Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetodynamická přenoska jak funguje ?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jopek



Založen: Apr 02, 2007
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 15:25    Předmět: Magnetodynamická přenoska jak funguje ? Citovat

- zajmalo by mě jak přesně to funguje uvitř přenosky, a hlavně mi stále nejde do hlavy jak může jeden hrot rozdělit stereo kanál na pravý a levý ???
- to má každý kanál nějakou jinou rýhu hned za sebou na desce ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2007, 15:53    Předmět: Citovat

Ne, drážka je jen jedna, ale na každém jejím boku je zaznamenaný signál jednoho kanálu. Tomuto systému se také říká Westrex 45°/45° - to jako, že záznam je proti dosud běžnému monofonnímu stranovému pootočený o tento úhel na obě strany.
Záznam je slučitelný - ve vodorovném směru je výsledný signál monofonní a nic v něm nechybí (zkus si to vektorově sečíst). Informace o poloze zdroje zvuku mezi kanály je teď ale zaznamenaná hloubkově. Monofonní záznam, který hýbal hrotem jen v jednom směru a to vodorovně doleva a doprava, měl hloubku i šířku drážky konstantní.
To je znázorněné na obr.2 v článku http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&thold=-1&mode=flat&order=0&sid=203#792
Funguje to na tom principu, že výchylka daná jedním kanálem je kolmá na výchylku danou kanálem druhým.
Magnetodynamické měniče dávají největší napětí, když se mění magnetické pole, jehož siločáry procházejí rovnoběžně s osou vinutí. Pohyb magnetu v kolmém směru cívka sotva zjistí.
Tak dáme ta vinutí taky navzájem kolmo a na opačný konec chvějky malý magnet: jedna cívka bude dávat napětí při pohybu magnetu jedním směrem, druhá při jeho pohybu ve směru kolmém. Nebo to uděláme obráceně: chvějka ať kmitá s cívkami a magnet může být pořádný napevno. V důsledku je to jedno, co z toho se hýbe a co ne. Důležité je, že se cívky a magnet pohybují vůči sobě navzájem.
V krystalové přenosce je to podobné: piezoelektrický článek také dává napětí pouze při tlaku ve směru nejkratší osy (on se ve směru delších os také špatně ohýbá). Tak necháme chvějku, to je ten držák hrotu, přes pružný člen opřenou o dva piezoelektrické členy uložené v přenosce tak, aby každý byl rovnoběžně s jedním bokem drážky, a je to.

Abys měl radost ze života: pro kvadrofonní záznam v systémech SQ Columbia i QS Sansui se takto do jediné drážky vešly čtyři kanály. Na desku byly zaznamenané stejně dva, ale do nich byly zakódované ještě zadní a ty poznala až elektronika dekodéru z toho, jestli hrot v drážce kroužil doleva nebo doprava. Sice to rozdělení kanálů nebylo dokonalé, jako když ze soustavy pouze dvou rovnic chceš spočítat čtyři neznámé, ale vzhledem k zákonitostem, které elektroakustické jevy provázejí, to kupodivu i fungovalo. A s vylepšeným dekodérem (právě o řízení podle těch zákonitostí) to skutečně dávalo i poslouchatelné výsledky.
A to ještě vynechávám systém CD4, který se snažil nic neošulit a na desku skutečně dostat všechny 4 kanály tak, aby od sebe pak šly dokonale oddělit, ale byl choulostivý, na tehdejší součástky příšerně složitý, tedy drahý a špatně prodejný, tak se nerozšířil. Myšlenka to ale byla dobrá, s dnešními integráky by většinu ceny tvořily jen licenční poplatky. Technologie nebyla tehdy ještě nakloněná příliš složitým zapojením, 30 tranzistorů v integráku se už pokládalo za obvod střední hustoty!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund