyl původní, v typu M 11-0 je M250C80 zřejmě jejich výroby. Zde byl asi použit taky. Při použití křemíkového můstku se dá srážecí odpor umístit vně šasi na stranu můstku, kde se od něj nic zahřívat nebude. Kolegové nedávno oživovali gramorádio Koncert, kde taky (mimo kupu dalších závad) odešel selen. Použili křemíkový usměrňovač a dva paralelně spojené odpory (nevím jaké hodnoty) pod šasi. Během provozu k žádným negativním jevům nedochází, netřeba z toho dělat aféru.
jade napsal(a):
Neposkytl by někdo šablonu na výřez šasi HC 16? Docela by mi to zjednodušilo práci.
Šablona je znázorněna v návodu pro HC15 zde. Před započetím práce si zkontroluj, jestli rozměry sedí s HC16. Měly by.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 15:12    Předmět: Citovat

Pokud se nahrazuje křemíkem, tak ještě doporučuju přidat paralelně kondenzátory na filtraci spínacích špiček. Bez nich to občas "záhadně" bručí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 17:05    Předmět: Citovat

Dal jsem tam raději 26W dráťák TR553, namontovaný šroubem za středovou dírku pod vkv plecháč v místě původního selenu, kouká tedy ven ze šasi. Ani moc nehřeje, spíš vlaží. O kondíku kolem 5n napříč graetzem jsem uvažoval, jelikož se mi už dříve osvědčil, ale kondík 47µ hned za usměrňovačem veškerý brum spolehlivě umlčel.
Ještě to doladím odporem do série, ony ty TR533 jsou přece jen trochu dražší.
Díky za odkaz k tomu gramofonu!

Ten selen nesmrděl skoro vůbec, asi jim ten plast docela těsní.

Doplněno: A-104 mě zlobí ještě jednou věcí, a to ladícími knoflíky, které mají hřídelky vedené koaxiálně. Při ladění se třením pohybuje i nechtěná hřídelka.
Vnější hřídelka je z toho křehkého plastu, tak se ji docela bojím rozdělat, už dutou hřídel otáčení ferritkou jsem musel nechat udělat z duralu, protože byla popraskaná.
A pak napnout znovu lanko je opruz jak sviňa.
Není na to nějaký trik?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 21:52    Předmět: Citovat

Opatrně bych to rozdělal, vyčistil obě stykové plochy a před složením lehce namazal. Sice budeš muset rozpojit lanka, ale oba knoflíky se už pak nebudou vzájemně ovlivňovat. Když se mi u jiných rádií nechtělo lanka rozpojovat, nakapal jsem jen mezi oba hřídele pár kapek oleje a párkrát protočil. Pomohlo to. Taky je možné, že se plast časem nějak lehce smrštil nebo zkřivil a teď o sebe hřídele drhnou. M 11-0 i ostatní rádia se souosými knoflíky, která mám, mají oba hřídele kovové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 17:54    Předmět: Citovat

Nakonec jsem nemusel lanko rozpojit, po sundání pojistky z hřídelky šla vnější hřídel o cca 2cm povytáhnout, čímž se vytvořil prostor pro opatrné promáznutí celého toho vehementu.

Řeším teď problém, kam připojit vkv konvertor. Myslel jsem, že ho dám prostě mezi anténní zásuvku a tuner, jenomže situace je složitější, přímo mezi oběma kontakty konektoru jsou připájeny dvě cívky, každá jedním koncem, a druhými konci společně k vývodu AM antény - viz obrázek. Při nejhorším dám konvertor dolů k zabudovanému dipólu, ovšem zase k němu budu muset tahat napájení.
Opět je ale situace trochu odlišná od schématu. C3 je připojen přímo mezi konektor AM a střed mezi cívkami, na C1 ani L2 jsem ale nenarazil.



A104-anténa.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A104-anténa.gif
 Velikost:  117.34 kB
 Staženo:  72 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 18:41    Předmět: Citovat

No, vždyť už na nf dílu jsme se přesvědčili, že schéma je jen hodně orientační. Asi to u nich tehdy bylo normální - já fakt nevím.
I Bratislava někdy páchala pěkný zvěrstva, ale aspoň měli tolik stavovské cti, že to někam napsali. Nebo když už bylo úprav a změn víc, než cca dvě, tak to dali pak souhrnně do Změnového listu.
Přelouč si vydávala svoje TI, Orava taky, Litovel s Vráblema pro jistotu radši nic, aby v tom nebyl bordel Very Happy
Není ta L15 a C17 přímo v bloku FM dílu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 18:48    Předmět: Citovat

C17 tam asi původně dovnitř patřil, ale v plošňáku jsou na jeho místě jen dírky a popis. Ta cívka s odbočkou je podle mě tvořena těmi dvěma přímo na konektoru, uvnitř kastlíku nic takového nevidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 19:22    Předmět: Citovat

VKV jednotku se už zřejmě někdo snažil přeladit, C17 vyndal a už místo něj žádný neosadil. Dvě cívky jsou i u M 11-0 u anténních zdířek. Jsou tam proto, aby vestavěný dipól mohl plnit funkci náhražkové antény pro AM. C17 v mém přijímači je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 20:08    Předmět: Citovat

Nevypadá to přeladěně, s konvertorem je stupnice posazená jak popisuje návod.
Hraje to jak ďas!
Připojím ho zvenku, aspoň to uvnitř zůstane původní. Jen vyvedu napájení ze žhavení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 20:23    Předmět: Citovat

Přiznám se, že jsem líný tu A-101 vyprostit a kuchat.
Ale vsadím se, že kdybych to udělal, tak tam bude základ velice podobný této koncepci, ale zas v detailech všecko jinak, jako má kolega.
Je to fakt hodně pěkný, takže jsem to nejspíš od někoho dostal "z obýváku". Určitě to není ze SD, jako některé jiné moje úlovky.

Třeba originál "tovární" TW40, ale s matně černým předním panelem, sytě bílým sítotiskem a přírodně eloxovanými Al kroužky na přepínače. Čuměl jsem na to, jak péro z gauče. Možná náhoda, možná nějaký ze vzorků, co prodali. V této úpravě TW40 vidět moc nejsou.
A pak ještě TW140S ve dřevě, s úplně jinak, taky ale "továrně" vyřešeným chlazením a leptaným čelním panelem.
To, co vidíš na sériových TW140S jako bílý sítotisk, je na tomhle vyleptáno do výšky oproti okolnímu povrchu, je to bílý elox, zatímco okolí je eloxovaný černě.
Jak to kdosi kdysi udělal, je mi taky záhada.
Uvnitř obou těchto exotů, rudých noků, všecko vypadá "z fabriky" a přesně odpovídá jak době, tak i tomu, co v sériové výrobě používali u jiných. Sebepečlivější amatérská práce je oproti "linkovému" zapojování a pájení přeci jen poznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další
Strana 8 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund