Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikrokontroléry (MCU) - jak začít a s čím - rady, vaše zkuše

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 23:58    Předmět: Mikrokontroléry (MCU) - jak začít a s čím - rady, vaše zkuše Citovat

Zdravím Smile

Rád bych se zeptal zkušenějších ohledně mikrokontrolérů. Mám zkušenosti s řadou 8051 a s jejich programováním v Assembleru. Moc mě MCU zajímá a rád bych se mu co nejvíce věnoval. Jenže nevím, jak bych měl začít. S Arduinem jsem si řekl, že by pro mě bylo lepší spíše samotné MCU, abych se naučil, jak vše funguje samo o sobě. Kterou řadu, propřípadě typ, MCU byste mi poradili? Které mají budoucnost před sebou a vyplatí se s nimi učit? Jak bych mohl vůbec začít? Plánuji pořizovat potřebné věci z Ebaye. Doporučili byste mi nějaké živé a zvlášť založené fórum na mikrokontroléry? Také záleží na finančních možnostech a návodech.

Jak jste začínali vy? Jak jste se odrazili? Rád bych se co nejvíce sám vzdělával. Na čem rádi programujete vy? Živíte se programováním a vývojem s MCU? Na Arduinu mě konkrétně zaujal ESP32 v poměru výkon/cena. Studuji VŠ Elektrotechniku, tedy potřebnými znalostmi bych měl disponovat.

Za každou radu moc děkuji, jen vás prosím, odpusťte si urážky a napadání. Děkuji

PS: Vedu diskuzi na více fórech, aby se někteří nedivili, hledám odpovědi všude možně Wink.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 9:05    Předmět: Citovat

petrbow napsal(a):
...Studuji VŠ Elektrotechniku,..
Kde a co studuješ a ve kterém ročníku?
IMHO máš štěstí, že jsi přímo u pramene. Nemůžeš se přímo tam zapojit do nějakých aktivit? Když jsem studoval já (to je ale let), zapojil jsem se do studentského vědeckého kroužku (tak se tomu tehdy říkalo) a hodně mi to dalo, dostal jsem se k vědomostem co bych se k nim v normální výuce nedostal ani náhodou. Možná se u vás najde nějaký doktorand co uvítá pomocnou ruku.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 13:56    Předmět: Citovat

Nazdar.

Já osobně jsem začínal s assemberem PICů (konkrétně 16F84A). Byly k tomu knížky z BENu a pak na webu toho bylo taky dost. Měl jsem nějaký ASIXácký programátor, ale později jsem si koupil vývojovou desku EasyPIC z Mikroelektroniky (www.mikroe.com). A ta nemá chybu. Mám asi verzi 4, dneska je už prodeji verze 7.
Na gymplu a ČVUT jsem přičichl k Pascalu, takže jsem jím nahardil assembler. Ale Mikroe má jak Basic, tak Pascal i Céčko.
A myslím, že mají verze i pro Atmely.
Další vývojová deska je třeba zde: http://elektronikacl.wz.cz/index.php?page=Vyvoj%20Pic. Ale k ní potřebuješ programátor. A ten by asi mohl být PicKit.
A v začátcích, než jsem natrvalo skončil u Pascalu, jsem dělal v Basicu (http://www.oshonsoft.com/pic16.html). Pán má taky vývojovou desku (http://www.oshonsoft.com/picdevboard.html.

Ale ta Mikroelektronika to má fakt promyšlené. Mají mraky modulů, ... Jen to stojí nějakou tu korunu.
A ty vývojové desky jsou super. Máš prostě všechno v jednom - jen musíš samozřejmě přizpůsobit HW návrh zařízení té vývojové desce. Ale proč ne - ono je vcelku jedno, jestli displej bude na portu A nebo na portu B. Když ho má vývojová deska na portu B, tak si ho do fyzického projektu taky navrhnu na portu B a nemusím nic přepisovat - jak do vývojové desky program nahraji, tak pak uP vyndám, dám ho do finální DPS a ono to jede.
Ty jejich SW jsem ale nekupoval, někde jsem nějakou starší verzi sehnal.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4136

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 14:13    Předmět: Citovat

Ja by som sa na to pozeral skor z pohladu, ze pre ktoru nadnarodnu spolocnost chces pracovat. Napriklad National Instruments maju dost siroke portfolio, co sa tyka merania a k tomu velku softverovu podporu jak pre vyvoj, tak pre aplikacie. Ich produkty su hodne predazene a o to ide. Cim drahsie produkty, tym vacsia marza. Ak chces nieco blizsie k vlasti, tak naprikad Siemens a ich riadiace systemy. Alebo nejaky automobilovy priemysel, tam ma elektronika vratane procesorov zase svoje specifika. Treba si vybrat firmu, zistit si s cim pracuju a na to sa sustredit. Ak chces rozbehnut vlastny biznis, tak potom jednoznacne Arduino a Raspberry, podla hesla za malo penazi vela muziky. A ak to ma byt len hobby, tak potom je to jedno, trebars PMI80.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 14:34    Předmět: Citovat

Simatic by ho bavil, jen kdyby nepoznal nic jiného Laughing
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 16:05    Předmět: Citovat

Ahoj,
ja som zacinal este s 8048, a programoval som to v ASM tak ze som mal postaveny emulator epromky, preklad som robil na Didaktik M cez paralelny interface som tam nasypal program. Neskor 8051 + emulator eprom krmeny cez paralelny port PC a neskor som sa prepol na Atmel - AVR, tiez najprv ASM a neskor C. Nebol som zvyknuty na nejake IDE a nejake bootloadery, resp. pomocny SW v MCU, takze som si vsetko pisal vzdy "na zelenej lucke". Na jednej strane sa vela naucis, na druhej sa budes musiet prekusat cez veci, ktore ti napriklad arduino ulahci (nastavenie FUSEs). Navyse potrebujes nejaky ISP programator.
Momentalne davam prednost nejakemu jednoduchemu IDE na linuxe (pouzivam teraz Geany), a prekladam a flashujem z command lajny.

ESP32 som si tiez objednal (zatial je na ceste), tak uvidime co to bude za hracku. Pre trocha vykonnejsie procaky uz ma vyznam pouzit RTOS - je ich vela, komercnych aj free. Ulahci to pracu, aby si sa nemusel ku vsetkemu pracne dobyjat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 16:13    Předmět: Citovat

Moc děkuji za vaše odpovědi. Rád bych se zaměřil na dělání vlastních projektů, avšak s tím, že bych to jednoznačně mohl využít v budoucím zaměstnání. Takže mi jde hlavně o to, abych svůj čas využil co nejefektivněji a právě výběr MCU je pro mě podstatný. Kdyby se našli zakázky atd. a zajímavá a dobře placená práce na zajímavých projektech. Co se většinou požaduje? Jak je to se Siemens společností?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 16:55    Předmět: Citovat

U Siemensu bys programoval spíše PLC Simatic, nebo "Parametroval" nějaké řídící systémy pro building. S programováním PLC mám zkušenosti. Simatic jsem nedělal moc rád. Je to jak za krále klacka. Mají hodně speciálních periferií - což je přednost, ale práce s tímto systémem mě fakt nebavila.
Ale je to úplně něco jiného, než na co jsi dal dotaz.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 17:22    Předmět: Citovat

Tento kit s MCU mě zaujal. Co si o tom myslíte? https://os.mbed.com/platforms/KL25Z/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrbow



Založen: Apr 08, 2016
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 0:16    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Ak chces rozbehnut vlastny biznis, tak potom jednoznacne Arduino a Raspberry, podla hesla za malo penazi vela muziky. A ak to ma byt len hobby, tak potom je to jedno, trebars PMI80.


Jak to myslíš s tím byznysem? Je to možné s Arduinem? Jak? A kterým? Rád bych se tím i živil, ale aby mě to také bavilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 7:50    Předmět: Citovat

Říkám to nerad, ale dnes už se trend v komerční sféře přesouvá (spíš už přesunul) do oblasti 32bitových MCU na bázi ARMu, lhostejno jak jednoduchý nebo složitý systém to má řídit. Programování nejčastěji v jazyce C(++).
Je to dáno zlevněním této platformy v posledních letech díky konkurenci mnoha výrobců polovodičů.
A odběratel si vždy řekne, proč dávat do systému něco menšího, když tam můžeme za stejné nebo lepší peníze mít tenhle kanón?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1090

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 9:07    Předmět: Citovat

Ono už ani to nestačí...u nás jsou už požadavky na systém obsahující úložiště, velkou RAMku, výkonný procesor a na tom běžící nějaký embedded Linux.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elnovy



Založen: Jul 04, 2010
Příspěvky: 797

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 13:03    Předmět: Citovat

Sem ti poslal Soukromou zprávu (SZ)
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mara88



Založen: Sep 30, 2016
Příspěvky: 38
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 01 2018, 14:03    Předmět: Citovat

Zdravím,
našla by se tu dobrá duše z Brna či okolí, která by byla ochotna prohloubit mé znalostí?
atmelstuido, atmega, C
Potřeboval bych pomoct při psaní knihoven podle datasheetu...
Doučování?Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund